Çizgi Roman Piyasası ve Sorunları

Başlatan tommikser, 09 Ağustos, 2010, 12:15:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Sınırlı sayıda HC, zaten kendi kitlesini (minimum 250) bulmuş durumda ve her halükarda satıyor. Fiyatlarının yüksek olması, işbu bu HC alısını pek etkilemeyecektir diye düşünüyorum.

2022 için tek üzüntüm Star Wars telifi oldu, Çizgi Düşlerin telifinin bitmesine daha bir sene var ama çok kötü bir döneme denk geldi. Bakalım kalan zamanda ne okuyabileceğiz Star Wars adına.
They drew first blood...

Rossi

Alıntı yapılan: Orontes81 - 12 Aralık, 2021, 12:42:29
Valla yüzde elli zam olursa yayına devam etmek tabiri bayağı iyimser bir yorum olmuş..Gelirler zamlar karşısında erirken satışlar dibe çakılır.

Tex için en iyisi CizgiDüşlerin telifi bırakması olur. Yoksa Tex okuru falan kalmayacak.

Nomad

Aşağıdaki post u "Fırsatlar" bölümüne atmıştım.
Sonra baktım ki buraya daha uygun, copy paste yaptım.

Zamlardan önce son çıkış.

Ekonomi malum.
Giderayak zamsız tarifeden biraz okumalık toplayayım dedim dün akşam el ayak çekilince evde.
Kidega da yıldönümü indirimi vardı. Çizgi roman kategorisinde filtreleri kullanarak çeşitli aramalar yaptım.
Burada öncelikle eski kitaplarına zam yapmayan ve her daim makul fiyat politikası izleyen JBC ve YKY ye yürekten sevgilerimi gönderiyorum. Zira %50 indirimle bu iki yayınevinden epey kitap topladım.
Özellikle New52 ve Rebirth ciltlerinde çok iyi fiyatlar vardı bu yayınevlerinin.
Burada biraz ağız burun büküldüğü için almadığım Batman Dedektif Hikayeleri New52 ciltlerini tane 19-23 aralığına topladım ki, 200-260 sayfa aralığındaki bu ciltler için "çalan satmaz" fiyat.
YKY den de eksik gedik tüm New52 ve Rebirth ciltlerimi aldım.
Ha keza YKY nin frankofonları da süper fiyatlara geliyordu.
Diğer yayınevlerine de el attım biraz.
Az İthaki, az Çizgi Düşler de serpiştirdim araya.

Fumetti alışverişlerimi de sorguluyordum bir süredir.
13 tl ye 300 sayfa Süpo, 20 tl ye 250 sayfa Batman, 15 tl ye hardcover frankofonlar alabilirken 30 tl ye Tex, 50 tl ye Zagor almak üzüyordu beni.
Tex Renkli 8 ve Tex 45 siparişim iptal edilmişti bir yukarıdaki mesajımda belirttiğim indirim döneminde aldığım.
Sordum, ettim yayınevi kaynaklı dediler. Aynı yayınevine ait Iron Fist ve Star Wars kitaplarım gelmişti ama aynı sipariş içindeki.
Zaten fumettide fiyatlar arşa vurmuştu.
Bu vesileyle Tex defterini de kapattım.
Akşam baktım, 44. cilt macera sonluymuş.
Dedim yeter.

Lal yayınlarını da DNR dan alıyorum genelde %50 ile.
O tarafada bakacağım bir.
Lal e de kızgınım zaten şu baskı kalitesi skandalından sonra.

Tabi hepsinden önce ocak ayındaki maaş zammına bakacağım.
Düzgün bir zam işi değiştirir.
Ama tersi durumda "beyaz adam kitabın yenecek bir şey olmadığını" bilir.

Allah sonumuzu hayır etsin diyelim.

Mrtekin

Kidega'dan Çizgi Düşler'den sipariş verecek olanlar; siparişlerinin iptal edileceğine kesin gözle bakabilirler. 26'sında sipariş verdiğim (Eternal, Iron fist ve Tex ciltlerim) aynı şekilde yayınevi kaynaklı iptal edildi. Nedeninin, bu ayın 15'inde yapacakları,%50 zam olduğunu da, Afu'nun mesajı ile anladım. Boş yere çabalamayın yani.

Ben de JBC'ye bu vesile ile çıkardığı her cildi konjonktür ne olursa olsun yükseltmediği ve her daim eski etiket fiyatından sattığı için teşekkür ediyorum, böyle bir yayıncımız olduğu için aslında ne kadar iftihar etsek azdır. Şimdi bu da yayıncı; diğerleri de...

