Dylan Dog Sohbet Odası

Başlatan s.b, 05 Ekim, 2009, 09:13:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Sevgili Lami,
   Değerli açıklamaların için teşekkür ederim.
   Benim söylemeye çalıştığım piyasada az tanınan, yeni sayılabilecek yayınlar içindi. Kendimi tam anlatamamışım. Yoksa Tex de Zagor dabirkaç yayınevi tarafından basıldı (Tex alfa tarafından bile basıldı)
   ŞUnu demek istedim: Dylan dog'dan gidersek... Böyle bir yayın var. İtalya'da şu kadar sayı ve kitap olmuş. Bizde AD çıkarmış bırakmış, Rodeo çıkarmış bırakmış, Oğlak dev albümlerini çıkarmış bıakmış mı bırakmamış mı belli değil ama basmamış, HOZ almış bırakmış. Bunu çıkarmak isteyen yayınevinin kafasında bir soru işareti olmaz mı? Tabii yanılıyor olabilirim.
   HOZ noktasına gelince... Sanırım olay sadece comics'ler yüzünden değildir. Tamam comicslerden zarar etmiş olabilir. Ama Dylan da, Tom Brax ta ve diğerleri de HOZ'a akut olarak çok para kazandıramamış olabilir. Bu da zararı getirmiştir. Uzun vadede hala Tommiks ve teksas serilerinin sattığını biliyorum, ama sorun kısa vade. Sanırım fazla açılmanın getirdiği bir sonuç, ama dediğim gibi dışarıdan bir görüş bu. Yanılma payı var.
   Sevgiler

nacho_grande

Soracağım sorunun yeri burası mıdır bilemiyorum. Eğer değilse moderatör arkadaşlardan uygun bir yere taşımasını rica edeceğim.

Telif ve aylık yaklaşık 1000-2000 adet kaliteli baskı da dahil olacak şekilde Bir Bonelli ÇR serisini basmak için gerekli bütçe yaklaşık nedir?

darkwood

Bende Hoz'un piyasadan bu kadar kolay çekileceğini zannetmiyorum.
Özellikle başarılı olduğu düzenli Fumetti yayınlarında devam etmesi hem okuyucu hemde yayıncı açısından daha faydalı olacaktır.
Darkwood Sakinleri..

gamlıbaykuş

Hoz'un bu durumuna inanın ki çok üzüldüm, tabi ki kendi adıma da ve yarım kalan serilere de. Dylan'ı hep severek okudum, Örümcek Adam zaten çizgiroman dünyasında yerini kanıtlamış bir karakter. Sonra Tom Braks, onunda tamamlanmasını isterdim ve vaad edilen çıkamayacak kahramanlarımız...
Türk çizgiromanı için olmsuz bir durum söz konusu oldu bence. Ve şu soruyu da sormadan edemiyorum kendime o satmıyor bu satmıyor. Peki hangisi satıyor kardeşim. Biri bana söylesin ne olur. Hoz'un facebook sayfasında bir çok insan kaç defa yalvarırcasına yazılar yazdı. Dylan ne zaman çıkıyor, Örümcek ne zaman çıkıyor ve diğerleri. Zaten bizim forumun çizgiromana destek ve bakış açısı ortada eee. Yine soruyorum o satmıyorsa bu satmıyorsa hangisi satıyor? Sadece Zagor ve Teks ile mi dönüyor koskoca Türkiye'deki çizgiroman sektörü... Bırakın yahu...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

superzagor

nacho_grande 1000 -2000 tane basmanın maliyetinde çok kaç tane satılabilecek ona bakmak lazım.

Hoz'un kendine gelmesini diliyorum. Türk çizgi roman piyasanın Hoz ve diğer yayınevlerine ihtiyacı var. 

nacho_grande

Alıntı yapılan: superzagor - 06 Nisan, 2011, 23:21:09
nacho_grande 1000 -2000 tane basmanın maliyetinde çok kaç tane satılabilecek ona bakmak lazım.

Ben karlılık oranını merak ettiğimden değil, daha çok işin maliyetini öğrenmek için sormuştum. Yani TR de ÇR yatırımcısı iyi bir seri yayınlamak üzere işe giriştiğinde ne kadar bütçeyi gözden çıkartmak durumunda gibilerinden.

