Mister No Revolution - Lal Kitap

Başlatan NIC, 26 Aralık, 2017, 13:08:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

Yersiz müdahale olayına katılmıyorum.Sonuçta konu olarak tıkanmış.Gidebileceği yere zorlama olarak gitmiş sevilen ama sevilse de tıkanılık yüzünden kendi sarmalına takılıp kamış bir yayından bahsediyoruz.

Mister No 1950 lerdeki miladını doldumuş olabilir.Yapılacak olan her şeyi o konsept içinde denediler ve sıkıştılar.Zaten okuyucu da bu sıkışıklık içinde zamanla okumayı bıraktı.

O zaman Mister No ile ilgili şu soru çıkar karşımıza okuyucu Mister No dan mı bıktı? Yoksa sıkışıp kalan kendini tekrar eden öykü sarmalından mı sıkıldı.Bence ikinci seçenek daha uygun olur.Yoksa bu kadar iyi düşünülmüş gelişmiş ve sevilmiş bir karakterden vazgeçildiğini düşünmek istemiyorum.

Bu noktada bence bu yüzden güzel olabilir.Miste No konu olarak sıkışıp kendini karadelik gibi içine çeken bir yayın olmuştur.Bunda kurtuluş olarak da en mantıklı yöntemi bulduklarını düşünüyorum.Ben Mister NO dan bıkmış değildim.Onun rütinlerini de seviyordum ama yaşadığı maceralar birbirinin kopyası olmaya başladı zaman içerisinde.Bu açıdan bakınca neden olmasın?Sadece önyargı var gibime geliyor.

Batman demişsin.Baktığında babası hala o sinema çıkışı öldürülen çocuk.Ama zaman içerisinde bunu değiştirmeseler de 1940 lardaki gibi burakmamış adamlar.Bu temel üzeriden her 10 yılda bir öyüküyü revize etmişler.Yoksa hala gangster peşinde koşan ve onun palyaço kılıklı yardımcısını okumaya devam ederdik.

Alıntı yapılan: ferzan - 10 Eylül, 2018, 14:49:26
    Sergio Bonelli sağ olsaydı bu denli esnemezdi...Kıvrılmasını bilir, ama kırılmazdı...Mister No 'daki bu durum bence tam anlamıyla bir kırılma hadisesidir...

İşte bu cümlede aslında denilecek olanı demişsin. Bonelli ne kadar gençliğinde yaratıcı olasa da yaşlandıkça bunu istemeyen bir adama dönüşmüş.Zaten insan sanırım yaşlandıkça bunu çevresindekiler değişmesin aynı kalsın ve devam etsin istiyor.Yeni nesil bonelli babasının bu tutuculuğunu bırakarak geleceğe daha bir sıkı sarılıyor.Yoksa temelde konuştuğumuz fumetti ölüyor mu sorusunun cevabı bunda gizli.Gençler değişim ister yaşlılar direnir.Anlaşılan değişimin sana zor gelmesi aynı çocukluğundaki gibi kalması isteği bir yerde sanat adamı da olsa içinde bir şeylerin tutucu bir ihtiyara dönüştüğünü gösteriyor.Elinde okunmayan çr bulundurmak ayrı ama eskiyen ç ların yeniden revize edilmesini istememek ayrı şeyler bence.

ferzan

Batman konusunda da yanlış anlaşılmışım ki aslında yukarıdaki yazımda kastettiğim Batman gibi eserlerin ve zaman içerisinde esneneyebilen zengin bir ekol haline gelmiş toprağının bu tarz durumlara ne denli el verişli olduğunun altını çizmekti...Dolayısıyla Batman ve benzeri comicsler konusunda değişim olmazsa olmaz bir şey...Değişim ve güncellenme, zaten devam edebilmenin yegane anahtarıdır...Ama Mister No konusunda ısrarla anlatamıyorum demek istediğim şeyi...Şöyle örneklendireyim;

Teks 'i 1870'li yılların vahşi batısından 1920 'lerin bunalım arifesindeki ABD 'sine koysak olur muydu?..Bir eyalet polisi, sivil bir maceracı olsaydı, tüm arka planı 1920 'lere göre güncellenseydi, sence Teks olabilir miydi?..

