Nova

Başlatan dean, 01 Ekim, 2018, 02:05:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Richard Rider'dan Önce biraz Nova Corps'tan bahsetmemiz gerekiyor. Nova Corps ilk kez 1979 Nisan ayında yayınlanan Fantastic Four #205'te gözüken bir uzay güvenlik ve kaşif timi. Liderleri Nova Prime olmak üzere askeri bir düzenle hareket ederler. Xandar Gezegeni ana üsleridir. Nova Force isimli gücü kullanırlar. Bu onlara uçma, insan üstü güç, dayanıklılık, hız ve kozmik güçler kazandırır. Aynı zamanda Worldmind isimli süper bir zekaya bağlılardır. Worldmind ile kaskları aracılığıyla telepatik olarak iletişime geçerler. Onun tarafından yönlendirilir ve ondan bilgi alabilirler.

Uzun yıllar Nova hikayesini gözünden izlediğimiz Richard Rider ise ilk kez 1976 yılının Eylül ayında yayınlanan Nova #1 ile okuyucu karşısına çıkar. Richard, New York doğumlu bir gençtir. Zorr isimli uzay korsanının Nova Corps'u yok etmesinin ardından hayatta kalan tek asker Rhomann Dey kaçış yolunda kendisini Dünya'da bulur. Ölmeden önce kaskını vermek ve yeni sahibini bir Nova'ya çevirmek için Richard Rider'ı seçer. Richard, o noktadan sonra Nova olarak önce Dünya'da ardından Nova Corps tekrar kurulunca bütün galakside etkili bir kahraman olmaya başlar.

- İlk solo Nova serisi, Eylül 1976'da çıkar. Bu seri 25 sayı yayınlanır.

- Dünyalı New Warriors ekibininde üyesidir. Ekibin en ünlü serisi 1990 yayın hayatına başlayan ve 75 sayı süren ilk ongoing seridir.

- İkinci solo seri ise 1994 yılında Ocak ayında yayınlanır. 18 sayı süren seri 1995 yılında noktalanır.

- 1999 yılında ise üçüncü solo başlar. Bu seri yalnızca 7 sayı sürer.

- Dördüncü ve en ünlü serisi Annihilation sonrası başlayan ve 36 sayı süren dönemdir.

İçinde bulunduğumuz dönemde Nova'yı sinemada görmeyi bekleyebiliriz. Guardians of the Galaxy filminde zaten Nova Corps'u gördük. Bununla birlikte Rhomann Dey karakterini de gördük. Avengers: Infinity War'da ise Nova Corps'un yok edildiğini öğrendik. Bunu göstermemeleri bi' kısım seyircinin tepkisini çekmişti ama aslında bu bilinçli bir tercihti. Belli ki Marvel, Richard Rider hikayesine giriş yapacağı zaman Nova Coprs'un yıkılışını, Rhomann Dey, Richard'ı buluşunu, yeni bir Nova'nın doğuşunu o zaman ki yaratıcısına bırakmak istiyor. Phase 4 içerisinde ben Richard Rider'ı göreceğimizi düşünüyorum.

Not: Bu yazıda Sam Alexander'dan bilinçli şekilde bahsetmedim. Sam başka bir yazının konusu olacak.

alan ford

Marvel'in Yeşil Fener'i sanki. Hikayeler nasıl Umar, Yeşil Fener'i sayende tanıyıp sevmiştim. Gerçi Türkçe bu vakitten sonra zor görürüz ama yine de belli olmaz.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

rumar80

Alıntı yapılan: alan ford - 01 Ekim, 2018, 11:33:14
Marvel'in Yeşil Fener'i sanki. Hikayeler nasıl Umar, Yeşil Fener'i sayende tanıyıp sevmiştim. Gerçi Türkçe bu vakitten sonra zor görürüz ama yine de belli olmaz.

Doğa başlığı Dean açtı. Büyük ihtimalle o okudu. Ben sadece konuk olduğu serilerde bir de new warriors sırasında maceralarını okudum. Detaylı bilgi vermem biraz zor ama bir yeşil fener değil diyebilirim.

alan ford

Oy oy yazana da baktım oysaki ama belki de üslubu benzettiğimden direkt sana sormuşum. Dean'e özür borçlandık :)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

kharon

Annihilation eventi ve sonrasinda War of Kings sirasinda okudum Nova biraz, o zamanlar Nova Corps'un kalan tek uyesiydi. Oldukca guzel kosmik eventlerde onemli roller ustlendi Nova, ama sonrasinda okumadim, cok bilemiyorum.

Dogusu ve bagli oldugu grup itibari ile Yesil Fener'e cok benzese de gucleri acisindan bence bir benzerlik soz konusu degil.

Bir de Marvel'in daha cok cocuklara yonelik urettigi Orumcek Adam (ultimate)  cizgi serisinde Nova ana karakterlerden biri olarak re-brand yapilmis durumda.

dean

Alıntı yapılan: alan ford - 01 Ekim, 2018, 15:23:54
Oy oy yazana da baktım oysaki ama belki de üslubu benzettiğimden direkt sana sormuşum. Dean'e özür borçlandık :)

Olur mu canım öyle şey ! Özür ne demek!

kharon'un dediği gibi bağlı olduğu Corps ve karakterin güçlerini alma süreci Green Lantern'i andırıyor. Ama o noktadan sonrası baya farklı. 1976 yılında başlayan classic serisi baya güzel. Dönemin Marvel çizgi romanlarının bütün güzelliklerini üzerinde taşıyor. Maceraların neredeyse hepsi Dünya'da geçiyor. Corps'un tekrar kurulması ile birlikte hikaye daha kozmik bir hal alıyor. Bu arada Nova Corps birden fazla yıkılıp tekrar kurulmuştur.

İkinci ve üçüncü seriler ise zayıf. Lakin dördüncü seri olan Abnett serisi gerçekten çok iyi. Neredeyse tamamen kozmik maceralardan oluşuyor. Dönemin kozmik bütün eventlerinde kaliteli tie-in serileri işlevi görüyor. Tie-in olmayan kısımlar ise Nova Corps'u ilgilendiren büyük olayları anlatıyor. O seri için ise Annahilation event'ini okumak gerekiyor. Neyse ki Annahilation üç cilt olarak ülkemizde yayınlanıyor. Son cilt kaldı bi'tek.

Diğer Dünyalı Sam Alexander bağlı olduğu Corps ve güçlerini kazanması açısından daha farklı. Ona da çok yakın zamanda değineceğim.

kharon

bu arada burada konusunca aklima dustu, arsivden cikardim ; kapaklarin nasil muhtesem oldugunu unutmusum...

tum eventi tekrar okuyacagim en kisa surede

dean

Alıntı yapılan: kharon - 13 Ekim, 2018, 14:23:28
tum eventi tekrar okuyacagim en kisa surede

Tekrar okumaya değecek çok güzel bir hikaye Annihilation.

Nightrain

Gerekli Şeyler 3.cildi çıkartırsa ben de başlayacağım.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"