2020 yılında okuduğumuz kitaplar

Başlatan dean, 02 Ocak, 2020, 14:10:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

memospinoz

1- Karaoğlan: Altay'dan Gelen Yiğit
2- Toza Sor - John Fante
3- Karaoğlan 1: Delice'nin Dört Kızı
4- Karaoğlan 2: Her Kılıç Bir Kın İçin
5- Karaoğlan 3
6- Karaoğlan 4
7- Karaoğlan 5
8- Karaoğlan 6
9- Karaoğlan 7
10- Karaoğlan 8
11- Karaoğlan 9
12- Karaoğlan 10
13- Karaoğlan 11
14- Karaoğlan 12
15- Karaoğlan 13
16- Karaoğlan 14
17- Karaoğlan 15
18- Karaoğlan 16
19- Karaoğlan 17
20- Karaoğlan 18

seastar1000

Ed mcBain in Polis Düşmanı ile açtım seneyi
Doğrusu pek beğenmedim Tavsiye etmem

kedidiro

2020 ye hızlı bir giriş yaptım çok şükür... Elimde okumaktan büyük keyif aldığım iki eğlenceli kitap var. Ilki Tanıl Bora'nın taraftarı olduğu genclerbirliğinin tarihini anlattığı kitabı "Ankara ruzgarı" nın tarih vakfı yurt yayınlarından çıkan yeni baskısı... Diğeri ise çilingir şarkıları şarkıcıları üzerinden ülkenin müzikli tarihini çok lezzetli bir şekilde anlatan "Hayat dudaklarda mey" ...Murat Meriç'in kitabını okurken arada şarkılara da donup kulak veriyorum tabii... Çoğu zaten herkesin bildiği şarkılar ama arada radarına yeni şarkılarda giriyor ki dinlememiş olanlara bu vesileyle Müzeyyen Senar'dan "Rüzgar kırdı dalimı" şarkısını tavsiye etmiş olayım. Hem onu hem Sezen Aksu yorumunu dinleyin efe'nim.. Pişman olmiiceksiniz...

memospinoz

21- Bozkırda Altmışaltı - Mustafa Çiftci
22- ....

dean

Yok mu bu başlığı hareketlendirecek kitap kurtları.

Kauss

Forum yönetimine uygun mu bilmiyorum ama bu olayı; goodreads üzerinden yapabiliriz. Site ismiyle grup oluşturarak, oradan birbirimizin okuduğu kitapları vb. görebiliriz. Tabi yönetim ne der bilmiyorum :)

Benim bu sene okuduğum aklıma ilk gelen eserler;

Kronik'ten Kan Kırmızısı Kanlar; eğer ikinci dünya savaşına meraklıysanız ve asker anılarını okumak istiyorsanız güzel bir kitap. Aslında sadece dünya savaşı olarak değil, bir askerin cephedeki psikolojisini, yükselişlerini ve düşüşlerini, inançlarına tanık oluyorsunuz.

Fikrimizin Rehberi Gazi Mustafa Kemal; ciltli versiyonunu satın aldım ve okudum. Kitaplıkta ismi gibi heybetli duruyor. Kitaplığınızda bulunmasını tavsiye ederim. ( tabi ki okuduktan sonra :) )

Paşam Nereye Kadar Çekileceğiz; bu kitapta 1. Dünya Savaşına katılmış bir Türk askerinin hayatı ve hikayesi. Açıkcası Kan Kırmızı Kanlar daha ilgi çekiciydi. Fakat bizim tarihimiz olduğu için yine okuduğum bir kitap.

Gobbels; Hitlerin sağ kolunun yaptığı konuşmalar ve yazdığı makaleler yer alıyor. Kaynak verme konusunda pek başarılı olmadığını söyleyebilirim.

Kuşcubaşı Eşref; kitap içerisinde yazardan kaynaklı biraz Atatürk düşmanlığı var gibi. Fakat Kuşcubaşı Eşref'in hayatı hakkında okuyabileceğiniz Türkçe kaynak sayısı az olduğundan ilginizi çekiyorsa okuyun.

Hitlerin Generalleri Konuşuyor; bu kitap uzun süredir listemde olmasına rağmen almamıştım. Hitlerin hatası neydi diye arada tartışılır. Bence böyle bir soruyu merak ediyorsanız, kesinlikle okumalısınız. Generaller düşüncelerini, yaptıkları yanlışlıkları filan güzel açıklıyor.

