Adam Manfried - Yabancı Yayınevi

Başlatan ferzan, 16 Şubat, 2020, 20:50:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Ya dünyayı kediler yönetseydi?

Steve Kedioğlu, tüm arkadaşları çoktan aile kurup yavrulamışken çağrı merkezindeki sıkıcı işi ve bomba patlamış gibi darmadağın evi arasında kapana kısılmıştı. Hayatındaki tek mutluluğu, evcil adamı Manfried'dı. Bir gün dikkatsizliği yüzünden Manfried evden kaçınca, hem dostunun kıymetini anlayacak hem de yepyeni bir farkındalığa ulaşacaktı. Kedilerle insanların yer değiştirdiği bu dünyaya daldığınızda, bir daha kedinize asla aynı gözle bakamayacaksınız!

A.V. Club'a göre 2018'in en iyi çizgi romanı, Paste'e göre 2018'in en iyi 25 çizgi romanından biri.

"Evcil hayvanı olan herkes okumalı." -A. V. Club

"Beklenmedik derecede duygusal." -The Comics Beat

"Bu hikâyede herkes kendinden bir şeyler bulacak." -Newsarama

"Evcil hayvanlarını da diğer insanları sevdiği kadar seven herkes keyifle okuyacak." -Philadelphia Life

"İnsanla kedi arasındaki ilişkiye dair beklenmedik bir bakış açısı sunuyor." -Library Journal

"Gerçeklik algınızı zorlayacak kadar eğlenceli." -Foreword Reviews

"Dostluk üzerine içinizi ısıtacak bir hikaye." -Publishers Weekly

"Başından sonuna gerçekten duygusal ama mizahı kesinlikle daha ön planda." -Book Mine Set

Cilt Durumu: Ciltsiz
    Basım Tarihi: Ocak 2020
    Basım Yeri: Türkiye / İstanbul
    Boyutlar: 15,20 x 21,60 cm
    Basım Dili: Türkçe
    Orijinal Dil: İngilizce
    Kağıt Tipi: 1. Hamur
    Sayfa Sayısı: 224
    Etiket fiyatı: 35 TL
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

Çıktığında hiç dikkatimi çekmemişti. Hatta çizgi roman olduğunu bile düşünmemiş, üzerinde durmamıştım. Bu yüzden forumda da gözden kaçmış olsa gerek. Yalnız birkaç sene önce bir blog ya da sitede birkaç sayfasını gördüğümü hatırlıyorum. Dolayısıyla örnek görsellerini aratmadan önce gayet keyifli bir üretimle karşılaşacağıma emindim.

Aslen çizer ve animatör olan Caitlin Major 'un yazdığı, yine çizer ve animatör olan Kelly Bastow 'un çizdiği ve yine Caitlin Major 'un renklendirmesi ile balonlamasını yaptığı bu harika seri önceleri üreticilerinin esas mesleğinden ötürü çizgi film olarak düşünülüp sunulmuş. Kabul görünce de önlerine bir anlaşma gelmiş ama Caitlin Major 'un anlaşmayı öylesine avukata göstermesi ve avukatın "Siz ne yapıyorsunuz, evin tapusunu da firma üzerine geçirseydiniz bari." demesi üzerine eserin haklarını kendileri muhafaza etmeye karar veriyorlar ve çizgi film projesini rafa kaldırıyorlar. Çizgi roman serisi olarak yapmaya karar veriyorlar.

Caitlin Major çok yoğun olduğu için arkadaşı Kelly Bastow 'a emanet ediyor çizimleri ve sonradan böyle yapmakla ne kadar doğru bir karar vermiş olduğunu görüyor. İki kadın harika bir sinerji tutturarak seriyi önce webcomic olarak yayınlamaya başlıyorlar, sonra taşlar yerine oturmaya başlıyor ve albüm haline gelecek materyaller ortaya çıkmaya başlıyor.

Ben Google üzerinden örnek sayfaları incelerken, içeriğin tek sayfalık esprilerden oluştuğunu sanmıştım. Albümü okuyunca anladım ki birbirinin devamı 4-5 bölümden oluşan 200 küsür sayfalık uzun bir hikaye işleniyormuş meğer. Buna rağmen her sayfa kendi başına bir espri de sayılabilecek şekilde kurgulanmış. Yani devamlı ve uzun bir hikaye var ama her sayfası espri olarak bütünlük arz edebiliyor.

Öykü de, çizimler de oldukça keyifli. Hem komik, hem sevimli. Yalnız tüm sevimliliğine rağmen tam anlamıyla çocuklara göre de diyemeyiz. Zira bir insan-kedi yer değiştirme durumu var ve insan çıplaklığı da ölçülü bir sevimlilikte verilmiş. Yalnız her haliyle keyifli vakit geçirmek isteyen yetişkinlere göre olduğu belli.

Ben kitabı çok sevdim, yakın zamanda bir kez daha okumayı düşünüyorum ve dönem dönem de tekrar okumalar yapacağımı sanıyorum. İlgisini çekecek herkese de gözüm kapalı tavsiye ediyorum. Ayrıca ilk kez duyduğum Yabancı Yayınevi 'nin de gerek basımda, gerekse grafik uygulamada çok iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum.

Serinin ikinci bir kitabı daha var. Umarım en kısa zamanda onu da Türkçe okuyabiliriz.

Daha fazlası için:

https://www.google.com.tr/search?q=manfried+the+man&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjDgNzAzNbnAhUwAGMBHR5UDlYQ_AUoAXoECAwQAw
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

yidar

Bu rewhatin çizmiş olduğu evde cat başına karekterine çok benzettim. Çizim olarak farklı olabilir ama ordada kedi hikayeleri burda da kedi hikayeleri var. Tanıtım için ferzan çok teşekkür ederim.