Hakim'in Yolculuğu - Desen Yayınları

Başlatan Nightrain, 02 Aralık, 2020, 10:13:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TKnKT

Bir maceranın sonu, yeni bir hayatın başlangıcı.

Mizah dergilerinin haftalık takip eden hikayeleri de bittikten sonra ve fasikül dünyasına uzak birisi olarak uzun zamandan sonra devamını beklediğim bir hikâye serisine girmiştim. Neyse ki Desen Yayınları arayı çok açmayarak eseri bekleme derdini çok uzatmadı da altı ayda tamamladı üç kitabı. İlk kitaptan bu yana düşündüğümde okuduğuma mutlu olduğum bir eser önümde duruyordu. Başından sonuna bir mültecinin ne yaşadığını aktarmak için Toulmé gerçekten etkili bir yöntem kullanmış.

Kitabın kabaca bir üzerinden geçmek gerekirse, yine hikâyenin daha önce yayınlanan bölümünde neler olduğunun aktarımı gerçekleştiriliyor. Özellikle Türkiye-Yunanistan geçişine odaklanan bölümden sonra görece daha "soft" bir şekilde hikâye sonlanıyor. Evet hikâyede doğal olarak bir spoiler yok. Sonuç olarak Hakim'in kendisi ile yapılan görüşmeden derleniyor çizgi roman. Sonunda ailesine kavuşuyor ve yaşantısını bir şekilde Fransa'da düzene sokmaya çabalıyor. Hatta bu Avrupa macerasının Macaristan bölümü dışında kalan bölümü görece rahat geçiyor demek dahi mümkün olabilir. Elbette yaşanılanları basit görmek gibi değil lakin Ege'de boğulma sınırında gezdiklerini düşününce bu eserde yaşananlar daha rahat geliyor göze. Bu şekilde yaklaşık 3 yıllık serüven sona eriyor.

Hikâyenin bölündüğü üç kitap gerçekten üç farklı dönemi içeriyor. Karşılaşılan durumlar ve sorunlar birbirinden çok farklılaşıyor. Eserin sürükleyiciliğini zedelemeden gerçekleştirilen bir bölünme olmuş. Esere bir baş yapıt demek abartı olacak olsa da bir kez okunması gerektiği kanaatimi yinelemek isterim.
"The man who opens topics faster than his shadow"

hennessy

İlk kitabı bitirdim. Hakim'in hayat hikayesi çevresinde dönüyor. Ben daha ayrıntılı bir hikaye beklerdim. Guy Delisle gibi bir anlatım beklerdim ama biraz zayıf kalmış. Hayat zorlukları ve yaşananları anlatıyor.
Tabi kitabın başlığı Hakim'in hikayesi ve hikayesi insanı üzüyor. Kimseyi devletinden ve ailesinden ayırmasınlar.......

Hikaye kötümü hayır okunuyor. çizgiler sadece ama güzel. Ben Arap baharı ve Suriye içinde ki olayların nasıl geliştiğini de anlatılmasını çok isterdim. İnşallah ikinci ve üçüncü kitap daha güzel geçer.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Üçüncü kitap bitti. İnanın üçüncü kitabı bitirdiğimde yaşadığımız hayatın ne kadar zorluklarından geçen bir çok insan olduğunu bir kere daha yüzüme vurdu.
İnsanları eleştirmek kolaydır ve düşüncelerimiz onlara tepki vermemizden önce biraz düşünmemiz gerektiğini tekrar yüzümüze vuruyor.
Kimse vatanlarından, topraklarından, ailelerinden ayırmasın.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

V

Üç kitabı ardarda okudum..Kitabın kahramanı Hakimin göçmenlik dramı bir tarafa bir kaybeden iyi niyetli bir aile babasının öyküsünü okuyoruz aslında..Toulme'nin çok sevimli çizimleri var ve dram anlatısını yumuşatıyor,tam havaya sokamıyor gibi okuyanı..
"İstemem,eksik olsun.."

TKnKT

Tesadüfen denk geldim. Zamanında görüp, "bizde böyle çıkartmaya zahmet etmezler" diye düşünmüştüm. Serinin "box set" versiyonu çıkmış. Tekli kitap gibi görsel paylaşmışlar ama sanıyorum aşağıdaki şekilde. İlgilisine duyurmuş olayım.

"The man who opens topics faster than his shadow"