Editoryal Yazilari ve Kapak Içi Yazilari Geri Istiyoruz!

Başlatan gamlıbaykuş, 12 Temmuz, 2010, 17:08:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gamlıbaykuş

Çizgi roman okurken zevk aldigim durumlardan bir tanesi de editoryal yazilardir. Karakterler hakkinda, konu, mekanlar vs. hakkinda verilen bilgiler bence çizgi romana ayri bir hava katiyor diye düsünüyorum. Mesela Hoz Comics'in yayinladigi Gözler ve Karanlik. Içerik ve macera olarak zaten çok begenmistim ama giristeki makale tarzindaki 7-8 sayfalik (yanlis hatirliyor olabilirim) editoryal yazilar bence hem faydali hem de etkileyiciydi. Begenimi toplayan bir baska yayin ise rodeo' dan çikan Dylan Dog. Bildiginiz üzere 2 macera olarak yayinlanan sayilarda 2 ayri editoryal yazi bulunuyor. Bence bu yazilar toplanip kitap bile yapilabilir. Hoz yayinevi de her macera öncesi bir seyler yaziyor ama (Ahmet Sekendiz) Rodeo'nun ki gibi genis kapsamli degil. Olumlu-olumsuz örnekleri çogaltmak mümkün. Benim istegim yayinevlerinden bu yazilara daha fazla yer vermeleri, en azindan ben seviyorum ve çizgi romana ayri bir hava kattigini düsünüyorum...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

NIC

Bu yazilar benimde çok ilgimi çekiyor hatta tex'in ilk sayilarinda zeynep hanimin yazilari süper ciltte olmadigi için süper ciltleri alma taraftari degildim.Rodeo yayincilik bu isi çok güzel yapiyordu,Dylandaki yazilar enfesti öyleki okuyucu-editör atismasinin bile  2-3 sayi sürdügünü hatirliyorum(konuda geçen ay yayinlanan cadi avi macerasi ile alakaliydi biraz,otosansür v.b.)Lal kitap ise hersey gibi bunuda sekteye ugratti biraz,mesela baslarda batuhan cantürkün harika yazilari yerine garip garip yazilar-yazarlar(çagla kalafat gibi)alakasiz konular koyulmus can sikmisti.Hoz konusunada katiliyorum bu isin üstünde biraz daha durmalilar,bakalim mail atarsak belki faydasi olur

gamlıbaykuş

Buraya Dampyr'i de ekleyelim. Vampir Bilimcinin El Kitabi baslikli yazilar gerçekten çok hosuma gidiyor, zevkle okuyorum. Böyle bir kitap var mi acaba gerçekten:)

gökmen

evet dediginiz çok dogru çizgi romani okumadan önce yazilan editoryal yazilar çok önemli hatirlayanlar bilir eskiden özellikle b yayinlarinin yayinladigi örümcek adamlarda bunlari biliyormusunuz veya garip ama gerçek gibi bölümler olurdu...tabii ozamanlar belki bu kadar profesyonelce olaya yayinevleri yaklasmiyordu...kronolojik bir sira takip edilmiyordu ...fakat bugün konu takibi ve en önemlisi yayinevleri kronolojik bir siraya göre çizgi romanlari yayinliyorlar bu nedenle editoryal yazilar daha da önem kazaniyor...iç savas adli hoz comicsin yayinladigi maceradan önce yapilan marvel evreni ile ilgili bilgilendirme bana kalirsa çok yerindeydi...

gamlıbaykuş

Dampyr'in 3. cildinde Yitik Ruh adli maceradan önce Mauro Boselli'ye ait bir yazi var ve üstat Bonelliden bahsediliyor ve Bonelli'ye ait biri gençliginden digeri de ilerleyen yaslarina ait 2 resim var. Üstat gençliginde çok karizmaymis mesela:) Benim için güzel bir sayfaydi ve yineliyorum her çizgi romana böyle sayfalar sart...

NIC

Bu aralar 1001 roman yayinevinin çikardiklarina sardim,hepsi kaliteli ve sürükleyici eserler,zaten sitemizde ki genel ortak kanida bu yönde.Benim altini çizmek istedigim ise basliktanda anlasilacagi üzere iç sayfadaki yazilar.1001 roman'in her yayininda hem kitabevinin hemde S. Bonelli,Castelli,Manfredi gibi yazarlarin bilgilendirici yazilari mevcut.Tüm samimiyetimle söyleyebilirim ki diger yayinevlerindeki bu bosluk beni ziyadesiyle üzmekte.Bu yüzden tekrar tesekkürler 1001 roman.

Ben kitabi elime ilk aldigimda editör yazilarini,hikayenin konusunu,nasil yazildigini,yazar çizer yorumlarini,önceki ve sonraki sayilarla baglantisi hakkindaki yazilari okumaya bayiliyorum.Hikayeden aldigim hazzi ve meraki iki katina çikariyor ama malesef basta lal ve oglak olmak üzere çok ihmal edildi ve ediliyor bu durum.

Geriye dönüp baktigimda Lal ve Oglak ilk sayilarinda o kadar doluki...Zeynep Akkus,Batuhan Cantürk,Ege Görgün,Lami Tiryaki,Orhan Berent...Ayrica Italyada neler olup bitiyor,maceralarin analizi,basta Sergio Bonelli olmak üzere yazarlarin görüsleri...

Simdi ne olduda bu duruma geldik bilmiyorum ama ben bu kapak içi yazilari geri istiyorum,istemeklede kalmiyor yayinevlerini mail yagmuruna tutmaya basliyorum.Desteklerinizide bekliyorum ;)

gamlıbaykuş

Bir ara bende editoryal yazilar diye bir bölüm açmistim ve içerik olarak senin açtigin konu ile ayni. Maalesef bir iki mesajdan sonra kaybolup gitti, ben de en az senin kadar bu yazilarin güzelligine ve ayrica önemine deginmek istiyorum bu yüzden tüm yayinevlerine buradan seslenelim; editoryal yazilari bol tutalim (hos çogunda dogru düzgün yazi bile yok)