Yapayalnız - İletişim Yayınları (Chabouté)

Başlatan memospinoz, 12 Eylül, 2019, 19:22:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BAHADIR

Alıntı yapılan: memospinoz - 12 Eylül, 2019, 23:01:17
Bu arada tercih edilen kapak gerçekten orijinaline kıyasla çok çok kötü, bu su götürmez. Öte yandan içerideki işçiliği görmeden ve kitabı incelemeden hemen kötü demek de pek doğru olmaz gibi, çıksın da bir görelim nedir ne değildir.
Almanca edisyonundaki mavi kapak bile bundan iyi.  :P

Dün gece yazdığım yazıyı sadece farklı kapak kullandılar diye yazmış olabileceğim ihtimali var mı sizce...?!

Siyahlı kapak tabii ki görsel olarak daha güzel ama kapak seçimi bir tercihtir... Bizim tercihleri eleştirme hakkımız yoktur diye düşünüyorum... Aslında eleştirebiliriz de tabii... Daha güzeli varken zevklerinin ne kadar yetersiz olduğunu irdelemek açısından...

Yalnız... Orjinal kapakta ki macera adında kullanılan font; estetik olarak, yalnızlığı, sadeliği ve durağanlığı yansıtıyorken, çok saygı değer İletişimin, çok saygı değer grafik, editör ve yetkili mercileri alelade CCCOMICRAZY bold fontunu kullanırlarken neyi yansıtmak istemiş olabilirler onu düşündüm dün gece...

Evet daha balon yazılarını görmedik... Daha balona geçmeden, bismillah demeden -Daha ağır yazacaktım ama vazgeçtim- kapak görselinden batırılmış, üstüne basa basa söylüyorum tek bir kelime ile batırılmış ve sıvanmış  bir yayının balonlarının çizgiroman jargonuna uygun düzeyde ("muhteşem" demiyorum) yapılma ihtimali nedir sizce...?

İnşallah içeride de comicrazy'nin regularını kullanırlarda takım olur kapak ile... >:(

Gerçekten çok şey istemiyorum... Orijinalde kullandıkları fontu kullanmalarıda çok önemli değil aslında... Ya da saatlerce uğraşıp font yapmalarına da gerek yok... Netten bulabilecekleri freehand fontlardan az bir şey benzeyenini kullansalar, gene de emek harcamışlar diyecektim...

Chaboute'nin daha önce Ayrıntı'dan çıkan Moby Dick faciasından sonra şimdi de İletişim... Birbirleri ile yarışmaları takdire şayan... Tebrik ediyorum... Bakalım sırada hangi chaboute kitabının içine... Park Bench olabilir... To Build A Fire olabilir

Önyargılarınızı kırın arkadaşlar... Her şey daha kötü olacak...

Nightrain

Hep derim; asıl işi çizgi roman olmayan yayınevleri çizgi roman basmamalı diye. Hoş asıl işi çizgi roman olanların yaptıkları işleri de biliyoruz. ::) Neyse, çıktığı zaman D&R'da incelerim; işçilik hoşuma giderse alırım, yoksa kalsın.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

BAHADIR

İçeride de sanki çok fazla balon ve işçilik yok gibi duruyor... Orijinaline ulaşmaya çalıştım ama bir kaç sayfa haricinde bir şey göremedim...

Her şey kapaktaki tek kelime ve bir kaç sayfadan ibaret olabilir...

Nightrain

Alıntı yapılan: BAHADIR - 13 Eylül, 2019, 10:52:13
İçeride de sanki çok fazla balon ve işçilik yok gibi duruyor... Orijinaline ulaşmaya çalıştım ama bir kaç sayfa haricinde bir şey göremedim...

Her şey kapaktaki tek kelime ve bir kaç sayfadan ibaret olabilir...

Ben de bdgest'ten baktım fakat orada ki ön izleme niyetine koydukları sayfalarda diyalog yoktu.

BAHADIR

Alıntı yapılan: Nightrain - 13 Eylül, 2019, 10:59:46
Ben de bdgest'ten baktım fakat orada ki ön izleme niyetine koydukları sayfalarda diyalog yoktu.

O zaman kapak hariç mükemmel işçilik diyebiliriz...

