2. Eskişehir Kitap Fuarı

Başlatan ferzan, 06 Ekim, 2018, 21:59:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Özdilek AVM 'nin hemen karşısındaki geniş arazide bu yıl ikincisini düzenlediği uzunlamasına dev çadırdan mütevellit kitap fuarını ziyaret ettim...Geçen seneki düzensizliğe ve karmaşaya nazaran bu yıl daha bir eli yüzü düzgün olmuş...Üstelik geçen sene çizgi romancılardan sadece Marmara Çizgi yer alırken bu sene Gerekli Şeyler, Çizgi Düşler ve Presstij de fuardaki yerlerini almışlar...

Tüyap kapsamındaki ilk fuar Aralık ayında, Odunpazarı Fuar ve Kongre Merkezi 'nde gerçekleşecek ve nihayet gerçek bir fuar alanında, esaslı bir kitap fuarı etkinliğinin ilkini tadacak Eskişehirli okurlar...Buna rağmen Özdilek AVM 'nin yanındaki bu mütevazi kitap fuarı en azından iç görünümü itibariyle ortalama kalitede herhangi bir kitap fuarını aratmayacak nitelikte...Her yıl devam etmesi en büyük dileğim...Eskişehir gibi güzel bir kente de ancak iki ayrı kitap fuarı yakışır çünkü...

Fuarda çizgi roman harici diğer yayıncılarda hatırı sayılır bir indirim yoktu...Neredeyse çoğu etiket fiyatınaydı ve olan az sayıdaki indirim de %15 'i geçmiyordu gördüğüm kadarıyla...Çizgi romancılardan en dikkat çekici alan Gerekli Şeyler 'e aitti...Hemen karşı çaprazında Çizgi Düşler nispeten daha normal bir standa sahipken, girişe yakın konumuyla Marmara Çizgi de oldukça iyi bir yere sahipti...Çizgi Düşler ile Gerekli Şeyler 'in indirim oranlarını sormayı nedense akıl edemedim, onlardan pek eksiğim olmadığı için kuru kuru fotoğraf çekip kriz ile ilgili ayak üstü kısa sohbetler etmekle yetindim...Marmara Çizgi 'de ise %30 'luk bir indirim vardı...Sanıyorum diğer ikisindeki indirim oranı da Marmara gibidir, gelecek hafta sonu yeniden gittiğimde öğreneceğim...Ayrıca önümüzdeki hafta Marmara standına Thor: God of Thunder serisinin ikinci cildi ile Babil Şerifi 'nin ilk cildi gelecekmiş...

Benim için fuarın sürprizi, Presstij standı ve İlhan Abi 'nin Eskişehir 'e gelmesi oldu...2009 'da, Hipnoz Dergisi vesilesiyle uzaktan irtibata geçip bir süre beraber çalışmış, zaman içerisinde de telefon ya da internet aracılığıyla irtibatı koparmamıştık ama 9 senede ilk kez bugün yüz yüze denk gelme fırsatımız oldu...Çeşitli aksaklıklardan ötürü Presstij standı diğerlerine nazaran daha mütevazi ve ufak bir yerde kalmış...Buna rağmen ilgi hiç de fena değil gibi göründü bana...İlerleyen günlerde daha da rayına oturacaktır eminim...

Üç saat civarı süren yoğun sohbetimiz yanıma kar kaldı...Kısa bir süre için standın diğer tarafında bulunmanın ve okurla muhatap olmanın tadını aldım diyebilirim...Hele birkaç gencin kendiliğinden fumettiye meyledip iştahla Cassidy ve Nathan Never sayıları topladıklarını görmek keyfime keyif kattı...Presstij 'in kendi kitaplarında %50 'ye varan indirimler vardı yanlış anlamadıysam...Diğer çizgi romanlar için de standart indirimler söz konusuydu...

Aylık çizgi roman alımlarım için fuardan önceki gün gerekli ödemeyi yaptığım ve hafta içi gelecek kargomu beklediğim için, pek alış-veriş yapma durumum olmadı...Yalnızca Ot Dergisi ciltlerinden eksik olan ikisini tamamladım, ilk cildini yarım bıraktıktan sonra devam etmeme kararı alıp başlığında lölö yaptığım Şeytani + İlahi serisine aniden devam etme kararı alarak ikinci cildini temin ettim, bir de fuara beraber geldiğim tarihçi arkadaşım sayesinde ilgi alanıma giren bir kitaptan; Sel Yayıncılık 'tan çıkan Gustave Flaubert 'in Doğuya Yolculuk (1849-1851) adlı eserinden nasibimi aldım...Ayrıca İlhan Abi 'nin hediye ettiği, dumanı üzerinde olan The Crow da cabası oldu...

