HOZ Comics - Judas Yayini

Başlatan hanac, 09 Ağustos, 2010, 09:52:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Judas keşke 4'er sayılık ciltlerle yayınlansaydı.

Bu arada Cokoviç Nadal'ı yendi.  :)

hennessy

Alıntı yapılan: hanac - 03 Temmuz, 2011, 18:44:26
Judas keşke 4'er sayılık ciltlerle yayınlansaydı.

Bu arada Cokoviç Nadal'ı yendi.  :)

Bal başka bişi değil :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

HacıGeraltEmmi

Ben çizgi roman satıcısı değilim, bahsi geçen yayınlar da kütüphanemde yok. Yani eskiler yayınlanırsa kitaplarımın değeri düşer gibi bir çekincem de yok. Zagor yeni serisinin tamamı, Tex yeni serinin tamamı var ama ne altın seriyi ne de klasikleri almıyorum. Eskilerden bir tek Mister No klasikleri alıyorum (yayınlandığı dönemde çoğunu okuyamamıştım),  ama basılmasaydı çokta büyük kayıp olmazdı benim açımdan, neticede yeni maceraları devam ediyor. Yeni yayın istememin sebeplerini önceki mesajımda yazmıştım, tekrar etmenin manası yok.
Kitabı raflarda süs olsun diye bulundurmak gibi bir alışkanlığım yok, okumayacağım kitabı almam, külliyatım tam olsun gibi bir takıntımda yok.
Yayınevlerinin son dönem çıkardığı yeni serilerin tamamını alıyorum, baskısı, içeriği bana hitap ediyorsa almaya devam ediyorum. Ki son dönem çıkan yayınların tamamına yakını benim açımdan doğru tercihler olduğu için çok şükür zamanın gerisinde kalmış (bana göre) şeylere ihtiyaç duymuyorum. Eskileri yayınlayana da, alıp okuyana da, sırf kitaplığımda dursun diye alana da saygılar.

s.b

Judas 1. cildiyle yayınına başladı. Haşim Beye, biraz geçte olsa verdiği sözü tuttuğu için teşekkür ediyorum.
Judas, Türk çr okurları için değerli bir eserdir. Eminim bu çr yi eskiden okumamış bir arkadaş yoktur.
Kimi arkadaşlarımızın ifadesinden sanki, "Judas'ı da kim alır okur" gibi bir mana çıkıyor. Öyle zannediyorum ki satın almayacak olan arkadaşlar zaten Judas'ın, Tay Yayınları serisine sahip olduklarından böyle diyorlar. Ben, Tay'ın serisine sahip değilim ve her sayısını da satın alacağım.

1. ciltte 3 tam macera var
45 Kalibre
Cellat
Kanlı Yol

Keşke özgün kapaklar da kitabın içinde yayınlansaydı daha güzel olurdu.

Daha önce hiç Judas okumamış olanlara da diyorum ki, mutlaka okuyun ve ondan sonra bu çr hakkında düşüncelerinizi yazın.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

