Yeni Edisyonlar

Başlatan Lami Tiryaki, 06 Ekim, 2009, 10:32:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BAHADIR

Judas,jeriko ve Kinowa hatta Pecos Bill (tek sayi basilip satmamis bir yayin örnegi...Ayni çizgi mantalitesinde 2 sayfasi renkli olsa satar mi?) ne kadar dogru bir tercihtir tartisilir..Hele Hele Judas (16 sayi) ve jeriko ( 25 sayi) 2. el bulunmasi gayet kolay olan  (hemde Aslan Sükür kapakli) serilerdir...Kinowa'da Aksoy yayinlarindan tamamlanmasina çok az bir sayi kala (1 yada 1.5 clt) yayini durdurulmus ve hemen hemen bütün maceralari basilmis bir seridir...

Hele hele Demirbasin 3 cilt (6 sayi) Judas çikartmis olmasi ve bu sayilarin tekrar basilacak olmasi daha büyük bir Handikaptir...

Ondan sonra çizgiroman satmiyor bastikta ne oldu...

Bilmiyorum ama daha mantikli arayislar içinde olunmali diye düsünüyorum...Daha mantikli arayis derken 1970 lerin Italyasinda bile tutmayan serilerini yayinlamakta çözüm degil...(Tornado örnegi)...Biraz cesaret örnegi gösterip pekala  daha önce yayinlanmis Nick Rider yada Nathan Never hatta tek sayisi Rodeo'da yayinlanmis Napalyon...( telifleri 1001 roman tarafindan alinmamis yeni seri kaldi mi.. :) )  Jonathan Steele, Brad Baron, Jan Dix (bakin bu Jan Dix çok önemli) Demian , Gregory Hunter, GEA hatta bir iki orjinalini gördügüm Nathan kadar komplike çizgilere sahip olmasada Legs Weaver bile yukaridaki tercihlerden daha iyi olacaktir...Diye düsünüyorum...Tamam sona kalan dona kalir misali saydigim Bonellilerin 2-3 tanesi disinda ne kadari Türk okuyucusuna hitap eder tartisiriz ama basilacak olanlar göz önüne alindiginda daha süper olacagi kesin Çünkü ne yazik ki benim o yayinlara ayircak bütçem yok...Ama son paragrafta yazdiklarima ister istemez bütçe ayirmak yada yaratmak mecburiyetinde olacagimi biliyorum...

Umarim hersey güzel olur...

rumar80

Bahadır sana tamamıyle katılıyorum.
  Benim de anlatmak istediğim bu. Bu kadar çeşitlilik (daha doğrusu sözde çeşitlilik. Fiiliyatı göreceğiz) satış sorunlarına mutlaka yol açacak. Bu nedenle de çoğu dergide hayal kırıklığı yaşayacağız. Yayından kalkacaklar. Bu nedenle yayıncılar da okuyucular da seçimlerinde dikkatli olmalı.
  Bu arada ben de senin yazdığın Bonellilere kaynak ayırmaya çalışacağım. Çok şükür buna imkanım var ama herkesin olamaz ki. Ayrıca bu kadar Bonellinin telifini almak yayınlamak anlamına gelecek mi? Yoksa elinde tutup öldürecekler mi?

Lami Tiryaki

Bence de Judas, Jeriko, Kinowa gibi Italyan klasiklerine girilmesi belli bir riski de beraberinde getirecek girisimlerdir. Judas'i da, Jeriko'yu da severim. Hepside koleksiyonumda var ve kapaklari Demirbas Yayinlari'nda gördügüm orijinal kapaklardan çok çok daha güzel. Aslan Sükür döktürmüs zamaninda.  Bu nedenle yeniden alma konusunu ciddi ciddi düsünürüm. Ayni seyi Lal Klasik Mister No ve Zagor için de uyguladim ve rahat ettim resmen. Bende her bir macerasi 5 kere mevcut olan kötü baskili sansürlü bir seriyi sirf kapak için dünyanin parasini verip almak akillica gelmedi. Piyasa bu kadar zenginlesmisken artik seçme yapabiliyoruz. Maalesef piyasa kurallari bunu gerektiriyor. Kiminin bütçesi elvermiyor kiminin benim gibi koyacak yeri kalmadi. Yayincinin da bunlari iyi düsünüp tasinmasi gerekiyor.