Gabby

Chabouté'nin çok etkileyici renk tonlamasıyla kapak kullanımı için ayrıca tasarladığı bu görseli Fransız Glénat'ın alt markası Vents d'Ouest, New York çıkışlı Gallery 13 Books ve İspanyol Planeta Comic kullanmış. Alman yayıncı Carlsen Verlag ise 13. sayfadan bir paneli kapağa taşımış. İletişim de 330. sayfa görselini kırmızıyla allayıp-pullamış ve hatta panelde olmayan bir martıyı da sahneye boca ederek resmen "kuş kondurmuş"... :)

Merak ettiğim ve işin ticari inceliklerini bilmediğim için soruyorum; tercih meselesi elbette ama öte yandan genel kabul görmüş ve okur olarak benim de gönlümü çelen  hazır Chabouté kapak görselinden imtina edilmesi telif maliyetini daha düşük mü tutuyor, yani şunu anlatmaya çalışıyorum telif hakkı kapaklı-kapaksız olarak mı fiyatlandırılıyor?

Nightrain

peder clemente

İletişimin kapak seçimi inanılmaz. Yalnızlık duygusunu mükemmel veren çalışma yerine, sanki sayfiyede balık tutma keyfini tercih etmişler gibi. Yalnızlık duygusu sıkıntılı bir duygudur. Sanatçının adı yerine, "yapayalnız" olarak eserin adını çok büyük harflerle öne çıkartmaları da olmamış. Yalnızlık, küçültür, önemsiz gösterir; o yüzden daha küçük yazılmalıydı. Bu seçimleri yapan arkadaş sanırım "yalnızlık" duygusunu tanımıyor.

memospinoz

Alıntı yapılan: BAHADIR - 13 Eylül, 2019, 09:19:45
Dün gece yazdığım yazıyı sadece farklı kapak kullandılar diye yazmış olabileceğim ihtimali var mı sizce...?!

Siyahlı kapak tabii ki görsel olarak daha güzel ama kapak seçimi bir tercihtir... Bizim tercihleri eleştirme hakkımız yoktur diye düşünüyorum... Aslında eleştirebiliriz de tabii... Daha güzeli varken zevklerinin ne kadar yetersiz olduğunu irdelemek açısından...

Yalnız... Orjinal kapakta ki macera adında kullanılan font; estetik olarak, yalnızlığı, sadeliği ve durağanlığı yansıtıyorken, çok saygı değer İletişimin, çok saygı değer grafik, editör ve yetkili mercileri alelade CCCOMICRAZY bold fontunu kullanırlarken neyi yansıtmak istemiş olabilirler onu düşündüm dün gece...

Evet daha balon yazılarını görmedik... Daha balona geçmeden, bismillah demeden -Daha ağır yazacaktım ama vazgeçtim- kapak görselinden batırılmış, üstüne basa basa söylüyorum tek bir kelime ile batırılmış ve sıvanmış  bir yayının balonlarının çizgiroman jargonuna uygun düzeyde ("muhteşem" demiyorum) yapılma ihtimali nedir sizce...?

İnşallah içeride de comicrazy'nin regularını kullanırlarda takım olur kapak ile... >:(

Gerçekten çok şey istemiyorum... Orijinalde kullandıkları fontu kullanmalarıda çok önemli değil aslında... Ya da saatlerce uğraşıp font yapmalarına da gerek yok... Netten bulabilecekleri freehand fontlardan az bir şey benzeyenini kullansalar, gene de emek harcamışlar diyecektim...

Chaboute'nin daha önce Ayrıntı'dan çıkan Moby Dick faciasından sonra şimdi de İletişim... Birbirleri ile yarışmaları takdire şayan... Tebrik ediyorum... Bakalım sırada hangi chaboute kitabının içine... Park Bench olabilir... To Build A Fire olabilir

Önyargılarınızı kırın arkadaşlar... Her şey daha kötü olacak...

Sizin fonta takılmış olduğunuzu anlamakla beraber - ;D- iğrenç kapak tercihini de eleştirdiğinizi düşünmüştüm ve evet, tercihleri de beğenmezsek pek tabii olarak eleştirebiliriz son tüketici olarak.

Bu eser fazla diyalog barındıran bir eser değil, o nedenle gazabınıza fazla uğrayacaklarını sanmıyorum.  ;D

Bu arada "To Build a Fire" eseri "Ateş Yakmak" adıyla daha önce Çizgi Düşler tarafından 2013 yılında yayımlandı.

BAHADIR

Alıntı yapılan: memospinoz - 13 Eylül, 2019, 18:32:07
Sizin fonta takılmış olduğunuzu anlamakla beraber - ;D- iğrenç kapak tercihini de eleştirdiğinizi düşünmüştüm ve evet, tercihleri de beğenmezsek pek tabii olarak eleştirebiliriz son tüketici olarak.