Benim için çok keyifli bir gün oldu...Haftaya bir kez daha ziyaret edeceğim evime 20 dakika, işime 10 dakika yürüme mesafesindeki kitap fuarını...Yeni ve değişik şeyler gözlemlersem yine buradan paylaşırım...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

Gerekli Şeyler standı oldukça havalı olmuş.  :)

ferzan

2. Eskişehir Kitap Fuarı 'nı sondan bir önceki gününde (yani bugün) yeniden ziyaret ettim...Bir kez daha standları gözden geçireyim, yapabilirsem yeni keşifler yapayım, elim boş dönmeyeyim istedim ama mahşeri bir kalabalık vardı bugün...Değil adım atmak, nefes almak bile meseleydi devasa çadırdan ibaret fuarda...Hem imza etkinlikleri kalabalığı daha da coşturduğundan, hem de fuarda buluştuğumuz arkadaşımın rahatsızlığından ötürü turumu kısa kesmek durumunda kaldım...İyi ki de öyle olmuş...

İki çizgi roman severle daha tanıştım...Presstij standında bu kez Tunç isimli sempatik arkadaşın misafiri oldum...Hemen ardından da Marmara Çizgi standında, forumumuzun da üyesi olan Tulgan ile tanıştım...Keşke akıl edip onların da fotoğraflarını çekseydim diye hayıflandım sonradan, kalabalık ve sıcak yüzünden doğru düzgün düşünemedim...

Çizgi roman yayıncılarımızın genelinden anladığım kadarıyla bir daha kolay kolay buralara gelmeyecekler korkarım ki...Aldığım duyumlar, satışların hep zararı ancak karşılayabildiği ve gelmeye neredeyse değmediği yönünde oldu...Aralık ayında gerçek bir fuar merkezinde yapılacak Tüyap kapsamındaki kitap fuarına gelmeyecekler sanıyorum...Bundan sonra Eskişehir, çizgi roman yayıncılarını biraz zor görecek gibime geliyor...Türkiye okuma oranının en yüksek olduğu şehirlerden biri olarak çizgi romancıları hayal kırıklığına uğrattık diye düşünüyorum...Gerçi benim vicdanım rahat, dört yayıncının da standlarında bulunan hemen hemen her yayın arşivimde olduğundan aralarda tek tük almadıklarımı aldım ya da yeni yayınların gelmesini bekledim ama Eskişehir okuru çizgi romancıları kaybetti ne yazık ki...

Fuardan beklentimi karşılayamadım diyebilirim...Bir şeylerin oturması için halen zamana ihtiyaç var ve Eskişehirli okurun olanca kalabalıklığına, çeşitliliğine ve kitap sevdasına rağmen bazı yayınevlerini ikna etmesi gerekiyor...Her geçen yıl yayınevleri hayal kırıklığıyla ayrılmamalı, aksine daha da cesaretlenmeli ama şimdilik bu kadarı geliyor elden...Umarım Aralık ayındaki esas fuar daha tatmin edici olur...

İlhan Abi, Tunç ve Tulgan ile tanışmış olduk bu fuar vesilesiyle, o yüzden çok mutluyum...Bir kişi daha var bugün tanıştığımız, ondan da bahsetmeden geçemeyeceğim...Buradaki dostlar henüz kendisinden öyle aman aman haberdar olmayabilir ama 2000 başlarından beri piyasada olan, çocuk yaşta atıldığı profesyonel kariyerinde Öküz, Leman, Atom, Meme, Penguen, Esmer, Ot gibi dergilerde yazar-çizerlik yapmış, bir dönem ortalıktan elini eteğini çekip 2015 'ten itibaren bomba gibi dönmüş, artık çıkmayan Otlak Dergisi 'nin mimarı ve editörü, çok güzel kısa hikayelerin çizeri, hem karikatürü hem de reel çizgi romanı bileğinin hakkıyla üreten, Otlak 'ın bir sayısında da beraber çalışmış olduğumuz, çizgilerine lise yıllarımdan beri  hayran olduğum  Revhat Arslan ile bugün yüz yüze tanışmış olduk...Ot 'un imza etkinliği için Murat Menteş, Ali Lidar, Vedat Özdemiroğlu, Birol Tezcan ve Selçuk Erdem ile birlikte bugün Eskişehir 'e gelmişlerdi...Normalde aklımda yoktu ama arkadaşım vesilesiyle aracı yollu bir selam getirip gönderme durumumuz olunca uğrayıp bir merhaba demek istedim...Samimiyetiyle beni kendi şehrimde ağırlanmışım gibi hissettiren Revhat 'tan zaten bende olan ''Güldür Yüzümü'' albümünden bir tane de hediye olarak aldım...Hem de portremin ayak üstü çizilip adıma imzalanması suretiyle... :)

Yakın bir gelecekte kendisinin albümlerini bol bol göreceğiz...O zamana kadar merak eden dostlar, çizimlerini aylık Ot Dergisi 'nden takip edebilir...Mizah yanını merak edenler ''Güldür Yüzümü'' albümünü edinebilir, sosyal medyadan da kendisini takip edebilir...Çizgi romanlarını merak edenler ise Ot 'un çizgi roman versiyonu Otlak Dergisi 'nin çıkmış 5 sayısını temin edebilir...

