Yıllık Çizgi Roman Masrafı

Başlatan hanac, 07 Aralık, 2009, 16:10:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Merhaba arkadaslar,

Yayin sayisi ve çesitliligi arttikça bütçe zorlanmaya basladi.

Eee açgözlülük de var tabii  :)

Oturdum bir 2010 yili bütçe çalismasi yaptim.

Simdi yayin periyotlari 15 günlük den, 6 ayliga dogru degistigi için yillik bir maliyet çikardim.

• Zagor Seri, Ayda bir, Etiket fiyati 6 TL, Yillik 72 TL
  • Zagor KM, Ayda bir, Etiket fiyati 24 TL, Yillik 288 TL
  • Mister No Seri, Ayda bir, Etiket fiyati 6 TL, Yillik 72 TL
  • Mister No KM, 2 Ayda bir, Etiket fiyati 24 TL, Yillik 144 TL
  • Martin Seri, Ayda bir, Etiket fiyati 6 TL, Yillik 72 TL
  • Martin KM, 2 Ayda bir, Etiket fiyati 24 TL, Yillik 144 TL
  • Büyülü Rüzgar, Ayda bir, Etiket fiyati 6 TL, Yillik 72 TL
  • Ken Parker, 6 Ayda bir (??), Etiket fiyati 8.5 TL, Yillik 17 TL
  • Dogan Kardes, Ayda bir, Etiket fiyati 7.5 TL, Yillik 90 TL
  • Red Kit, Ayda bir, Etiket fiyati 10 TL, Yillik 120 TL
  • Kaptan Swing, 2 Ayda bir (*), Etiket fiyati 24 TL, Yillik 144 TL
  • Dylan Dog Seri, Ayda bir, Etiket fiyati 12 TL, Yillik 144 TL
  • Spiderman, Ayda bir, Etiket fiyati 20 TL, Yillik 240 TL
  • Dylan Dog Maxi, 3 Ayda bir, Etiket fiyati 20 TL, Yillik 80 TL
  • Pekos Bill, 2 Ayda bir, Etiket fiyati 20 TL, Yillik 120 TL
  • Tom Braks, 2 Ayda bir, Etiket fiyati 20 TL, Yillik 120 TL
  • Teks Seri, 15 günde bir, Etiket fiyati 12 TL, Yillik 288 TL
  • Teks Altin Seri, Ayda bir, Etiket fiyati 12 TL, Yillik 144 TL
  • Thorgal, 3 Ayda bir, Etiket fiyati 30 TL, Yillik 120 TL
  • Barbar Conan, 3 Ayda bir, Etiket fiyati 20 TL, Yillik 80 TL
  • Yürüyen Ölüler, 3 Ayda bir, Etiket fiyati 15 TL, Yillik 60 TL
  • NTV Yayinlari, Ayda bir, Etiket fiyati 10 TL, Yillik 120 TL
  • Diabolik, 3 Ayda bir (**), Etiket fiyati 12 TL, Yillik 48 TL
  • Star Wars, 2 Ayda bir, Etiket fiyati 30 TL, Yillik 180 TL

Bunlarin hepsini alirsak 2.919 TL ediyor.

Idefix den veya Kadiköy den % 20 indirimle aldigimizi kabul edersek 2.335 TL eder.

Diger yayinlara da 300 TL dersek (Süreli olmayan Joker, Mandrake, Kizilmaske, Mangalar, Zombie, Vampirella, Yeni yayinlar vs. )

Aylik ortalama 219,58 TL ediyor.

Diger hobilere para kalmadi (Sinema, Kitap, Gezi vs.)  :)

(*) Kaptan Swing ne kadar devam eder bilemedim, 6 sayi olacak sekilde düsündüm

(**) Yayin periyodu belirsiz

Alperen

Selam,
Hasan 1-2 seri ben alayim.
1-2 tane Ertugrul alsin.
Paylasmis oluruz.
Birbirimizin cizgiromanlarini zaten okuyoruz.
Paylasmak guzeldir.
Paylasmak ekonomiktir.
Ne yuvamiz ne cr firmalarimiz yikilsin   ;D.

hanac

Zaten hepsini almayi dusunmuyorum.