They drew first blood...

eyoruk

JBC ve Yky gerçekten normal tutmuş fiyatları.Batman serisinden eksikleri bu sayede toparlayabildim

Orontes81

Alıntı yapılan: Rossi - 13 Aralık, 2021, 09:51:49
Tex için en iyisi CizgiDüşlerin telifi bırakması olur. Yoksa Tex okuru falan kalmayacak.
Lal alsa keşke..Ama galiba telif tuzludur

Mrtekin

Teks dahil Fumettilerde telif ortalama %8 civarında. (Kitabın fiyatı x Basım Adeti x % 8 ...)

Bunu da üç taksitte ödüyorsunuz genelde.

Lal alsa sihirli değnek mi değecek? Satış rekorları mı kıracak? Bu şu bıraksa da öbürü alsa muhabbetini artık aşmamız lazım biraz. Örneğin, Julia'yı Mylos aldı da, aylık yayıma döndü, birşey mi değişti? Satış baremi kendini kurtarıyorsa o bile büyük başarı bu koşullarda.
They drew first blood...

gargaris

Alıntı yapılan: Orontes81 - 13 Aralık, 2021, 21:36:36
Lal alsa keşke..Ama galiba telif tuzludur

Lal fumetti konusunda aylık periyoda genelde uyan bir yayınevi...
Tex'i de Zagor gibi aylık tek sayı olarak okumak ben de çok isterim...

tulgan

Merhabalar,

Çizgi Düşler adına ufak tefek bilgiler vermeye geldim, umarım faydası olur.

Alıntı yapılan: Mrtekin - 11 Aralık, 2021, 19:00:06Kidega, %40 indirimli olarak satışa çıkardığı Çizgi Düşler'in çoğu yayınını, bulunamadığı bahanesi ile iptal etti. Sebebi şimdi belli oldu.:-) Ama almayacağım, artık. Vazgeçtim.

Alıntı yapılan: Mrtekin - 13 Aralık, 2021, 11:39:07Kidega'dan Çizgi Düşler'den sipariş verecek olanlar; siparişlerinin iptal edileceğine kesin gözle bakabilirler. 26'sında sipariş verdiğim (Eternal, Iron fist ve Tex ciltlerim) aynı şekilde yayınevi kaynaklı iptal edildi. Nedeninin, bu ayın 15'inde yapacakları,%50 zam olduğunu da, Afu'nun mesajı ile anladım. Boş yere çabalamayın yani.

Öncelikle selamlarımı iletmekle birlikte, Mrtekin'in verdiği bu iki bilgi de yanlış maalesef. İlker beyle görüştüm ve Kidega ile aramızda hiçbir sorun olmadığını, ne sipariş geçildiyse taraflarına gönderildiğini, geç giden 1 adet bile siparişlerinin olmadığını öğredim. Yani, bu iptal durumlarında bizden kaynaklanan bir sıkıntı yok. Kendileri ile ilgili bir durum yaşanıyor, ne olduğunu biz de bilmiyoruz. Ezelden beri süregelen "kendi iç sorununu müşteriye 'tedarik sıkıntısı' de" durumu sürüyor anladığım kadarıyla, zamanında rahmetli DR çok yapardı bunu. Fikirlere kurşun işlemiyormuş demek ki hakikaten.

Sorun yaşayan varsa bizzat kendileriyle görüşmelerini öneririz.

İkinci olarak, zaten kağıt fiyatlarına gelen zamları biliyorsunuzdur ama yine de söyleyeyim, tedarik sıkıntısı ve kurun arşa ulaşması dışında bir de kağıda € bazında %70 civarında bir zam geldi. Yani bulması dert, basması ayrı dert. Birkaç cilt için içlerin kağıdını zorlukla bulduğumuzu ancak kapaklar için kağıt olmaması sebebiyle şu an basamadığımızı ve ne zaman basacağımızı bilemediğimizi de belirtelim. Sektörde genel olarak bir matbaa sorunu da mevcut. Temmuz, Ağustos'ta gönderilen kitaplar Ekim sonu itibariyle gelmeye başladı.

Son olarak, ne kadar resmi bir bağı olduğunu bilmemekte birlikte bir yayınevi temsilcisinin bu yorumunu pek yakıştıramadığımı belirteyim:

Alıntı yapılan: Rossi - 13 Aralık, 2021, 09:51:49Tex için en iyisi CizgiDüşlerin telifi bırakması olur. Yoksa Tex okuru falan kalmayacak.

ve yine Mrtekin'in şu cümlesine katıldığımı da belirteyim:

Alıntı yapılan: Mrtekin - 13 Aralık, 2021, 23:30:25Lal alsa sihirli değnek mi değecek? Satış rekorları mı kıracak? Bu şu bıraksa da öbürü alsa muhabbetini artık aşmamız lazım biraz. Örneğin, Julia'yı Mylos aldı da, aylık yayıma döndü, birşey mi değişti? Satış baremi kendini kurtarıyorsa o bile büyük başarı bu koşullarda.

