Kendimi enayi gibi hissettiren gerçekler

Başlatan altay1944, 21 Nisan, 2017, 11:38:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

haysal

Ağustos krizi ile birlikte matbaalar da haklı olarak peşine geçmiş. Kağıt bulamıyorlar bulsalar da vadeli alamıyorlar.
Yayıncı dağıtım tekeline sıkışmış durumda. Ne zaman ödeme alacağı belli değil.
Bu durumda yayıncılık yapmak da hiç akıl kârı değil.

Kauss

Kurun arttığı bir gerçek ama çizgi roman evi, (yayıncı değil) kendi internet sitesinden bir ürünü indirimle satıp, dükkanında normal satış fiyatı değil üstüne yeni etiket basıp sattığında, açıkçası samimi gelmiyor.

Nightrain

Arkabahçe eski çizgi romanlarına da zam yapmış. Mesela Karanlık Güzel 50 TL olmuş! Eski fiyatı 35 TL'ydi. Yeni basılanların zamlı çıkmasını anlarım ama eski yayınlara zam yapılmasını hiç anlamıyorum!
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

haziran00

Alıntı yapılan: Nightrain - 18 Eylül, 2018, 15:40:04
Arkabahçe eski çizgi romanlarına da zam yapmış. Mesela Karanlık Güzel 50 TL olmuş! Eski fiyatı 35 TL'ydi. Yeni basılanların zamlı çıkmasını anlarım ama eski yayınlara zam yapılmasını hiç anlamıyorum!

Eski fiyatı 38 liraydı
Depo masrafı, elektriğe gelen zam, genel giderlere gelen zamları unutuyorsunuz sadece kitap olarak düşünmeyin :)

seastar1000

Alıntı yapılan: haziran00 - 18 Eylül, 2018, 16:15:01
Eski fiyatı 38 liraydı
Depo masrafı, elektriğe gelen zam, genel giderlere gelen zamları unutuyorsunuz sadece kitap olarak düşünmeyin :)
Depoyu nasıl aydınlatıyorlar ki elektrik masrafı çok oluyor

NIC

Bizim muslukcuda benzer birsey soyledi;2 hafta once 5 liraya aldigim basligin aynisi dün 12 liraya satmak istedi;abi herseye zam geldi diye eklemeyi de unutmadi.Ben ne yaptim daha az insafsiz bir muslukcudan 7  liraya aldim.Onlar sadece kendini düsünürse bizde caresine bakariz  :-*

haziran00

Alıntı yapılan: seastar1000 - 18 Eylül, 2018, 17:29:20
Depoyu nasıl aydınlatıyorlar ki elektrik masrafı çok oluyor

Sadece elektrik değil tabi ki de ama yayımcılar para babası değil malum aldıkları telifleri belirli zamanlarda ödüyorlar taksit taksit ödüyorlar bu durumda ödemeyi ön gördüğü tarihte dolardan dolayı telifte artıyor. Bu durum depoyu neon ışıkla aydınlatmaktan ziyade kalem kalem herşeyin artması demek :)

haziran00

Alıntı yapılan: NIC - 18 Eylül, 2018, 17:38:57
Bizim muslukcuda benzer birsey soyledi;2 hafta once 5 liraya aldigim basligin aynisi dün 12 liraya satmak istedi;abi herseye zam geldi diye eklemeyi de unutmadi.Ben ne yaptim daha az insafsiz bir muslukcudan 7  liraya aldim.Onlar sadece kendini düsünürse bizde caresine bakariz  :-*

Muslukçuyu bilemem ama rutin olarak çok yakın bir arkadaşımdan devamlı olarak aldığım bir ürünü (geliş fiyatından alıyorum 40 kuruş) artık geliş fiyatı olan 1 liradan almaya devam edeceğim :) %100 den fazla artmış.

Saint2

Kur artışını vurgun fırsatı gibi görenler olduğu gibi
önünü görebilmek için zam oranını yüksek tutanlar da var.
Ayrıca kur artışı ne kadar olursa olsun, herkes onun üstünde ürünlerine zam yaparsa sizin de ayakta kalmak için o oranda zam yapmanız gerekiyor.
Kısır döngü de var.

yunusmeyra

kısaca, "bu kitabın günlük ederi bu kadar!" mantığı  ;)

geçmişte basılmış ve satılmayıp 6 ay, bir sene, iki sene veya daha fazla geçmiş tüm "malları", tüm depo ürünlerini yeniden etiketleyelim diye yapılan atraksiyon zinciri... piyasa için "doğru" nedir ben bilemem ??? benim için "rasyonel iktisadi davranış" gelirimin kültürel harcamalar dahil tüketimlerimi karşılama-karşılayamama basit hesabıdır. tüketim kısılırsa, üretim de kısılır(yerel talepteki azalış oranında veya daha fazla dünyaya mal satmıyorsanız); depolardaki etiketlemelerde enflasyon oranından vazgeçilir, satışları bir süre idare edenler ve gücü yetenler devalüasyon oranını istemeye(etiketlemeye) devam ederler... işler daha kötüleşirse devalüasyonu karşılama itkisi de bir kenara bırakılır, bırak eskiye "yeni fiyat" giydirmeyi, yeniye hasret kalınır... üretim kısılmaya başlar... zincirin en zayıf halkaları kopmaya başlar... eh, bir süre sonra yeni baskı yapılmaz, depolar ortaya dökülür(toplu olarak fakirleştiğimiz reel durum); tır dolusu eski sayıları satan yayıncıları duyarız vs... tabii bu "kötü" senaryo  ::)