darkwood

Alıntı yapılan: a5555 - 03 Temmuz, 2011, 17:11:31
Judas ı yayınlamakla çok iyi yaptı,hoz a bravo.Bazı arkadaşlar kusura bakmasın ama sallıyorlar,nathan isteriz ,dampryr isteriz diye,sorun kaç adet satıyordu nathan,hoz yada oğlak,dampyr satıyordu ,para kazanıyordu'da ,ondanmı basmıyordu,farkındamısınız son sayılar artık iyice yavanlaşmış maceralar idi,satmıyordu,yayıncılar bunlara para yatırıyor,2,3 kişi istiyor ve alsın alsın diye basacağınıda sanmıyorum,inanın burda 10 kişi çıksın basılsın diye,bilemedin4 ü satın alıyor.
Eski basılmışlara gelince,şu anda satışı garanti olanlar westernler,eskiden basılmış artık ellenmekten mikrop yuvası ,yırtık pırtk olanlar.istemiyenler kim biliyormusunuz ? ya çizgiroman satıcıları yada elinde bulunan okyucular.İşte çorba halinde sunulmuş,tay yayınları,tüm ciltleri aldım,29 dan sonra sanki devamı imiş gibi tekrardan basılmış teksas tommiksler,,hepsini elden çıkardım ,elimde artık tam seri,teksas,tommiks,swing var.Kıyameti koparanlar ellerindeki eski sayıların değerini korumasını istiyenler.Bakın zagorda ,texde öyle idi,şimdi tam seri çıkıyor,benim için değerli olanlar bunlar,yoksa sağdan soldan toplanmış çorba olmuş teklermi daha iyi?, tam bir külliyatmı?.İşte Hoz ,bilenler  sevenlere bir güzellik daha yapıyor,judası tertemiz bir külliyat halinde sunuyor,almıcaksanız ,neden burada yazarsınız yoksa elinizdekilerin değeri düşecek diyemi korkarsınız?
Unutmayın her zaman garantidir western ,diğerleri kumardır,bende olsam eski çıkmışları basardım,bu basımlar parayla oluyor,nathan çısın 90 dan fazla satmaz,dampyr de öle.Ben western meraklısıyım,ama caravanı,voltoyı brendonu aldım,sebebi 1 den başlayıp derli toplu ,kapaklı ve cilt olması,julia da öle.Sorarım size ciltli julia,judasımı  saklarsınız yoksa eski yırtık pırtık  eski sayılarımı.Bırakın bit pazarına nur yağmasın.
Siz biliyormusunuz ,teksas ve tommiks i bir başka yayıncı ciltli kapaklı basmaya niyetlendi,neden?satacağından emin.
Renkli tex çıktı 10,200,300 sayıları burda yazdılar neden çıktı diye ama biliyormusunuz 2 ci baskısı yapıldı,bakın 1001 roman tex almanak daki çizgiromanları nefis bir ciltle sundu,tabi yine kapkara,(içimiz karardı değiştir artık bazılarırını başka renkde basın)kütüphaneler kapkara oldu. ;D
Türkiyede İtalyaya göre çok az western meraklısı için bence şahane bir olay,oğlakın çıkardıkları ile oda tam bir külliyat olacak.
Yayınevleri araştırıp öle basıyorlar,hurra diye basılanlar ellerde kalıyor,ve bu iş parayla oluyor.

HozComics Judas'ın satışı konusunda "tekrar maceralar olduğu için" daha önceki deneyimlerimizden açıkçası çok fazla umutlu değilim. Ama inşallah satar. Benimde Tay serisi beyaz renk ve tablo kapaklı Judas'lar tertemiz olarak elimde mevcut. Hoz'un çıkaracaklarını bende satın almayı düşünmüyorum.
Elimdeki bu kitapları görmek isteyenler için forumun ilgili linkini inceleyebilirsiniz.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,1789.0.html

Tay dan sonra  Judas'ı çıkaran; Erimer yayıncılık tarafından hard cover kapaklı, renkli ve büyükboy olarak luks baskılı sadece bir adet yayınlandığını ve Demirbaş'ın ise ikişer macera bir arada olarak basılan 2 adet basıp yarım bıraktığı Judasları da unutmayalım.
Tay'ın hatta Ceylan'ın çıkardığı birçok kitap koleksiyonumda tertemiz olarak mevcut. Aslan Şükür, Samim Utkun gibi değerli üstatların çizdiği güzel kapakları için bile, sadece bu kitapları yıllarca saklayabilirim.
Kitapları basmak kadar saklamakta önemli bugün basılan kitaplar iyi okunmaz, saklanmaz ve korunmaz ise bir sene sonra çok kötü bir kondisyonda "çamur gibi" olabilirler.
Ayrıca Dampyr ve Never için "satmaz" gibi, sadece kendi zevkine göre yapılan hayali yazılara da katılmıyorum. Sevgili Judas gibi her 2 kitabında yayınlanması halinde, yayınlanmamış olan tüm sayılarını satın alırım.  Dampyr'in yayınlanması için forum olarak düzenlediğimiz imza kampanyasına katılan 200 den fazla değerli çizgiroman sever çıkan bütün serisini alırım diye imza attı. Daha sonra çıkan 18.Cilt sadece Kadıköyde 1 ay içinde 250 adet sattı. Ben bizzat sahaflar ile görüşüp satış adetlerini öğrenip tek tek hesapladım. Linki aşağıda konu ile ilgili üye ve sahaf dostlarımız İlyas ve Altan dan bilgi alınabilir. Konu ile ilgili linkler.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,3038.15.html