Gördüğüm kadarıyla Mylos da bizler ne yaşıyorsak aynılarını yaşıyor. zamanında bir okur olarak Panini'ye yaptığım yorum yüzünden burada yaşadıklarımı tekrar düşününce tartışmaların hiç çıkmaması beni sevindirdi, ne diyeyim. Bana serbest piyasa ve rekabet dersleri verilmişti, ben de yayınevi adına konuşuyorsan ulu orta fikir belirtemezsin dersimi almıştım  :D

Fumetti, maalesef çağı yakalama yollarını kullanmıyor ve yeni okur kazanmıyor. En azından ülkemizde. Ayrıca, boş bir vaktinizde Twitter'da "çizgi roman" (tırnaklar dahil) şeklinde arama yapmanızı tavsiye ederim. Çizgi roman kalıbı, bir şeyin kötülüğünü, saçmalığını belirtmek için sıkça kullanılmakta. Algı konusunda maalesef en popüler, en günceller bile bu genellemelerin içinde kaybolurken, diğer yandan çizgi roman dendi mi Tex, Zagor, Asterix vb. gibi şeyleri anımsayan, yad eden kişilerin hem oldukça büyük bir yaş ortalamasına sahip olduklarını hem de uzun zaman önce alışverişi bıraktıklarını görebilirsiniz.

Herkese esenlikler ve önümüzdeki günler için sabır dilerim.

someoneofgod

Alıntı yapılan: tulgan - 14 Aralık, 2021, 00:47:31Merhabalar,

Çizgi Düşler adına ufak tefek bilgiler vermeye geldim, umarım faydası olur.

Öncelikle selamlarımı iletmekle birlikte, Mrtekin'in verdiği bu iki bilgi de yanlış maalesef. İlker beyle görüştüm ve Kidega ile aramızda hiçbir sorun olmadığını, ne sipariş geçildiyse taraflarına gönderildiğini, geç giden 1 adet bile siparişlerinin olmadığını öğredim. Yani, bu iptal durumlarında bizden kaynaklanan bir sıkıntı yok. Kendileri ile ilgili bir durum yaşanıyor, ne olduğunu biz de bilmiyoruz. Ezelden beri süregelen "kendi iç sorununu müşteriye 'tedarik sıkıntısı' de" durumu sürüyor anladığım kadarıyla, zamanında rahmetli DR çok yapardı bunu. Fikirlere kurşun işlemiyormuş demek ki hakikaten.

Sorun yaşayan varsa bizzat kendileriyle görüşmelerini öneririz.

İkinci olarak, zaten kağıt fiyatlarına gelen zamları biliyorsunuzdur ama yine de söyleyeyim, tedarik sıkıntısı ve kurun arşa ulaşması dışında bir de kağıda € bazında %70 civarında bir zam geldi. Yani bulması dert, basması ayrı dert. Birkaç cilt için içlerin kağıdını zorlukla bulduğumuzu ancak kapaklar için kağıt olmaması sebebiyle şu an basamadığımızı ve ne zaman basacağımızı bilemediğimizi de belirtelim. Sektörde genel olarak bir matbaa sorunu da mevcut. Temmuz, Ağustos'ta gönderilen kitaplar Ekim sonu itibariyle gelmeye başladı.

Son olarak, ne kadar resmi bir bağı olduğunu bilmemekte birlikte bir yayınevi temsilcisinin bu yorumunu pek yakıştıramadığımı belirteyim:

ve yine Mrtekin'in şu cümlesine katıldığımı da belirteyim:

Gördüğüm kadarıyla Mylos da bizler ne yaşıyorsak aynılarını yaşıyor. zamanında bir okur olarak Panini'ye yaptığım yorum yüzünden burada yaşadıklarımı tekrar düşününce tartışmaların hiç çıkmaması beni sevindirdi, ne diyeyim. Bana serbest piyasa ve rekabet dersleri verilmişti, ben de yayınevi adına konuşuyorsan ulu orta fikir belirtemezsin dersimi almıştım  :D

Fumetti, maalesef çağı yakalama yollarını kullanmıyor ve yeni okur kazanmıyor. En azından ülkemizde. Ayrıca, boş bir vaktinizde Twitter'da "çizgi roman" (tırnaklar dahil) şeklinde arama yapmanızı tavsiye ederim. Çizgi roman kalıbı, bir şeyin kötülüğünü, saçmalığını belirtmek için sıkça kullanılmakta. Algı konusunda maalesef en popüler, en günceller bile bu genellemelerin içinde kaybolurken, diğer yandan çizgi roman dendi mi Tex, Zagor, Asterix vb. gibi şeyleri anımsayan, yad eden kişilerin hem oldukça büyük bir yaş ortalamasına sahip olduklarını hem de uzun zaman önce alışverişi bıraktıklarını görebilirsiniz.

