ESSEGESSE MAGAZİN

Başlatan s.b, 17 Mart, 2019, 16:30:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Yanılmıyorsam Swing ile Çelik Blek Swing-Betty düğününde buluşuyorlardı.
Sami Bey daha sağlıklı bilgi verir sanırım.

s.b

Buna team-up diyemeyiz. Tesadüfi bir karşılaşma. Swing'in Esrarengiz İttifak adlı macerasının ilk dört ve son üç sayfasında birlikte görünürler.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

s.b

Bu Esrarengiz İttifak adlı macerada ikisi de birbirlerinin kim olduklarını bilmezler. Tanışmadan ayrılırlar.

Mrtekin

Teşekkür ederim, Sami Bey. Çok makbule geçti. Bu cildin hemen siparişini verdim.

Swing'in Düğünü'nde bir karşılaşma var mı? Düğün kaçıncı ciltte acaba?
They drew first blood...

s.b

Alıntı yapılan: Mrtekin - 24 Mart, 2019, 15:50:00
Teşekkür ederim, Sami Bey. Çok makbule geçti. Bu cildin hemen siparişini verdim.

Swing'in Düğünü'nde bir karşılaşma var mı? Düğün kaçıncı ciltte acaba?

Bu cildin ilk macerasını okuyarak sizde nikah şahidi olabilirsiniz.

s.b

Essegesse Magazin'e devam ediyoruz. Kitapta yayınlanmış olan tam macera çizgi romanlardan Küçük Avcı

Mrtekin

Teşekkürler Sami Bey. 62. Cildin de siparişini verdim. 8)
They drew first blood...

Gabby

Küçük Avcı macerasındaki Louis karakterinin, Il Grande Blek'in
1956 yılında yayınlanan ilk sayısında esseGesse tarafından 
İngiliz valiye dönüştürülmüş olarak tekrar kullanıldığını  görüyoruz.

s.b

s.b

Swing'in Esrarengiz İttifak isimli macerasından sonra ikinci karşılaşmaları. Keşke bu macerada çizgiroman formatında olsaydı diyor insan.

Gabby

Garip Bir Görev'in resimleyicisi İtalyan Paolo Morisi'nin yuvarlak hatlı karakter çizimleri ve
çevre betimlemeleri UK Comics çizgi dehası  Ron Embleton'u çağrıştırdı bana. Embleton
etkilenişimli  veya Embleton devamcısı bir tarzı var.

Dario Guzzon çizimi altındaki "İtinalı bir Blek portresi" açıklaması da hoş olmuş doğrusu... :)

Bu arada, "Garip Bir Görev"in başlangıç panelinin, vahşi batının ünlü ressamı Frederic Remington
tablosundan esinlenildiği hazır denk gelmişken not düşeyim.

peder clemente

Bilgilendirici yorum ve katkılarınız için teşekkürler Gabby üstâd. Çelik Blek'in, Frederic Remington'un "the Cowboy" adlı tablosundan esinlenilerek çizimi güzel olmakla birlikte, tablonun aslı muhteşem. Resmin doğallığı, kayalık arazide atın düşmemek için çok zor ilerlediği aksiyon anı enstantanesi, at&kovboy bütünlüğü ve gerçekçiliği dikkat çekici güzellikte. Frederic Remington'un, 1885-1888 yılları arasında Amerika'nın güneybatısında yaptığı gezi sırasında ürettiği sanat eseri resimler; dönemi en gerçekçi şekilde ve tüm vahşiliğiyle yansıtıyor. Helal olsun. Hepsi birer belge niteliğinde:

Düz ovada bir süvarinin kahvaltısı

Kovboyun sonbaharı

Kaçış

Buffalo Avı

Bir Yoldaş Yardımı

İzci

Agaç için hızlı bir koşu (benim anladığım:süvariler, peşlerindeki kızılderililerden kurtulmak için ağaçlık bölgeye ulaşmaya çalışıyorlar)

Tehlikeli Bir An

Gabby

İlgin ve eklediğin görseller için teşekkürler peder clemente.

Hard diskimdeki sorundan kaynaklı arşivime şu an ulaşamadığım için örnekleyemiyorum ama
The Cowboy tablosu onlarca kapak haricinde şu an aklıma gelen Ken Parker ve Tarkan'ın
iç çizimlerinde de kullanılmış. Tepeden aşağı inen atlı kompozisyonunda  ilk akla gelen ve
alıntılanan eser olmuş bu tablo, yani çizerler için tam bir rol model. :)

Ayrıca, orijinal macera adı L'Artiste Peintre olan ve en son YKY'nin  2013 yılında yayınladığı
Red Kit'in Ressam adlı macerası Frederic Remington'a bir saygı duruşudur.

Yol Arkadaşına Yardım (1890)

Konvoya Saldırı (1885)

İzci (1905)

peder clemente

Verdiğiniz bilgiler ve yorumunuz için ben teşekkür ederim Gabby üstâd. Red Kit'in 67. sayısı olan (orijinal 71. sayı) "Ressam" macerası ile saygı duyulmayı haketmiş Frederic Remington (4 Ekim 1861-26 Aralık 1909); çünkü komple bir sanatçı. Eklediğiniz görselleri şimdi görebildim. Gerçekten macera içinde çok iyi kullanılmış ve güzel duruyor gibi geldi bana. Seçilen resimler gerçek vahşi batı'yı gösteriyor. Ressam macerasının tanıtım yazısında şöyle yazıyor: "..Frederic Remington ABD'nin en önemli ressamlarından biri olarak kabul edilir. Resmin yanı sıra boğazına da oldukça düşkündür. Dev cüsseli ressamın bilinen özelliklerinden biri de çalışırken sürekli ıslık çalarak çevresindekileri çileden çıkarmasıdır."

Sanatçı, aksiyon anlarını çok iyi resmediyor. Aşağıdaki resimde: süvari, at hareket halindeyken namludan dolmalı tüfeğini dolduruyor.

s.b

Gabby ve peder clemente dostlarımıza değerli katkılarından dolayı teşekkür ederim.