FANTASTİK DÖRTLÜ -DÜNYA'NIN EN BÜYÜK ÇİZGİROMANI- Felix Koleksiyon Farkıyla...

Başlatan BAHADIR, 06 Ekim, 2022, 13:55:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kharon

harika haber ...

uzmanina bir soru cocuklugumdan hatirladigim cok guzel bir  Fantastik Dörtlü hikayesi vardi ; Sphyx vs Galacticus
bu doneme ait midir  acaba ?

Alfanin ciltlerinden hayal meyal hatirliyorum.

İdrava

Umarım Bahadır spider man içinde böyle bir şey yapar. Harika bir şey olur...

BAHADIR

Alıntı yapılan: kharon - 07 Ekim, 2022, 19:29:28
harika haber ...

uzmanina bir soru cocuklugumdan hatirladigim cok guzel bir  Fantastik Dörtlü hikayesi vardi ; Sphyx vs Galacticus
bu doneme ait midir  acaba ?

Alfanin ciltlerinden hayal meyal hatirliyorum.

Bu hikaye tam da o...  :)

İlk yazımda da belirttiğim gibi çizgiromana hastalık derecesinde bağlanmama neden olan, çocukluk duygularım ve o zamanki algılarımla okuduğum Alfa yayınlarının o siyah beyaz baskısı ve bu gün pekte muhteşem olmayan çevirisi ile beni büyülüyen muhteşem hikayeler...

Bunu orijinal comics boyundan da büyük olarak Amerikalıların tabiri ile deluxe boy olarak basacak olmamız okumanızı umarım daha keyifli hale getirir...

"Hayal meyal" derken bende nedense 30-35 yıl önce okuduğum her bir çizgiromanı hatırlamama rağmen yakın dönem okuduğum çizgiromanları hatırlamakta güçlük çekiyorum... Bunun mutlaka mantıklı bir açıklaması vardır...  :o

rumar80

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

BAHADIR

Yok varyantımız olacak ama bu varyant değil... Kitabın ilk sayfası... ;)

3D görüntüler eldeki imkanlarla dijitalde hazırlandığı için kapak gibi durmuş haklısınız... :D

Ama karışıklığa mahal vermeyelim... Kapak olmadığını belirtelim...:)

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Forsythe

kharon

Alıntı yapılan: BAHADIR - 07 Ekim, 2022, 22:55:52

Bu hikaye tam da o...  :)

İlk yazımda da belirttiğim gibi çizgiromana hastalık derecesinde bağlanmama neden olan, çocukluk duygularım ve o zamanki algılarımla okuduğum Alfa yayınlarının o siyah beyaz baskısı ve bu gün pekte muhteşem olmayan çevirisi ile beni büyülüyen muhteşem hikayeler...

Bunu orijinal comics boyundan da büyük olarak Amerikalıların tabiri ile deluxe boy olarak basacak olmamız okumanızı umarım daha keyifli hale getirir...

"Hayal meyal" derken bende nedense 30-35 yıl önce okuduğum her bir çizgiromanı hatırlamama rağmen yakın dönem okuduğum çizgiromanları hatırlamakta güçlük çekiyorum... Bunun mutlaka mantıklı bir açıklaması vardır...  :o

Harika... o ufacik sayfalardan , kucucuk siyahbeyaz karelerden beni en cok heyecanlandiran hikayelerden biriydi... cok sonralari fantastik dortlunun degisik donemlerine goz atsam da asla ayni tadi bulamadim. sabirsizlikla bekliyorum

Zeljko

90'lı yılların başları Tarsus'taki ikinci el çr satan kendi halinde bir sahaftan aliyordum ff'ları.Üst katında da bardakta sıcak sarelle satiliyordu,harçliklarimla çr'da aliyordum sarelle de,ne şansliymisiz paramiz ikisine de yetiyormuş  :) Galaktus'un Sfenkse attigi yumruklari da bugün gibi hatirliyorum sarellenin tadini da hakeza Terraxı,yaşlanan bay fantastiğin Galaktusu sahte silahla altetmesini...Bende hepsini hatirliyorum ama yakin geçmisi hatirlamada zorlaniyorum insallah alzheimera giden yolda degilizdir :-\
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

