Harleen - JBC Yayıncılık

Başlatan memospinoz, 19 Ocak, 2021, 22:51:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Ana Kapak

Varyant Kapak

21.5x27.5 cm, 64 sayfa

memospinoz

Ana Kapak

Varyant Kapak

64 sayfa

memospinoz

Ana Kapak

Varyant Kapak

64 sayfa

Kauss

İngilizce hardcover versiyonunu çok beğendiğim bir çizgi roman

Mrtekin

Vayyy, JBC yine patlatmış bombayı ;D
They drew first blood...

dayıcomics

hennessy

Gerek çizimleri olsun gerek Harley'in Arkham Asylum girip ömür boyu peşinde koşacağı aşkı ve bazen düşmanı J ile tanışması ve kafaya onu takmasını çok güzel anlatmışlar.

İlk kitap 7.5/10 hak ediyor ikinciye başlamalı hemen......
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Yazar ve çizer aynı olunca iş zordur. Stjepan Šejić çizimler ile konuya hakimiyeti ile ikinci kitapta da sizi kendine çekiyor. Özellikle çizimleri ile.

Harley J'ye olan tutkusu ve aradığı sorular ile daha da büyümeye devam ediyor. Harvey Dent ikinci yüzünü ortaya çıkaracak mı Batman bu olaylarda rolü ne konu daha da iyi gidiyor 8/10

hennessy

J ve Harley'in artık yolları aynı olmaya çok yakın ve Arkham Asylum karışıyor. Kim kimi kurtarmak istiyor ve kim kimin için yaşıyor güzel bitti 7.5/10

nicholaihel

Birinci Kitap

Aslında bir süredir süper kahraman okumayı azalttım. Bir türlü beni yakalayamıyor artık. Bu seriye de mesafeliydim. Sonra yabancı yorumlardan etkilendim. Puanlar çok yüksekti. Edinmeye karar verdim.

Gereksiz detay; internet kitapçılarında stoğa düşsün düşsün diye bekledim. Bir türlü stoğa girmedi. Hep "5 günde tedarik" yazıyordu. Stokta olunca hızlı gönderiyorlar malum :) dayanamadım tabii ve temini gerçekten üç dört gün sürdü sanırım. JBC dağıtım mantığını mı değiştirdi diye düşündüm çünkü diğer yayıncılar hep stokta idiler.

İlk kitap öncelikle beklediğimden çok daha iyi çıktı. (Yine jbc bastığı için ve boyut benzerliğinden ötürü aklıma geliyor nedense) Batman Lanet özellikle hikayesi açısından bende ne kadar iz bırakmadıysa, ne kadar hayal kırıklığı olduysa bunu da o kadar beğendim. Kapak görselleri (genelde beğenilse de) beni çarpmamıştı. Fakat iç görsellere bayıldım. Çizimleri çok güzel. Ribic'den dolayı mıdır, eski topraklarımız olmasından mıdır bilmem, Doğu Avrupa/Balkan kökenli çizerlere de sempati duyuyorum. Buraların insanı hissi oluyor. Sejic burada yazarlık da yapmış ki, hikayeyi de beğendim.

Evet, basitçe Harley'in orijinine dair malumatım var fakat, daha önce hiç okumamıştım (mevcut seri de ilgimi halen çekmiyor  :) ). Belki daha fazla okuyanların Farklı fikri olabilir. Ama finalde benim keyifle okuduğum bir eser oldu. Umarım diğer ciltlerde de bu istikrar sürer.

Böyle kocaman sayfalarda okumak da büyük keyif bu arada.

nicholaihel

İkinci sayıda da irtifa düşmeden keyifli bir okuma ve güzel çizgiler devam ediyor. Doktor Quinzel'ın sancılı ve yavaş yavaş dönüşümünü, sorgulamalarını keyifle okudum. Son sayıda neler olacak bakalım.

hercai

Arkadaşlar; şu an üç cildi de baş ucumda.

