FANTASTİK DÖRTLÜ -DÜNYA'NIN EN BÜYÜK ÇİZGİROMANI- Felix Koleksiyon Farkıyla...

Başlatan BAHADIR, 06 Ekim, 2022, 13:55:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BAHADIR

"Reed Richards'ın ortadan kaybolmasıyla ilgili değil... Sue'nin ev arayışı ile ilgili hiçbir şey... Ateş Adam'ın bakışıyla ilgili fazla bir şey değil... Şimdiye kadar olan en garip sayıyı kaçırmayın..."

Böyle bitiyordu 80'lerin sonunda Alfa Yayınları Fantastik Dörtlü'nün son sayısı... Devamını aramamıza rağmen, bir umut beklememize rağmen, devamını istediğimizi tüm arzumuzla defalarca yazmamıza rağmen maalesef okuyamamıştık...

Hiç tevazu göstermeye gerek yok...

"DÜNYA'NIN EN BÜYÜK ÇİZGİROMANI"

Ahmet abi (Arkabahçe) Hickman'ın serisini bastığında "Ölmeden önce yapılması gereken listemde güzel bir Fantastik Dörtlü cildi çıkartmak vardı" demişti... Ve ben de itiraf etmiştim; "benim de ölmeden önce basmak istediklerimin ilk sırasında Fantastik Dörtlü cildi vardı... Ne olacak şimdi... (2. Sırada basmak istediğim seriyi söylemem...:)" demiştim...

2. Sırada basmak istediğim seri hala beklemede... Ama Fantastik Dörtlü konusunda benim bir nüansım vardı... Ben, o çocukluğumda okuduğum Perezler'i, Sinnotlar'ı, Sal Buscema ve John Byrnelar'ı basmak istiyordum...

Ve bu hayalime çok yaklaştım... 2 adet John Byrne Fantastik Dörtlü omnibusunun telifini aldık... ilk omnibus cildin de hazırlıkları devam ediyor...

Gerek kontrollerde, gerek son okumada bir şey farkettim... Hâlâ 35 yıl önceki keyfi bu çizgilerden ve konulardan alabiliyorum...

Tabii düz kuru bir omnibus vermeyelim istedik... Madem koleksiyon mantığı ile omnibus çıkartıyoruz... Madem Türkiye'de ilk defa orijnal boy bir Marvel omnibus basacağız... Madem sayılı ve nadir bir omnibus yapacağız... Belki bundan sonra bir daha basılmayacak... Fantastik Dörtlü'nin 1961 yılında basılan ilk fasikülünü, ilk omnibusla beraber hediye olarak verelim istedik...

Buraya kadar tamam... Ama canımı sıkan bir şey vardı... John Byrne omnibus ciltlerinde bu hikayelerin hemen öncesinde geçen (FD. 204-214) ve bu ilk cilde sadece son 5 sayısını John Byrne çizdiği için konulan ama baş tarafı bu ciltlere girmeyen "Andromeda saldırısı" hikayesi vardı... Bu hikaye Dünya'nın selameti açısından 208 sayfalık bir cilt olarak "In Search Of Galactus" adı ile basılmıştı...

Bu cildin kronolojik olarak ta bir önemi vardı ki; ileri ki sayılarda ve günümüz sayılarında göreceğimiz bir karakterin çıkış öyküsü ve gene John Byrne omnibuslarında göreceğimiz Herbie'nin yapılış öyküsünü atlayamazdık... Ve onu da anlaşmaya dahil edip baskı hazırlıklarını tamamladık.

Olay matbaa aşamasına geldi... Matbaa teslim tarihi belli olduktan sonra ön siparişe de açacağız...

Tüm bu ciltleri FELİX mantığı ile tek bir seferde vermek isterdim ama 1 tbp, 2 fasikül, 1000 küsür sayfalık 2 omnibus'u tek sefer de vermek ne benim harcım, ne de okuyucu olarak böyle bir yükü kaldırabiliriz...

