99

Başlatan Lami Tiryaki, 25 Kasım, 2009, 09:03:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lami Tiryaki

Geçen gün gazete bayilerinden birinde 99 isimli bir çizgi roman dergisi gözüme çarpti. Konuyla ilgili Ümit'in detayli arastirmasi ÇROP'ta http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/2008/06/allahn-99-ad-izgi-roman-kahraman-oldu.html adresinde yayinlanmisti. Ancak ÇR'in Türkiye'de de yayina girdiginden haberim yoktu. Baktim 3. sayisiymis aldim okuyup koydum arsive.

Dergi'nin künye sayfasinda yayinci olarak Istanbul'dan bir adres var. Derginin basimi ise Eskisehir'de gerçeklesmis görünüyor. Orijinal adinin The 99 olmasi ve orijinal yayincisinin Teshkeel yayinevi olmasi disinda baska hiç bir bilgi yer almiyor. Yazari çizeri vs hiç bir bilgi verilmemiis. Konu olarak Bagdat'tan dünyaya yayilan ve Allah'in 99 ismini tasiyan Nur Taslari'nin hikayesi sözkonusu. Bu taslari ele geçiren ve taslarla uyumlu olan insanlar belirli güçler kazaniyorlar. Mesela kahraman kizlarimizdan biri bu tas sayesinde insanlarin içindeki iyiligi ve kötülügü okuyabiliyor. Bir baska arkadas, elektronikte devrim yaratabiliyor ki bu kahramanimiz digerleri için sanal bir aksiyon egitim odasi tasarliyor. X-Men'deki gibi. Bu taslari ve onlarin etkiledigi insanlari toplayip dünyayi kurtarmaya çalisan bir de Remzi Razem isimli babacan karakterimiz var ve mutantlarimiza ev bark sagliyor, X-Men'deki gibi. Tekerlekli sandalyeli bir kahramanimiz var, X-Men'deki gibi vs vs... Kötülerin tarafinda aynen baska mutantlara hükmeden ve kendisi de seytani güçlere sahip bir bas kötümüz var ve Ramzi Razem'in eski arkadasi, X-Men'deki gibi...

Ümit'in yazdiklarindan bildigim kadariyla seriyi Amerikalilar yapmis ve yazar çizerleri arasinda sadece bir tanesi müslümanmis. Ancak pazarlandigi yerler dikkate alarak yapilmis olsa gerek içerikte islami detaylar dikkati çekiyor. Bayan kahramanlarimiz kapali giysiler giyiyor, bir tanesi tesettürlü filan. Erkekler bildigimiz gibi. Ancak öyle koyu bir Islam'i propaganda, dini içerik filan algilamadim pek. Dogunun mistik havasiyla dolu süper kahramanlara dayali bir seri yapilmis havasi var daha çok.

Edisyon olarak gösterisli ama içi doldurulmamis bir yapiya sahip. Editoryal hiç bir eklenti yok. Bir de hem kapakta hem de içerikte geçen "bu topraklarda geçen macera" ya da "bu topraklarin kahramanlari" gibi simdi tam hatirlayamadigim absürd bir slogan var. Oysa hikayedeki öyküler Amerika ve Paris'te geçiyor. Bizim topraklar oraya kadar genislediyse benim haberim yok en azindan :)

Selamlar
Lami   

BAHADIR

Ilk iki sayisini bende kaçirdim...3.sayisini aldirdim ama daha elime geçmedi yani inceleme firsati bulamadim hiç...Velakin ilk iki sayinin bu kadar kisa sürede tükenmis olmasi ve ilk sayinin ekim ayinda çikmis olmasi 1 ay gibi kia bir sürede 3. sayiya ulasilmis olmasi sadece editoryal bir bozuklugun disinda plansiz ve programsiz bir yapilanmayida öngörüyor...Umarim ilk iki sayiyida bulabiliriz tabi..

Alperen

Bir aralar Newsarama sitesinde bilgi vardi bu cizgiroman ve cizeri hakkinda. Lami bey bir bakin isterseniz. Hosca kalin.