İlhan Yılmaz

Alıntı yapılan: nacho_grande - 06 Nisan, 2011, 14:42:06
Telif ve aylık yaklaşık 1000-2000 adet kaliteli baskı da dahil olacak şekilde Bir Bonelli ÇR serisini basmak için gerekli bütçe yaklaşık nedir?
Öncelikle basmak istediğiniz yayının tedavülden kalkıp kalkmadığı telif maliyetinizi etkiler. Popüler olup olmaması, özellikle de ressamının dünya çapında ünlü olup olmaması etkiler. Yurt dışındaki firmaya göre de fiyatlar arasında belirgin farklar olabiliyor. Sonra çalışcağınız çevirmen maliyetleri etkiler. Bazı çevirmenler rayicin çok altında, bazıları ise çok üstünde çalışabiliyor. Her uygun çalışan doğru düzgün çeviremeyebiliyor, yeniden çevirtmek zorunda kalmanız çeviri maliyetini yine etkiliyor. Hakeza grafikerler de öyle. Sonra basmak istediğiniz ebat, kullanmak istediğiniz kağıt(iç kağıt ve kapak) amerikan cilt ya da iplik dikiş olması maliyetleri etkiler. Gerçek film mi yoksa, film yerine aydınger mi kullanacağınız maliyeti etkiler. Sonra tirajınız maliyeti etkiler. En son olarak da tüm değişkenleri kontrol altına almış olsanız bile çalışacağınız matbaaya göre fiyat yine değişir. Örneğin ben 5 yıl önce benim çalıştığım fiyatların altında çalışıyorum şu an.(İşte bu matbaa farkı). Sonra bazı matbaalar vardır ki, uzun vadeli borçlanma ile temin edeceği kağıt, sizin peşin para ile temin edebileceğinizden daha ucuz olabiliyor. Sonra bir de ara gramaj denen kağıtlar var. Matbaanız size karşı yeterince dürüst olmazsa 52-55 gr. kağıdı 60 gr. diye yutturabilir. Çok tecrübeniz yoksa bunu anlayamayabilirsiniz. Örneğin Durango'yu 150 gr. mat kuşeye bastık. Eski matbaam aynı fiyata 170 gr. kuşe teklif etti. Ama ara gramajı 170 gr diye yutturmayacağının garantisi yok. Bu yüzden mevcut matbaamızla ilişkilerimizi bozmadık ve 150 gr. kağıda okey dedik. Bütün bunları dikkate aldığımız zaman sizce bir rakam vermek doğru olur mu? ;D

tommikser

Valla abi süper etkili bir cevap olmuş.Kitap maliyetinin ne olacağını bilmek lazım belli mi olur sonradan lazım olabilir...

V

Alıntı yapılan: gunessemerci - 07 Nisan, 2011, 12:55:44
Valla abi süper etkili bir cevap olmuş.Kitap maliyetinin ne olacağını bilmek lazım belli mi olur sonradan lazım olabilir...
Rom ve diğer yayınlarımızı çıkartırken çok işimize yarayacak bu bilgiler.Matbaa işinde çok fırıldaklar dönüyor belli ki.
"İstemem,eksik olsun.."

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: gamlibaykus - 06 Nisan, 2011, 15:07:51
Türk çizgiromanı için olmsuz bir durum söz konusu oldu bence. Ve şu soruyu da sormadan edemiyorum kendime o satmıyor bu satmıyor. Peki hangisi satıyor kardeşim. Biri bana söylesin ne olur. Hoz'un facebook sayfasında bir çok insan kaç defa yalvarırcasına yazılar yazdı. Dylan ne zaman çıkıyor, Örümcek ne zaman çıkıyor ve diğerleri. Zaten bizim forumun çizgiromana destek ve bakış açısı ortada eee. Yine soruyorum o satmıyorsa bu satmıyorsa hangisi satıyor? Sadece Zagor ve Teks ile mi dönüyor koskoca Türkiye'deki çizgiroman sektörü... Bırakın yahu...

arkadaşlar benim de anlamadığım bir durum.  çoğu yayın için aynı şeyler söyleniyor. eğer en çok satanlar teks ve zagor ise onların satış rakamları nedir? eğer bütün yayınlar söylendiği gibi 300-500 civarı satıyorsa, yayınevleri bunları hiç ticari bir kaygı gütmeden mi basıyorlar? eğer satışlar 300-500 ise neden sektörün merkezi denilen kadıköy'de bile bazı sayıları bulmak bu kadar zor?

nacho_grande

İlhan, hakikaten çok detaylı ve doyurucu bir cevap vermişsin. Bu değişkenler elbette inanılmaz etkin. Bu işlerden fazla anlamayan bir yatırımcı kolaylıkla taklaya gelebiliyor demek ki. Burada en güzel iş telifi satan olmak sanırım :D

İlhan Yılmaz

Alıntı yapılan: nacho_grande - 07 Nisan, 2011, 19:48:42
...Bu işlerden fazla anlamayan bir yatırımcı kolaylıkla taklaya gelebiliyor demek ki...
Evet, bir zaman taklaya gelmiş birisi olarak konuştum ;D

rumar80

Takladan sonra ayağa kalkmak olmak güzeldir.  ;)

hennessy

Sevgili İlhan çok güzel anlatmış dediği gibi bu işten iyi anlamak lazım :) ayrıca işlerin ne kadar zor olduğunuda anlatıyor ama hala içindeki heycanı toplantıda da gördüm zor iş yayın evlerine allah sabır versin kaliteli olacak ucuz olacak satacak devam edecek...........
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

Alıntı yapılan: designer73 - 07 Nisan, 2011, 14:02:51
arkadaşlar benim de anlamadığım bir durum.  çoğu yayın için aynı şeyler söyleniyor. eğer en çok satanlar teks ve zagor ise onların satış rakamları nedir? eğer bütün yayınlar söylendiği gibi 300-500 civarı satıyorsa, yayınevleri bunları hiç ticari bir kaygı gütmeden mi basıyorlar? eğer satışlar 300-500 ise neden sektörün merkezi denilen kadıköy'de bile bazı sayıları bulmak bu kadar zor ?

Sevgili Abbas,

Sanırım bu 300-500 arası rakamlar ilk satışlar için geçerli.

Çoğu uzun vadede iyi satıyor.

Mesela geçen toplantıda Erdem Bey ilk çıkardığı Enki Bilal'in tükendiğini, ikincisinin de bitmek üzere olduğunu söylemişti. 2.000'er adet basılmış bunlar.

HOZ'un Teksas ve Tommiks de 3. baskıya girdiğini gördük (Yani 3.000 - 4.500 adet demek)

Ertan Bey aylar önce Star Wars'ların 2.000 adet sattığını açıklamıştı.