Tex Willer - LAL

Başlatan hanac, 09 Eylül, 2023, 20:35:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SERFOR26

Alıntı yapılan: Kinowa59 - 14 Şubat, 2024, 14:26:10Tex willer serisinin Tex külliyatının tamamlayıcısı olduğuna inanıyorum. Tex'i derinlemesine analiz etmek, anlamak için bu serinin önemli olduğunu savunuyorum. Tex'in bütün serilerinin birbirinden güzel ve değerli olduğunu biliyorum. Lal kitap'ın mükemmel bir kalitede çıkardığı Tex willer serisini okuduğum gibi aynı seriyi deri kaplı, dobisko cilt olarak çıkaran çizgi düşler'i de takip ediyorum. Kısa bir süre önce çıkan 5 ciltlik bu seri kütüphanemde bir başka güzel görünüyor.                     

Şimdi bir başka konuya değinmek istiyorum. Oğlak kitap büyük boy Tex serisinin bir sayısında altın arayan büyük maden şirketlerinin Doğa'ya verdikleri zarar gösteriliyordu. Dün Erzincan İliç te gerçekleşen maden felaketini görünce o macerayı anımsadım. Cumhuriyetin ilanından 2002 yılına kadar geçen sürede 1100 adet verilen maden arama ruhsatının son 22 yılda nasıl oluyor da 9700 sayısına ulaştığını anlamaya çalışıyorum. Yerlisiyle yabancısıyla sömürgeci zihniyetli maden şirketlerinin dedelerimizin kanıyla sulanmış bu kutsal topraklara nasıl olup ta bu kadar vahşice zarar verdiklerini üzülerek ve çaresizce, yalnızca izleyebiliyorum.

Çizgi Düşler bu seriyi Dobişko Cilt ve deri kaplı mı çıkardı. Hiç duymadım satan yer var mı acaba, bilgi verir misiniz?

YzbVolkan

Aslında çok karmaşık bir neden yok "ama" da.
Tex i Tex yapan yaşı , olgunluğu, 40 küsür yaşına gelene kadar yaşadıkları. Artı ihtiyar Bilge Carson un varlığı. Onla olan atışmaları' sohbetleri, beraber yasadıkları maceraları. Tiger Jack in bu ikiliye bu maceralara katkısı.

Genç Tex Willer de bunlar yok. Kit Willer ile Tex Willer karışımı bir karakter var.

Tex Willer projesi genç okurların Tex'e kazandırılma projesi. Başarılı bir proje.
Ama oradaki Tex değil benim için.
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.

labirent

Sn. Lal Yetkilisi, 6-7 sayılık DOBİŞKO Albümü hala bekliyorum.

YzbVolkan

Alıntı yapılan: labirent - 16 Şubat, 2024, 15:13:31Sn. Lal Yetkilisi, 6-7 sayılık DOBİŞKO Albümü hala bekliyorum.

Buradaki Lal yetkilisi kim? Anlayamadım.

Kinowa59

Merhaba Serfor26. Çizgi düşler, daha önce çıkardığı ikişer kitaptan oluşan 14 sayıyı ve Lal kitap'ın halen çıkarmakta olduğu Tex willer serisini 4 veya 5 kitap bir arada bez ve deri kaplı olarak çıkarmaktadır. En son 5 cildi dobisko olarak çıkan bu seriyi çizgi düşlerden temin edebilirsiniz.

Gabby

Alıntı yapılan: pizagor - 14 Şubat, 2024, 11:18:41...Teksciler kahramanlarını apayrı bir tutkuyla seviyor, ki bu durum Türkiye'ye özgü de değil, İtalyanlar da öyle. Sözüm meclisten dışarı adeta bir kutsallaştırma söz konusu...

Ben bu İtalyanları bazen anlamakta zorlanıyorum pizagor, usta sinemacı Sergio Leone'yi "vahşi batı taklitçisi, İtalya için ne yaptı ki..." diye eleştiriyorlar öte yandan Amerikan yasalarının yılmaz korucusu (ranger) Tex Willer'e "milli kahraman" edasıyla yaklaşıyorlar. Hatta yanlış hatırlamıyorsam bir Tex almanağına yazdığı önsözde Bonelli açık açık: "Spagettiyi elbette çok severim ama aşırı şiddet ve oluk oluk akan kanın serbestçe kullanıldığı 'İtalyan Spagetti Western' sinemasını hiç sevmem" diyor, peşine de babasının da klasik Amerikan westernlerinin hayranı olduğunu, bu filmlerdeki zengin insani malzeme ve bol macera yapısını överek Hollywood güzellemesi yapıyordu.