Bunun için önden vereceğimiz Tbp'yi bir ara sıcak olarak kabul edin... Ve keyfini çıkartın... ;)

Yıllar sonra (35 yıl kadar), beni bambaşka dünyalara götüren, çizgiroman zehrinin içime ilk zerk edildiği bu sayıları basacak olmam ve yarım kalan o heyecanımı tamamlayacak olmamın yanında bunu benim yapacak olmamın verdiği hazzı burada kelimeler ile tarif edemem...

Çeviri, çeviri kontrolü, font seçimi, her bir balonun balon yapısına göre özenle yerleşimi, tüm grafiklerin ve kapakların elimizden geldiğince Türkçeleştirilmesi konularında titiz, detaylı ve gerçekten özen gösterilen bu cildin tüm bu aşamalarında emeği geçen Taner SOFRACI, Tunç PEKMEN, Veli OKULAN, Güneş SEMERCİ ve İlhan YILMAZ'a bir kez de buradan teşekkür ediyorum.

Uzun bir yazı oldu... Okuyanlara ve (okumayanlara) heyecanımı paylaşanlara teşekkürler...

Diğer detaylar ÇOK YAKINDA...

Takipte kalmaya devam edin...!!!

Felix Koleksiyon Satış Sitesi

https://www.felixkoleksiyon.com/

Sosyal Medya Hesaplarımız.

https://www.facebook.com/Felix-Koleksiyon-101239395077151

https://www.facebook.com/groups/347285546514348

https://www.instagram.com/felixkoleksiyon/

gamlıbaykuş

Adamın dibisin Ömer abi, inşallah daha fazla klasik yayın Felix ' in özverili çalışmalarıyla Türkçe olarak hayat bulur.
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

rumar80

Ne kadar güzel haber. John Byrne benim en favori sanatçılarımdan biridir. Bir dönem onun yazıp/çizdiği bir çok seriyi toplamıştım. Ama Fantastik Dörtlü en sevdiğimdir diyebilirim.
Hevesle bekliyorum.

pizagor

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Alıntı yapılan: BAHADIR - 06 Ekim, 2022, 13:55:07
"Reed Richards'ın ortadan kaybolmasıyla ilgili değil... Sue'nin ev arayışı ile ilgili hiçbir şey... Ateş Adam'ın bakışıyla ilgili fazla bir şey değil... Şimdiye kadar olan en garip sayıyı kaçırmayın..."

Alev Adam değil miydi o, yoksa Bilka Örümceklerinde mi Alev Adam idi?

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

battlehammer

Ben az biliyor Marvel; Arka Bahçe'den çıkan Fantastik Dörtlü ciltleriyle bir ilintisi, sequelli-prequelli bir ilgisi var mı burada bahsi geçenlerin yoksa tamamen bağımsız mı? Bir bilen açıklar mı bana?

bir de dilek köşesi: Keşke bir gün ROM the Space Knight da bu muameleyi görse.

pizagor

'In Search of Galactus' Fantastic Four'un 204 – 214. sayılarını kapsayan bir albüm. John Byrne ise seriyi 232. Sayıyla devralıp 295. Sayıya kadar sürdürüyormuş wikipedia'ya göre. Hickman dönemi (Arkabahçe) ise bundan onyıllar sonrasına tekabül ediyor.

Felix için bir not: Yine Wikipedia'nın yalancısıyım; aynı dönemlerde Thing'in kendi serisi ortaya çıkıyor (sebebini yazmayayım, ağır spoiler olur) ve 1 – 22. sayılar arası yine Byrne'den. Sevimli, mazlum, acıların adamı, çirkin ama duygu yoğun bir karakter olarak arabesk kültürümüzle gayet uyumlu ve okunulası gelecektir.

pizagor

Alıntı yapılan: pizagor - 06 Ekim, 2022, 16:37:49
'In Search of Galactus' Fantastic Four'un 204 – 214. sayılarını kapsayan bir albüm. John Byrne ise seriyi 232. Sayıyla devralıp 295. Sayıya kadar sürdürüyormuş wikipedia'ya göre. Hickman dönemi (Arkabahçe) ise bundan onyıllar sonrasına tekabül ediyor.