Herkese esenlikler ve önümüzdeki günler için sabır dilerim.

Tulgan Bey,  Marmara Çizgi olarak ne zaman zam yapmayı düşünüyorsunuz?

tulgan

Alıntı yapılan: someoneofgod - 14 Aralık, 2021, 03:37:17
Tulgan Bey,  Marmara Çizgi olarak ne zaman zam yapmayı düşünüyorsunuz?

Kesin bir tarihi olmamakla birlikte yakında. Önceden duyurusunu yapacağız, hesapları takip edin lütfen.

Rossi

Alıntı yapılan: Mrtekin - 13 Aralık, 2021, 23:30:25Teks dahil Fumettilerde telif ortalama %8 civarında. (Kitabın fiyatı x Basım Adeti x % 8 ...)

Bunu da üç taksitte ödüyorsunuz genelde.

Lal alsa sihirli değnek mi değecek? Satış rekorları mı kıracak? Bu şu bıraksa da öbürü alsa muhabbetini artık aşmamız lazım biraz. Örneğin, Julia'yı Mylos aldı da, aylık yayıma döndü, birşey mi değişti? Satış baremi kendini kurtarıyorsa o bile büyük başarı bu koşullarda.

Bayagi bir şey değişti Julia'da. Olaganustu koşullara rağmen 3 sayı çıktı.

Lal basarsa Texin satışları en az 2 kat artar.

tulgan

Alıntı yapılan: Rossi - 14 Aralık, 2021, 12:20:18

Bayagi bir şey değişti Julia'da. Olaganustu koşullara rağmen 3 sayı çıktı.

Lal basarsa Texin satışları en az 2 kat artar.

Güzel bir dille derdimi anlatmama rağmen gördüğüm kadarıyla son gaz devamdasınız.

Bu iddianızı kanıtlayacak bir veriniz var mı, yoksa kaynak hayal gücünüz mü?

Rossi

Evet yeterince var.
Derdinizi anlatmaniz beni hiç rahatsız etmedi. Herkesin görüşüne saygım vardır. Olayı kişisel olarak algılamanıza üzüldüm.

Gaz falan yapmıyorum.  Böyle bir şeye neye ihtiyaç duyayım ayrıca. Herkes kimseye hakaret etmediği sürece görüşlerini serbestce söyleyebilir. Hayal gücü falan hoş olmamış.Nezaket kurallarına dikkat edelim lütfen.

Cizgi düşler başta bana da sempatik gelmişti. Ancak son zamanlardaki fumettiye karşı tutumları beni rahatsız ediyor. Texin 500 satması demek, yayini kapatmak demektir pratikte. Tex 500 sanıyorsa sorun yayinevindedir. Benim derdim Tex okuyabilmek. Bildiğim kadarıyla Texi siz basmiyorsunuz.

Batuhan Cantürk

tulgan

Alıntı yapılan: Rossi - 14 Aralık, 2021, 14:02:04
Evet yeterince var.
Derdinizi anlatmaniz beni hiç rahatsız etmedi. Herkesin görüşüne saygım vardır. Olayı kişisel olarak algılamanıza üzüldüm.

Gaz falan yapmıyorum.  Böyle bir şeye neye ihtiyaç duyayım ayrıca. Herkes kimseye hakaret etmediği sürece görüşlerini serbestce söyleyebilir.Nezaket kurallarına dikkat edelim lütfen.

Cizgi düşler başta bana da sempatik gelmişti. Ancak son zamanlardaki fumettiye karşı tutumları beni rahatsız ediyor.

Batuhan Cantürk

Tekif bıraksın, 2 kat artar gibi gayet kötücül yorumları hiçbir destek ve dayanak göstermeden yapmayı devam eden de sizsiniz, nezaket kısmının altını çizen de. Nezaketin dışına çıktığımı hiç düşünmüyorum. Atıp tutmak tabir edeceğimiz şekillerde ilerleyen sizsiniz. 3 sayı Julia'nızı çok tebrik ederim, şimdi mesela bu Teks-Lal denkleminizi Julia'ya çevirip size savursam acaba ne diyeceksiniz?

Adınızı belirttiğiniz için teşekkür ederim. Fikirlerimi değiştirmedi. Bir iddianız varsa destekleyin. İyi günler.