The English Game

Başlatan Gabby, 15 Mayıs, 2020, 18:41:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gabby

The English Game, "Futbol asla sadece futbol değildir" lafını haklı çıkaran 6 bölümlük mini Netflix dönem dizisi. O yılların formaları, kramponların ayakkabıdan az hallice olduğu, faul kuralının bile henüz uygulanmadığı, özetle futbolun geçirdiği evrime tanık olmak ilginçti. Diğer yandan bu yapımı sadece "futbol" un içine sıkıştırmak da haksızlık olur, zira aristokratların, sadece eğitimli ve kültürlü centilmenlere ait eğlence olarak içselleştirdikleri futbola işçi sınıfının da dahil olmasıyla elinden oyuncağı alınmış çocuklar gibi mızıkçılık yapmaları, kadın-erkek eşitsizliği, işçi hakları, emek sömürüsü ve sınıfsal çatışmalar daha ağırlıklı işlenmiş. Futbolu sevmeyenlerin de keyif alacağı bir dizi.

Pehlivan tefrikası gibi uzadıkça uzayan dizilerden daha çok seviyorum böyle mini dizileri, mesajını veriyor sıkmadan selam çakıp sahneyi terkediyor... Seyretmeye karar verdiğimde pek umutlu değildim açıkçası ama daha ilk bölümde sardı. Başyapıt değil elbette ama eve sıkışıp kaldığımız şu günlerde seyir için ayırdığınız zamanı güzelleştiriyor. IMDb puanı 7.6...

rumar80

Yaklaşık 1.5 ay kadar önce, iki günde bitirdiğim ve izlerken çok keyif aldığım bir dizi. Futbolun günümüz futboluna evrilmesinin ilk adımları, toplumun her kesimine nasıl ulaştığı, ancak aristokratlar tarafından bir türlü bunun hazmedilemediği güzel ve akıcı bir şekilde anlatılmış.
  Evet bir baş yapıt değil ama dönem dizileri seven herkesin beğeneceği bir dizi.

kedidiro

futbol kültürü hakkında okumayı, konuya dair filmleri belgeselleri izlemeyi severim. netflix de bu açıdan iyi bir mecra. önceki yıllarda sunderland takımının çöküş sezonunun belgeseli olan "sunderland till ı die" ı da keyifle seyretmiştim. bu mini diziyi de ilgiyle severek izledim. güzel oyununun bir zümrenin eğlencesi olmaktan çıkıp halka indiği dönemin filmi. gerçek karakterler. futboldan resmi verilere göre profesyonel olarak para kazanan ilk futbolcunun ve en uzun süre ingiltere futbol federasyonu başkanlığını yapmış olan bir aristokratın paralel hikayesi. futbol severler zaten izlemeli, ingiliz dramalarını sevenler de keyif alacaktır...

hanac

Çok güzel bir dizi, kesinlikle tavsiye ediyorum.

İkinci sezon için de başka bir zaman diliminde geçen bir hikaye düşünülüyormuş.