Kuzeybatıdan geçen İlah!

Başlatan Zeljko, 11 Eylül, 2021, 21:22:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Zeljko

Zagor, Fishleg ve arkadaşları, Leydi Emma Fraser'ın finanse etmesiyle, Kuzey Kutbu'nda kaybolan kocası ve Rochas'ı aramak için yola çıkarlar.

Aylık tekste başlayan hikaye beynimdeki bazı kıvrımları tetikleyince bende buraya yazmaya(sağdan soldan apardıklarımla beraber)karar verdim.Zagor serisinin belkide bitirilmesini önleyen maceralar silsilesinin ilk halkası olmasının yanı sıra Tekse de cansuyu olacak yeni bir yazarın doğuşuna da şahit olmamızdan mütevellit çok değerli bir hikaye "Kuzeybatı Geçidi"

Atlantik ve Pasifik okyanusları arasındaki yolculuk süresini kısaltacak ve yeni bir ticaret yolu açacak kuzeybatı geçidini bulmak için yüzyıllarca denemeler yapıldı, gemiler buzların arasında kayboldu pekçok insan hayatını kaybetti ancak en çok adından bahsettiren, 59 yaşındaki sir john franklin'in komutasında gerçekleştirilen ve büyük bir faciayla sonuçlanan franklin seferi oldu.Hatta bu sefer "The Terror" adıyla 2018 yılında diziye uyarlandı.Ferzan'ın dizi hakkındaki güzel yazısını linkte bulabilirsiniz http://altinmadalyon.com/altin/korku-ve-gerilim-dizileri/the-terror-15536/

Sefere, kraliyet donanmasına ait iki efsane savaş gemisi, hms erebus and hms terror katıldı. bu gemilerden erebus, navarin'de osmanlı donanmasının karşısına çıkan gemilerden biri aynı zamanda. önce antartikayı keşfetmesi için yeniden dizayn ediliyor ve 1839'da antartika'da daha önce kimsenin ayak basmadığı yerleri keşfediyor. dönüşte de northwest passage'i bulmak için 1845'te hms terror ile kanada'nın kuzeyine sefere çıkıyor.

bu son sefer için dönemin en son teknolojileri kullanılıyor. gemiler ilk kez merkezi ısıtma sistemiyle donatılıyor. sefer zorlu olduğu için tam 3 yıl yetecek yiyecek (yeni keşfedilen metal konserve teknolojisi de dahil) stoklanıyor. 129 kişilik ekip ellerinde doğru haritalar olmadığı ve şanslarını zorladıkları için 1846'da king william adası'nda gemilerini buzlara teslim ediyorlar. 22 nisan 1848'e kadar direnseler de sonunda gemileri terkediyorlar.

gemiden aldıkları yiyeceklerle ve kanolarla yolculuğa başlayan ekip dökülmeye başlıyor. yerli halk olak inuitler ile karşılaşıp fok eti alsalar da çevirmen olmadığı için yerli halk kendi yoluna devam edip bunları yalnız bırakıyor. yiyecek olmayınca ölen arkadaşlarını kesip yemeye başlıyorlar. kazılarda ortaya çıkan parcalanmış kemik parçaları ve inuitlerin söyledikleri bunu kanıtlıyor.

1980'lere kadar pek çok sefer düzenlense de gemilerin yeri bulunamıyor. nihayet antropolog owen beattie king william adası'nda kapsamlı incelemelere başlıyor ve adada bulunan 3 mezarı açma izni alıyor kanada hükümetinden. ölen ilk üç gemici 1846'da tabutların içinde buzlu toprağa gömülmüş ve 1980'e kadar kimse mezarları açmamış. tabutlar açıldığında üç cesedin de bozulmadan bugüne ulaştığını görüyorlar.

ingiltere ve kanada arasında yapılan anlaşma sonucu, gemilerin bulunması halinde tüm hakların (bulunan altınlar hariç) kanada'ya verilmesine karar veriliyor ve araştırmalar hızlanıyor. kuzey kutbu'nda hak iddasında bulunan kanada parayı aktımaya başlıyor ve nihayet eylül 2014'te erebus bulunuyor. eylül 2016'da da terror gemisi keşfediliyor.