Martin Mystere, Dylan Dog falan zamana ayak uydurdu, bir şekilde zaman-mekandan bağımsız elastiki bir hal aldılar yüzleri aşan maceraları boyunca...Hatta Dylan adeta devrim yaptı kendi içinde, ufak bir güncelleme / zaman atlaması bile yaptı yakın geçmişte İtalya 'da...Mister No 'daki böyle bir durum değil...Yenilik gibi gelemiyor bana ısrarla...Fuzuli bir kendini gösterme ve nemalanma gibi geliyor...Mister No 1950 'lerin Manaus ve Güney Amerika 'sının 30 yaşlarındaki genç adamıdır, İkinci Dünya Savaşı 'nı arkasında bırakmıştır ve ülkesinin politikalarına karşı gayet sorgulayıcıdır...Benim tanıdığım Mister No 'nun gençliğinde İkinci Dünya Savaşı 'na katılma motivasyonu ile Vietnam 'a gitme motivasyonu aynı olamaz...Omurgada bu denli çatlak açacak bir durum benim için bu olay...

Ha, ne olurdu?..Vietnam için illa bir hikaye anlatılacaksa 40'lı yaşları için mini bir seri yapılır ve istemediği halde yolu buraya düşürülürdü...Maksat gençliğini, askerliğini işlemekse İkinci Dünya Savaşı günleri de ayrı bir mini seri olarak pekala aynı coşkuyla işlenebilirdi...Benim karşı çıktığım yeni bir mini seri olması, renkli olması ve saire değil, karakterin genel mantığına uygun bulmamam...

Mevzu Mister No 'nun yıllar sonra yeniden ele alınması ve tutucu bir Mister No okurunun bundan memnuniyetsizliği değil, olayın mantığı ve Mister No karakterine olan uygunluğu...Ayrıca Mister No 'nun bitme sebebi bizzat yaratıcısı Bonelli 'nin kararı, anlatılacak her şeyi anlattığına kanaat getirmesi ve tadında bırakıp sakız gibi uzatmaması...Sen de çok iyi biliyorsun ki Bonelli, İtalya 'nın gelmiş geçmiş en ileri görüşlü ve açık fikirli editörü / senaristi...Böyle olmasa Ken Parker, Dylan Dog ve bizde yayınlanmayan bir yığın orijinal ve sıra dışı seriye onay vermezdi...Ayrıca Mister No 'yu baştan sona kronolojik bir şekilde okumaya devam eden biri olarak zerre kadar sıkıldığımı söyleyemem...Dolayısıyla kendi içine hapsolup kendi kendini tüketen bir yanı olduğuna da katılmıyorum...

Durumu bir parça yanlış tahlil etme olayı söz konusu sanırım...Sizi mantığa davet ediyorum sayın Arı Toplayıcısı... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

tommikser

Bence birbirimizi az çok anlıyoruz.Fakat bakış açılarımız farklı.Bir münazara olarakgörülebilir bu.Farklı açılardayız sadece.
Şimdi elmalar ile armutlar toplanamaz gibime geliyor.Tex deki western öğeleri Tex'i Tex yapıyor.Tutup bir motor çetesi üyesi yapıp sonra FBI a katılınca bizim Tex imiz tabii ki olmaz.Ama burda şu var sanki.Zamansal bir atlatma ama kabul edilebilecek bir atlama.Sonuçta olur olmaz okuyunca göreceğiz bunu.Belki çok yadırgayacağız ama ben Mister No nun havasına hamuruna uygun olacağını düşünüyorum.Ehhh Ferzan can.

ferzan

Herşeyin başına dönmek gerekirse, Nemo şöyle yazmıştı önceki sayfada;

''Jerry, 25 yil sonra dogsaydi neler olurdu? Kahramanimiz bu kez Vietnam'da savasiyor ve gazi olup San Fransisco'ya yerlesiyor.''

Bu durumda Mister No 'nun Mister No olamayacağını düşünmemin yegane sebeplerinden en birincisini en son söyleyeyim...Mister No, pırpır uçağı ilk kez İkinci Dünya Savaşı 'nda kullanıyor ve sonradan ''taka'' dediği kendi pırpırı da aynı dönemden, aynı modelden bir uçak...Bildiğim kadarıyla bu tarz uçaklar Vietnam 'da pek kullanışlı değil, daha çok Napalm bırakan üst düzey uçaklarla avcı helikopterleri revaçta...Bu noktada neden Vietnam konusunu bir türlü tutamadığım bir nebze anlaşılabilir belki...Mister No 'nun pırpırı için gerekli mantık zemini oluşamıyor aynı zamanda...Pırpırsız ve Manaus 'suz bir Mister No ise bilmem ne kadar Mister No olabilir...