Lami Tiryaki

99'un 4. sayisini 1,5 ay önce dogum için gittigimiz Körfez'deki bir tasra gazetecisinde tesadüfen bulmustum. Baska da hiç bir bayide karsilasmadim. Okumak dün aksam nasip oldu.

Genellikle dikkatimi çeker, amerikalilarin yaptiklari kapaklar daha çok afis ya da poster gibi. Fumettilerdeki gibi maceranin içerigiyle ilgili detayli kompozisyonlar sikça görülmüyor. Kural burada da geçerli. Kapakta yeni mutant kizimiz Mumita ve Cabbar'in kafa kafaya vermis bir pozlari yer aliyor. Arka kapakta da kötü kalabaliga karsi bilegindeki nur tasiyla pozisyon almis Mumita var. Bu arka kapak sanki daha gösterisli daha iyi gibi. Bu tür renkli dergilerde sikça gördügüm negatif bir detay daha var. Kapakta bir sürü kocaman yazi var. Örnegin kapagin tepesinde, "Mumita ve Cabbar Karsi Karsiya. Kazanan Kim Olacak?" diye irice bir bant var. Logo çok büyük ve her nedense hem sayiyla hem de yaziyla doksan dokuz yaziyor. Logonun altinda da ünlü "bu Topraklarin Kahramanlari" diye bizden bir vinyet var. Logoya çok yakin bir bölgede irice "Karsinizda... Yok Edici Mumita" yazisi var. Bu kadar degil, dahasi da var. Sayfanin neredeyse alt yarisinin tamamini kaplayan, "dördüncü macera: Her Seye Ragmen Kazanmak?" diye bir slogan da girilmis. Sol üst kösedeki abartili teshkeel comics logosu ve sag üstteki barkod ve sayi girisleri de çok yer kapliyor. Bütün bu detaylarla kapak yazilarin arkasinda kaybolup gitmis sanki. Mumita'nin yumrugunu savurdugu kum torbasinin ne oldugu anlasilmiyor bile. 99'dan verdigim bu örnek detaylar, çogu renkli çizgi roman dergi kapaklarinda var. Yayinci ve yapimcilar bu detaylarla kapagi renklendirdiklerini düsünüyor olabilirler belki ama bence isin vitrinindeki albeniyi öldürüyorlar. Daha az yazili kapaklar çizgi roman okurlari için daha çekici bence.

Gelelim edisyon detaylarina. Sayi 4, Ocak-Subat 2010 diye geçiyor. Yani içinde bulundugumuz Mart ayinda sayi 5'i görmeliydik raflarda ama ben rastlamadim. Dagitim, Turkuvaz Dagitim yaziyor. Tarkan'in yayincisi Turkuvaz olabilir mi acaba? Eger oysa Sabah grubunun dagitim yaptigi yerlere bakmakta yarar var herhalde. Dergi piyasadaki comicslere göre daha büyük boy ve yagli parlak kagida muhtesem bir baskiyla basilmis. 4,25TL'lik fiyatina oranla bu yönden fazlaca kaliteli duruyor. Yazar çizerinin belirtilmedigi öykü yine X-Men paralelinde ilerliyor. Dr. Remzi Riza nur taslarina sahip yetenekli gençleri toplamaya devam ediyor. Bu seferki aday simdilik sadece olaganüstü dövüs yetenegine sahit oldugumuz sevimli Mumita. Ancak kötü taraftaki Reghal(buradaki Magneto diyebiliriz)'de ayni yolda adam toplamakla mesgul. Olay ileride gerçeklesecek büyük bir savasa dogru gidiyor. 27. sayfada biten öykünün ardindan ikinci bir mini öykü daha var. Dubai hava alaninda geçen öykünün karelerinde, yanyana çagdas giysili ve burkali kadin detaylari ilginç. Bu ikinci öykünün çizeri birinciden farkli gibi duruyor. Özellikle birinci öyküdeki çizimlerde bildik comics abartisi mevcut. Kollari gövdesinden kalin dövüsçüler vs... Ancak renklendirme daha sade ve canayakin hissettiriyor.

Bakalim çikmis olmasi muhtemel 5. sayi bir yerlerde karsima çikacak mi?..

Selamlar
Lami