Savaş Günlükleri; yine 2. Dünya Savaşına meraklıysanız bunu kesinlikle alın ve okuyun. Tabi günlük okuduğunuzdan sıkılabilirsiniz fakat bu kitap Mussolini'nin damadı ve Dış işleri bakanının günlükleri. Kitap boyunca yaptığı görüşmeler, fikirler, Mussolini eleştirileri filan her şeye tanık oluyorsunuz. Hatta Mussolini'yi indiren ekipten biri fakat tekrar başa geline maalesef idam ediliyor. Hiç bir zaman Almanlar tarafında olmadığını görüyorsunuz. Arada Türkiye hakkında bir kaç satıra tanık oluyorsunuz.

Aklıma 2020 de okuduğum ilk gelen kitaplar bunlar. Bu seneyi biraz İkinci Dünya Savaşına adamışım gibi gözüküyor.
Şuan ise; Bir Darbeci Subayın Hatıraları'nı okuyorum. Önümüzde ki hafta içerisinde biter. Bahtiyar Yalta tarafından yazılmış bir eser fakat pek beklediğimi bulduğumu söyleyemem.

Vega

Bu yılın büyük çoğunluğunu Hürriyet gazetesi eki Teksas'ları okumaya ayırdım. 70 adet kitaptan 6-7 tanesi kaldı. Onun dışında yazmaya çalıştığım kitap serisi nedeni ile de okumaya pek vaktim kalmadı. Ama yine de yılbaşında kendime koyduğum ayda bir kitap hedefimi tutturabildim. İşte ocak ayından başlayarak bugüne kadar okuduğum kitaplar. (Sonradan okuyabildiğim olursa listeye eklerim)

1- Paramparça - Karin Slaughter

2- Viking Masalları - Jennie Hall

3- Gece Gelen - Tess Gerritsen

4- Japon Masalları - Yei Theodora Ozaki

5- Aslında Yaşanmadı - Mehmet Mollaosmanoğlu - Alper Kaya - Murat S. Dural - Umut Çalışan

6- Kabakulak Yazı - Alper Kaya

7-Kızılderili Masalları - Kolektif

8- Afrika Masalları - Kolektif

9- Sherlock Holmes - Bütün Romanlar (Tek Cilt Özel Basım) - Arthur Conan Doyle

10- Kırık Ney - Şebnem Pişkin

11- Darmaperuşan - Haluk Ecevit

12- Dişi Kurdun Rüyaları - Cengiz Aytmatov

13- Şaman Aynası - Asu Mansur
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

hanac

Alıntı yapılan: Kauss - 31 Ekim, 2020, 16:19:48
Forum yönetimine uygun mu bilmiyorum ama bu olayı; goodreads üzerinden yapabiliriz. Site ismiyle grup oluşturarak, oradan birbirimizin okuduğu kitapları vb. görebiliriz. Tabi yönetim ne der bilmiyorum :)

Siz istediniz, biz yaptık.  ;D

https://www.goodreads.com/group/show/1128837

kedidiro

Buraya söz verip kendimi bağlayayım da yarın 2020 kitaplarımı yazayım artık. Önceki yıllarda üçer aylık periyotlar halinde okuduklarımı listeliyor, bazıları için de bir iki kelam ediyordum. Bu yıl okuma işini iyice serdim. Utancımdan buraya da yazamıyorum. Netflix'in amazon prime'ın gözü çıksın... Hep onların suçu  ;D ;D

