Blade Runner-2019-Epsilon Yayınevi

Başlatan Mrtekin, 16 Nisan, 2021, 11:53:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

https://www.babil.com/blade-runner-2019-volume-1-kitabi-andres-guinaldo

Blade Runner' ın ruhuna uygun bir çalışma olmuş. 3 ciltlik bir hikaye anlatılıyor. Açıkçası "Dedektif Ash" özelinde aradığımı bulduğum için benim hoşuma gitti. Çizimleri de çok beğendim.

Blade Runner sevenlere tavsiye.

They drew first blood...

ZGeralt

İlk Blade Runner filminin hayranı değilim, bilim kurgu sever olsam da benim favori filmlerim arasında olmadı hiç ibr zaman, keza ikinci film 2049. Yine de bu filmler saygın filmler, özellikle ilk filmin yarattığı evren ve kullandığı estetiğin izleri onca yıla rağmen halen devam ediyor. Bu açıdan kesinlikle sinema tarihinde çok özel yeri olan bir film.

Gelelim çizgi romana, tek ciltten kesin yorumlar yapmak doğru olmaz ama genel hatları ile hoşuma gitti. Hikaye fena değil, çizimler fena değil, bilim kurgu severleri üzmez diye düşünüyorum.

Tek sıkıntı çeviri gibi geldi bana, çok sık olarak diyalogların ahenginin bozulduğunu hissettim. Sonra bu anlamsız gelen bölümlerden birinin orjinaline baktım ve evet, çevirmen diyalogdaki göndermenin ne olduğunu bilmediğinden dümdüz Google Translate çevirisi yapmış ve ortaya manasız bir diyalog çıkmış.

Çevirmenlerin her şeyi bilmesi imkansız, her ne kadar çevirdikleri dilin edebiyatına, popüler kültürüne, jargonun hakim olmaları gerekse de, bir insan her şeyi bilemez. Ama çeviriyi yaptın, okuduğunda anlamsız bir şeyler çıkıyor karşına, hiç mi bir Google'a açıp bakmazsın yahu ?  Yani arama çubuğuna " Underground Railroad" yazsa iş çözülecek.
Neyse, alınmayacak kadar kötü değil. Ama devamında umarım daha özenli olurlar.

hanac

Blade Runner 2019 - Volume 2

AAHNA "ASH" ASHINA adıyla bilinen BLADE RUNNER, 2019 yılında ALEXANDER SELWYN isimli ünlü iş insanının kızı CLEO SELWYN'i genetik deneyler için TYRELL ŞİRKETİ'ne verilmekten kurtardı.

Ash ve Cleo, Los Angeles'tan kaçıp sırra kadem bastılar.

O günden beri sahte kimliklerle yaşayan Ash ve Cleo şimdi, yani aradan yedi yıl geçtikten sonra Dünya Dışı maden kolonilerinden birinde tekrar ortaya çıktılar. Fakat Cleo'nun babası onları aramaktan hiç vazgeçmedi ve Ash'i öldürüp kızını eve geri getirmeleri için peşlerinden düzinelerce ödül avcısıyla arama ekibi gönderdi. Ne var ki kanın gövdeyi götürdüğü bir REPLİKA isyanının ardından Ash ve Cleo ayrı düşüyor ve HYTHE adındaki yeni, acımasız bir Blade Runner, Ash'i öldürmeyi kafasına koyuyor.

ELEŞTİRMENLERCE ÖVÜLEN POPÜLER ESERİN #5 – 8 ARASI SAYILARI BİR ARADA.

Sayfa Sayısı: 112
Yayın Tarihi: Haziran 2022
Fiyat: 78.5 ₺