"Cehenneme giden yol, iyi niyet taşları ile döşenmiştir."
  "O yolda, solgun renkli bir adam gördüm."
  "Ve o adam, bana gülümsedi..."
                     1. Cilt / Arka Kapak

İlk cilt bitmek üzere...baskı ve çizimler harikâ...psikolojiyi de sevdiğim için, takıldım Harleen'in serüvenine...argo laflardan yeterince nasibini almış😊 diyaloglara hazır olun...

nicholaihel

Üçüncü kitabın kapağını huzurla kapattım. Uzun zamandır keyifle okuduğum nadir süper kahraman hikayelerinden biri oldu. Bunun sebebi belki de pek de süper kahraman hikayesi olmaması :)

Bir psikiyatrın hastası ile ilişkilerine yoğunlaşan, Batman çizgi romanlarında çokça işlenen iyi, kötü, yasa, ahlak, suç ve ceza kavramlarının üzerinden klişe denebilecek ama şık, stilize şekilde geçen keyifli bir okuma oldu. Güzel çizimi ve baskısıyla da beğenimi kazandı. Bu ciltte niyeyse aklımda (spoiler olmadan ucundan çıtlatayım) duvara yazılan "harvey-harley" ve sonrasındaki kare kaldı :) Batman'ın final toparlaması da güzeldi.

Ayakları gerçekçi bir hikayeye basan, iyi bir orijin okumuş olduk.

hercai

HARLEEN

Yazar/ Çizer : STJEPAN ŠEJIĆ

"İkimiz de Arkham'a aynı gün geldik. Farklı nedenlerden dolayı aynı şeyleri yaşadık...çarpışmak üzere birbirine doğru yaklaşan iki yıl
dızlar arası nesneymişiz gibi."

Rüyam şu ucuz aşk romanlarına benziyordu. Basit ve sıradan bir kız,  uzun boylu/seksi
ve tehlikeli bir adamla tanışır. Kızın nazik dokunuşuna ve kendisine doğru yolun gösterilmesine ihtiyaç duyan bir canavarla!

O hikâyelerde kız,  canavarın insanlığını geri kazanmasına  yardımcı olur...ve o hikâyelerde canavar kıza aşık olur. Sizi temin
ederim benim hikâyem  bambaşka bir şekilde sonlanıyor.

Bunları dile getiren, kitabımızın kahramanlarından biri;  Psikiyatr Harleen.

GOTHAM
Suç Psikolojisi Araştırma Merkezi
Eğitim Sempozyumu

"Savaş alanında empati, bir engeldir.
-Düşmanın insan olduğunu kabullenmek,
tereddüt etmenize yol açar. Düşmanınız size aynı nezaketi göstermeyebilir. Bu  ifadeler sorunun temelini ortaya koyuyor ve hipotezimin özünü tanımlıyor.
Savaş ya da kaç tepkisi uzun yıllar incelenmiştir ve altında yatan süreçler belirlenmiştir. Bu tepki sıradan beyin kimyasını geçersiz kılarken, bir yandan da
BİREYİN EMPATİ KURMA YETİSİNİ BASKILAYAN iç güdüsel bir reaksiyondur.
Bu durum empati becerisinin kalıcı olarak bozulmasına yol açarak, anti-sosyal davranış oluşumunu tetikleyebilir.
Gotham Polis Teşkilatı ile işbirliği yaparak Arkham Tımarhanesi ve Blackgate Hapishanesinde yatan bireyler arasında, karşılaştırmalı bir çalışmayla eksiksiz bir inceleme ortaya koyarsak,
KAYBOLAN EMPATİNİN farklı aşamalarını tespit edecek bir yöntem geliştirebilir ve geleceğin SOSYOPATLARINI önceden tanımlayabiliriz."

Psikopatoloji, kriminolojide önemli rol oynamıştır. Özellikle mahkemelerdeki psikiyatrik bilirkişi uygulamasında kuvvetli bir ağırlık işgal eder. Yapısal psikopati, kalıtımsal yüke dayandırılır. Ruh, duygu, dürtü ve irade anormalliklerinde, sonucu ortaya koyar.