Bu eser fazla diyalog barındıran bir eser değil, o nedenle gazabınıza fazla uğrayacaklarını sanmıyorum.  ;D

Açık söylemek gerekirse kapaktaki bu facia ile kitabın içi beni pek cezbetmiyor... Ayrıntıdan çıkan Moby Dick hiç olmazsa kapağı ile idare eder bir kompozisyon çiziyordu... Bunda o da yok... Amaaaan al birini vur ötekine ikiside  ..............

Alıntı yapılan: memospinoz - 13 Eylül, 2019, 18:32:07
Bu arada "To Build a Fire" eseri "Ateş Yakmak" adıyla daha önce Çizgi Düşler tarafından 2013 yılında yayımlandı.

Bu konuda cehaletimi bağışlayın...

Evet Ateş yakmak işçilik olarak nispeten iyi... Orijinali ile karşılaştırmadım ama her türlü gideri var... Font gene uydurma ama hiç olmazsa yerleştirme ve ortalamalar gözü çok rahatsız etmiyor... Yalnız eserin renkli olması Choubute'nin çizgilerini geri plana atmış sanki... Choubute'yi hala göremiyorum o kitapta... ;)

KenParker

Ateş Yakmak, Moby Dick ve Yapayalnız'dan sonra sıra geldi: Park Bench

guneseral

Bende merakla bekleyeceğim...emme

Iletisim yayınlarının  edisyonunu alacağım.. Ayrinti  nin  edisyonunu  aldigim gibi

Moby Dick
PARK  Bench ve Alone  un ingilizce edisyonlari  var ... ve hatta korsan türkçe edisyonu dahi (Alone ) mevcut....olmasina rağmen bende...almaya devam...

Çöp bassalar dahi  Frankofon basan her yayınevine tam destek  benden...

Zamanla öğrenirler..fontu funtu kapağı   vb  .. 40 senedir fumetti basanlar nasıl öğrendi ise ........
Gâvur baskıları açık ara önde...
Flaneur hariç tutacak olursak  bastığı  Blazing combat ile Fantagraphic in bastığı hardcover
Edisyon arasinda burun farkından söz  edilebilir. gavur lehine...oda kapak  kalitesi  kullanılan font
kâğıt  iyi..
Gibrat  from hell ve diğer ozel edisyonlari ise  acik  ara önde gavur baskılarına kıyasla....

Ingiliz dünyasında...
Blazing combat gavur edisyonu 30 usd (29.95)
Alone g13 bastı 25 usd .... g13 kapağı yağlı kapak bizim buralarda hiç rastlanmadığim teknik adını
bilmediğim  bir kapak türü emme güzel...368 sayfa kitabı nasıl ciltlediler ise ip kullanmadan yapmış
Gâvur...iste

nikopol

Yapayalniz'in icerisinde cok az konusma balonu var ve Ingilizce baskisindaki balonlarda siradan bir font kullanilmis. Kitap icerisinde siklikla sayfalarini gordugumuz bir sozluk var, onda da ozel bir font yok.

Park Bench'te ise sifir konusma var. Kitabin saginda solunda karsiniza birkac yazili kelime cikabiliyor, ama toplasan onlar da 10-15 kelimeden ibarettir.

BAHADIR

Alıntı yapılan: guneseral - 14 Eylül, 2019, 01:12:07
Gâvur...iste

Öyle bir anlattınız ki bizim özel edisyon dediğimiz baskılar bile özel olmaktan çok uzak duruyor...

Blazing Combat konusu kendi başlığında dönmüştü... Macera adlarının orijinal bırakılması O kitabın değerini nispeten azalttı zaten...

Bir ara Dijital Comis yayını yapan Saran Comics vardı... Resmen okuyucuya dijital olarak altyazılı comics veriyorlardı Grafiklere dokunmadan, (*) ile Türkçe açıklamalı... Balonları mecburen temizleyip dolduruyorlar, imkanları olsa onlara bile dokunmayacaklar...

"Yapayalnız" özelinde devam edersek içeride balon olmadığı da anlaşılan bir kitabı ilk mesajımda da dediğim gibi kapağından batırmayı başararak "İletişim" bu konuda adını tarihe altın harler ile yazdırma başarısını göstermiştir... Kendilerini tebrik ediyorum...

Hayal Kahvem

Karamba karambita! Çok sevindim.

Hem Chabouté'nin bir kitabının daha memleketimde yayımlanmasına çok sevindim. Hem de sizler kadar bilgili olmadığıma çok sevindim:)

Kitabın orijinal kapaklısı var da bende...  Sanırım o nedenle farklı kapaklı olması hoşuma gitti. 
Font mont falan hiiç çakmadığım  mevzular olduğundan ben Yapayalnız'ı hemen alırım.   ::)
Ayıla bayıla çizgilerinin menzilinde dolanırım. 8) :D