Kauss

kedidiro

2020 yılının ilk dört ayında okuduklarım. pandeminin ilk döneminde çok verimli bir okuma süreci yaşamıştım. ah o eski günler önce liste. bazıları hakkında kısa değerlendirmeler sonra.
1- Ankara Rüzgarı - Tanıl Bora - İletişim
2- Hayat Dudaklarda Mey 1-2 - Murat Meriç -Anason işleri
4- Şimdilik Her Şey Yolunda - Ursula K. Le Guin- Metis
5- Yerel Renkler - Truman Capote - Sel
6- Yeniçeri Ağacı - James Goodwin - Pegasus
7-Filin yolculuğu - Jose Saramago - Turkuvaz
8- Yeraltı Demiryolu - Colson Whitehead - Siren
9- Ayak oyunlarından akıl oyunlarına futbol - Ali Ece - Profil
10- Kafkas tebeşir dairesi - brecht - DT
11- Üç kuruşluk opera - Brecht - DT
12- Ben Anadolu - Güngör Dilmen - DT
13- Bir film nasıl izlenir- David Thomson - Alfa
14- Tom Bombadil'in maceraları - J.R.R.Tolkien - İthaki
15- Türkiye 1643 - Oktay Özel- İletişim
16-Haysiyet - Ümit Kıvanç , Gaye Boralıoğlu - Kitap stüdyosu
17-Kiraz çiçeği- Halil Gökkaya - Ferfir
18- Gemideki Hayalet - Sabahattin Şen - Metis
19- Oathbringer - Brandon Sanderson - Akılçelen
20- Düello - Anton Çehov - Varlık
21- Gül gibi zabıta dururken ( ihsan Yüce Kitabı) - Erhan Tuncer - nemesis
22- Kerkenez - Cengiz Tuncer - e
23- Ülkesiz bir adam - Kurt Vonnegut - april
24- Cantona kral olacak asi - Philip Auclaır - İthaki
25- Serçe - Mary Doria Russell- Metis
26- Genco Erkal'ın Dostlar Tiyatrosu Serüveni - Ayşegül Yüksel - Kırmızı Kedi
27- Köpekli çocuklar gecesi - Oya Baydar - Can
28- Bildiğin Gibi Değil - Rojin Canan, Funda Danışman - Metis
29- Istrancalı Abdülharis Paşa- Mehmet Berk Yaltırık - İthaki
30-Arka Direkte Yalnız - Kaan Koç - ithaki

kedidiro

Sonraki 6 ayın okuma listesi
31-Korsanlar , punklar ve siyaset  - Nick Davidson - İthaki
32- Martin Eden - Jack London - Sosyal
33- Orsinya öyküleri- Ursula K. Le Guin- İthaki
34- Kaldırın bu heykeli buradan - Belma Akçura - İletişim
35- Oyuncu ( Adile Naşit Kitabı ) - Sibel Öz- İletişim
36- Bahçe - Yıldırım Türker - Karakarga
37-Efsanevi yaratıklar - Alberto Manguel- YKY
38- Şehir ve şehir- China Melville - Yordam
39- Anadolu halk takvimi - Ergün Veren - Doğan
40- Delibo - Murat Uyurkulak - Can
41- Koşmak- Jean Echenoz - Helikopter
42- İyi insan bulmak zor - Flannery O Connor - Metis
43- Çizgi roman kitabı - Der: Emine G. Naskali - Kitabevi
44-Gerçek bir polisin çilesi- Roberto Bolano - Can
45-İstanbul'un antika tipleri- Mahmut Yesari - Can
46- Kıyamet Kitabı - Connie Willis - İthaki
47- Ama fareler uyurlar geceleyin - Wolfgang Borchert - YKY
48- Hesabım var - Onur Ünlü - Alfa
49- Kanlı oyun -Jack London - Zeplin
50- Tutunamayanlar üzerine yedi ders - Neşe Aksakal - Alakarga
51- Sıcak külleri kaldı - Oya Baydar - Can
52- Kendimi durduracak değilim - Fırat Budacı - Mürekkep
53- Günübirlik hayatlar - Irwın D. Yalom - Pegasus
54- Harita metod defteri - Murathan Mungan - Metis
55- Mor salkımlı ev - Halide Edip Adıvar - Can
56- Ateş Anıları 1 - Eduardo Galeano - Sel
57- Hür doğdum hür yaşarım ( Ajda Pekkan Kitabı ) - Naim Dilmener - Everest
58- Yaşlı denizci - S. Taylor Coleridge - Everest
59- Ölümlü ölümsüz - Mary Shelley - Delidolu
60- Karılar koğuşu - Kemal Tahir - Tekin
61- Parasız Yatılı - Füruzan - YKY
62- Yaratılış Sonrası - Arthur Miller - Subpress
63- Suyun ve rüzgarın şehri : Çanakkale - Der: İbrahim Dizman - İletişim
64- Yabanlar ve yerliler - Funda Şenol Cantek - İletişim