Hepsini alsaydim ne kadar para gerekirdi diye hesapladim.

Mesela Hipnoz'u unutmusum, Tarkan da eklenebilir.

Romanzi Bonelli de var.  :)

Dur su listeyi yenileyeyim bari.

s.b

Zagor Yeni
Zagor Klasik
Zagor Efsanevi
Mister No Yeni
Mister No Klasik
Mister No Efsanevi
Martin Mystere Yeni
Martin Mystere Klasik
Martin Mystere Dev Albüm
Teks Altin Kutu
Teks Süper Cilt
Teks Dev Albüm
Conan
Yürüyen Ölüler
Red Kit
Örümcek Adam
Swing
Tarkan
Tom Braks
Diabolik
Teksas
Tommiks

Bunlarin yillik toplami indirimli olarak 1800 tl civarinda oluyor.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

pizagor

Bunlara ek olarak Gon Kitabevi, Gerekli Seyler, Amazon ve yurtdisi gezileri kaynakli yabanci çizgiroman masrafini da unutmamak lazim. Iyimser bir tahminle yillik 300 - 400 TL gibi bir rakam oldugunu düsünüyorum...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

darkwood

Benim aylik olarak takibini yaptigim ve biriktirdigim diger çizgiromanlar için ortalama masrafim 300 tl.civari.
Bunun ortalma aylik 150 tl.si kadarini elden çikardigim kitaplardan temin etmeye çalisiyorum.
Demekki çizgiroman alimi için 150 tl.de her ay benim ödedigim bir rakam var, Yillik 1.800 TL. nasil hesap!
Darkwood Sakinleri..

Lami Tiryaki

Insani hafiften "ürperten" etkisiyle Hasan'in açtigi bu basligi yazmak cesaret isi :) Hasan tebrik ederim seni.

Hasan'in listesini detayli olarak inceledigimizde fiyat ve çesit olarak fumetti agirlikli oldugunu görüyoruz. Yani hala piyasayi klasik fumetti okuru ayakta tutmaya devam ediyor gibi görünüyor. Listeden de görülecegi üzere Artik yayinevlerinin "ben bir çizgi roman çikarayim nasil olsa ülkede su kadar çizgi roman okuru alici kitlesi var" hesabi yapmalari mümkün degildir. Yillik 3 milyar gibi bir rakama çikan bu masrafin tamamini üstlenebilecek babayigit sayisi asgari ücret miktarini da düsünürsek pek fazla degildir. Keske yayinevleri biraraya gelip bir ortak bülten çalismasi yapsalar, hangi eser kaç adet satilmis, fumetti ne durumda, comics ne durumda bir tespit edebilselerdi. Yilda 3-5 sayi yayinlanacak bültenle hem okuyucular bilgilendirilir hem de yayincilar önlerini daha net görebilirlerdi. Tahmin ettigim kadariyla yayincilar genellikle kendi muhasebelerini yapiyor piyasaya kendi yayinlari gözlügünden bakiyorlar. Oysa asil rakiplerin satis rakamlarini bilip ona göre yayin seçmek pozisyon almak elzemdir. Bu kadar çesitli ürünün piyasaya verildigi bir ortamin müsteri sayisi fazla olmasa da azimsanacak gibi de degil demektir. Ancak hayatin gerçegi baska türlü isliyor tabii. Sik sik yazarim Avrupa'da isleyen çok güzel bir sistem var; 2. el piyasa(sahaf piyasasi degil). Bu piyasada belli bir süre içinde satilmayip elde kalan dergiler kitaplar-örnegin 1-2 yil-2. el piyasasinin oldugu büyük alisveris merkezlerine filan gönderilip oralarda 1/3, 1/4 fiyatindan satiliyor maliyetler dengeleniyor. Çizgi romanlar oralarda da çok pahali. Beher dergi kitap 4-20Euro arasi fiyatlardan satiliyor. Özellikle Fransa'da çok yaygin bu sistemin Türkiye'de de kontrollü bir biçimde ve daha bize uygun bir sistematikle uygulanabilecegini düsünüyorum.

