Resimli Konstantiniyye Günlüğü

Başlatan Gabby, 03 Şubat, 2020, 14:02:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gabby

Kapağının güzelliğiyle dikkatimi çeken, hikaye ve çizimlerini ressam Burhan Kum'un yaptığı Gentile Bellini'nin Resimli Konstantiniyye Günlüğü'nü okudum.
Fatih Sultan Mehmet'in çağrısıyla İstanbul'a gelen Bellini'nin burada geçirdiği 16 aylık sürenin kurgusal, fantastik ve sübliminal bir anlatımı var.

Bellini'nin Fatih portresi dışında devlet memurları vb. çizimlerini biliyordum ama, harem duvarlarına erotik freskler çizdiğinden haberim yoktu.
Aynı şekilde Osman Hamdi Bey'in "Yaratılış" tablosunun garip bir şekilde ortadan kaybolmuş olması olayından da...
Bu tabloyu merak edip biraz araştırdım, tam Dan Brown'luk hikaye :)... 

Dünyada başka örneği var mı bilmiyorum, çizimlerin kağıt yerine 55 x 70 ebadında 128 adet tuvalin üzerine resmedilmiş olması çizgiromanın bana asıl ilginç gelen yönü oldu.

Kitabın sonuna, hazırlık aşamasında görsel ve metin olarak yararlanılan  56 adet kaynakçanın listesi verilmiş. Bellini tiplemesi çizer Burhan Kum'un yüzü
rol model alınarak oluşturulmuş. Marcello Mastroanni, Müjde Ar, Danyal Topatan ve ünlü yönetmen Kurosawa'nın favori oyuncusu Mifune de
(arka fondaki Hokusai dalgaları eşliğinde) misafir sanatçılar olarak arada boy gösteriyorlar.

hanac

Alıntı yapılan: Gabby - 03 Şubat, 2020, 14:02:21
Dünyada başka örneği var mı bilmiyorum, çizimlerin kağıt yerine 55 x 70 ebadında 128 adet tuvalin üzerine resmedilmiş olması çizgiromanın bana asıl ilginç gelen yönü oldu.

:o  :o  :o

128 adet tuval çizilmiş, muhteşem bir sergi olur.

Bu güzel tanıtım için teşekkürler.

Osman Hamdi Bey'in kayıp "Yaratılış" tablosunun hikayesini de biraz anlatabilir misin ?

KenParker

kharon

Alıntı yapılan: Gabby - 03 Şubat, 2020, 14:02:21

altindan kalkilmasi zor bir is olmus, sirf bu yonuyle bile tebrik etmek gerek.

Ustadim elbette bu ilk degildir muhtemelen baskalari da denemistir tek tuk albumler bu teknikle ama  benim bildigim seri olarak bir tek The Mercenary serisi var boyle uretilen Segrelles'in.
Cok fazla vakit aldigi icin 23 yilda sadece 13 album yapilabilmis.

hanac

KenParker