Örümcek Adam Bilka Yayınları

Başlatan Nemo, 13 Temmuz, 2019, 12:44:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nemo

Bir yandan okumaya basladim, bir yandan hangi macera hangi orjinal sayiymis bulmaya calistim. Daha onceden boyle bir liste var miydi emin olamadim ama...

SAYI 1
Kara Panteri Vurdular (Marvel Team Up 82)
10. Caddede Katliam (Marvel Team Up 83)
Oluler Verdikleri Sozu Tutamaz (Marvel Team Up 84)
Kartallar Ucmali (Marvel Team Up 85)
Superman: Ozon Krali (Superman Vol 1 sayi 376)
Keskin Kilic (Spectecular Spider Man Annual 2)

SAYI 2
Kara Kedinin Sirri (Amazing Spider Man Vol 1 sayi 194)
Ve o oldu (Amazing Spider Man Vol 1 sayi 195)
Korkunc Tuzak (Amazing Spider Man Vol 1 sayi 196)
Kaptan Marvel (Amazing Spider Man Vol 1 Annual 16)
Superman: Ilkel Buyu (Action Comics 401)

Devam edecek...
Özel Alfa Ajanı

pizagor

Ben de şu şekilde katkı yapayım başlığa:

Alıntı yapılan: Nemo - 13 Temmuz, 2019, 12:44:50

SAYI 1
Kara Panteri Vurdular (Marvel Team Up 82)
10. Caddede Katliam (Marvel Team Up 83)
Oluler Verdikleri Sozu Tutamaz (Marvel Team Up 84)
Kartallar Ucmali (Marvel Team Up 85)
Superman: Ozon Krali (Superman Vol 1 sayi 376)
Keskin Kilic (Spectecular Spider Man Annual 2)

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Alıntı yapılan: Nemo - 13 Temmuz, 2019, 12:44:50

SAYI 2
Kara Kedinin Sirri (Amazing Spider Man Vol 1 sayi 194)
Ve o oldu (Amazing Spider Man Vol 1 sayi 195)
Korkunc Tuzak (Amazing Spider Man Vol 1 sayi 196)
Kaptan Marvel (Amazing Spider Man Vol 1 Annual 16)
Superman: Ilkel Buyu (Action Comics 401)

darkwood

Bu son paylaşımları görünce bu seriyi okuduğum üniversite yıllarım aklıma geldi.
O yıllarda çıkan siyah beyaz bu seriden aldığım keyfi yeni serilerde bulamadım hiç bir zaman.
Darkwood Sakinleri..

yalcinerol345

Gerekli Şeyler ne güzel klasik sayıları yayınlamaya başlamıştı. Neden yarıda kesti, neden başkası devam etmez anlamıyorum. (Örümcek adam Klasik 1 iki baskı yapmıştı ve diğerleri de piyasada bulunmuyor.)

yunusmeyra

selam Nemo, bizim forumda bu tarz çalışma yoktu ama buna yakın küçük notlar, paylaşımlar oldu. bir ara bir çoğumuzun da üye olduğu çizgi roman forumlarımızdan "resimliroman.net"te Yunus Çengel sizlerin de katkısıyla böyle bir listeye başlamış ve yarım-eksik kalmıştı. bir dönem bu listenin genç "örümcek" hayranı ve "fan çevirmen" blog'cu arkadaşlar tarafından tamamlanmış hali diye bir .pdf liste dolandı net'te, sonra kayboldu... hatta bende de kayıtlıydı, ama yedeklememe vs yüzünden kaybettim, bir forumda da yapıldı tekrardan... ancak senin daha özenli ve eksiksiz hazırladığına inandığım bu liste hepimize iyi gelecek  :) ellerine sağlık dostum

not: malum, bilka'da yayınlanan örümcek adam'ın "amazing" serisi haricinde, "spectacular" ve "web of" serisinden (bazı "giant-size" ve  "annual"ları da unutmadan) ve özellikle "marvel team-up"lardan kullanılan bir çok sayısı var... listelerine eklemeye başladığın gibi "superman"le gelen dc dolguları var. "indiana jones","namor","spider-woman","ka-zar", "power-man & iron fist", "hulk", "silver surfer", "what if" gibi başka marvel serilerinden alınan maceralar var... 

