Leonard Cohen Teldeki Kuş - KaraKarga

Başlatan hanac, 10 Mart, 2022, 14:29:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Leonard Cohen Teldeki Kuş

Sayfa Sayısı:120
Yayın Tarihi: Mart 2022
Ebat:16,5 × 23 cm
Fiyat: 119 ₺
Çizer: Philippe Girard
Tercüme: Mahir Ünsal Eriş

"GENÇLİKLERİNDE BİR GÜN LEONARD COHEN'İN SESİNİ DİNLEYENLER, MEVCUDİYETLERİNİN BİR NOKTASINDA, YENİ BİR AŞKA YA DA ŞİŞEYE BAŞLAMADAN VEYA TERK EDİLMEDEN ÖNCE İLLA Kİ ÜŞÜYECEKLERİNİ, BAŞKALARININ ARASINDA KENDİLERİNİ ÇOK YALNIZ HİSSETMEKTEN KORKACAKLARINI, BAZEN DÜNYAYA HİÇ GELMEMENİN BELKİ DE DAHA İYİ OLDUĞUNU DÜŞÜNECEKLERİNİ ÇOK ERKEN ÖĞRENDİLER." - Mishka Assayas

21. yüzyılın en modern, en klasik, en tavizsiz, en net ve en karmaşık ozanının hayatından enstantanelerle dolu bir çizgi roman. Kahveniz ve müziğiniz hazırsa başlayın...

Ön izleme için bkz.

https://static.destekdukkan.com/files/urun_urunler/file/af/leonard-cohen.pdf

İnancomic

Fiyatta baya fedakarlık yapılmıs 120 de olabilirdi

TKnKT

Birçok kişi için olduğu şekliyle, benim için de Cohen Hallelujah ve Dance Me to the End of Love ile zihnimde yer edinmiş bir karakter. Sesinin tınısından etkilenenlerden olsam da bu iki şarkısı hariç Cohen'e dair pek bilgim yoktu. Ben de mix playlistini açarak kitabı elime aldım. Kitaptan kendime aldığım bolca kasvetli bir yaşantı oldu. Söz konusu anlatı sürükleyici bir yaşam hikayesinden ziyade bir yaşantıdan geriye kalan silik anılar ve mihenk taşları gibi. Nihayetinde geride ortalama keyif içeren bir okuma süreci kaldı.

Belki aramızda Cohen'den daha fazla etkilenenler de mevcuttur. Kitabın ön sözünde yer alan ve arka kapağa taşınan Mishka Assayas'ın söyleminde yer alan etkileme gücü çok derin ve hisli gözüküyor. Bu şekilde kitaba yaklaşanları ekstra bir deneyim bekliyor olabilir, bilemiyorum.
"The man who opens topics faster than his shadow"

nickandcave

Cohen biyo - grafik romanı, sanatçının üretim süreçlerini belirleyen görünmez unsurlarla bir kurgu kuramamış, yalın ve başlıklardan oluşan, derinleşmeyen, kronolojik bir biyografi kitabı olarak kalmış. Sanatçıyı tanımayanlar için bir başlangıç kitabı niteliğindeki "Teldeki Kuş" ismi Cohen'in şiir kitabına gönderme olarak verilmiş bu kitaba. Kendisi bir şair olan Cohen'i daha derin bir kurguyla şiir gibi okumak çok hoş olurdu. Son olarak, çizim tekniği  özgün ama sanatının ambiyansından uzak ve o'nun derinliğine eşlik edememiş. Her şeye rağmen bir Cohen grafik romanı, sevenleri için ustaya saygı ve hatırası açısından okunabilir.

KenParker

Alıntı yapılan: nickandcave - 05 Eylül, 2022, 13:52:53Cohen biyo - grafik romanı, sanatçının üretim süreçlerini belirleyen görünmez unsurlarla bir kurgu kuramamış, yalın ve başlıklardan oluşan, derinleşmeyen, kronolojik bir biyografi kitabı olarak kalmış. Sanatçıyı tanımayanlar için bir başlangıç kitabı niteliğindeki "Teldeki Kuş" ismi Cohen'in şiir kitabına gönderme olarak verilmiş bu kitaba. Kendisi bir şair olan Cohen'i daha derin bir kurguyla şiir gibi okumak çok hoş olurdu. Son olarak, çizim tekniği  özgün ama sanatının ambiyansından uzak ve o'nun derinliğine eşlik edememiş. Her şeye rağmen bir Cohen grafik romanı, sevenleri için ustaya saygı ve hatırası açısından okunabilir.
Leonard Cohen şarkılarını seven biri olarak güncel tabirle 'aynen' diyor, tamamiyle katılıyorum.