İşin şakası bir yana, tartışmadan ziyade zevkle sürdürdüğümüz bu atışmada ortak paydada buluştuğumuz yegane nokta Mister No 'ya olan sevgimiz...Birimiz ele avuca sığdırırken diğerimiz sığdıramıyor...Bütün mesele bu...Birimiz yakıştırıyor, daha güzel olacağına inanıyor...Birimiz yakıştıramıyor, daha güzel olacağını düşünmüyor...Belki seri çıkınca ve olur da öyküyü okuma fırsatı bulursak ortak paydada buluşuruz...Ben o güne kadar fikrimde en ufak bir değişme olacağını sanmamakla birlikte Beekeeper 'ın tüm iyi niyet, samimiyet ve umut dolu beklentisine saygı duyuyorum... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

BAHADIR

Sonuçta mini seri... okumadan bir şey diyemeyiz... Belki büyük bir haz ve keyif alacağız yada büyük bir hüsran olacak... Ama 75'ler de genç bir Mister No, asla bizim Jerry Drake olmayacak... O başka bir boyutta ki başka bir Jerry olacak... Ultimate evreninde ki Spider'ın ya da Fd'nin yıllarca okuduğumuz Fd olmadığı gibi... Secret Wars'tan sonra oluşturulan yeni evrene ısınamadığım gibi... Bir şeyler soğuk geliyor... :)

kedidiro

Çizgi romanı bilen, mister no'yu seven dostlar gayet lezzetli bir şekilde konuyu tartışmışlar. Söylenmesi gerekenleri söylemişler. Ben bu muhabbete sadece tarafım belli olsun diye giriyorum ve mister no'nun vietnam'a gönderilmesine hayır (no) diyorum. Sebeplerimi ferzan kadar tutarlı ve net bir şekilde ifade edemeyeceğim için; " dinozor olduğumdan" der geçerim..

NIC

Uzun zamandir böyle güzel atışmalar olmuyordu,özlemişiz.Ben Ferzan kadar katı değilim açıkçasi,Bonelli'nin bu tarz ultimate serilere girmesi gerektigini daha öncede belirtmistim.Mister No,Zagor vs. artik soyleyecek sözü kalmayan eski sevgili gibiler,biraz makyajla belkide sapkadan tavsan cikarabilirler...bekleyelim ve gorelim...l

darkwood

Mister No için; Bonelli yazarları da bizler gibi düşünüp bu kadar aradan sonra güzel bir şeyler düşünmüşlerdir.
Yeni sayılarını okumanın keyifli olabileceğini sanıyorum.  8)
Darkwood Sakinleri..

Mister NO

Alıntı yapılan: ferzan - 10 Eylül, 2018, 15:47:15

Mister No 1950 'lerin Manaus ve Güney Amerika 'sının 30 yaşlarındaki genç adamıdır, İkinci Dünya Savaşı 'nı arkasında bırakmıştır ve ülkesinin politikalarına karşı gayet sorgulayıcıdır...Benim tanıdığım Mister No 'nun gençliğinde İkinci Dünya Savaşı 'na katılma motivasyonu ile Vietnam 'a gitme motivasyonu aynı olamaz...Omurgada bu denli çatlak açacak bir durum benim için bu olay...

Ha, ne olurdu?..Vietnam için illa bir hikaye anlatılacaksa 40'lı yaşları için mini bir seri yapılır ve istemediği halde yolu buraya düşürülürdü...Maksat gençliğini, askerliğini işlemekse İkinci Dünya Savaşı günleri de ayrı bir mini seri olarak pekala aynı coşkuyla işlenebilirdi...Benim karşı çıktığım yeni bir mini seri olması, renkli olması ve saire değil, karakterin genel mantığına uygun bulmamam...

Ana hatlarıyla konunun en önemli noktaları bunlar.

Mister No, 2. Dünya Savaşı'nda asker olarak görev almıştır. Yaşadıklarından mutsuz olmus, insanları öldürmek zorunda kaldığı için travmalar yaşamıştır.

ABD yönetimi ve siyasetine mesafeli durmuş, politikacıları sevmemiştir.

Bu karakteri ile tanıdığımız bir kişiyi 2. DS gibi genel kabul gören bir savaşta değil , ABD'de bile ciddi tartışmalar, toplumsal gösterilere neden olan Vietnam'da savaşmaya ikna etmek başlı başına sorunlu

bence. Mister No karakter olarak Vietnam savaşına karşı gösterilere katılacak, bu savaşa karşı çıkacak bir karakterdir. Mister No'yu kendisi yapan ana karakter yapısını değiştirmek itici bir davranıştır.