Ancak Hoz, bütün bunlarin disinda anlamlari olan bir konu. Hoz Italyan If Edizione gibi bir tür atik geri dönüsüm tesisine benziyor. Eskileri alip bir güzel degerlendiriyor. If'in yeni edisyonlarini ve bunlarla ilgili Ansiklopedi vs yayinlarini görünce hosuma gidiyor. Italya'da bunlarin pesinde kosacak bir kitle oldugundan eminim. Bizde de durum böyle midir? Söyle bir düsünecek olursak eskiyi bulma konusunda büyük kentlerdeki koleksiyoncular için pek sorun yok, her türlü eski seriyi bir sekilde toparlayip raflara koyabilirler. Ama Sirnak'taki koleksiyoncu arkadas bu kadar kolay erisemiyecektir bu serilere. Gitti Gidiyor'daki spekülatif satislara mecbur olmasindansa Hoz yeni basim sayilara yönelmesinde yarar vardir. Bu sekilde düsünüldügünde Hoz'un yaptigi isin anlami çikiyor ortaya. Tommiks Teksas'in simdiye kadarki en düzenli serisini (en kaliteli degil maalesef, Ceylan baskilarinin yanina bile yaklasamaz) ilk ve son defa Hoz yayinlamistir. Hakkini yememek lazim. Bu anlamda eskinin reprintçilerini hos görmek lazim. Yeni yayinlara atilanlar için tam tersi çok ince eleyen tartismalar yapabiliriz. Ancak eski koleksiyonlarin reprintleri için durum farklidir. Bu her zaman olacak bir ihtiyaçtir. Avrupa'nin her yaninda Batman'in Superman'in ilk sayilarindan bu yana basilmis reprint ciltleri cirit atiyor. Hoz böyle bir dipsiz kuyuya kendini atmaya niyetliyse onun oradan yüzünün akiyla çikmasini dilemek kaliyor bize. Keske ayni uygulamalari Batman-Superman-Kizilmaske-Gordon-Mandrake için de yapsa da memlekette dogru düzgün çikmamis yayinlara uzanabilsek.

Eskilerin yeniden basimi yeninin önünü keser mi? Bunu tahmin  etmek biraz zor. Eski var diye yeniyi almayacak pek kimse tanimiyorum ama yeni var diye eskiyi almayacak pek çok kisi taniyorum. Bunlardan biri de benim maalesef. Hayirlisi olsun bakalim...

Selamlar
Lami    

tommikser

Lami abinin dediklerine katiliyorum.Tokattayim ve eski sayilari bulmak almak benim için oldukça zor koleksiyoner oldugum için seçerekte olsa almak zorunda oldugumu hissediyorum.Yapacak birsey yok.Ama NN çiksa kesinlikle hayir demem.Batman e hayir demem.Yayinlar çogaldi.Ama hala az kisiyiz o yüzden malesef bir kismi yarim kalacak gibi.Hoza baktigimiz zaman Judas,Jeriko,Kinowa kisa vadeli çrler sonuçta sanirim en fazla 30 sayi dediginize göre.1-2 yil içinde bitirip.Klasik italyan çr akiminin önemli taslarini bitirmis olacagiz.Yeni dönem  çr larla karsilasmak zorunda kalacagiz.Artik eski fumetticilerinde elinde eskiyle ilgili bir koz kalmamis olacak.Umarim yeni fumettilere alisir abilerimizde baska seyler okuruz.Kendi adima zaten Comiclerden ümidi kesim olmadi olmayacak.Ne kadar üzülsemde...

s.b

Bu çizgiromanlar degisik yayinevleri tarafindan yayinlanmaya baslanmis ve yarim birakilmis. Tay Yayinlari serisinin ise artik hosafi çikmis.
Hoz Comics'in yepyeni gicir gicir baskisiyla serileri eksiksiz olarak yayinlamasini ben sahsen çok istiyorum. Tipki Tommiks ve Teksas'ta yaptigi gibi. Kit Taylor da belki bir gün yayinlanir diye düsünüyorum.
Üstelik bu seriler kisa sürede tamamlanip bitirilecek seriler. Elinde bu çr ler olsa bile ben herkesin yeniden satin alabilecegini düsünüyorum.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

BAHADIR

Alıntı yapılan: s.b - 09 Ağustos, 2010, 08:40:55
Kinowa, Jeriko, Judas, Coco Junkla ve Çelik Blek 43. sayisinla geiyoooooooooooooooooorrrrrrrrrrrrrrr.