Boselli 94 yılında bu seriyi yazdığında daha bu gemilerin enkazlarına ulaşılamamıştı bu yüzden bu ay çıkacak ve Terror ve Erebusu konu edinecek 4 sayılık seriyi oldukça merak ediyorum

Gelelim Zagora...

Zagor: The Next Generation

Bu dört bölüm, Zagor'un hikayelerine yeni bir çehre kazandıran ve onları bir üst seviyeye taşıyan yeni nesil Zagor  yazarının ve çizerlerinin sahneye çıkışını simgelediği için birçok kişinin hafızasında herzaman yer edecek.Tabii ki, kadim okuyucular bu çıkarıma şüpheyle bakacaklar, ancak bilmeleri gerekir ki, bu "reform" yapılmasaydı Zagor muhtemelen bugün sonlandırılmış olacaktı. Çünkü, bu bölümlerin yayınlanmasından birkaç yıl öncesine gidersek ve şu ana kadar dizi üzerinde yapılan tüm çalışmalara da bir göz atarsak, ben şu sonuca varıyorum: Baltalı İlah ortalama altın dönem denilen 100 sayı sayesinde reyting ve ün kazandı (Amerikan Odyssey'le başlayan ve yaklaşık 200. sayıya kadar süren sayılar).Büyük senarist Nolittanın yazdığı, çizerler Ferri ve Donatelli'nin tasavvur ettiği, o zamanın saygın isimleri Bignotti, Gamba'nın ara sıra işbirliği yaptığı ve birkaç bölümün "ortalama" Segna tarafından yapıldığı rüya gibi bir dönemdi bu.Taaki Hellingen, Acronianların kabininde soyunana kadar durum böyle devam etti(soyununca tüm büyü kayboldu,soyunmayaydı iyiydi) çünkü o zamana kadar yayınlanan hikayelerin %90'ı içerik açısından, kelimenin tam anlamıyla doyurucuydu.Sonra Nolitta, Hellingeni öyle görmenin etkisinden kurtulmak için kült Mister No'yu yarattı ve sihir bozuldu Zagor ana senarist olarak Tonnineli'nin eline geçti.Arada kült hikayeler çıksada Zagor Darkwood'dan uzaklaşmadığı için senaryolar sıkıcıydı. Dolayısıyla hem Ferri hem de Donatelli'nin klişeleşmeye başlaması çok normaldi, çünkü Darkwood'da sadece çamları, ağaçları ve bir evi çizmekten de bıkmıştır adamlar.Böyle devam etseydi, Donatelli ve Ferri muhtemelen daha önce Hakkın rahmetine kavuşurlardı.Kuzeybatı hikayesine kadar durum aşağı yukarı bu şekildeydi.Birazda karakterlere bakalım...

Nat Murdo - Bu kadar ilginç bir kişiliği birkaç kelimeyle anlatmak zor. Dediği gibi, "Ben sadece hayatı kendi tarzında yaşamak isteyen bir hayalperestim." Yaptığı her şeyi,  mutsuz ve karşılıksız aşktan dolayı yapan bir adam. Savaşta ve aşkta her şey mubah olduğu için,yaptıklarından dolayı bir şekilde cezalandırıldığı için onu affedebiliriz diye düşünüyorum.Onun yerinde biz olsaydık az çok onun gibi davranacağımıza inanıyorum.

Lord Fraser -  Geçmişte devrimcilere yardım eden ve günümüzde de Kuzeybatı geçidini keşfedip insanlığa yardım etmek isteyen bir maceraperest. Aslında Boselli Lord Fraser'ın İskoçyadaki devrim zamanını anlatan bir hikaye yazsa "Yenilmezler" tadında güzel bir hikaye çıkabilir... devam edecek (sanırım  :))

Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

Mrtekin

Behzat, selam, bu maceranın koordinatlarını verebilir misin?
They drew first blood...

Zeljko

Merhaba Mehmet,Lal kitap özel seri 5/6/7/8
Kayip Kaşif macerasiyla başliyor.Uygun bir ara resimleri paylasirim

darkwood

Alıntı yapılan: Zeljko - 12 Eylül, 2021, 16:38:24
Merhaba Mehmet,Lal kitap özel seri 5/6/7/8
Kayip Kaşif macerasiyla başliyor.Uygun bir ara resimleri paylasirim

İyi hatırladttınız, Kaptan Fishleg ve tayfası ile başlayan bu güzel maceralar silsilesini , bende tekrar okuyayım.  :)
Darkwood Sakinleri..