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,1728.225.html

Formumuzda ve forum dışında eski ve yeni her çeşit çizgiromana değer veren bir çok çizgiroman sever dostumuz mevcut. Yazılarımızı yazarken bunları göz ardı etmeyelim...
Darkwood Sakinleri..

pearl jam

Dört bir yanın denizlerle çevrili ama sen  sadece önündeki nehirden balık avlıyorsun ve bu sana yetiyor.. bana yetmiyor arkadaş ben diğer denizlerdeki hiç görmediğim balıkları da görmek istiyorum. ne judas' la bir derdim var ne de westernle.. Judas' ı da ayrıca severim, ama daha yayımlanmamış binlerce çizgi roman varken 20 yıl sonra bütün sayıları basılmış judas basarsan sen hala, kusura bakma ama bu piyasada bir adım ileri gitmez.

Daha önce de yazdım defalarca ama tekrar edeyim. Ülkede çr basan çok güçlü yayınevleri olur,  herşeye ulaşabiliyorsundur o zaman hadi bu eskileri de bir daha basarsın ama zaten 3-5 yayınevi var bunların da basabildikleri kitap sayısı sınırlı. Basılan her eski kitap yeni bir kitabın önünü tıkıyor, yayınevi kontenjanını o kitaba ayırmış oluyor.

İlla western basacaksan da durango gibi daha önce yayımlanmamış bir şeyler bas, o zaman koştura koştura gidip alıyoruz zaten...

Sonuçta isteyen istediğini basar burada sadece fikir alışverişi yapıyoruz kimse de bir şey sallamıyor. Son yıllarda çok satan kitapların neler olduğu  ortada tekrara gerek yok, siz bildiğiniz balıkları yemeye devam edin ben denizden gelenleri beklemeye devam edicem.

hanac

HOZ olarak olaya bakarsak.

Yeni şeyler denemedi mi ?

Denedi.

Çorak Topraklar, Dylan Dog, Amazing Spiderman, Çekirdek, Sally, İç Savaş, Gözler ve Karanlık vs.

Ama olmadı, istediği satışları yakalayamadı.

Şimdi satışı belli miktarda garanti ve maliyeti daha düşük olan yayınlara geri döndü.

Kendisine uygun olan durumu seçti.

Şimdi piyasada sadece eskiler varmış gibi hava estiriliyor.

Marmara, Gerekli Şeyler, 1001 Roman, YKY, Prestij, JBC ve Özer Sahaf çoğunlukla yeni sayılar yayınlıyor.

Eskiler, klasikler vs. toplam yayınların % 30'unu geçmez.

Bu % 30 eski yayınlanmasın, % 100 yeni olsun denilemez, denmemeli.

Faik, alttaki görüşüne bu yüzden katılmam mümkün değil.

Basılan her eski kitap yeni bir kitabın önünü tıkıyor, yayınevi kontenjanını o kitaba ayırmış oluyor.

kalidor

Judas Türkiye'de herzaman satabilecek bir fumetti. Kısa bir seri olması da avantajı. Diğer çağdaşı westernlere göre daha sert olması da Judas'ı ayırtedici özelliklerinden. Ben de Judas'ın Tay serisinin tamamı yok. Olanların da kondüsyonları pek iyi değil. Hoz çıkartacak diye Tay'ları ve Demirbaşın tamamlayamadığı Judasları elden çıkarttım. Sadece Renkli olanı tutuyorum
Crom! Ölüleri Say...

Peyami

Eskilerin tadı ayrı yenilerin ki ayrı diye düşünüyorum (itiraf ediyorum bunda ihtiyarlardan olmamın da bir etkisi olabilir). Aslında ben de sürekli yeni arayışlarda olmama karşın, bu aralar Hoz'dan indirimdeki Teksas külliyatını alsam mı acaba diye düşünüp durmaktayım. Yani okuyucu açısından baktığımızda aynı anda hem eskiler hem yeniler okunabilir ve takip edilebilir.

Yayıncılar açısından bakarsak, eski albümlerin yayınlanmasının yeni yayınların önünü keseceği görüşünde az bir şey doğruluk payı olabilir ama bunun istatiksel açıdan anlamlı bir etkisi olduğunu düşünmüyorum.