Hersey tamamda bu Coco Junkla konusunda bir açiklama yapabilecek birisi var mi?
Google amca pek cevap veremedi de,yada ben dogru dürüst soramadim...  ;)

gamlıbaykuş

Belki imkansiz ama bu yayinlar Aslan Sükür' lü kapaklari ile yayinlansa harika olurdu...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

s.b

Alıntı yapılan: gamlibaykus - 09 Ağustos, 2010, 16:21:06
Belki imkansiz ama bu yayinlar Aslan Sükür' lü kapaklari ile yayinlansa harika olurdu...
Ben de bu konuyu hasim beyle konustum. Olabilir de olmayabilir de, kesin bir cevap vermedi. Özellikle Judas için israr ettim.

tommikser

Judas in kapaklari mükemmel kesinkile Tay dönemi olmali.Ben öyle güzel kapaklar görmedim.Italyanlar kapak nasil yapiirmis bakip ögrensinler.Judasin gerçekçiligi çocuklugumda çok etklemisti beni

gamlıbaykuş

O zaman bastirmaya devam edin lütfen. Bu yayinlardan Tay dönemine ait elimde hiç birsey yok ve Arslan Sükür kapaklarina hayranim. Yayinlar bu kapaklarla olsa da alsak insallah...

s.b

Alıntı yapılan: BAHADIR - 09 Ağustos, 2010, 16:10:03
Alıntı yapılan: s.b - 09 Ağustos, 2010, 08:40:55
Kinowa, Jeriko, Judas, Coco Junkla ve Çelik Blek 43. sayisinla geiyoooooooooooooooooorrrrrrrrrrrrrrr.

Hersey tamamda bu Coco Junkla konusunda bir açiklama yapabilecek birisi var mi?
Google amca pek cevap veremedi de,yada ben dogru dürüst soramadim...  ;)

Bu benim hatam Google ne yapsin. Coco ve jungla iki ayri çizgiroman. Araya virgül koymayinca yanlis anlasildi.

hanac

Jungla daha önce TR de yayinlanmisti.

Hatta HOZ tek sayi yayinlamisti galiba.

BAHADIR

Kimse kusura bakmasin ve yaniliyorsam da düzeltin ama ne oluyoruz demeden duramadim...

Coco ismini bile bilmiyorum ama Demirbas'in bir sayi çikarip da Dan Dane adi ile yayinladigi çizgiroman eger Coco ise Yine Hoz'un bir sayi yayinladigi Jungla,yazim hatasindan ötürü Junkla yazildiysa ve üstüne üstlük diger söylenen yayinlardan sonra 2. bir Demirbas vakasi mi olacak diye düsünmeden edemiyorum...

Bu kadar yayin bollugunda italyanin 5.sinif çizgiromanlarini yayinlamanin mantigini birisi bana açiklasin...(5. sinif derken judas,jeriko ve bilimum digerlerini tenzih ederim ama onlarla ilgili görüslerimi de yukarida açiklamistim...)

Tamam para yayincinin parasi, keyfi ne istiyorsa onu basar ama sanki gerek bonellilerle gerek comicslerle tam çitayi yükseltmisken, Hasim bey bu hatalari yapacak birisi gibi gelmiyor bana...

gamlıbaykuş

Vallahi yayin bollugu ortada, maasimizin durumu ortada... Isler karisacak gibi, çünkü yarim kalan serilerden her zaman nefret etmisimdir ve elimden çikarmisimdir. Bu yeni yayinlar içinde ayni durum söz konusu olur mu bilmiyorum? Yorumlara bakarsak bir ihtimal...
Dedigim gibi Judas ve Jeriko Aslan Sükür kapaklari ile yayinlanirsa koleksiyonuma katmayi çok isterim. Diger türlü ne olur bilmiyorum...

s.b

Arkadaslar normalde Örümcek Adam'la çitanin tavan yapmis olmasi gerekiyor. Ama isin asli öyle degil. Nitekim Hoz Comics pek çogumuza göre "kese kagidindan baska bir ise yaramaz" diye düsünülen Teksas, Tommiks ve Swing'le çikisini yapmistir. Yani bir çr nin yeni olmasi onu sattirmiyor. Sebep biziz. Yani eski çr okurlari olarak hep eskiyi seviyoruz. Yeni çr okuru da yetismedigine göre eskiye devam.