Eskişehir 'e zahmet edip gelen tüm yayıncılarımıza kendi adıma teşekkürü borç bilirim...Fuar vesilesiyle tanıştığımız dostlar; İlhan Abi, Tunç, Tulgan ve Revhat 'a da sempatik kişilikleri, güler yüzleri ve samimiyetleri için ayrıca teşekkür ederim...Umarım daha sonraları yeniden denk gelip görüşme şansımız olur her biriyle...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

Tulgan'dan da bir Fuar değerlendirmesi alsak ne güzel olurdu  :)

tulgan

Alıntı yapılan: hanac - 15 Ekim, 2018, 21:47:15
Tulgan'dan da bir Fuar değerlendirmesi alsak ne güzel olurdu  :)

Yapayım,

Maalesef söylenebilecek çok bir şey yok.

Ekonomik şartlar hepimiz olduğu gibi okurları da zorluyor. 

Kendi standımızda Venom içeren yayınlar ve Rick and Morty başta olmak üzere fasiküller revaçtaydı. Ciltlerde ise serilerin ilk ciltleri, görece olarak çok daha fazla gitti. Güzel sanatlar öğrencilerinin geldiği standlar daha keyifli oluyor, kendileriyle çizer-çizim sohbetleri yapabiliyor ve Nuh serimiz gibi genellikle öğrencilerin pek rağbet etmediği ciltlerimizin değerlendirildiğini görebiliyoruz. Kalabalık bir fuar değildi, günlük 10 saat açık fuarın 6-7 saatini stantta birbirimizle ve diğer stantlarla konuşarak geçirdik denilebilir. Tabii fuar yönetiminin fuar alanı diye verdiği çadırda hiçbir havalandırma sistemi kurmaması da bunda etken diye düşünüyorum, stantları uzun uzun gezmeye çalışan herkes bir noktada sıcaktan ve havasızlıktan şikayet etti.

Şahsi fikrim, bu fuara (en azından henüz) 3 çizgi roman yayıncısı ve bir yayıncı/dükkanın fazla olduğu. Herhangi bir çizgi roman dükkanı buraya büyükçe bir stantla katılsaydı yeterli olurdu görüşündeyim. İngilizce çizgi roman soran az sayıdaki kişi de böylece istediklerini bulabilirdi.

Toplumdaki genel çizgi roman algısı ise maalesef devam ediyor, ilk ve ortaöğretim yaş grubu okrularımıza ulaşabilmek için her zamanki gibi çoğunlukla aile ve öğretmen engellerini aşmaya çalışmak zorunda kaldık. Bu gerçek istisnasız her fuarda karşımıza çıkıyor. Bırakın Saga-Chew gibi bir nebze yaş sınırı gerektirecek şeyleri, Örümcek Adam'ı bile "aman şiddet, yok vahşet" diye almamak için var gücüyle savaşan ebeveyn ve öğretmenlerle karşılaşıyoruz.

Özetle, değişiklik olarak iyi ama deneyim olarak orta karar bir fuardı.

hanac

Alıntı yapılan: tulgan - 16 Ekim, 2018, 17:56:13
Yapayım

Teşekkürler. Demek çok iyi geçmemiş.

Eskişehir gibi bir öğrenci şehrinde bile durum vahim desene.

pizagor

Alıntı yapılan: tulgan - 16 Ekim, 2018, 17:56:13

Şahsi fikrim, bu fuara (en azından henüz) 3 çizgi roman yayıncısı ve bir yayıncı/dükkanın fazla olduğu. Herhangi bir çizgi roman dükkanı buraya büyükçe bir stantla katılsaydı yeterli olurdu görüşündeyim. İngilizce çizgi roman soran az sayıdaki kişi de böylece istediklerini bulabilirdi.

Seneye bu fuarda bulunmayacaksınız olarak mı değerlendirelim bu sözü? ya da sadece Paralel Evren markasıyla yer alma olabilir mi?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

tulgan

Bu tip şeylerin karar yetkisi bende değil  ;D