Prof.Dr. Timur Demirtaş'ın Seçkin Yayıncılıktan çıkan "Kriminoloji" kitabında bu konu tarihsel süreç içerisindeki tanımlama ve açıklamalarla yer almıştır:
Amerikalı Psikologlar,
William ve Joan McCoard (1956)

"Psikopat asosyal,  saldırgan, yüksek heyecanlı bir kişidir. Onda kusur duygusu hiç yoktur ya da az gelişmiştir ve devam eden duygu ilişkilerini diğer insanlarla bağlayarak yapmaya muktedir değildir."
"Mc Coard psikopatı nevrotikten ayırt eder;
Nevrotik, psikopatın tam aksine, korku ve
kusur duygusunun baskısı altındadır.
Sevgi bağlantılarına girebilir ve düşmanlığın altında ezilir."

"...şu an aralarında cam bir kapı vardı...biri doktor, diğeri hasta...

Dr HARLEN QUINZEL ve JOKER
ARKHAM TIMARHANESİ

-"O gece sokaktayken neden tetiği çekmedin?
- Pekâlâ sana küçük bir sır vereyim dr.
ve...eh, sırrımı saklayacağını biliyorum;
insanların yüzünde görmeyi  herşeyden çok
sevdiğim iki ifade vardır:
Mutlak korku ve içten bir gülümseme.
Bu iki ifadenin yolları nadiren kesişir...şaka yapmıyorum...bir gün gülümsediğinizi görmeyi çok isterim."

Bazı zamanlarda SUÇLU KİMLİĞİ değişebilir...Dr Harleen'in "EMPATİNİN BASKILANMASI" tezini haklı çıkaracak olaylar gündeme gelir;

ABD'nin Minnesota Eyaletinde George Floyd'un gözaltına alındığı sırada, polislerce öldürülmesi...polis boğazına bastırdığında ağzından çıkan;
"Nefes Alamıyorum!" sözleri siyahlara karşı şiddetin sloganına dönüştü.

Güvenliğinizi korumak ve suç işlediğiniz durumlarda sizi yargı organlarına teslim etmek görevine hâiz insanlar sizin CELLATLARINIZ olduğunda,  adalet ve hukuk kavramından söz edebilir miyiz?

- Savcı Dent:" Nasıldı?..Uzun süre stresli ortamlarda kalan insanlar, empati duyma yetilerini kalıcı olarak kaybedebilir mi?"
- Dr. Harleen:" Bay Dent? Bir dakika...siz...siz onlarlasınız, değil mi? Cellâtlarla?"
- Savcı Dent:"Teknik olarak onlar benimle."
- Dr.Harleen:" Lütfen bay Dent, siz iyi bir insansınız, neden?"
- Savcı Dent:" Eh asıl soru bu, değil mi? Neden?"

Kitabı okumam, yorum ve analizini yapmaktan daha kolaydı benim için...
Suç saîkleri, suçlu psikolojisi ve rehabilitasyonu hep ilgimi çekmiştir...

Kitabı çok, ama çok beğendim:
- Öncelikle kapak tasarımları çok ilgi çekici,
- Kuşe kağıda basılmış tüm sayfalar, harikâ çizimler, ve özellikle konu...
- Dergi kapaklarından fırlamış estetikte kahramanlar...aşkları, öfkeleri, halüsinasyonları...
- Özellikle two face karakterinin,Joker'in ve Dr.Harleen'in çizimleri çok başarılı.
- Joker'in sempati topluyor olması, okurda yani bizlerde suç ve suçluya sempati aşılıyor olması dışında😂😂
Puan vereceksem: 10/10

Sevgiler Sizinle Olsun

Stjepan Sejic, 1981 doğumlu, Hırvatistan.

Hayal Kahvem

Hercai, öyle  etkili  yazmışsın ki, almam şart oldu. Ellerine sağlık. :)