''Vasmer'in Kardeşi'' ve ''Haarmann'' - Flaneur

Başlatan darbove, 01 Ocak, 2020, 13:52:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darbove

Yeni yılın ilk kitapları yakında okurla buluşuyor!
senarist Peer Meter'in çizerler David von Bassewitz ve Isabel Kreitz'la işbirliğinin ürünleri ''Vasmer'in Kardeşi'' ve ''Haarmann'', Avrupa suç tarihinin iki kan dondurucu gerçek hikayesine, Karl Denke'nin ve Fritz Haarmann'ın yakalanışlarına ve katliamlarının içinde yükseldiği toplumsal dinamiklere derinlemesine bakışlar atıyorlar.
Kreitz'in çizdiği Haarmann'da yoksulluktan kırılan Alman halkının ''ucuzluk'' arzuları ve yozlaşmış hukuk bürokrasisi fon olurken, Bassewitz'in çizgileriyle Vasmer'in Kardeşi'vde ise Karl Denke'nin yüzyıl başında Silezya'da estirdiği pek çok noktası hala flu olan terör dalgasının günümüzdeki meraklı takipçileri üzerindeki psikolojik etkileri, karanlık çizgilerle betimleniyor.
Flaneur Books'tan ''Haarmann'' ve ''Vasmer'in Kardeşi'' çok yakında raflarda!
Flickrdan resimlerin boyutlarıyla yüklemekle uğraşmadım. facebook hesaplarından fotoğrafın adresiyle ekledim direkt resimleri. mod arkadaşlar isterlerse resimin boyutunu ayarlayabilirler.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

yalcinerol345

ferzan

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

yalcinerol345

Çizgiler güzelmiş. Alırım ben bunları.

darkwood

Özellikle Haarmann'ın çizimlerini beğendim, yeni yılın ilk çizgi romanları hayırlı olsun diyelim.
Darkwood Sakinleri..

hanac

Haarmann'ın çizimlerini beğendim.

Ama 'Vasmer'in Kardeşi''nin çizimleri  hiç bana göre değil, bu tarzın kesin bir adı vardır.  :)

İşte bu çizim tarzı her ne ise, bana göre değil.  ;D

nocardia

Ben de ilk görüş olarak beğendim, çıktıklarında alacağım.

ferzan

Vasmer 'in Kardeşi 'ni okudum dün gece...

200 sayfaya yakın olmasına rağmen hızlı okunuyor, sayfalar olanca kasvetine rağmen epey ferah ve bazen 8 saniyeyi bulmuyor sayfada oyalanma süresi...

Hikâyeden çok etkilendiğimi söyleyemeyeceğim...Gerçekte de yaşamış bir psikopat seri katilden haberdar etmesi haricinde bana fazla bir şey vermedi...Buna rağmen daha önce belki bir ya da iki kez okuyup da başka üretimlerini merak ettiğim Alman çizgi romancılığından bir örneğin Türkçe 'ye kazandırılmış olmasından memnunum...

Kitabın görselleri kara kalem benzeri bir teknikte...Kitabın ruhuna uygun olarak aşırı koyu, karanlık ve kasvetli...Ayrıca çizerin tarzından ötürü de bir belirsizlik durumu var görselde...Ben şahsen sevdim bunu...Kadrajlar, kompozisyonlar, sayfa anlatımı ve saire adına; çizgi roman tekniği adına yetkin bir iş (çizerin ilk çizgi romanı olmasına rağmen hem de) ve çizerin tarzından ötürü olan o belirsizlik hissi de kitabın kasvetli atmosferine cuk oturuyor...Bence hikâyeyi olduğundan çok daha iyi gösteriyor...Hatta hikayeyi albenili hale getiren tek unsur bile diyebilirim görsellik için...Yalnız anlamadığım bir nokta var, Flaneur neden bu kitabı kuşe kağıda basmamış?..

Adını unutuyorum her seferinde ama kuşe olmayan o güzel kokulu kağıda basılmış...Kesinlikle kalitesiz bir kağıt değil ama bu kitabın görsellerini kaldıramayacağı belliyken neden kuşe kullanılmamış anlam veremedim...KaraKarga Yayınevi bile bu tarz riskli görsellerde siyah beyaz bile olsa kuşe tercih ediyor ki görsel daha iyi gözüksün, kağıtta boğulmasın, detay ya da ton kaybına uğramasın diye...Nitekim kapaktaki görsel ile kapağa içeriden konulan aynı görseli karşılaştırınca demek istediğim anlaşılacaktır...Bence o kağıtla kitabın görsel etkisi bir parça harcanmış...Haarmann 'da bence görsellik buna müsaade edebiliyor (çünkü bu denli karanlık değil ve orta ton gri geçişleri hakim) ve bu kağıtla ideal gözüküyor ama Vasmer 'in Kardeşi 'nde görsellik etkisini bir ölçüde yitirmiş...İç sayfa görselleri, kapakta ya da yukarıda gördüğümüz dijital numunelerdeki gibi canlı değil yani...Bilhassa bu tarz karanlık atmosferli ve bol gri ton geçişlere sahip riskli bir görsel yaklaşım için Flaneur 'un kağıt seçimini hiç de isabetli bulmadım diyebilirim bir okur olarak...

Nomad

Ben Katil in alman versiyonu gibin sanki.
Aynı tad var mı Ferzan?

ferzan

Aynı tat kesinlikle yok...Ben, Katil gayet içine alan ve sürükleyen bir hikayeydi...Vasmer 'in Kardeşi ise daha çok tekinsiz bir duyguyla eşlik eden hafif ama ürpertici bir esinti gibi (laflara bak, breh breh ::) )...Sonra da birden kayboluyor, tastamam öyle bir hissi var...