Tex'in, kızılderililerin kellesi başına para alan bir çeteye yardım edip parayı bölüşmesi gibi absürd bir durumdur bu.

Ayrıca Mister No bir dönem çizgi romanıdır. 1929 Bunalımı döneminde büyüyen, 1940-50 lerde yetişkin dönemini yaşayan bir kişidir. O yılların şarkıcıları, müzikleri, filmleri, arabaları, kılık kıyafetleri hikayelerde

yer bulur.

Yıllarca devam etmiş ve Bonelli'nin ifadesiyle "Mister No'nun artık dünyaya söyleyecek sözü kalmadığı" için bitirilmiş bir seriyi böyle zorlama devam ettirmek doğru değildir.

Efsanevi Maceralar gibi farklı hikayeler yılda bir kitap olarak sevimli pilotumuzu bize hatırlatmaya yeterdi.

pearl jam

Kesinlikle katılıyorum. Her şey her döneme uymaz. Vietnam savaşı gibi karakterin ruhuna uymayan özensiz seçimlerle yeni maceralara zorlayınca hiç uymaz. Mister no arada sırada yayımlanacak özel maceralarla bize harika nostaljik tatlar verip efsanesine de zarar vermeden yıllarca unutulmadan varlığını sürdürebilir.

Nemo

Doktor Octopus, Orumcek Adam'in bedenine girip, yeni Orumcek Adam olacak diye okudugumda kan beynime sicramisti. Hatta Orumcek Adam, benim icin 700. sayida bitti diye atarlanmistim kendi kendime. Halbuki okuduktan sonra cok sevmistim maceralari. Mister No konusuna gelirsek, bu hikaye  bir yeniden koken hikayesinden cok, amerikan tabiriyle ''What if'' hikayesi. Vietnam'da savassaydi ne olurdu?
Bu arada Jerry, gazi olduktan sonra New York yerine San Francisco'da biraz takilip sonrasinda cok sevdigi Amazonya'ya gidecekmis:) Belki Manaus olmazda, Belem olur ne bileyim. Bizde de yayınlanırsa, What if olarak okursak daha cok keyif alacagimizi dusunuyorum :)
Özel Alfa Ajanı

NIC

Açıkçası bu tarz hikayeler sadık okuyucunun içine sinmese de çok duygusal olmadan hikayenin keyfine bakmak gerektiğini düşünüyorum.Sevgili pilotumuzun senelik hikayeleri çıksın tabiikide çok isterim ama mevcut şartlar bunu kaldırmıyorsa imkan dahilindekileri  değerlendirmek gerekiyor.
   Benim asıl şaşırdığım şey;yayınevinin Es-Es gibi potansiyeli olan bir yan karakteri bu zamana kadar yeterli bir şekilde kullanmayı düşünmemesi oldu.Punisher Max yada X-Force tarzında daha karanlık,belli kurallara bağlı kalmak zorunda kalmadan yetişkinlere hitap eden Nazi düşmanı eski bir Nazi'nin günümüzde de okuyucu bulacağından eminim.Aşagıda paylaştığım resimdeki hikayeyi okuduysanız yada okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız

NIC

3 sayılık hikayenin ikinci bölümünü de okudum. Hiç abartmadan söylemek isterim ki ES-ES halen kullanabilecekleri, potansiyeli olan bir anti-kahraman, umarım değerlendirilir.

hanac

Alıntı yapılan: Saki - 23 Eylül, 2018, 11:52:01
Bir Mister No sevdalısı olarak Ben bu Mister No geri dönüyor meselesınden bişey anlamış değilim, bu bir Mister No re-birth mi? Evet Vietnama savaşa gidiyor, peki sonra ne oluyor, devam ediyor mu yoksa sınırlı mı yayınlanacak? Biri bunu bana açıklarsa sevinirim.

Önceden teşekkürler  :)

Yeni bir seri olacak; Mister No Revolution olacak serinin adı ve adamımız Vietnam'da.

What if tarzında bir seri olacak, bakalım tutacak mı ?

Ayrıca bir mini seri de olacak onunla karıştırmayalım; o eski Mister No evreninde devam edecek.

Tuco Ramirez

Müşteri no'nun çocukluğunda geçen bu üstteki macera yayınlandı gibi hatırlıyorum sanki.