Saki

Az kalsın Toninelli sayesinde Zagor artık bitecekti ama çok şükür Kuzeybatı geçidi ile Zagor Darkwooddan çıkarıldı ve iki Amerikayı da boyladı. Bu macera ile Zagorun yeni bir altın dönemiş başladı. En az beş defa okudum...

Zeljko

"Bir kitabı on sene aralıklarla tekrar okumak da çok değişik bir tecrübedir ve her seferinde kendi tepkinizi biraz daha analiz ederek yazarsanız, kendinize söylerseniz bunları, hayatınızın da ne kadar farklılaştığını, kendinizin ne kadar farklılaştığını görmüş olursunuz. Kitaplar değişmiyor muhakkak ama biz değişiyoruz" Bu dört kitaplık hikayede kesinlikle aralıklı okunmaya değer türden

Henry Hudson:Kısa adı voc. olan dutch east company'nin has adamlarının başında gelen kaşif ve denizcidir. Voc zamanında avrupa'da reformları fonlayacak kadar büyük bir refah getirmiş tarihteki ilk cok uluslu sömürgeci şirkettir. Detaylı okummalar için sizi şuraya alalım

https://seyler.eksisozluk.com/devlet-gucune-erisen-tarihin-gelmis-gecmis-en-degerli-sirketi-dutch-east-india-company 

Daha popüler olan İngiliz Doğu Hindistan Şirketi içinde şu kitabı okuyabilirsiniz

Kitapta Henry Hudson dolaylı yoldan karşımıza çıkan bir karakter, sömürgeciliğin beyaz topraklara kadar giden beyaz adamın açgözlülüğünün simgesi. Hudson körfezi ve nehrine ismini veren kaşifimiz 1610 yılında Discovery adlı gemisiyle Kanada'nın kuzey kıyılarına yol aldı. Çok zor koşullarda keşif yolculuğuna devam etmekteki ısrarı sonucu gemi mürettebatının ayaklanması sonucu Hudson, oğlu ve birkaç sadık adamı bugün kendi adıyla anılan körfezde bir filikada ölüme terk edilirler. Akıbeti hakkında hiçbir bilgi olmayan Hudson'u, Boselli biraz fantazi biraz gizemle harika bir şekilde hikayeye yedirmiştir.-Şahsi görüşüm bu devedişi şirketlerin kendi aralarındaki mücadelenin kurbanı olduğu yönünde-bir nevi General Custer'ın yalnız bırakılması gibi- Bazı hikayelerde Hudson ve mürettebatını hayaletlerinin körfez ve Catskill dağları civarında dolaştığı ve insanlara göründüğü söylenmektedir. Washington Irwing'in Rip Van Winkle hikayesi bunlardandır.

Yukarda Rip Van Winkle hikayesinin tasvirlerinden biri, bana Zagor'un karlar altında yarı kör gezerken Hudson'un siluetini gördüğü sahneyi hatırlattı. Muhtemelen Boselli'de bu hikayeden esinlenmiştir.

hanac

Alıntı yapılan: Zeljko - 11 Eylül, 2021, 21:22:18
Lord Fraser -  Geçmişte devrimcilere yardım eden ve günümüzde de Kuzeybatı geçidini keşfedip insanlığa yardım etmek isteyen bir maceraperest. Aslında Boselli Lord Fraser'ın İskoçyadaki devrim zamanını anlatan bir hikaye yazsa "Yenilmezler" tadında güzel bir hikaye çıkabilir... devam edecek (sanırım  :))

Merhaba Sayın Zeljko,

Lord Fraser paragrafının altındaki resimde Lord Fraser yok  :)

Zeljko

Alıntı yapılan: hanac - 15 Eylül, 2021, 07:56:17
Merhaba Sayın Zeljko,

Lord Fraser paragrafının altındaki resimde Lord Fraser yok  :)

Sevgili Hanac ben sizleri aktif mi yoksa pasif misiniz diye deniyordum :) Helal olsun aktif bir okuyucuymuşsunuz