bir kaç başlıkta yazdığın harika "örümcek" özetleri ile özel sayı çalışması(amazing spider-man'le başlayacaktık) yapacağımıza dair verilmiş sözümüz var bir de  ::)  çalışma son halini alınca, senin tanıtım ve ön sözünle beraber bu "bilka" listeleri de özel sayıya ek olarak mükemmel olur  :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

haziran00

Ortaokula giderken hep okumak istediğim ama bir türlü içine giremediğim, okurken sıkıldığım bir çizgi roman Bilka Örümcek Adamlar. Sonrasında bir arkadaşım hediye ettiğinde hah bu macera çok güzelmiş dediğim bir sayısını da annem hiç edince (bende kabahat yatağın altına saklamıştım  ;D ) bir daha bulaşmadım. Ama böyle bir çalışmayı görmek bile çok güzel, elinize sağlık sevgili Nemo :)

haysat

Bilka Örümcek adam da Kara Kedin'nin olduğu maceraları büyük bir zevkle okurdum.

İkisinin atışmalaraı bana büyük bir keyif verirdi.

Bu arada kapaklarda ki Eralp imzası Özcan Eralp'in sanırım  kapakların tümü Özcan Eralp'e mi  ait acaba.

Özgür bu konuda bizi aydınlatırsa sevinirim..
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

pizagor

Birinci sayının kapağı doğrudan Amazing Spider-man 200'ün yeniden çizimi iken sonraki sayılarda hikayeden bir panelin seçilip kapak olarak yorumlanması tercih ediliyor ekseriyetle. Hatta seçilen bu panelin o sayıda yer alan hikayelerden olması gibi bir zorunluluk da yok :)

Nemo

Alıntı YapBen de şu şekilde katkı yapayım başlığa:

Cok tesekkur ederim Pizagor:) Bundan sonrakilerde de destegini bekliyorum.

Alıntı Yapyani senin daha özenli ve eksiksiz hazırladığına inandığım bu liste hepimize iyi gelecek   ellerine sağlık dostum

Tarkan abi, sabirla 183 sayiyi tamamlayacagimi umuyorum. Tesekkurler:)

Alıntı Yapbir kaç başlıkta yazdığın harika "örümcek" özetleri ile özel sayı çalışması(amazing spider-man'le başlayacaktık) yapacağımıza dair verilmiş sözümüz var bir de    çalışma son halini alınca, senin tanıtım ve ön sözünle beraber bu "bilka" listeleri de özel sayıya ek olarak mükemmel olur   

Ozetlere de devam edecegim agir aksak gitsem de...Ozel sayi  :-*

Alıntı YapOrtaokula giderken hep okumak istediğim ama bir türlü içine giremediğim, okurken sıkıldığım bir çizgi roman Bilka Örümcek Adamlar. Sonrasında bir arkadaşım hediye ettiğinde hah bu macera çok güzelmiş dediğim bir sayısını da annem hiç edince (bende kabahat yatağın altına saklamıştım   ) bir daha bulaşmadım. Ama böyle bir çalışmayı görmek bile çok güzel, elinize sağlık sevgili Nemo   

Ceviriden dolayi ben de zorlaniyorum bazen okurken :) Neler yapmislar neler  ::)
Ben tesekkur ederim @haziran00
Özel Alfa Ajanı

Nemo

SAYI 3

Selam Dostum (Amazing Spider Man 197)
Kötüler kolay ölmüyor (Amazing Spider Man 198)
Hayal Ustasi (Amazing Spider Man 199)
Intikam Sozu (Amazing Spider Man 200)
Superman:Montezuma'nin Hazinesi (Action Comics 402)
Superman: Kurt Adam (World Finest 214) (4 sayfa, devami 4. sayida)

