Primordial

Başlatan ferzan, 01 Nisan, 2023, 22:32:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

"1957'de SSCB, Laika adlı bir köpeği Dünya'nın yörüngesine fırlatarak tarih yazdı. İki yıl sonra ABD, Able ve Baker adlı iki maymunla karşılık verdi. Bu hayvanlar asla geri dönmedi. Ama herkesin bilmediği bir şekilde yörüngede ölmediler...alındılar. Ve şimdi eve geliyorlar."

Jeff Lemire ve Andrea Sorrentino ikilisinin Gideon Falls'dan sonra ikinci bağımsız projeleri, 2021 yılında yayınlanan bu 6 sayılık mini dizi olmuştu. Başlangıçta Grant Morrison ve Frank Quitely ikilisinin We3'sine (3üz / İthaki Yayıncılık-2021) benzer ardıl bir hisse kapılmıştım ama okudukça o his kayboldu.

Öykü üzerine fazla bir şey yazmayacağım. Jeff Lemire'in senaryosunu yazdığı her bağımsız projesinde olduğu gibi çok sürüklendim, ilgiyle okudum, merakla ilerledim. Ne var ki geçen hafta Sentient başlığında (bknz. http://altinmadalyon.com/altin/index.php?topic=17637.0) altını çizdiğim durum burada da vardı. Lemire, yine Andrea Sorrentino ile yaptığı Gideon Falls ciltlerinde ne hissettirdiyse bu tek ciltlik ve 6 sayıdan oluşan hikayede de aynısını hissettirdi. Adam çok güzel konu buluyor, çok iyi başlatıyor, tansiyonu yükseltiyor, tüyleri diken diken ediyor, bir şeyleri sorgulatıyor, muazzam bir finale hazırlıyor ama final beklenen tatmini yapmak şöyle dursun, gürültü çıkaracağına sessizce sıvışıp gidiyor. Yine, yeni, yeniden... Gene de bir estetik var ortada yazınsal ve kurgusal anlamda. Sırf ona saygımdan finali bence güdük kalan bu güzellikler silsilesini her seferinde affedeceğim sanıyorum.

Çizer Andrea Sorrentino bu projeye de çok yakışmış. Gideon Falls'un ilk sayılarını dijitalden incelerken dikkatimi çekmişti 4 sene evvel. Pek ısınamamış ama estetiğini de inkar edememiştim. Gene bir fotografik donukluk vardı ama öyle emanet değil, tarz ve gerektiğinde ısınıp eriyebilen bir donukluktu. Nitekim okudukça görünmez oldu ve hikayede su oldu aktı görselleriyle.

Finalin fısıltılı ürkekliğini ve ideal olma kaygısını saymazsak güzel bir okumaydı. Her dakikasına değdi.

Göz hakkı olarak Image Comics'in sitesinde Primordial başlığında yer alan fasikül kapaklarını ve her sayıdan örnek birkaç sayfayı aşağıya bırakıyorum;

Primordial #1

Primordial  #2

Primordial  #3

Primordial  #4

Primordial  #5

Primordial  #6

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

Tanıtım için teşekkürler, emeğine sağlık.

Ama bu tür çizimi ben beğenmiyorum.  :)