Ken Parker "Kahramanlar Diyarı"

Başlatan NIC, 30 Mayıs, 2019, 11:06:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NIC

Alaska'nın bu kapağında daha önce dikkat etmediğim bir ayrıntıyı fark edince kitabın orjinalini indirip okumaya karar verdim. Kapağa dikkatli bakılırsa "Nazilerin" Uzun Tüfeğimizi kovaladığı görülüyor. Kitabın anlatıldığı dönemle alakası olmayan bu kapak, çok "extrem" bir Ken Parker hikayesine şahit olacağımızı gösteriyor aslında.

Hikaye kahramanımızın yaratıcıları Berardi ve Milazzo'yu kitabın içine çekmesiyle başlıyor. Nasıl mı? Aynen böyle;

Yaratıcılarını maceraya çeken Alaska bu andan itibaren yardımcı oyuncu rolüne geçiyor ve okuyucuyu yazar-çizerle başbaşa bıraktığı "devrimci" bir hikayenin içine sokuyor. Devrimci diyorum çünkü şu ana kadar okuduğum fumettilerde bu tarz bir hikayeye rastlamadım -Bir nevi Deadpool'un çr kahramanı olduğunu bilmesi gibi-

Peki neden böyle birşeye ihtiyaç duymuş bu ikili? Ne olmuşta bu tarz bir anlatıya ihtiyaç duymuşlar? Sebebi çok basit aslında; Berardi-Milazzo ikilisi sanatsal ilhamlarının kökenine inmek istemiş ve o dönemde yaşadıkları yaratım krizlerini bir oyun gibi anlatmak istemişler yani kısacası içinde bulundukları durumu bir tür "Yeraltına İniş" ile sembolize etmişler.

Kitap; Zorro'dan Pinokyo'ya pek çok farklı iyi/kötü yan karakterle yaratıcıların beslendiği kaynakları bize aktarırken, yaptıkları ve yapamadıklarını dair bir özeleştiride bulunmalarını sağlıyor.

Finalde ise, bütün karakterleri öldüren asıl kötünün kim olduğu ortaya çıkıyor; TELEVİZYON. İkilinin bize gösterdiğine göre, kitlelerin televizyona bağımlılığı arttıkça, yazacakları fikirler, yeni hikayeler birer birer ölüyor ve sonunda onlarda boyun eğip bütün fikirlerini kullanmamak üzere gömmek zorunda kalıyorlar. Bu da kitapta tüm kahramanları şatoda bırakıp kaçmalarıyla sembolize edilmiş

Kitap bence Adah gibi Grev gibi başarılı bir "Öncü", yazıldığı zamanı aşmış bir sanat eseri. Diğer hikayeler gibi "dokunaklı" değil ama belki de türünün tek örneği olan bir "başyapıt"

Tuco Ramirez

Ben pek umursamam ama spoiler uyarısı koymak lazım bazı üyeler için.
Çok ilgimi çekti. Kaçıncı magazin sayısında yer alıyor acaba?

hanac

Çok güzel bir yazı, emeğine sağlık.

Anasayfadan da link verdim.

NIC

Eger Rodeo formatta değişiklik yapmazda çifterli basarsa sanirim 7 sayi sonra okuruz

Tuco Ramirez

Alıntı yapılan: NIC - 30 Mayıs, 2019, 12:49:43
Eger Rodeo formatta değişiklik yapmazda çifterli basarsa sanirim 7 sayi sonra okuruz
3 yıl sonra aynı hızda yayınlanırsa😀

KenParker

Hatırlanırsa Berardi ve Milazzo daha önceden de maceraya katılmıştı. Benim en sevdiğim sayıları içeren Pat O'Shana ile beraber olan maceralardan birindeydi. Daha kimler yoktu ki o sayıda: Tex ve takımı, Red Kit, Zagor, Çiko...
Anlaşılan Berardi yine harika bir hikayeye imza atmış.

seastar1000

Alıntı yapılan: NIC - 30 Mayıs, 2019, 11:06:26

16 sayfadaki balonların çevirisini yazmanız mümkün müdür acaba ?
Merak ettim konuşmaları

Gabby

Alıntı yapılan: KenParker - 30 Mayıs, 2019, 13:30:06
Hatırlanırsa Berardi ve Milazzo daha önceden de maceraya katılmıştı.

