yarabbi sükür

Başlatan hozcomics, 26 Ekim, 2009, 22:43:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hozcomics

su dünya ne kadar küçük...
evet bahadir ve evet arkadaslar...
duyduklariniz dogru...
aslan sükür yillar sonra...
yillar sonra çr kapagi çizmeye basladi...
efsane geri döndü...
hozcomics için...
sizlere bir sürpriz yapayim istedim...
kitaplari elinize aldiginizda aslan sükür'ün o muhtesem kapaklariyla karsilasin istedim...
ama olmadi...
agzi siki olan birkaç tane dosta buradan selam ederim...
aslan sükür, pecos bill ve tom braks için harika kapaklar döktürüyor...
pecos bitti, tom braks yolda...
eee...
herkes birseyler duyar ama...
görmesi için biraz zaman gerekir...
hiç ugrasmayin...
basilmadan göremeyeceksiniz:)))
size buradan müjdeli bir haber daha vereyim...
kasim ayinda swing'ten baska kitap çikmiyor...
haberiniz olsun...
biraz titizleniyoruz açikçasi...
bize ne layiksa o olacak...
basta biraz sikinti yaptim...
ama sonra "bosver be hoz bir ay geç olsun tam olsun" dedim...
ne kadar profesyonel isler yapsak da...
içimiz hep amatör...
ufacik seylerden mutlu oluyoruz...
mutlu etmek istiyoruz ufacik seylerle...
amatör forumlardan...
gerçi aslan sükür pek de ufacik degil ya:)
bunun gibi seyler iste...
spiderman...
bizden önce amerika'ya gidecek...
marvel'i ve panini'yi de mutlu etmek lazim...
adamlar bizi marvel türkiye seçti adeta...
utandirmamak lazim...
herseyden önce dört gözle bekleyen bizleri mutlu etmesi lazim spiderman'in...
tam dört kere çöpe attim bütün yaptiklarimi...
sonunda biraz içime sindi...
bugün kapaklar dahil tamami bitti neredeyse...
bizim fiyakali editörümüz ilkecigime kaldi is...
bir okusun, onaylasin tamamdir...
amma da yaptim ha...
ilke editör degil ki...
o derginin sahibi yaw...
ben de grafikeriyim bizzat...
ilkede'den baska kimseye teslim etmem spiderman'i...
abi yemis yutmus amerikanlari...
yakinda seçtigi sayfalari burada bizlerle paylasacak...
bakalim nasil bulacaksiniz...
islerin gecikmesi benden kaynaklandi açikçasi...
bu kez biraz fazla titiz mi davraniyorum ne?
dylan bitti...
pecos bitti...
tombraks okunacak...
yani bitti...
spider bitti...
onaylanacak...
göz ve karanlik az kaldi...
swing 58 bitti...
parça parça is yapmayalim hepsini birden çikalim dedim...
umarim kirilmazsiniz...
hozcomics sizlerle herseyi paylasir...
sakin hesabi kitabi merak etmeyin...
aklinizi yormayin...
biz bir yola çiktik, sonunda herseyi göze aldik...
bugüne kadar bir seyi yarida birakmadik...
bundan sonra da yapmayiz...
yeter ki allah devletimize zaval vermesin...
yarabbi sükür...
hosgeldin aslan sükür...

Lami Tiryaki

Hani bu ise küllerinden yeniden dogan anka kusu diyecegim geliyor ama o küllenmemisti ki... 90'lardan bu yana forumlarda, dost muhabetlerinde, sunus yazilarinda, pasaj dükkanlarinda, el tezgahlarinda hep bizimle birlikte yasadi. Hiç bitirmedik ne ustayi, ne de ustanin bizdeki hatirlarini. Iste yine bizimle birlikte koca Sükür. Hakikaten Hasim Bey, Yarabbi Sükür!... Baska diyecek laf yok...

Selamlar
Lami

hozcomics

eyvallah lami...
gerçekten usta, usta yaw...
herkes fedakarlikta bulundu...
yeniden bizler için sanatini konusturdu...
ne diyeyim...
diyecek bir sey yok...
aslan sükür yaw...

hanac

Aslan Sukur'un cizdigi Zagor bence en ideal Zagor cizimidir.