Yeni yayınların yayınlanması önündeki en ciddi etken okuyucu sayısının azlığı bana göre. Bu sorun çözülürse o zaman en azından yabancı yayınları daha zamanında takip edebiliriz. Ama bu sorun öyle bir kaç hamleyle çözülebilecek, yani iki bant yapıştırıp halledilebilecek bir çizik kadar basit bir mesele değil, epey derin ve sosyolojik-genetik boyutları olan komplike bir yaraya benziyor.

Judas konusundaki şahsi fikrime gelirsek, herhalde yeni baskılarını almam. Ama tutkunu olduğum bir çizgiroman olsaydı Hoz kalitesi ve sürekliliğine güvendiğimden hemen alırdım. Arkadaşlardan birinin dediği gibi Zembla daha sıcak baktığım bir yeniden basım olabilirdi. Ama belli de olmaz, bir bakarsın zaten kısa bir seri deyip alabilirim de.

Neticede anladığım kadarıyla yayın kararı verilmiş.
Başarılar dileyelim..

alan ford

Alıntı yapılan: hanac - 04 Temmuz, 2011, 11:16:25

Basılan her eski kitap yeni bir kitabın önünü tıkıyor, yayınevi kontenjanını o kitaba ayırmış oluyor.

Burada yayınevinin tavrı önemli olan. marmara çizgi Alfa'nın 1001 farklı formatta yayınladığı Conan'ları tekrar yayınlıyor. Ama bunu yaparken bir yandan da Bone gibi adını duymadığım , Türkiye piyasası içinde riskli olabilecek,  bir çizgi romanı yayınlamayı başarabiliyor. Hoz yakın zamanda ,Hasan'ın da belirttiği gibi bu işlere girdi ama çabuk pes etti. Sadece Hoz mu? Lal ve Oğlak da sırtını sağlam duvara dayamış hiç risk almadan işlerini gayet güzel yürütüyorlar. en azından kendi adıma söyleyeyim, bu bollukta yeni ve riskli işlere giren yayınevleri tercihi şayandır benim için. Bu yüzden çok sevdiğim Mister No , Zagor ve Martin'e bile ara verdim.

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pearl jam

Haşim Bey sattığı kitapların tahsilatını çok geç yapabildiğini asıl sorunun da bu olduğunu söylemişti bir yerlerde diye hatırlıyorum.. Çorak topraklar ve çekirdek hariç diğer yayınlarının sattığını tahmin ediyorum.. ancak Haşim bey yine yanlış hatırlamıyorsam 6 aylık bir süreden bahsetmişti tahsilat için.. bu şartlarda tabi ki devam edemezdi bu yayınlar.. Haşim beyin verdiği bilgiler ışığında  sorunun yeni kitapların satmaması değil hoz un dağıtımcılarla, kitapçılarla yaptığı kötü anlaşmalar olduğunu tahmin ediyorum.  Eski yayınların telifleri düşük olduğu için bu gecikmeyi daha kolay tolere edebiliyor sanırım.

hanac

Alıntı yapılan: hanac - 04 Temmuz, 2011, 11:16:25

O zaman yukarıdaki cümleyi şu şekilde değiştirebiliriz.

Basılan her eski kitaptan kazanılan para ile yeni bir kitap finanse edilebilir.

Ama eskilerinde satacağı garantisi yok. bkz. Pecos Bill

s.b

Bir çizgiromanın satılabilmesi için Türk okuru tarafından beğenilerel satın alınması lazımdır. Eğer okuyucu çr yi beğenirse satın almaya devam edecektir.
Şimdi ben Teks'i veya Judas'ı ne kadar översem öveyim bu tarz çr yi sevmeyen biri satın alıp okumayacaktır. Veya okusa da beğenmeyecektir. Tıpkı benim, ismi lazım değil bir çr yi, "en dandik Teks macerası bile etmez" dediğim gibi. Çünkü herkesin bir tarzı vardır. Yemenin, içmenin, giyinmenin ve hatta yürümenin bile. Öyle ya yolda görmüşsünüzdür, adam hidrolik aksamlı gibi yürüyordur. Şimdi sen buna "lan adam gibi yürüsene oğlum" dersen olmaz.
İşte cr de bunun gibidir. Yani pek standart bir ayarı olmuyor. Çr nın yeni veya eski olması o kadar önemli değil yani. Genelleme yapmanın çok zor olduğu bir mevzuu bu çizgiroman.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

tunaorhun

Kimse kızmasın, ben Judas'ı alacağım.

hanac