Şahsiyet (2018)

Başlatan Mrtekin, 11 Ocak, 2019, 16:31:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Şahsiyet;

Şimdi bu dizi için ne dense az ama ben Türk dizi tarihinin en iyi dizisi olarak bir giriş yapsam çok da haksız sayılmam. Dahası; dünya klasmanında çoğu dizi ile de yarışır ve başa oynar diyerek de gururlanırım. (İmdb'de an itibarı ile 30. sırada.)

Şahsen, Ay Yapım tarafından Puhu TV'ye yapılan işbu dizinin methini geç duydum ve bu geç "farkındalık" nedeni ile biraz da üzülüp, kendimi suçladım. Nasıl kaçırmışız, yahu?

Dizinin genel itibarı ile konusu şöyle; İstanbul beyefendisi "Kamburalı" emekli adliye memuru, "rehber gibi adam" "dul" Agah Beyoğlu (Haluk Bilginer tarafından yorumlanmış, ama o ne yorumlama. Üstad, döktürmüş.) Alzheimer'e yakalandığını öğrenmesi akabinde, yakında, tüm anılarının ve "şahsiyetinin" yok olacağını düşünerek, geriye kendince anlamlı bir iş bırakabilmek için, geçmişte Kambura'da işlenen ve üstü örtülen bir suçun müsebbiblerinden intikam almaya karar verir. Bir plan yaparak, seri cinayetlerini uygulamaya başlar. Hastalığın ilerleyen doğası, ailesi, ilişkileri, olayları kontrol eden "esas kötü"nün (master criminal)" karşı oyunları, giderek artan polis takibi ve kamuoyunun işbu cinayetlere karşı algı ve reaksiyonu (meşru vigilante haline dönüşmesi) derken işler gittikçe çetrefilleşir....

Burada bırakayım ve temponun düşmediği, senaryonun (ki Hakan Günday'a ait.) çekimlerin, müziklerin ve özellikle oyunculuğun (tüm yan karakterler dahil) mükemmel olduğu bir dizi ile karşı karşıya olduğunuz için her anın keyfini çıkarın diyerek de bitiriyim. Finali ise şapka çıkartacak ve çok yürek sızlatıcı cinsten...

Yönetmen ve oyuncu "Onur Saylak"'da özel bir teşekkürü hal ediyor. Kendisinden bizi gururlandıracak daha çook işlere imza atacağından da eminim.

Keza, dizinin "Sertaç Özgümüş" tarafından yapılan soundtrackinin de çok kaliteli olduğunu özellikle not düşeyim.

Jenerik ve intro müziği
için;(Sırf buradan bile kaliteyi ölçebilirsiniz.)

https://m.youtube.com/watch?v=RRgSPaRB2oU

Ezcümle, polisiye sevenlere ve de yüz ağartıcı bir Türk işi izlemek isteyenlere kesinlikle tavsiye....
They drew first blood...

ZGeralt

Benim de izlediğim en iyi Türk dizisi. Bunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliyorum çünkü Türk dizilerinin büyük çoğunluğu gerçekten çok ama çok kalitesiz işler. İzlemeye katlanamıyorum bile geçtim beğenmeyi.

Bu dizinin üzerine kurulduğu konu itibariyle, felsefi sorgulamasıyla ayrı bir yerde durduğu çok belli. Teknik açıdan da başarılı bir iş çıkarılması ile birlikte  gerçekten Türkiye standartlarının çok üzerinde bir yapım olmuş. Haluk Bilginer'in oyunculuğu bir kez daha şapka çıkartıyor. Cansu Dere bile sırıtmamış.

Türk dizilerinin en kronik sorunlarından biri olan kötü yazılmış diyaloglar meselesi de bu dizide bulunmuyor. Bunun oyuncuların performansına  ve hikayenin etkisine  direkt yansıyan bir şey olduğunu düşünüyorum.
Soundtrack'ı ben de başarılı buldum, jenerik keza çok güzel.

Hikaye akışında bazı sorunlar bulunuyor, bazı sekanslar ve hatta bazı karakterlerin hikayeye herhangi bir katkısı bulunmuyor, doğal bir akış içerisinde değil de zorlama olarak konulmuş hissi veriyor ve dizinin o bölümlerini anlamsızlaştırıyor (Örneğin Agah'ın torunu ve torunun etrafında yaşanan olaylar)

Ama dizinin en büyük günahı finali. Çok büyük bir hayal kırıklığı yaşattı bana, spoiler vermeden detaylıca anlatamayacağım ancak gerçekten şaşkınlık içerisinde kaldım. Bu kadar mantıksız, bu kadar tutarsız bir finali çekmeye nasıl ikna olmuşlar hayret ediyorum doğrusu. Bu açıdan izleyici daha fazla aptal yerine koyan bir final izledim mi emin değilim. "Aaa her şey rüyaymış aslında" kalitesinde, plot twist öyle yapılmaz. Bu öyle değilmiş, böyleymiş aslında diyorsan, bağladığın süreçte boşluk veya mantıksızlık olmamalı ve bütün sezon ilerlettiğin hikayeye ihanet etmemeli.

Finali dışında merakla ve ilgiyle izlediğim, her şeye rağmen kesinlikle tavsiye edebileceğim bir dizi. En azından bundan daha iyi bir yerli yapım olduğunu düşünmüyorum/ aklıma gelmiyor.

İyi seyirler.

Mrtekin

Keşke, Netflix, Hakan Muhafız (The Protector) yerine bu dizinin haklarını alıp yayınlasa idi, çok daha iyi bir iş yapmış olurdu gözümde. Reklamın iyisi, kötüsü olmaz diyorsak o başka tabi:-)

Haluk Bilginer'li bir diğer polisiye
dizi; "Masum"u da listeye aldım. Ama ondan beklentim biraz düşük.

Son not; Bir şeyi unuttum, "Şahsiyet"'e de haksızlık yapmam istemem ama bence Türk polisiye dizilerinin bir numarası; hala, "2001" tarihli, "Karanlıkta Koşanlar"dır. O da, ayrı bir başlığı hak ediyor aslında.
They drew first blood...

rumar80

Karanlıkta koşanlar Uğur Yücel ve Haluk Bilginerli Komiser Nevzat dizisi değil mi? Oysa ben de çok sevmiştim ama nedense onun finali konusunda da bende bir hayal kırıklığı vardır.

Mrtekin

Alıntı yapılan: rumar80 - 11 Ocak, 2019, 19:28:45
Karanlıkta koşanlar Uğur Yücel ve Haluk Bilginerli Komiser Nevzat dizisi değil mi? Oysa ben de çok sevmiştim ama nedense onun finali konusunda da bende bir hayal kırıklığı vardır.

Aynen, Abi. Başkomser Nevzat'ı da orada Uğur Yücel muhteşem yorumlamıştı. Bir de orada,Trt yaşanan bir kriz nedeniyle diziye erken final yaptırmıştı. Bu yüzden finalinin tatmin edici olmaması gayet mümkün. Yine de; Fikret'i kimin öldürdüğünü söylemeyelim:-)
They drew first blood...

Hayal Kahvem

Senaryosunu yazan  Hakan Günday'dır  ki... Küliyatını okudum. Pek bi severim yaptığı işleri.  :)