sizin için iyi senaryom da var  ;D etiketler artırılır, depolar yeni etiketlerle şenlenir, bizler gelirimiz artmasa ve reel olarak fakirleşsek dahi yıllık yüksek faiz oranlarıyla "tüketici" kredileri kullanır, kredi kartlarına yüklenir, senetle borçlanıp çizgi roman alır, sinemaya gider mutlu bireyler olarak yaşarız...
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

pardus88

karakarga da kitaplara zam yapmış ama kitapa göre yapmış mesala  gipi Bihikaye 24 tl den 26 tl olmuş İnsomnia Cafe 10 tl den  14 tl olmuş depoda bekleyen kitapa yapılan zamlar çok mantıklı gelmiyor bana depoda bekleyen kitap zamanla sararıyor  yeni basılan kitap gibi olmuyor

haziran00

Ben kendi sektörümden örnek vereyim x ürünü satıyorum ve dolar ve euro ile alıyorum ve dolar ve euro ile satıyorum depomdaki ürünü sizce hangi fiyatla satmalıyım aldığım günkü kura çevirerek mi yoksa bugünkü kurdan mı ? Burada tartıştığımız konu biraz saçma çoğunluğumuz hobi, koleksiyon, biriktiricilik ve okumak için çizgi roman alıyoruz. Bu durumdan çıkartılan sonuç; mümkün mertebe sevdiğimiz çizgi romanları imkanlarımız dahilinde günü gününe almak etiket fiyatı neyse matbaadan çıkan rakama göre almak.
Aklıma gelen bir örnek, kendi gözlemlerimden bahsedeyim Çizgi Düşlerden çıkan Nathan Never ki muhteşem bir seridir çok düzenli ve periyodik basılıyordu hatta ilk sayısı çabuçak tükendi kahramana aşinaydık ta yani biliyorduk önce Doğan Egmont sonra Lal basmıştı hani alalım 1 sayı beğenmezsek almayız gibi bir durumda yoktu bilen biliyordu. Fakat ne oldu düzenli basıldığı halde diğer sayıları bu kadar satmadı, Kadıköy deki Büyülü Dükkanın 2. el kısmına geldiği gibi de satılıyordu. Azala azala en son kitap kapalı devre ve etiket fiyatından satılır oldu. Emin olun tüm yayımcılar büyük paralar kazanalım diye değil sevdikleri için yapıyorlar bu işi. Emin olun kimsenin kimseyi kazıklamak gibi niyeti yok.

worldman

Fiyatlar tüm sektörlerde yükseldi.Zam gelince yeni üretilenler ile bilikte raflarda mevcut eski mallara gelmesi de bu nedenle gayet doğaldır.Bu işi özveri ile yapmaya çalışan yayınevlerine de bu nedenle tepki gösteremiyorum. Ancak haliyle bende bütçeyi kısmak zorunda kaldım.

Kauss

En son aldığım çizgi romana 35 TL verdim, aldığım yerin kendi online sitesinde bu ürün 24 lira. Bir başka çizgi romanı dükkanından aldığım ürüne yeni etiket ile 32 TL verdim. Buranın sitesinde de 24 liralık satış mevcut. Benim demek istediğim, mağazadan alırken zamlı alıyoruz fakat online da, normalden de daha ucuza. Burada kıyasladığım, online satış ve mağaza satışı arasında ki normal farklar değil. Ülkenin durumu belli, çizgi roman sektöründe ki kişilerde bu durumdan memnun değil. Bence biraz tutarlı olmalılar. Benim hobim olabilir ama onların işi bu. Gidipte online satış fiyatından satış yapmalarını beklemiyorum fakat kendimi kazıklanmış hissetmekte dokunuyor.

seastar1000

Alıntı yapılan: Kauss - 21 Eylül, 2018, 11:39:04
En son aldığım çizgi romana 35 TL verdim, aldığım yerin kendi online sitesinde bu ürün 24 lira. Bir başka çizgi romanı dükkanından aldığım ürüne yeni etiket ile 32 TL verdim. Buranın sitesinde de 24 liralık satış mevcut. Benim demek istediğim, mağazadan alırken zamlı alıyoruz fakat online da, normalden de daha ucuza. Burada kıyasladığım, online satış ve mağaza satışı arasında ki normal farklar değil. Ülkenin durumu belli, çizgi roman sektöründe ki kişilerde bu durumdan memnun değil. Bence biraz tutarlı olmalılar. Benim hobim olabilir ama onların işi bu. Gidipte online satış fiyatından satış yapmalarını beklemiyorum fakat kendimi kazıklanmış hissetmekte dokunuyor.

Bu konuda ben de daha önce yazdım ve de tatmin edici bir cevap alamadım.
Çizgiromanı basan yayınevi kendi mağazasında kendi bastığı kitabı internet üzerinde satış yapan sitelerden daha pahalıya satıyor.
Ben bunu bir türlü anlayamıyorum ve de hiç bir mantıklı açıklamada bulamıyorum.
Şimdi sağolsun arkadaşlar yine mağaza kirası, elektrik parası, depo masrafı vs diyecekler ama benim peşin para verip 20 tl ye aldığım kitabı babil de kredi kartına 7 taksit 16 tl ye satıyorsa ben bunu sorgulamak durumundayım.