SAYI 4

Gecmisteki Sir ((Amazing Spider Man Annual 5)
Insan Avi (Amazing Spider Man 201)
Intikam Yemini (Amazing Spider Man 202)
Superman: Kurtun Hiriltisi (World Finest 214-gecen sayidan devam)
Ava Giden Avlanir ((Amazing Spider Man Annual 4- Birinci bolum)
Özel Alfa Ajanı

Nemo

SAYI 5

Gel hesaplasalim ((Amazing Spider Man 228)
Ava Giden Avlanir (Amazing Spider Man Annual 4-Ikinci bolum)
Superma: Pompei Sihirbazi (Superman Vol 1 sayi 343)
Enfes bir gosteri (Amazing Spider Man 204)
Superman: Amazo'nun Darbesi (Action Comics 480)
Özel Alfa Ajanı

Nemo

SAYI 6

Kapa Ceneni (Amazing Spider Man 210)
Denizden gelen canavar (Amazing Spider Man 229)
Seni parcalayacagim (Amazing Spider Man 230)
Karakedinin Aski (Amazing Spider Man 205)
Superman: Bir sans daha (Action Comics 481)

SAYI 7

Denizden gelen adam (Amazing Spider Man 211)
Bay Su'nun Oykusu (Amazing Spider Man 212)
Aptallar Olmeli (Amazing Spider Man 225)
Iyi numaraydi pisi pisi (Amazing Spider Man 226)
Amazo'nun Santaji (Action Comics 482)

SAYI 8

Yalniz Savasci (Amazing Spider Man 129)
Yassi Kafa asla affetmez (Amazing Spider Man 130)
Superman: Uykusuz Geceler (Action Comics 483)
Onu Kaybettim (Amazing Spider Man 227)
Kobralar Zehirli olur (Amazing Spider Man 231)
Özel Alfa Ajanı

yunusmeyra

Alıntı yapılan: haysat - 13 Temmuz, 2019, 18:24:46
Bilka Örümcek adam da Kara Kedin'nin olduğu maceraları büyük bir zevkle okurdum.

İkisinin atışmalaraı bana büyük bir keyif verirdi.

Bu arada kapaklarda ki Eralp imzası Özcan Eralp'in sanırım  kapakların tümü Özcan Eralp'e mi  ait acaba.

Özgür bu konuda bizi aydınlatırsa sevinirim..

Ali bu konuyu seneler önce bir ara pizagor ve gambit'in, altay1944'ün, blackbishop'ın ve bir çok değerli dostun cevaplar yazdığı bir kaç başlıkta ara ara değinmişiz, ama hatırlamakta fayda var. kapaklar Eralp Noyan ve Cemal Dündar'a aitler. açıkçası bir üçüncü çizer var mıydı hatırlamıyorum, sanki bu iki ustamızın işleriydi sadece... ancak bahsettiğim yerli illüstratörlerimizin elinden çıkan kapaklar için geçerli söylediklerim; bir de örümcek adam'ın orijinal yayınlarından alınıp kullanılan ve farklı Amerikalı çizerlere ait kapaklar var...

aşağıda pizagor'un koleksiyon fotolarından alıntılarla bir kaç örnek:

Cemal Dündar kapakları(altta)

Eralp Noyan kapakları(altta)

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

pizagor

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 13 Temmuz, 2019, 23:26:11
Ali bu konuyu seneler önce bir ara pizagor ve gambit'in, altay1944'ün, blackbishop'ın ve bir çok değerli dostun cevaplar yazdığı bir kaç başlıkta ara ara değinmişiz, ama hatırlamakta fayda var. kapaklar Eralp Noyan ve Cemal Dündar'a aitler. açıkçası bir üçüncü çizer var mıydı hatırlamıyorum, sanki bu iki ustamızın işleriydi sadece... ancak bahsettiğim yerli illüstratörlerimizin elinden çıkan kapaklar için geçerli söylediklerim; bir de örümcek adam'ın orijinal yayınlarından alınıp kullanılan ve farklı Amerikalı çizerlere ait kapaklar var...

Sevgili yunusmeyra, bu Eralp'in Özcan Eralp olduğu kalmış benim aklımda da. Forumda yazışmaları bulamadım. Linki verir misin, hafıza tazeleyelim...