Hartlepool Maymunu - Baobab

Başlatan darbove, 01 Eylül, 2020, 14:38:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darbove

Hartlepool Maymunu bir İngiliz halk efsanesine dayanan senaryosuyla, insana ve insanlığa dair zekice kurgulanmış bir öykü. Ödüllü çizer Jeremie Moreau'nun çizgileriyle.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

nocardia

Çok yüksek puan almış okurlardan. İlgi çekici gözüküyor. Örnek sayfalarındaki çizimleri beğendim.

https://www.bedetheque.com/BD-Singe-de-Hartlepool-Le-Singe-de-Hartlepool-169020.html

ferzan

Instagram 'da görünce kitabın adını "Metropol Maymunu" diye okumuştum, forumda başlığı açılınca doğrusunu öğrendim. Merak ediyorum benden başka "Metropol Maymunu" diye okuyan var mı? ::) Bir de haliyle metropol kısmına takılınca, maymunun üzerindeki 18. yüzyıl kıyafetlerini de şıpsevdi beynim hemen unutuverdi. Belki şehir merkezinde bir sirkten kaçmıştır da metropolde böyle kaybolmuştur diye düşünmüş de olabilirim. Algımı seveyim. :P
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

TKnKT

"Sınır dediğin önemlidir. Yoksa kimden nefret edeceğini nasıl bilirsin."

Milliyetçiliğin peşinde bir utanç hikayesi. İngiltere ve Fransa arasındaki çekişmede, batan bir geminin maskotu olan maymunun sularla birlikte İngiltere'nin Hartlepool kasabasına sürüklemesi.. Fransız üniformalı olması sebebiyle hiç Fransız ve maymun görmeyen yerel halkın maymunu bir asker sanıp idam etmesi. Hatta kuralına uydurmak için kurulan mahkemeye maymunun tıraş edilerek çıkartılması. Astıklarının maymun olduğunu öğrendiklerinde, "en azından Fransız maymunu" diye meşrulaştırılması... Zincirleme trajikomedi gerçekten. Etkileyici bir hikayesi ve çizimleri var kesinlikle. Gerçek hayat hikayesi diyemesek de gerçek folklor hikayesi diyebiliriz. Şahsım adına keyifle öneririm. Özellikle Darwin detayının hikaye içerisinde çok tatlı bir şekilde yerleştirildiğini düşünüyorum.

Bir yandan da daha da ironik olan kısım hikayenin sonunda Hartlepool'a dair paylaşılan bilgilerde yatıyor. Her ne kadar bir folklor öğesi olsa da bu şekilde tanınmaktan çekinmeyerek üstüne bu folklorun benimsenmesi ve "monkey hangers (maymun asanlar)" diye futbol taraftar grubu olması beni hayretler içerisine düşürdü.
"The man who opens topics faster than his shadow"

Darkseid is.

Bana hediye geldi o sayede okudum ve çok beğendim. Böyle güzel kitaplar gözden kaçıp gitmemeli, hediye gelmese ben de okumamış olacaktım. Herkese tavsiye ederim.

ZGeralt

Nefis bir çizgi roman diyebilirim en kısa haliyle, nefis.

Gerçek olup olmaması bir yana ( ki muhim de değil pek) kuvvetli bir mizahi öykü yaratılmış, kara mizah hatta. Çizimlerini, sonda yer alan bilgi bölümünü, hepsini çok beğendim. Kesinlikle herkesin kütüphanesinde olması gereken eserlerden biri bana kalırsa.

nicholaihel

Bende keyifle okudum. Öncelikle çizimler gayet güzel, keyifli. Baobab fontlar ve balonlar için de ek çaba göstermiş gibi, çok güzel olmuş.

Sade, sıradışı, mesajını öyle fazla gizlemeden, allayıp pullamadan doğrudan veren bir kitap. Önyargıların, kendi küçük aleminde hapsolmanın, gözü kör ırkçılığın/taraftarlığın hazin hikayesi...

Çok fazla göze sokmadan işlenen ve bana göre en vahim olan ise böyle ortamda yetişen çocukların halleri oldu. Herkese gönül rahatlığı ile öneririm.

İtiraf: sondaki metin ağırlıklı bölümü bitiremedim. Sıkıldım :)

pizagor

Kıta Avrupa'nın en milliyetçi bilinen Fransa'sından bu ünvanı İngilizlere kaydıracak bir intikam hareketi, bir algı operasyonu bu kitap  ;D

Sonuna kadar ilgiyle okunuyor ama özellikle son sayfalardaki Hartlepool ahalisinin olaydan zihinsel sıyrılma, kendilerini haklı çıkarma kareleri bir harika.

Verilen mesaj ise evrensel ve zamandan bağımsız. Kültürel farklılıklar ve yabancılar üzerinden düşman yaratma gibi saçmalıklar, farklı farklı varyasyonlarıyla tüm dünyada aynı yoğunlukta devam ederken - yasalarla engellenmiş gibi görünse de insanların zihinlerinde varlığını sürdürürken, gerçekten yaşanmış olabileceği iddia edilen bu hikayenin geçtiği 200 yıl öncesiyle anca bir arpa boyu yol alabildigimizi görmek üzücü.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Phyron

Kısa ve tarihi bir hikaye çok güzel anlatılmış pek güzel