kedidiro

gelelim 10 aylık okuma listemdeki bazı tespitlerime;
1- kendimce iyi bir okur olduğum halde Füruzan'ı ve kült kitabı " Parasız Yatılı"yı bu güne dek okumamış olmak benim büyük ayıbım olsun... Zararın neresinden dönülse kardır diyeyim ve edebiyatımızın bu büyük ustasının diğer kitaplarını da hızla okuma listeme alayım. Özellikle de 47liler'i
2- iletişim'in memleket kitapları dizisi kitaplığımdaki en değerli kitaplar arasında. en son okuduğum Çanakkale şehrine ve Ankara'nın başkent olma sürecine dair iki kitabı da çok sevdim. Ama özellikle " Yabanlar ve Yerliler" şimdiden bu yıl okuduğum en güzel kitaplar listesine girdi. Karı koca Cantek'ler Ankara hakkında üretmeyi seviyorlar ve bu çabaları bence çok değerli. Zira ülkemizin başkenti hakkında yazılmış kitaplar bakıldığında nicelik olarak da nitelik olarak da çok sınırlı sayıda. Bu kitapta Funda Cantek  yeni cumhuriyetin yeni başkentinin mimari , kültürel, fikirsel olarak nasıl inşa edildiğinin hikayesini anlatıyor. Dönemin gazetelerinin, kitaplarının ve insanlarının tanıklığında...
3- Her yıl en az bir iki kitabını okuduğum yazarlarımı bu yıl da bırakmadım. Zaman zaman yeni yazarlar keşfetmek de güzel ama dönüp Ursula Le Guin'e, Eduardo Galeano'ya veya Kemal Tahir'e sığınmak da gerekiyor bazen... Hele o yazarın külliyatının tamamını okuduğunu sanırken yeni bir kitabıyla karşılaşmak ömre bedel. Bu yıl beklenmedik güzel sürpriz  Kurt Vonnegut'dan geldi. Hoş geldi.
4- Orta Çağın veba günlerini bir bilim kurgu atmosferi içinde anlatan Kıyamet Kitabı pandemi günlerinde okumaktan keyif aldığım bir kitaptı
5- Oathbringer vasıtasıyla Akılçelen kitapların yayıncılık zihniyetine yeterince sövdüğümden tekrar ayn ımevzuyu açmak istemiyorum. Geçelim
6- İthaki'nin futbol kültürü dizisinden çıkmış iki kitap okudum bu yıl. Kitaplar iyiydi.  Ama özellikle Cantona kitabının neredeyse her sayfasında bir iki yazım yanlışı görmek tüm okuma zevkimi kaçırmaya yetti. Koca yayınevinde doğru dürüst bir son okumacı editör yoksa fena. Futbol okuruna ne çaksak gider, boş ver özeni diye düşündülerse daha da fena
7-Sinema ve tiyatroya dair kitaplar okumaya devam ediyorum. Çok sevdiğim üç oyuncuya dair özenli hazırlanmış üç kitap okudum. Pandemi döneminde eve kapanmışken Genco Erkal ustanın her hafta bir oyununu online paylaşıma açması benim için sürecin az sayıdaki artısından biriydi. Taşrada çoğunu izleme şansını bulamadığım oyunları izlerken paralel olarak ustaya dair kitabı da okumuş oldum.
8- Emine G. Naskali hocanın çoğunluğu Kitabevi yayınlarından çıkan ilginç derlemelerini her zaman ilgiyle okudum. Ancak "Çizgi Roman Kitabı" isimli derlemeden uzun süre uzak durmuştum. Galiba asıl önemli sebep aşırı amatör görünüşlü kapağıydı. Kapak insanda derleyen ve yazanların çizgi romanla pek işi olmayacağını  düşündürmeye de yetiyordu. Yanılmışım. Hocanın önceki derlemeleri kadar başarılı buldum. Kitabın benim için en güzel sürprizi ise yazılardan birinin ortak yazarının eski bir öğrencim çıkması oldu. Daha lise öğrencisiyken kendini belli eden edebiyat sevgisiyle bu gün başarılı bir akademisyen olan öğrencimin de yazısının bulunduğu bu kitap kitaplığımdaki çizgi roman kültürü kitaplarının yanındaki yerini aldı.

dean

2020 yılı kitap okuma açısından çok kötü bir yıl oldu. Geçtiğimiz günlerde Goodreads sayfamı düzenlerken hissettiğim ama kendi kendime itiraf edemediğim acı gerçekle yüzleştim. Ben 2019 Kasım ayı ile 2020 Kasım arasına sıfır kitap okumuşum. Çizgi roman dışında sıfır kitap. Bu benim için korkunç bir şey. Evet çılgınca dizi ve anime izledim. Hatırı sayılır miktarda çizgi roman okudum (özellikle manga) ama koskoca sene boyu hiç roman okumamak kabul edilebilir bir durum değil. Bu yüzden seneyi bitirmeden bütün gücümü romana vereceğim. Ama bu sıfır kitap senesinden ders çıkarmak lazım kendi adıma.