2017 EN İYİ YERLİ KAPAK

Başlatan s.b, 02 Haziran, 2018, 12:53:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

10.Yıl Nutku                                         Ümit Kaptan 7 

Tırnova 1883-Rumeli Kabusu                Nano Tek Madalyon Sayı 1

Kasap No 1 İblisin Kokusu              Kasap No 2-Kafesteki Kuş

Karabala 2                                             En Kahraman Rıdvan 10

Teşebbüs

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hanac

HacıGeraltEmmi

Tırnova çizgiroman değil, olsaydı oyumu kapardı. Kasap 2'ye gitti oyum.

s.b

gamlıbaykuş

Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

yidar

haysat

HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

köstebek

En iyi kapak seçiminde yeni bir yaklaşım, yeni sinerji olabilir diye düşündüğüm için sadece bu örnekteki özel oylama yaklaşımımı açıklamaya karar verdim: İçimde "ben bile bu kadarını yapabilirim" hissini coşturması ve başkalarında da benzer dürtüleri harekete geçirerek yepyeni yerel yetenekleri gün ışığına çıkarabilme olasılığını göz önüne alarak Ümit Kaptan dedim.

Not: Tek oyu benden aldığına göre.... şu ana dek benden başka kimse böyle düşünmemiş anlaşılan

hanac

aa

Esse Gesse Hayranı...

s.b

cemilngn

Karabala çünkü at seviyorum :)

ferzan

Maalesef hiçbiri dedim ben de...

Kapaklar hakkındaki naçizane görüşlerimi yazmak istiyorum...Sadece bana göre olmama gerekçelerini sıralayacağım, yoksa %90'ı gayet güzel çizilmiş kapaklar ama kapak denen şey sadece çizgi ve renk kalitesiyle olabilecek bir şey değil...Üreticilerimiz çizgi roman çiziminde de, kapak tasarımında da bunu anlayabilmiş değiller...Harika çizerlerimiz, vasat öykülerimiz, bol bol öykünmelerimiz ve öğrenilmiş mantıkta ezber kapaklarımız var...

10. Yıl Nutku: Muhtemelen kapak olması için ayrı bir çizim yapılmamış, iç sayfadan alınmış gibi bir his bıraktı bende...Kompozisyonda boşluğu kullanımı ve doluluk oranına vurgusu bir nebze kurtarsa da çok genel geçer histe bir kapak olması gerçeğini değiştirmiyor...Kapak tasarımı üzerine pek kafa yorulmamış sanki...

Ümit Kaptan #7: Sempatik bir şekilde klasik fumettiye öykünen bu sıcak eserin kapak anlayışı da eski dönem fumetti ya da tanıdık gelen alışılmış avantür seriyal kapaklar tadında...Photoshop 'un da gözümüze gözümüze girmesi, kapağı tüm nostaljik ezberine rağmen sınıfta bırakıyor...

Tırnova 1883 - Rumeli Kabusu: Zaten çizgi roman değil, resimlenmiş uzun öykü diye biliyorum...Dolayısıyla yorum yapmayacağım ama asla kötü olmamakla beraber çok muazzam bir yaklaşım da bulamadığımı itiraf edeyim...

Nano Tek Madalyon #1: Yorum yapmayacağım...

Kasap #1-#2: Amerikan ekolüne öykünen tipik bir maskeli intikamcı anlatısına uygun son derece comicsvari iki kapak...İçeriği de karşılıyor, zira üreticisinin comics üretme yanını tatmin ediyor diye düşünüyorum...O sebeple kendi içinde başarılı olsa da özgün, yeni yaklaşımcı ve alışılmışın dışında bulamıyorum...

Karabala #2: Bir tanıtım posteri mantığında Karabala kapağı daha...İçeriğe yönelik kapak ile genel tanıtım posteri mantığı birbirine karışmamalı diye düşünüyorum...Bu tarz görseller tanıtımlarda kullanılır ya da bir serinin omnibus cildine falan yakışır...Bu serinin ikinci kitabı için herhangi bir içerik desteklemiyor bence bu kapak...Çizim olarak elbette çok iyi, tanıtım posteri olarak da gayet isabetli ama seri içinden bir bölümün kapağı olamayacak kadar genel geçer yaklaşımda...

En Kahraman Rıdvan #10: Biteli en az otuz sene olmuş ve döneminde iz bırakmış gülümseten naif bir serinin otuz sene sonra tekrar basımına uymuş bir kapak yaklaşımı...Külliyat parçası olduğunu hissettiren, tek başına bir özelliği olup çok şeyler vaad edemeyen, bildik sularda gezen ve zaten okurunu da çok beklentiye sokmadığından (burada kastettiğim şey kapak mantığı, Rıdvan tefrika edildiği dönemlerde de hep dergi sayfalarından bilindiği için ayrıca bir kapağa ihtiyaç duymamıştı ama seneler sonra toplu albümleri yayınlanırken uygulanan kapak mantığı, içeriği zaten bilen ve sevenler için ipek önem arz etmiyor diye düşünüyorum) hayal kırıklığına da uğratmayan bir kapak...Bu kapağa da elim gitmiyor ama zorla bir tane seçecek olsam, herhalde ıkına sıkına bir tek bu kapağa oy verirdim...Tastamam nostaljik genel albüm mantığına karşılık geldiği için, yoksa yeni bir şey söylemiyor, ezberlerden devam ediyor bu kapak da...

Teşebbüs: Bu eser ve kapağı için de yorum yapmayacağım...En azından benim kapsama alanım dışında kalıyor...Hayatıma sokmamayı tercih ediyorum bu hissiyatta şeyleri...

Sadece kendi penceremden naçizane bir çıkarım yapmak istedim...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

s.b

15 oyla 1. sıradaki kapak.
Oylama bu akşam sona erecektir.
KARABALA: 2

s.b

15 oyla 1. olan kapak.
KARABALA: 2