Zagor Sohbet Odasi

Başlatan Underfined, 23 Aralık, 2009, 19:01:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NIC

Açıkçası 345. sayı ile Boselli'nin başlattığı ve bana göre Hellingenli macera değil 400. sayıda biten dönemde(çünkü 400. sayıdan sonra Boselli artık pek  aktif olarak Zagor yazmadı)altın dönemden daha güzel maceralar vardı(Kabus ve Kandrax'ın ilk gelişini ayrı tutuyorum)Ozaman 345-400. sayıların olduğu dönem benim açımdan platin dönem gibi birşey oluyor.Kraken,Vudu intikamı,Anasazilerin sırrı,Kuzeybatı geçidi,Vampir,Nat murdonun olduğu maceralar hepside 10 numara hikayelerdir.

alan ford

Maceranın orijinal ismi, yazarı çizerine pek bakmayan, baksada aklında kalmayan biri olarak (gelmeyin üstüme amatör okurum ben) yukarıda "NIC 39" un saydığı başta Kabus olmak üzere bütün maceraları çok sevdiğimi söyleyeyim. Nat Murdo varsa macera iyidir gibi bir önyargım var zaten. Zagor'un özellikle fantastik öğeler barındıran maceralarını da çok seviyorum. Ama dediğim gibi bu çağ işinden hiç anlamam.

Bu arada yine yukarıda ismi zikredilen Boselli sevgili Mesut'un başka bir başlıkta sorduğu gibi ; nasıl bir yazardır arkadaş anlamadım gitti. Acep hiç Mister No yazmış mıdır. ???SS'in hikayesini onun kaleminden okumak çok güzel olurdu.

İlgili başlık için bkz:http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,1342.msg5241.html#msg5241
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

DAMPYR

Zagor, bir çizgi roman kahramanı. 1961 yılında Mister No'nun da senarist ve çizerleri olan Sergio Bonelli ve Gallieno Ferri tarafından yaratıldı ve ilk kez okuyucu ile buluştu.
Türkiye'de 1962-1970 yılları arasında Ceylan Yayınları, 1970-1993 yılları arasında Tay Yayınları, Temmuz 1996-Ocak 2000 ayları arasında AD Yayıncılık, sonra Aksoy Yayıncılık, ve Nisan 2002'den bu yana da Lâl Kitap tarafından yayınlanıyor.
Zagor, A.B.D.'nin Pennsylvania eyaletinin kuzeyindeki Darkwood adlı düşsel bir ormanda yaşar. Asıl adı Patrick Wilding olan Zagor, henüz küçük bir çocuk iken anne-babası Darkwood yakınındaki evlerine Salomon Kinsky tarafından kışkırtılan Kızılderili Abenaki kabilesinin düzenlediği saldırıda öldürülür. Zagor nehre atlar, bir süre sürüklenir, daha sonra Nathaniel Fitzgeraldson (Fitzy) adındaki bir avcı tarafından farkedilerek kıyıya çıkarılır ve büyütülür. Fitzy ile geçirdiği yıllar boyunca avlanmasını ve balta fırlatmasını öğrenir. Ancak intikam ateşi de yüreğini kavurmaktadır. Birgün Salomon Kinksy'nin yerini öğrenir ve intikamını almak için Fitzy'den ayrılır. Gerçekleştirdiği bir baskınla Salomon'u ve beraberindeki kızılderileri öldürür. Ancak bu esnada Salomon'un babasını öldürme sebebini de öğrenir. Evlenmeden önce orduda rütbeli bir subay olan baba Wilding, Abenaki Kızılderililerine bir katliam gerçekleştirmiştir ve kendisinden de bunun intikamı alınmıştır. Karışık duygular içindeki genç Patrick uzun süre kendini toplayamaz. Bir gün ormanda kızılderili saldırısından hayatlarını kurtardığı bir cambaz topluluğu olan Sullivan'larla tanışır ve bu yeni dostarı kendisine Kızılderili Algonkin Kabilesinin dilinde "Baltalı İlah" anlamına gelen "Zagor Tenay" adını verirler. Zagor sergilediği birkaç numara ile Kızılderilileri kendisinin bir yarı-tanrı olduğuna inandırır ve barışın korunması için harcadığı çabaları sonucunda Darkwood'un egemeni olup bataklıkta bir kulübe inşa ederek Çiko ile birlikte oraya yerleşir.
Zagor'un en yakın dostu Çiko, çoğu macerada onunla birliktedir. Çiko Meksika'lı bir soyludur ve tam adı "Cico Felipe Cayetone Lopez Martinez ve Gonzales"tir. Oburluğu kendisinin bir zaafıdır. İlk başta yüreksiz biri gibi görünse de yeri geldiğinde dostları için hayatını tehlikeye atmaktan çekinmez. Sevimli, esprili, kültürlü bir karakter olarak serüvenlere renk katar.