Selamlar
Lami

BAHADIR

Lami söylemis oldugun sistem,Fransa gibi çizgiroman sayisi (çesitliligi) bakimindan adedinin bile zor hesaplanabilirliligini göz önüne aldigimizda ve basilan kitaplarin bizdeki gibi 1000 ile 3000 arasinda olmadigini öngördügümüzde gayet makul...Velakin 1000 adetlik bir baski adedini bile zar zor eritirken hatta eritemezken (okuyucu profili açisindan kisir giden albümler için) stok baabinda 2-3 sene sonra eritmeyi göze alarak yüklü baskilar yapmak günümüz kosullarinda zor gibi görünüyor...

Baska formuller olmali ama nasil bilmiyorum...

Evet yillik bazli bütçe hesaplamasi bir yana aylik bazda bile beni bayagi zorlamaya basladi...%35 iskonto ile dün 7 parça kitap aldim 112 tl tuttu ve geçen hafta bir o kadar da vermistim simdi ayin 15 inde o kadar tutmasa da Lal ve oglaklar yine bir miktar tutacaktir...Kabaca hesap aylik ortalama (hemde % 35 indirimli) 250 lirayi buluyor galiba... Yada az daha zorlasalar 300 bile bulabilir...

Bu çizgiroman sevdasi nereye kadar...

"Tabiki sonuna kadar"

Sevgiyle kalin...

s.b

Gerçekten çr ye çok para harciyoruz. O kadar parayi kendi ihtiyaçlarimiza harcasak KRAL gibi yasariz. Bazen  elektrik, su, tel, dogal gaz, vs faturalari öderken zorlaniyorum. Fakat çr almaktan da geri kalmiyorum. Bu çr sevdasi baska seye benzemiyor. Fakat gerçekten de ölçüyü kaçirmamak gerekiyor.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Lami Tiryaki

Alıntı yapılan: BAHADIR - 09 Aralık, 2009, 12:25:29
Lami söylemis oldugun sistem,Fransa gibi çizgiroman sayisi (çesitliligi) bakimindan adedinin bile zor hesaplanabilirliligini göz önüne aldigimizda ve basilan kitaplarin bizdeki gibi 1000 ile 3000 arasinda olmadigini öngördügümüzde gayet makul...Velakin 1000 adetlik bir baski adedini bile zar zor eritirken hatta eritemezken (okuyucu profili açisindan kisir giden albümler için) stok baabinda 2-3 sene sonra eritmeyi göze alarak yüklü baskilar yapmak günümüz kosullarinda zor gibi görünüyor...

Zorunlu sartlar altinda bu uygulama ülkemizde zaten yapiliyor dostum. Çizgi roman piyasasi alicisinin titizliginden dolayi daha nadir olarak yapiyor. Ben bir zamanlar Kadiköy sokaklarinda satis yapan korsan tezgahlarina yayinevlerinin aksam saatlerinde gelip satilmayan mallarini döktügünü biliyorum. Korsan diye aldigimiz yasal yayinlarin bu durumunu isin içinde olanlar disinda pek fazla bilen yoktur. Avrupalilar bu isi legallestirmisler. Malum oralarda korsan piyasasinin denetimi daha siki. Korsanda satilacagina biz yapariz 2. el piyasayi diyorlar, iyi de ediyorlar. Arka Bahçe'nin çikardigi pek çok ürünü dükkanlarina gidip ucuz fiyatlardan almak mümkündü bir zamanlar. Çapa derlemesi çiktiginda simdi hatirlamiyorum ama baba bir fiyata almistik. Simdi galiba 4-5liradan satiliyor kocaman cilt. 6 sayilik Hellboy takimini geçen yillardaki fuarlarda tek tane fiyatina sattiklarini da görmüstüm.