Aslan Sukur'un cizdigi Mister No en iyi Jerry Drake cizimidir.

Hele bir Jeriko kapagi vardi, elinde bicagi ile, hic unutmadim.

Judas, Kizilmaske, Ken Parker vs. hicbirini unutmamistik.

Ve efsane geri dondu...

Tesekkurler HOZ.

hozcomics

sana da eywallah hanac...
ben de yillarca aslan sükür kapaklarini çok sevdim...
senin gibi ayrimcilik yapamayacagim...
hepsini sevdim ben...
ama sana bir sey söyleyeyim mi?
o fasiküller, ciltler üzerinde gördügümüz kapaklar bir hiç...
onlarin orjinalini eline almis, koklamis bir insan olarak söyleyeyim...
hepsi birer sanat saheseri...

ontario70

Aslan Sükür,

Kapaklari orjinalinden daha güzel çizen efsane. Bu uzun ayriliktan sonra hosgeldin usta. Çizgi roman dünyasi tekrar renklenecek seninle. Size de çok tesekkürler Hasim Agabey. Buna vesile oldunuz.

darkwood

Bu güzel haberler benide çok mutlu etti. Usta'nin çizdigi güzel kapaklari özlemistik. Yenilerinide heyecanla bekliyoruz, raflarimizda bu kitaplar için yerlerimizi simdiden hazirladik bile. Bize efsaneyi kavusturan Hozcomics'e tesekkür ediyor ve aramiza tekrar dönen ustaya hos geldin diyoruz. Saglik ve afiyet içinde nice güzel çizgiroman kapaklarina diyoruz.
Darkwood Sakinleri..

s.b

Yani ne diyebilirimki. Harika, olaganüstü, müthis, gibi ifadeler yetersiz kalir. TESEKKÜR EDERIM
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Ramzy

Yalniz elimdeki Tay Yayinlari Zagor kapaklarina bakinca macera içerigi ile kapagin bir alakasi olmadigini görüyorum. Çizimler güzel, lafim yok. Ancak kapaklar ile macera içerikleri tamamen alakasiz.

roknorinto

Ülkemizde neredeyse çizgi romanla özdeslesen bir ustanin yeni çizimleriyle zenginlesen eserler için, öncelikle kendisine, sonra da çöldeki vahalardan olan Hoz Comics'e sonsuuuuuuuzzz tesekkürler...

Askin Güngör

hanac

Alıntı yapılan: Ramzy - 27 Ekim, 2009, 22:28:11
Yalniz elimdeki Tay Yayinlari Zagor kapaklarina bakinca macera içerigi ile kapagin bir alakasi olmadigini görüyorum.

Ben de orijinal kapaklari gorunce sasirmistim.

Vay be konuyu kapaktan anlayabiliyoruz demistim kendi kendime.

Tay Yayinlari ile birlikte bende kapak ve icindekilerin tamamen ayri olmasi gerektigi gibi bir mantik olusmustu.  :)

BAHADIR

Aslinda Avrupalilar öyle yapiyor diye konuyla alakali olmasi gerekmiyor.
Olsa olmaz mi?...Olur tabi ki...Ama olmasada olur...Oldu da sonuçta...Hemde harika oldu...Avrupa'da bile farkli edisyon olarak kolleksiyonlara girdiler...Sadece çizgiromanlarmi orjinal çizimleri bile...Ben bir kaç site de kolleksiyonlarini sergileyenlerde rastlamistim
Orjinal olsa daha iyi olmaz mi? Olur tabi ki...
Tay döneminde bir dünya orj. kapak heba olmadi mi?...Kisiden kisiye degisir...(Bu gün nasilsa orj. kapakli tekrar basiliyor ama Sükürlü kapaklarin kiymeti daha bir baska...Nostalji baska bir sey)
Bu gün Zagorlar,Martinler,Mister No'lar çift kapakla çiksa olmaz mi?...Ayni macera biri orjinal,biri Sükürlü kapak (Tekrar çizim...) Manyak bisi olur amma velakin bir tanesini zar zor satarken ikinciye çifte külfet mantikli mi?...degil tabi ki onun için eldeki ile yetinmek lazim...
Tüm Miks,Teksas,Pekos,Tom Braks gibi albümlerde macera ile uyumlu kapak çizilir mi...Maceradan bir karakter koyarsin olur biter ama Hoz'un formatinda bunlar Albüm kapagi olacagi için dogru mudur?...Degildir.(Bana sorarsaniz)
Keske Tom Miks ve Teksas da da Sükür olsa miydi? Fena olmazdi hani...Ama olmadi..
Ne diyelim geç olsun güç olmasin SÜKÜR kavusturana...