Felix 214'ten sonra omnibuslarına sayı 215 ile devam edecekmiş...

Animvader

Epic Collectionlar basılsın falan derken Omnibus şoku  :D Uzun bir aradan sonra Marvel klasik döneminden bir şeyler basılacak olması bile yeterken baskı kalitesi, verilen önem daha da sevindirdi elinize sağlık.

kırkambar

Alıntı yapılan: battlehammer - 06 Ekim, 2022, 16:11:01
bir de dilek köşesi: Keşke bir gün ROM the Space Knight da bu muameleyi görse.
Battlehammer'e ben de katılıyorum (Sal Buscemalı dönemi kastettiğini varsayıyorum). Yalnız bildiğim kadarıyla bu dönem ABD'de de sonradan cilt olarak basılmadı. Telifte mi bir sorun var, bilemiyorum.

battlehammer

Alıntı yapılan: kırkambar - 06 Ekim, 2022, 19:47:03
Telifte mi bir sorun var, bilemiyorum.

Bildiğim kadarıyla Rom'un telifi yılan hikayesine döndü, uzun yıllar çözülmedi. Marvel, Hasbro ve kimi küçük aktörler çatıştı, tartıştı. Ama 2016'da muhtemelen çözdüler ki meseleyi, bu sefer IDW'den bir reboot ile tekrar bastılar, Transformers ve G.I.Joe ile de paylaştıkları(ki ne gerek vardı) yeni bir evrende. Tabii bu veri üzerinden "eskiye dönük şekilde de artık sorun çıkmaz," gibi bir var sayıma gittim ama elbette yanılıyor olabilirim.

rumar80

Alıntı yapılan: pizagor - 06 Ekim, 2022, 16:37:49

Felix için bir not: Yine Wikipedia'nın yalancısıyım; aynı dönemlerde Thing'in kendi serisi ortaya çıkıyor (sebebini yazmayayım, ağır spoiler olur) ve 1 – 22. sayılar arası yine Byrne'den. Sevimli, mazlum, acıların adamı, çirkin ama duygu yoğun bir karakter olarak arabesk kültürümüzle gayet uyumlu ve okunulası gelecektir.

Bu konuda küçük katkılar yapmak isterim.
Thing'in bu seriden önce zaten Marvel two in one diye bir serisi vardı. Orada Thing her sayıda Örümcek Adam gibi birisi ile birlikte ortak bir düşman ile kapışıyordu.
Thing serisinde ilk 22 sayıyı Byrne yazıyor. Çizimleri  Ron Wilson yapıyor.
Pizagor'un bahsettiği spoiler hemen başta değil, o da neredeyse bir yıl sürüyor.
Son olarak bu serinin son iki sayısı Ali Recan tarafından Marvel dizisinin ilk sayısında basılmıştı.

rumar80

Alıntı yapılan: pizagor - 06 Ekim, 2022, 19:11:06
Felix 214'ten sonra omnibuslarına sayı 215 ile devam edecekmiş...

Tam devam demiyelim. 215-218, 220 ve 221. sayıları basıp ardından 232. sayı ile devam edecekler. Bu omnibus John Byrne'ün fantastik dörtlüdeki işleri olduğu için bahsettiğim ilk sayılarda çizer olarak karşımıza çıkıyor. 232 ile birlikte seriye hem yazarlık hem de çizerlik yapıyor.

Nemo

Cok guzel haberler. Cok mutlu oldum ;D Simdiden herkesin emegine saglik.

Keske, EPIC COLLECTION'lari da Turkce okuyabilsek...
Özel Alfa Ajanı