Giuseppe Bergman - Parantez Yayınları

Başlatan memospinoz, 24 Aralık, 2020, 18:01:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Oradan oraya koşuşturmaca, atlama zıplama, macera diye bağırıp durma, Manara'nın klasikleşmiş erotik çizimleri...
Kahramanlarımız Giuseppe Bergman ve usta dediği HP. Orinoco'ya macera için giderler, her maceraları kameraya çekilmektedir. (Bear Grylls  ;D )
İlk albümden hiçbir şey anlaşılmıyor. Sırada ikinci albüm var.

KenParker

Venedikli Üstad kimmiş? Hogo Pratt mı?  ;D
Üstadı azam Pratt'la Manara birbirlerini çok severlermiş.
Bu çizgi roman kaçmaz.

BAHADIR

İlk çıktığında hepsini okumuş biri olarak şu an ne anlattığı konusunda bir fikrim olmasa da, ilk okuduğum zamanda bir şey anladığımı sanmıyorum... Manara'nın çizgileri hatırına öyle rafta duruyorlar işte... ;)

pizagor

Alıntı yapılan: BAHADIR - 25 Aralık, 2020, 09:40:47
İlk çıktığında hepsini okumuş biri olarak şu an ne anlattığı konusunda bir fikrim olmasa da ...

Bu durum benim en çok canımı sıkan konulardan biri ve sanki biraz da 'fazla oyuncak alınan bir çocuğun aslında hiçbirisine sahip olamaması, elini birine atıp sonrasında hızlıca sıkılıp diğerine atlaması' gibi. Küçükken iki yüz - üç yüz çizgiromanım vardı ve dönüp dolaşıp yeniden okuyabiliyordum. Bu da öğrenmenin altın kuralı olan 'tekrar'ı gerçeklemememi sağlıyordu. Şimdiyse binlerce çizgiromanım var ve her birini en iyi ihtimalle bir kere okuyabiliyorum. Yeniden aynı çizgiromana dönmek, unutulan ayrıntıları tekrar hatırlamak benim gibi ihtiyarlar için elzem. Kütüphaneyi büyümektense, var olanı yeniden ve yeniden değerlendirmek bir süredir bana daha doğru gelmeye başladı. Romanlar da aynı şekilde: Hafta başı 'Yüzüklerin Efendisi'ne başladım tekrardan, bu üçüncü okumam olacak ve sonuncusunun üzerinden herhalde yirmi sene geçmiştir. Unutmuşum bir sürü detayı. Tabiki ilk okuduğum heyecanı duyamıyorum ama bu okuma da o kadar keyifli geliyor ki bu üçlemeye ayıracağım saatlerime hiç acımayacağım.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Bu arada söz konusu serinin sayılarının iki - üç liraya satılmaya çalışıldığı zamanları hatırlarım...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

memospinoz

Alıntı yapılan: pizagor - 25 Aralık, 2020, 13:16:28
Bu arada söz konusu serinin sayılarının iki - üç liraya satılmaya çalışıldığı zamanları hatırlarım...

İndirimle 1,4₺ filan oluyordu.  ;D

ferzan

Ben bu seriyi 3-4 sene önce tamamlayıp adam akıllı kesintisiz bir şekilde okuyabilmiştim.

Öncelikle eser tam anlamıyla bir pulp. Üstelik kendi türü üzerinden göndermelerle bir nevi kişisel mastürbasyonunu yapıyor. Manara ve Serpieri gibi adamların mükemmel kadın tasvirleri beni pek açmaz ama bu siyah beyaz büyük boy albümlerde dört bant klasik frankofon sayfa formatında yardıran Manara 'nın sunduğu grafik şölen yanıma kar kalmıştı diye hatırlıyorum. Konuyla ilgili detaylar fazla hatırımda değil, kesik kesik görüntüler ve abartılı sahneler var ama işin güzelliği de burada sanırım. Manara da muhtemelen çok ciddiye almadan salt eşlik etmelik pulp bir akış çıkarmak istemiş, bu çok belli oluyor. Bunu yaparken de yakın dostu Hugo Pratt 'ı onore etmiş.

Hani, ciddi bir okumaya mecalimiz olmadığı zamanlarda bizi ferahlatacak amaçsız okumalar ararız ya... Bu seri de onlardan biri. Macera diye tutturan, yerinde duramayan ve belasını an be an bulan tipik bir modern jön ile birbirinden güzel ve karakteristik ısmarlama hatunların yer aldığı, macera klişelerinin ve macera vaat eden coğrafyaların hemen hemen bütün durak noktalarına uğranıp Manara 'nın gözünden en maceracı meslektaşı Hugo Pratt 'ı (hem şahsi hayatıyla, hem de ürettiği eserlerle gelmiş geçmiş en maceraperest çizgi roman ustalarından biri olabilir) da ihya eden hatırlanası bir eser olarak bendeki yerini korumaya devam edecek. Tabi daha fazla uzatmadan mevcut albümlerle sonlandırması iyi olmuş. Aslında 4-5 albüm de yetermiş sanki, bu haliyle bile fazla uzatılmış hissi verebiliyor.

Meraklılarına kendi adıma tavsiye edebilirim. Beklentisiz, rahatlamalık ve enine boyuna düşünmeksizin okunup vakit geçirilecek; belki çaya, kahveye, ıhlamura ya da biraya meze edilebilecek kaliteli çizilmiş bir ucuz kurgu örneği. Daha geçen gün elime alıp göz gezdirmiştim, belki bu vesileyle tekrar okumaya başlayabilirim.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

OZAN BALIM

2009 veya 2010 olmalı, ben 1,50'den almıştım 😀

Alıntı yapılan: pizagor - 25 Aralık, 2020, 13:16:28

memospinoz

Talmud, ezoterizm, hermetizm, dördüncü duvarı yıkarak okurla konuşan Bergman. Çok güzel çizilmiş Venedik sokakları.

KenParker

İlginç bir şekilde yeni yayınlanmalarına rağmen bulunmuyorlar. 1. albümü zor buldum. Nasıl olur?

memospinoz

İlk kitap 2005'te çıkmıştı. Bir ara kitapların adedi 2.5₺ filandı. Yıllar oldu tabii.