s.b

Sahsen ben Sükür'lü kapaklardan yanayim.
Ama orijinal kapak isteyenlere de hak veriyorum.
Her iki kesimi de memnun etmek için tek bir yol kaliyor.
O da orijinal kapagin aynisini Aslan Sükür'ün kendi tarzina göre tekrar çizmesidir diye düsünüyorum.
Eh fena da olmaz hani.
Siz ne dersiniz?
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

roknorinto

Alıntı yapılan: s.b - 29 Ekim, 2009, 10:38:09
O da orijinal kapagin aynisini Aslan Sükür'ün kendi tarzina göre tekrar çizmesidir diye düsünüyorum.

Fikir olarak iyi duruyor ve benim de aklimdan geçmedi degil, ama Aslan Sükür'ü öyle bir zorunlulukla bogmak da ne kadar dogru olur, bilemiyorum. Sonuçta bunlar sanatkar adamlar. "Ille de böyle çizeceksin!" demek zor olabilir.

Bu adaptasyon konusu aklima eskilerden bir Gümüs Kayakçi sayisini getirdi. Gümüs Kayakçi'nin Yildirim Örer tarafindan Buscema çizgilerine uygun formatta yeniden çizimini... Ben orijinal yerine Yildirim'in çizgilerini bayila bayila izlemistim. O maceranin orijinal çizerinin (ne ayip ki adini animsayamadim) tarzi Gümüs Kayakçi'yi (özellikle diziyi siyah beyaz takip eden Türk okur için) fazlasiyla sevimsiz kiliyordu ve Yildirim Örer isi gayet güzel halletmisti. Hele ki son sayfada öfkeyle bagiran GK portresi hala gözlerimin önündedir.

EDIT: Yildirim'in çizdigi sayinin ilk sayfasini nette buldum :)

BAHADIR

Türkiye de çizgiroman'i iki kisima ayirirsak yanlis olmaz herhalde...Internetten önce ve internetten sonra...Yabanci ve orj.çizgiromana ulasimin bu kadar kolay oldugu bir dönemde birakin çizgi taklit etmeyi,balonlari doldurdugunuz fontu bile farkli seçtiginizde elestiri oklarina hedef olabiliyorsunuz...Biz ne Örümcekler okuduk aydinger teknigi ile kopyalanan ve ne Conanlar okuduk Sn Yildirim Örer'in elinden çikma birebir John Buscema taklidi...
(Ama su gerçek ki Sn. Yildirim Örer'in Alfa döneminde çikan Conanlar için çizdigi birebir John Buscema taklidi çizgileri ile bir çok kez Conan'nin yayin periyodunun aksamamasina neden oldugunu duymustum...)

Velakin gerek çevirideki basitlik ve kullanilan fontlarda ki özensizlik yada baskidaki kalitesizlik yaninda orjinalden uzak ediyon anlasiyisi bile o zamanlar bizim çizgiromandan aldigimiz zevki engelliyemiyordu...Biz büyüdük ve kirlendi dünya...

Arsive birebir kalitede ve edisyonlarda özenli çeviri ve baski kaliteleri ile hergün yeni çizgiromanlar girmesine ragmen o Alfa dönemindeki samimiyet ve sicakligi bir türlü yakaliyamiyoruz...

Ama buna da Sükür; ya 1994 deki krizden sonra birbir kapanan yayinlari hala mumla ariyor olsaydik.Ya ülkede küçük bir azinlik olarak hatirliyor olsak da çizgiromani unutmus olsaydik...

Sn. Aslan Sükür'ün birebir kapak çizmesi olayini da herkes gibi bende dogru bulmuyorum...O zaman yapilan isin bir esprisi ve inceligi kalmamis olur diye düsünüyorum...Çizgiye özgürlük lazim,her konuda...

Sevgiyle kalin...