Bir açidan senin bakis açin dogru olmasina ragmen baska türlü yaklasimlar da var. Daha önce de yazmistim, tanidigim bir yayinci bastigi bir çizgi romanin ilk sayisinin tükendiginden telif zamani dolmadan yeni baski yapip yapmamayi düsündüklerinden bahsetmisti. "Satiyor iste bassaniza ne duruyorsunuz" dedigimde "ya piyasasinin düsmesinden korkuyoruz" demisti. Bunu söyleyen sahaf, 2. elci filan degil yayincinin bizzat kendisi. Bazi yayinlarin tanesi aylik 3-5binler civarinda satilirken bazilari 1000 satisi zor kurtariyor. Kurulacak bir 2. el piyasaya daha çok o satilmayan dergiler düsecektir. Bakin çizgi roman söyledir böyledir ama oldukça balli bir piyasadir. Ne basarsaniz basin su kadar satar bu kadar satar dersiniz. Hiç satmaz gibi bir kayginiz asla olmaz. Çünkü minimum sayida alicisi vardir. Bazi yayinlar hiç satilmadan yazarina geri dönüyor. Yazar yaptigi masrafla kaliyor sadece. ÇR piyasasinin böyle bir kara beklentisi yoktur. Bu kolay kolay hiç bir sektörde olmayan bir avantajdir. Buna karsin aliciyi kategorize etmek, uygun ortamlar yaratmak adina bir seyler yapan kaç yayinci var(Hipnoz gibi kisisel gayretlerle çikan dergileri hariç tutuyorum, yayinevlerinden bahsediyorum)? Yukarida verilen listelerde geçen rakamlarin alicisi iyi koleksiyonculardir. Benim gibi parasini pulunu denklestirip hepsini alanlardir. Bir de okuyucu takimi vardir. Sirf okumak için gidip yillik 2-3 milyar masraf yapmazlar, yapamazlar. 1000-2000 baski bile olsa lüks ve ekonomik baski yapmak mümkün olsa gerek. Avrupali o bolluk içinde ayni yayinin 10-15 çesit degisik versiyonunu basiyor, bizde de hiç olmazsa iki versiyon olsun, olamaz mi?. Eh yukaridaki listelere bir bakin. Her ay 25-30 çesit ÇR dagitiliyor piyasaya. Türkiye için hiç te küçümsenecek bir rakam degildir. Düz kitap yayinlariyla yarisir bir rakamdir neredeyse.

Yayinevleri dua etsinki ÇR'in korsan piyasasi yok Türkiye'de(netten tarama-indirme yapan korsanlari hariç tutuyorum). Bunu da korsan ÇR'i alip koleksiyonuna asla koymayacak olan siz ÇR okurlarina borçlular...

Selamlar
Lami    

Carnage

Neyse ben sizin kadar harcamiyormusum çizgi romana. Oturdum 2009 yilinda çizgi romana harcadigim toplam parayi hesapladim 450 tl gibi bir sey çikti. Sadece comics ile yetindigim için olmali bu.

pizagor

Sevgili Hasan, sahsen batiyorum  :) , hangisini alacagima, hangisinden vazgeçecegime karar veremiyorum...

O kadar çok yayin çikiyor ki bir güncelleme yapmak lazim bu yillik masraf konusunda!!!
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

V

Bu çizgi roman öyle bir meret ki,eskidikçe fiyati artiyor.

2. el alalim ucuza maledelim desen

o daha da  zor bir is. :)

"İstemem,eksik olsun.."

darkwood

Yayinevlerinin birbirleri ile yarisircasina 2010 yilinda birbiri ardina yeni çizgiroman çikarmalari ve eskiden gelen düzenli baskilarinda kaliteyi yükseltmesi ile birlikte Masraf konusunda resmen battik.   :'( Bunlara ne hesap dayanir, nede kitap.
Yayinevlerininde kaygisi sanirim bu konudadir. Yakinda 1 adet kitap alana alana 1 adet çizgiromanda hediye gibi promasyonlara baslarlarsa hiç sasirmayin. Fiyatlarda da indirimler olabilir. ;)
Darkwood Sakinleri..

hanac

Arkadaslar bu listeyi güncellemenin vakti gelmistir.

Bu hafta sonu çalisacagim.