İkisini karşılaştırmak aklımın ucundan geçmemişti, benim nezdimde o kadar ayrı yerlere konumlanmışlar demek ki...

ferzan

Hannover Kasabı Haarmann 'ı okuyup bitirdim dün gece...

Çok iyiymiş...Yine gerçek bir hikâyeden uyarlama bir çizgi roman ama bu kez hem öyküsüyle, hem görseliyle üst düzey bir tatmin yaşattı...Daha ilk sayfalardan içine aldı ve giderek beklenti yükseltti, sonunda da beklenen neyse verdi...

Gürültülü ve yüksek tansiyonlu bir hikâye değil ama adamı ele geçiren sakin bir tempoda, son derece rahatsız edici detaylara dolu iyi anlatılmış ve görsele iyi aktarılmış bir kitap oldu benim için...Okurken ve izlerken gayet de gördüklerimden tiksindim ve yer yer koku bile aldım diyebilirim...Filme alınsa çok dikkat çekerdi eminim...Kitlelere yayılmasa bile az kişi tarafından bilinen çok sıradışı bir film olurdu muhtemelen...

Arkadaşım Dahmer 'deki ekstra rahatsız edicilik burada da kucak kucak vardı...Psikopatlık ve okuru rahatsız etme adına Dahmer ile yarışırdı bence...Ha, geri kalmayacağı gibi zaman zaman önde de olurdu eminim...Görsel olarak ise bu rahatsız edici hikâyeye muazzam bir sakinlikle eşlik eden çizgi ve tonlamalardan şunu anladım ki, kitabın illüstratörü olan Isabel Kreitz gerçek bir görsel anlatım ustası...Eksiği yok, fazlası var...

Çok çok beğendim, çok kaliteli buldum ve işin profesyonelliği bir yana, içeriğin başarılı aktarımından ötürü de gayet rahatsızlık duydum ve gerildim...Hem yazarı, hem çizeri tarafından başarılı bir şekilde anlatılmış kaliteli bir kitap...Ayrıca Vasmer ile aynı kağıda sahip ama Vasmer kadar karanlık olmadığı için görsel, kağıt dolaylı bir değer kaybına uğramamış...

Bunlardan daha fazla okumak istiyorum...

hennessy

Alıntı yapılan: ferzan - 22 Ocak, 2020, 21:30:23
    Hannover Kasabı Haarmann 'ı okuyup bitirdim dün gece...

Çok iyiymiş...Yine gerçek bir hikâyeden uyarlama bir çizgi roman ama bu kez hem öyküsüyle, hem görseliyle üst düzey bir tatmin yaşattı...Daha ilk sayfalardan içine aldı ve giderek beklenti yükseltti, sonunda da beklenen neyse verdi...

Gürültülü ve yüksek tansiyonlu bir hikâye değil ama adamı ele geçiren sakin bir tempoda, son derece rahatsız edici detaylara dolu iyi anlatılmış ve görsele iyi aktarılmış bir kitap oldu benim için...Okurken ve izlerken gayet de gördüklerimden tiksindim ve yer yer koku bile aldım diyebilirim...Filme alınsa çok dikkat çekerdi eminim...Kitlelere yayılmasa bile az kişi tarafından bilinen çok sıradışı bir film olurdu muhtemelen...

Çok çok beğendim, çok kaliteli buldum ve işin profesyonelliği bir yana, içeriğin başarılı aktarımından ötürü de gayet rahatsızlık duydum ve gerildim...Hem yazarı, hem çizeri tarafından başarılı bir şekilde anlatılmış kaliteli bir kitap...Ayrıca Vasmer ile aynı kağıda sahip ama Vasmer kadar karanlık olmadığı için görsel, kağıt dolaylı bir değer kaybına uğramamış...

Bunlardan daha fazla okumak istiyorum...

Bende şu an okuyorum 100 sayfa bir solukta bitti kitap sonuna yaklaştım. Aylar önce orijinal kitabı bana gösterdiği zaman sevgili Servet bunu hemen bas dedim. Bir kadın elinden çıkmış harika çizimler ile  beni büyülemişti. Sevgili Fersan'ın dediklerinin altına imza atarım.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

dayıcomics

Flaneur ilginç bir yayınevi. Güzel bağımsız çizgi romanlar basıyor. Bir ara bütün kitaplarını almayı düşünüyorum.

darbove

Haarmanı okudum birkaç gün önce. Çizimler başarılı zamanın havasını iyi yansıtmış diyebilirim. Sadece duyguları yansıtmak konusunda biraz zayıf kaldı benim için. Edisyon olarak konuşacak olursak. Elime aldığımda ayrılmayacağını ve kopmayacağını bilmek okurken çok rahat hissettiriyor. :D Hikaye olarak güzeldi. O dönemin içindeki fakirliği çok fazla yansıtmasa da içinde bulunan durumu özetliyordu.

----------spoiler--------------

Kurbanları seçiş biçimi,elinde bulunan imkanları sonuna kadar kullanması ve görevini kötüye kullanması dehşet vericiydi. Hem eşcinsel hem pedofoli ruh hastası herifin teki. Berserk gibi uç çizimler yoktu. Karakteri anlamak güçtü ve duygular daha iyi yansıtılabilirdi kanımca. Mekan çizimleri muazzam tonlama felan iyi. Aksiyon sahneleri eh. Oldum olası kadın çizerlerin hep aksiyonu tam verememesinden hoşnut olmamışımdır zaten. Seri seri okundu çok sıkmadı.

----------spoiler--------------
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.