BAHADIR

Alıntı yapılan: Zeljko - 09 Ekim, 2022, 01:15:59
90'lı yılların başları Tarsus'taki ikinci el çr satan kendi halinde bir sahaftan aliyordum ff'ları.Üst katında da bardakta sıcak sarelle satiliyordu,harçliklarimla çr'da aliyordum sarelle de,ne şansliymisiz paramiz ikisine de yetiyormuş  :) Galaktus'un Sfenkse attigi yumruklari da bugün gibi hatirliyorum sarellenin tadini da hakeza Terraxı,yaşlanan bay fantastiğin Galaktusu sahte silahla altetmesini...Bende hepsini hatirliyorum ama yakin geçmisi hatirlamada zorlaniyorum insallah alzheimera giden yolda degilizdir :-\

Çok ağır oldu... :o

Hele hele... Saralle ve çizgiroman alma kısmı... Keza hikayenin ve sarallenin tadı... Kalmadı şimdi öyle tatlar... Belki de o zaman aldığımız keyfi şu an alamadığımızdandır yakın zamanı hatırlamamamızın nedeni... Sarallenin tadının o tatta olmaması... Yoksa alzheimer olmayalım tabii... Ömrümüz yettiğince bu günleri de hatırlayalım...  :)

pizagor

Nostalji ve melankoli. Şunu da açık açık yazalım; Fantastik Dörtlü'den de o günlerin lezzetini alamamak olasılıklar dahilinde. Artık gördük geçirdik, farkındalıklar geliştirdik ve farkındalığın artması keyif almanın, mutlu olmanın, şükretmenin önündeki en büyük engel.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

BAHADIR

Alıntı yapılan: BAHADIR - 06 Ekim, 2022, 13:55:07
Gerek kontrollerde, gerek son okumada bir şey farkettim... Hâlâ 35 yıl önceki keyfi bu çizgilerden ve konulardan alabiliyorum...

Tabii herkes aynı keyfi alacak diye bir şey yok... Ama ilk yazımda dediğim gibi ben aynı keyfi aldım... Özgür'e de sonuna kadar katılıyorum. Yaş ilerledikçe algı, beğeni ve farkındalıklarımız gelişti, değişti...

Belki de dediğim gibi çizgiroman okumama ve bu hastalığı almama sebep olan çizgiroman olduğu için biraz daha farklı yaklaşıyorum ama "Fantastik Dörtlü John Byrne" kırmızı çizgim... Ve üstüne Fantastik Dörtlü çizeri ve hikayeleri tanımam... Bu şu an bile bütün dünya da böyle...  ;)

rumar80

John Byrne dönemi benim için de açık ara en iyi FD dönemidir. Ancak ilk sayılara haksızlık etmemek lazım. Stan Lee/Jack Kirby ikilisi ve ardından Roy Thomas, Marvel evrenine inanılmaz renkli karakterler katarlar. Kozmik evrenin kapısını aralarlar. O yüzden onların yeri de ayrıdır.
   Byrne ayrıldıktan kısa süre sonra gelen Steve Englehart Avengers serilerinde yakaladığı başarıyı bence burada çok yakalayamamıştır. Bana maceraları zorlama gelir. Ardından benim için çok özel bir yazar/çizer olan Walter Simonson dönemi başlar. Güzel bir dönemdir. TVA burada karşımıza çıkar. Ardından da Tom deFalco ve Paul Ryan dönemi gelir ki bence bu dönem de iyidir.
   heroes return sonrası Chris Claremont yazarlığa geçer. Ben o dönemi de severim.
    Neyse kısa kesmem gerekirse Byrne özel ve güzeldir.