Yayım bilgileri
Yayımcı   Sergio Bonelli Editore
İlk görünüm   1961
Yaratan   Sergio Bonelli
Gallieno Ferri
Hikâyedeki bilgileri
Tam adı   Patrick Wilding

NIC

Alıntı YapAcep hiç Mister No yazmış mıdır

Lal kitabın şubat ayında çıkaracağı almanak Mister No cildinin ilk macerasını Boselli yazmış

alan ford

Ne güzel haber. Sonunda Mister No almanaklarına kavuşacağız. Üstelik Boselli takviyeli   bir  Mister No.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

gamlıbaykuş

Herşey iyi hoşta şu araştırma dosyaları, editoryal bölümler falan da olsa muhteşem olur hani. Zagor Almanak da olmadı bu sebeple Mister No için umut etmek yanlış olur galiba...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

darkwood

Maalesef Almanaklar ülkemizde, maliyetleri düşürmek amacı ile bilgi sayfaları traşlanarak sadece çizgiroman şeklinde basılıp yayınlanır oldu. En azından 5-10 sayfa ekleselerde Almanak özelliklerini yitirmese.
Bir taraftanda daha önce hiç yayınlanmadığını düşünürsek eh buna da şükür diyebiliyoruz, en azından konuşma balonlarındaki yazılar var.  :D
Darkwood Sakinleri..

hanac

Burattini'nin blogunda Zagor'un ilk sayısının koleksiyoncular için renkli basılacağına dair bir haber var.

http://morenoburattini.blogspot.com/2012/01/zagor-collezione-storica-colori.html

İtalyanca bilen arkadaşlar biraz bilgi verebilir mi ?

DAMPYR

Alıntı yapılan: hanac - 28 Ocak, 2012, 21:23:22
Burattini'nin blogunda Zagor'un ilk sayısının koleksiyoncular için renkli basılacağına dair bir haber var.

http://morenoburattini.blogspot.com/2012/01/zagor-collezione-storica-colori.html

Hanaç oradaki yazıyı google çeviri ile çevirdim.anladığım kadarıyla Zagora yeniden orjinal sıra ile ilk sayıdan başlıyarak siyah beyaz çıkmış olan tüm seriyi 16 Şubat  2012'de perşembe günü yeşil sırtlıkla ayrı bir seri ,renkli olarak yeniden yayınlamayı düşünüyorlarmış.bunun içinde zagor severlerden destek istiyorlar.ama böyle bir seri yayınlansa bile Türkiyede hiçbir Yayınevinin buna yanaşacağını sanmıyorum..... :D ;)

Cantürk

Mister No Almanak, 5 Sayı bir arada, tek cilt olarak 15 şubatta çıkacak.

Malesef editoryal yazılar olmayacak.

Burattini bloğunda yazılanlar doğru ama henüz kesin değil.

Bu arada Zagor'un Güney Amerika sagası başlıyor. Zagor amazonlara gidecek ve orada Ferri'nin çizidiği  macerada, çok sevdiğimiz bir dostumuzla karşılacak:)

FerdiFon

Alıntı yapılan: hanac - 04 Şubat, 2012, 20:39:24

İnşallah Bizde Bu Günleri Görürüz  ...

DAMPYR

Alıntı yapılan: hanac - 04 Şubat, 2012, 20:39:24

Hanaç bu seriye başlamışlarmı,başlıyacaklarmı?Süper ya keşke bizdede tüm çizgi romanlar Renkli yayınlansa.... 8) :)

s.b

Elimde siyah-beyazı varken bir de renklisine para veremem. Zaten şimdi zar zor para yetiştiriyoruz.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

gamlıbaykuş

Sami abiye katılıyorum. Bu son zamlar cok kötü oldu. Zaten Zagor'u epey geriden takip ediyorum bakalım seriyi nasıl tamamlayacağım?
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Tarkan Kurt

Bu renkli seri yayınlanacaksa inşallah Lal yayınlamaz. Lal'in renkli sayıları hiç iyi değil. 1001 roman , oğlak ya da başka bir yayın evi el atsa iyi olur. Bir de resimde ki gibi 10 sayılık bir seri olacaksa şöyle hard cover kaliteli kağıt yakışır.