Asteriks 38: Verkingetoriksin Kızı - Alfa

Başlatan pizagor, 18 Şubat, 2019, 23:12:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Alıntı yapılan: pizagor - 27 Eylül, 2022, 21:51:59
Üstüne üstlük Galyaereğlisi, Galyabükü ve bilumum isimleri ihanet olarak gördüm. Keyifsizlendim.

Bir zamanlar bunların Toplantıyum gibi isimleri vardı ve sonlarının 'um' ya da 'yum' ile bitmesinin de makul nedenleri :(

Şurada da kelimeler satır sonlarında bölünmese daha güzel olmaz mıydı? Bir de Yooo var mı bizim dilimizde yoksa uydurulmuş bir şey mi? Tamam dil canlı bir olgudur ama emin olamadım...

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

battlehammer

pizagor

Önce çok güzel bir yerelleştime örneği vereyim:

Sonra da fark ettiğim bazı hataları paylaşayım...

Yelken terimi olarak stop etmek kullanılıyor mu bilmiyorum ama Türkçeleştirirken stop etmek yerine farklı seçenekler bulunabilirdi.

Nöbetçimizin ismi Saftiriks (ki karakteri yansıtan güzel bir isim olmuş, hakkını teslim edelim), onunla çocukça, o bazı harfleri doğru telaffuz edemeyen haliyle konuşan karakter ise ona 'Faftivifk' derken sondaki s harfini unutuyor. Başka birisine Şelfiks dediği için sondaki s'leri söyleyebildiğini biliyoruz. Yani doğrusu 'Faftivifks' olmalı idi.

Sağdaki konuşma balonunu halen çözebilmiş değilim :)

Galya Kalkanı hikayesinden hatırlayacaksınız; Arvern şivesinin tatlılığı S sesinin Ş; Z sesinin de J olarak çıkmasındadır. Buradaki iki Arvernli karakterimiz de Şakın üJüleyim deme şeklinde konuşmalıdır. Diğer balonlarda buna dikkat edilmiş, yine hakkını teslim edelim. Burası atlanmış.

Kaçmaca kovalama oynamak. Acaba yine yerel bir dil oyunu mu diye düşünmeden edemedim ama çok bariz bir yanlış yazım var karşımızda.

Didik didik ediyorum bu yayını, farkındayım. Çünkü Asteriks'in bende yeri ayrı, herşeyiyle kusursuza yakın olmasını bekliyorum sanırım...

allan quatermain

Conrad muhteşem çizmiş bu albümde, Romalıların gemisine çıkarma yaptıkları paneller falan süper, nostalji tuzağına düşmezsem Uderzo'yu geçmiş diyebilirim bu albüm ile artık. Ana karakterlerin çizimleri, sanırım bir tek Sezar dışında, Uderzo ile aynı geldi bana.
Roma kamplarının isimleri Remzi'de tuhaf çevrilmişti, bir yenilik gerekiyordu, ama Galyabükü falan ben de pek emin değilim.
Bu Ferri dönemi Asteriks'lerinde genel bir akış sıkıntısı mı var desem, kötü karakter yaratma sıkıntısı mı var desem, bir sıkıntı var ama ne olduğunu tam çözemedim. Son albüm de pek iyi eleştiriler almamış sanki.  :-\
Kağıt kalitesi ve balonlama konusunda da daha iyisini umalım Alfa'dan yeni albümler için.

pizagor

Alıntı yapılan: allan quatermain - 01 Ekim, 2022, 00:44:25
Ana karakterlerin çizimleri, sanırım bir tek Sezar dışında, Uderzo ile aynı geldi bana.

Albümleri okurken dikkatimi çekenlerden birisi de bu oldu. Tüm karakterler sanatçının herhangi bir yorumuna gerek görmeksizin Uderzo'nun grafik tasarımına sadık giderken (ki bir sanatçı için bu durumun kabul edilebilir olması zordur herhalde) sadece Sezar'da belirgin bir farklılaşma var. Neden olabilir acaba, bu da Conrad'ın albümlere attığı kişisel imzası mı, oyunda ben de varım demesi mi?

Gabby

Alıntı yapılan: pizagor - 01 Ekim, 2022, 18:55:00
Albümleri okurken dikkatimi çekenlerden birisi de bu oldu. Tüm karakterler sanatçının herhangi bir yorumuna gerek görmeksizin Uderzo'nun grafik tasarımına sadık giderken (ki bir sanatçı için bu durumun kabul edilebilir olması zordur herhalde) sadece Sezar'da belirgin bir farklılaşma var. Neden olabilir acaba, bu da Conrad'ın albümlere attığı kişisel imzası mı, oyunda ben de varım demesi mi?

Asteriks'in gözbebeğindeki küçük beyaz yansımadan, Hopdediks'in pantolonundaki çizgilerin sayısına kadar oturup konuşmuş, hatta daha önce kullandığınız kağıt, çizim kalemleri ve mürekkepleme fırçaları yerine, yola Uderzo'nun kullandığı markalarla devam etmeniz istenmiş, siz de kabul etmişsiniz; yani işin adı baştan konmuş. Dolayısıyla "bir sanatçı için bu durumun kabul edilebilir olması zordur" savının Conrad için geçerli olduğunu düşünmüyorum pizagor.

Zaman içinde bazı karakterlerde tadımlık farklılıklar elbette olabilir, hatta yeni tipler de yaratılabilir ama bunun dışında modernize adı altında serinin ruhunu örseleyecek boyutta "kişisel imza" Asteriks'ten ziyade Conrad'ın bünyesini bozar gibi geliyor bana...
:D

pizagor

Ama bu yaklaşım 'neden sadece Sezar?' bilmecesini çözmüyor. Belki birileri Conrad'a bunu sormuştur, sormamışsa ben mi sorsam acaba :)

hanac

Verkingetoriksin Kızını okudum bitirdim.

Hikaye vasat ama çizimler 10 numara.

İlk okumamla birlkte sayfalar da ayrılmaya başladı  :o

Nightrain

Alıntı yapılan: hanac - 14 Aralık, 2022, 13:34:55
Verkingetoriksin Kızını okudum bitirdim.

Hikaye vasat ama çizimler 10 numara.

İlk okumamla birlkte sayfalar da ayrılmaya başladı  :o

Ben de böyle olur diye fazla zorlamıyorum. Etiket fiyatı 70 TL olan bir kitabın baskı kalitesi bu şekilde olmamalı.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

pizagor

Alıntı yapılan: pizagor - 06 Ekim, 2022, 13:42:47
Ama bu yaklaşım 'neden sadece Sezar?' bilmecesini çözmüyor. Belki birileri Conrad'a bunu sormuştur, sormamışsa ben mi sorsam acaba :)

Mevzuyu unutmuşum. Bunu o tarihlerde sordum ama tabi ki yanıt alamadım :)

kırkambar

Sayfaların tel tel dökülmesi meselesi maalesef Tenten ve Asteriks'in Türkiye'de kaderi gibi (formalar halinde ve dikişli olduğu için YKY Tenten hariç). Normal bir kitapta kullanılan tutkalı neden bunlarda kullanmıyorlar acaba, oku-at türü bir şey olarak mı görüyorlar nedir?