Benim hatırladığım bir diğer macera da yine Milazzo çizimi Washington'da Cinayet'te, Berardi yan karakter olarak resmedilmişti.

Sözünü ettiğiniz Pat O'Shane'li "İnsanlar, Hayvanlar ve Kahramanlar" kitabında Tom, Kit Taylor, Tim ve Küçük Şerif (Piccolo Sceriffo)'in yer aldığı masadakileri "olgunlaşmamış çocuksu tipler", Pekos Bill'i de kostümünden dolayı "gerçek bir züppe" diyerek ti'ye almışlardı. Gerçekten bu sayı Berardi-Milazzo ikilisinin klasik western sineması ve western çizgi romanlarıyla resmen kafa buldukları sıra dışı bir örnektir.
:)

Nemo

Eline saglik NIC :) Cok guzel tanitim olmus.

@seastar: elimden geldigince 16.sayfa cevirisi soyle:

1.Kare:

-Lanet olsun (aslinda bildigin kufrediyor ama ben kibarcasini yazdim)
-Ah sonunda...siz ikiniz..
-Bu bir ruya..sen de oylesin Ken.

2.Kare:
-Siz ikinizle konusmak istiyordum!!
-Senaryolari yazan o..ben cizimleri yapiyorum.

3. Kare:
-Biliyorum, siz ikinizi iyi taniyorum. Yirmi yildir beni kiriyorsunuz!
-Afedersin ama hangi anlamda? Bu bir ruya bile olsa bize hakaret edemezsin.

4.Kare:
-Ve bu hic kibarca gorunmuyor. Biz olmadan, sen var olamazdin.
-Bu dogru!

5. Kare:
-Aman ne dogru ya! Asil ben olmasan siz var olamazdiniz.
-Ne tatsiz bir ruya..Umarim uyaninca hatirlamam.

6. Kare:
-Berardi buraya Milazzo oraya...Roportajlar, davetler, geziler. Tum bunlari kime borclusunuz saniyorsunuz?
-Evet ama bu kadar sinirlenme...
Özel Alfa Ajanı

seastar1000

Alıntı yapılan: Nemo - 30 Mayıs, 2019, 17:45:54
Eline saglik NIC :) Cok guzel tanitim olmus.

@seastar: elimden geldigince 16.sayfa cevirisi soyle:

1.Kare:

-Lanet olsun (aslinda bildigin kufrediyor ama ben kibarcasini yazdim)
-Ah sonunda...siz ikiniz..
-Bu bir ruya..sen de oylesin Ken.

2.Kare:
-Siz ikinizle konusmak istiyordum!!
-Senaryolari yazan o..ben cizimleri yapiyorum.

3. Kare:
-Biliyorum, siz ikinizi iyi taniyorum. Yirmi yildir beni kiriyorsunuz!
-Afedersin ama hangi anlamda? Bu bir ruya bile olsa bize hakaret edemezsin.

4.Kare:
-Ve bu hic kibarca gorunmuyor. Biz olmadan, sen var olamazdin.
-Bu dogru!

5. Kare:
-Aman ne dogru ya! Asil ben olmasan siz var olamazdiniz.
-Ne tatsiz bir ruya..Umarim uyaninca hatirlamam.

6. Kare:
-Berardi buraya Milazzo oraya...Roportajlar, davetler, geziler. Tum bunlari kime borclusunuz saniyorsunuz?
-Evet ama bu kadar sinirlenme...

Çok güzelmiş teşekkurler elinize sağlık

darkwood

Bu çizimleri daha önce görmüştüm ama tam konuyu çözememiştim, iyi bir aydınlanma oldu teşekkürler..
Darkwood Sakinleri..

Nightrain

O çizimler ne ya! Dilim düştü resmen. :o
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

yunusmeyra

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

KenParker

Milazzo'nun çizgileri Ken Parker'a çok yakışıyor. Onun çizmiş olduğu Teks ve Büyülü Rüzgar'da okudum ama çizgilerin onlarda o kadar yakıştığını görmedim.

KenParker