Moby Dick: Beyaz Balina - Ayrıntı Yayınları (Chabouté)

Başlatan Mrtekin, 16 Şubat, 2019, 21:16:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Alıntı yapılan: ghostrider - 18 Şubat, 2019, 14:11:46
Bir sorum olacak ;Jack London un balina avı hakkında kitabi var ,bu Moby Dick mi önce yazılmış yoksa London un kitabı mı?

Melville 1851, London 1909.

nikopol

Ayrinti'nin Şabute icin font secimi bana bu restorasyon calismasini hatirlatti:

memospinoz

Nightrain

Bu işlerden anlamadığım için soruyorum: balonlama ve orijinal fontu uygulamak çok mu zor? Yoksa yayınevleri daha fazla uğraşmak istemiyorlar mı?
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

BAHADIR

Alıntı yapılan: Nightrain - 18 Şubat, 2019, 16:00:10
Bu işlerden anlamadığım için soruyorum: balonlama ve orijinal fontu uygulamak çok mu zor? Yoksa yayınevleri daha fazla uğraşmak istemiyorlar mı?

Bilmiyorlar abi... Ve umursamıyorlar... Bunun başka izahı ve açıklaması yok...

Keşke bu kadar benzetseler... Ben yukarıdakine razıyım...

Daha çok ben böyle görüyorum...

BlackBishop

Alıntı yapılan: Nightrain - 18 Şubat, 2019, 16:00:10

Kolaya kaçıyorlar bence...

Orijinal fontu bulmak (en kötü ihtimalle benzerini) ve satın almak gayet kolay bir olay? Aslında bu fontlar bedava da bulunabiliyor ama ticari bir olayda bedeli ödenmemiş fontlar herhalde sorun yaratır. Balonlama kısmındaysa biraz pratik ile el alışkanlığı kazanmak yeterli. Ben şahsen balonlama yapan kişinin orijinal yanının dijitalini elde edip orayı baz alıp benzer bir balonlama yapmasından yanayım.

haysat

Alıntı yapılan: Mrtekin - 17 Şubat, 2019, 21:45:12
Yanlış anlamayın ama daha önce de söylemiştim.

Bu tartışmalar hiç mi hiç ilgimi çekmiyor. Yok fontu, yok balonlaması, yok şusu, yok busu.

Çr çıksın da (özellikle frankofon) nasıl çıkarsa çıksın kafasındayım. ;D Ha daha iyi olabilir miydi? Tabii ki. Ama bu sebepler almamama teşkil edecek kadar büyük değil:-)

Fiyatının da gayet iyi olduğunu düşünüyorum, baskısı ve tercümesi de hoşuma gitti. En azından ben "internet indirimi ile" alacağım.

Umarım çok satar ve de devamı gelir:-) Bahadır da daha çok kızar:-)

Mehmet'e katılıyorum. Bende font veya diğer farklı şeylere takılmıyorum. Tabiiki çok abes bir olay olmadığı sürece. sonuçta bir yayınevinden çıkan ve bir sürü insanın elinden geçen bir yayın ve biz ne yazarsak yazalım onlar yinede bildiğini okuyacak.
O yüzden biz okumamıza bakalım...
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

Tuco Ramirez

Bence font olayını fazla büyüttünüz. Onun yerine çeviri, kağıt-baskı kalitesi, orijinal boyut gibi kriterlerin yanında font  çok geri planda kalıyor. Yayıncı bir ürün çıkarmış, bu kadarını yapabilmiş. Beğenmeyen almasın o kadar basit.

BAHADIR

Fonttan bahseden kim... :) Daha fonta sıra gelmedi ki...

3500 gösterim... 52 mesaj... Daha "şu kadarcık" bir şey anlamadınız değil mi?

Bravo size...

Nightrain

Alıntı yapılan: Tuco Ramirez - 19 Şubat, 2019, 08:32:11
Bence font olayını fazla büyüttünüz. Onun yerine çeviri, kağıt-baskı kalitesi, orijinal boyut gibi kriterlerin yanında font  çok geri planda kalıyor. Yayıncı bir ürün çıkarmış, bu kadarını yapabilmiş. Beğenmeyen almasın o kadar basit.

Sana göre kalıyorsa başkalarına göre kalmıyor. Saydığın kriterleri yanında font ve balonlamaların da iyi olması lazım. Sonuçta yayınevi bu kitabı bedava dağıtmıyor. 50 TL gibi ciddi bir fiyat biçilmiş. Bir zahmet özensinler. Bu sadece Ayrıntı Yayınları için geçerli değil. Beğenmeyen alır almaz, o bizi ilgilendirmez. Eleştirmek herkesin hakkı.

Mrtekin

En güzel font, "Alfonso Font". ;D

Şaka bir yana, eleştirmek her okuyucunun en doğal hakkı. Ben şahsen Bahadır'ın ve diğer arkadaşlarımızın eleştirilerinden çok faydalanıyorum. Olayın estetik tarafını, sözkonusu eleştiriler sayesinde çok daha iyi gözlemleyebiliyoruz. Bize bilmediğimiz ya da görmediğimiz ya da görsek de önemsemediğimiz farklı bir perspektif, değerlendirme açısı sunuyorlar. O yüzden sıkıntı yok, aynen devam.

İçimizden birileri de kör olmasın:-) İstediği gibi, istediği şekilde eleştirsin. Eleştirsin ki asıl görev çıkartması gerekenler belki buraları okuyup biraz kendilerine çeki düzen verir, işlerini hakkı ile yaparlar.

They drew first blood...

nicholaihel

Geç saat gittiğim için fuarda şöyle bir göz attım sadece. Yüzde yirmi beş indirim vardı. Bende ingilizce hc baskısı var. Ona göre siyah beyaz kontrastı bazı sayfalarda zayıf buldum. Dediğim gibi detaylı inceleyemedim. İngilizcesi olması ve baskı ve indirimin beni yeterince coşturamaması sebebiyle hemen almadım :)

İnternette daha iyi bir indirim oranı yakalayıp alırım ama muhtemelen:)

Nightrain

Peki ingilizce baskısında durum nasıl? Balonlama, font vs...

memospinoz

çok iyi oldu çok da güzel iyi oldu taammı. şimdi mesela font olayını çok karıştırdılar. aralarında bir fark galdı, o farkda çok güzel oldu. herkezin fontuna kimse garışamaz. ha nasıl garışamaz. ben bu fontu severim, bu yayınevi şu şekil sever. şu şekil sever... amma hiçkimse kimseye garışmaya bi hakkı yok. özgürlüğü bidir. aa font kurban olduuum orijinalden gelebilir amma lakin ki öyle değildir. benim yorumlamam bu kadar. hadi hayırlı işler.

ZGeralt

Alıntı yapılan: memospinoz - 19 Şubat, 2019, 10:06:22
çok iyi oldu çok da güzel iyi oldu taammı. şimdi mesela font olayını çok karıştırdılar. aralarında bir fark galdı, o farkda çok güzel oldu. herkezin fontuna kimse garışamaz. ha nasıl garışamaz. ben bu fontu severim, bu yayınevi şu şekil sever. şu şekil sever... amma hiçkimse kimseye garışmaya bi hakkı yok. özgürlüğü bidir. aa font kurban olduuum orijinalden gelebilir amma lakin ki öyle değildir. benim yorumlamam bu kadar. hadi hayırlı işler.

hahahahhaha :)