İtalyan westernleri özelinde aslında Sergio Leone sinemasını "şiddet ve oluk oluk akan kan" ile özdeşleştiren Bonelli'nin söylediklerine bakınca sanırsın Tex evreninde her şey güllük-gülistanlık hiç böyle şeyler yaşanmıyor... :) Bunu deyince de aklıma hemen Cenovalı oyunbozan hınzır gazeteci-yazar Paglieri'nin, Tex'in 1.sayısından başlayarak 505. sayısına kadar kare kare tarayarak titiz ve kapsamlı araştırmaları sonucu hayata geçirdiği 1997 yılında yayınlanan "Non Son Degno di Tex" kitabı geliveriyor. :)  Bu 505 sayılık macerada Tex'in tek başına öldürdüğü kişi sayısı 2410... Dökümünü de veriyor: 1217'sini tabanca, 1013'ünü tüfek, 93'ünü dinamit, 87'sini yumruk, taş, ok, bıçak vb. ile bertaraf ediyor. Ayrıca Carson, Tiger ve Kit'in etkisiz hale getirdiklerinin toplam sayısı 1.176...  Şu anda Tex'in macera sayıları 760'lara falan ulaştı. Güncel rakam nerelere dayandı herhalde ancak Paglieri bilir ama 27 senedir sesi-sedası çıkmadığına göre o da işin peşini bıraktı herhal... :D

labirent

Çizgi düşler çıkardığı Tex Willer serisini UZAY MEKİĞİ fiyatına satıyor ne yazık ki. Bütçem yetmediği için ayda bir kuyuya taş atıyorum bende. Başınızı ağrıtıyorsam kusura bakmayın lütfen.

YzbVolkan

Alıntı yapılan: Gabby - 16 Şubat, 2024, 22:05:31Ben bu İtalyanları bazen anlamakta zorlanıyorum pizagor, usta sinemacı Sergio Leone'yi "vahşi batı taklitçisi, İtalya için ne yaptı ki..." diye eleştiriyorlar öte yandan Amerikan yasalarının yılmaz korucusu ranger Tex Willer'e "milli kahraman" edasıyla yaklaşıyorlar. Hatta yanlış hatırlamıyorsam bir Tex almanağına yazdığı önsözde Bonelli açık açık: "Spagettiyi elbette çok severim ama aşırı şiddet ve oluk oluk akan kanın serbestçe kullanıldığı 'İtalyan Spagetti Western' sinemasını hiç sevmem" diyor, peşine de babasının da klasik Amerikan westernlerinin hayranı olduğunu, bu filmlerdeki zengin insani malzeme ve bol macera yapısını överek Hollywood güzellemesi yapıyordu.

İtalyan westernleri özelinde aslında Sergio Leone sinemasını "şiddet ve oluk oluk akan kan" ile özdeşleştiren Bonelli'nin söylediklerine bakınca sanırsın Tex evreninde her şey güllük-gülistanlık hiç böyle şeyler yaşanmıyor... :) Bunu deyince de aklıma hemen Cenovalı oyunbozan hınzır gazeteci-yazar Paglieri'nin, Tex'in 1.sayısından başlayarak 505. sayısına kadar kare kare tarayarak titiz ve kapsamlı araştırmaları sonucu hayata geçirdiği 1997 yılında yayınlanan "Non Son Degno di Tex" kitabı geliveriyor. :)  Bu 505 sayılık macerada Tex'in tek başına öldürdüğü kişi sayısı 2410... Dökümünü de veriyor: 1217'sini tabanca, 1013'ünü tüfek, 93'ünü dinamit, 87'sini yumruk, taş, ok, bıçak vb. ile bertaraf ediyor. Ayrıca Carson, Tiger ve Kit'in etkisiz hale getirdiklerinin toplam sayısı 1.176...  Şu anda Tex'in macera sayıları 760'lara falan ulaştı. Güncel rakam nerelere dayandı herhalde ancak Paglieri bilir ama 27 senedir sesi-sedası çıkmadığına göre o da işin peşini bıraktı herhal... :D

Tex sevenler James Bond sevenler gibidir. Tex olsun da çamurdan olsun derler :)))

trooper

Fumettiye ömürlerini vermiş Tex tutkunu büyüklerime bir soru sormak istiyorum. Lal'in çıkardığı Tex Willer serileri daha önce hiç Tex okumamış, bir girip bu neymiş diye bakmak isteyen birisi için uygun bir başlangıç olur mu?

Kinowa59

Merhaba değerli trooper. Tex efsanesine çizgi düşler'in çıkardığı Maxi Tex No 21 nuaces vadisi cildiyle başlamalısınız. 1838 yılında Tex henüz doğmadan başlayan macera, Tex'in doğumunu, çocukluğunu, annesinin ölümünü ve ilk gençlik yıllarını kapsayan süreci anlatmakta, Tex ve ailesi hakkında bilgi edinmemize yardımcı olmaktadır. Bu ciltten sonraki süreçte ise, tam bir Tex ordinaryüsü olan sayın Caretta bey'in ve başka
forum dostlarımızın  altın madalyon sayfasında yazdıkları " Tex okumaları " köşesinde yeterli bilgileri bulabilirsiniz.

hanac

Tex Willer Sayı 13 - Coffin'in Kaçakçıları

Tex Willer, bu sayıda Coffin'in izini sürüyor... Ancak Coffin ve çetesi de onun peşinde... Ve sadece onlar da değil, bu kez karşısında ordu da var.

Yayın Tarihi: Mart 2024
Sayfa Sayısı: 64
Fiyat: 60 ₺

Kinowa59

Tex willer No 13 Coffin in kaçakçıları hikayesini okuyunca Eylül 1948 yılında yayınlanan ilk Tex sayısı aklıma geldi. Düşününüz ki dostlar, ilk sayıda, tam 76 yıl önce yayınlanan İlk sayıda karşımıza çıkan Coffin 2024 Mart ayında halâ karşımıza çıkıyor. Macera tüm güzelliğiyle biz Tex tutkunlarını büyülemeye devam ediyor.

caretta

Bayram Bey Tex Willer'in ciltli versiyonundan kaç sayı çıktı? Bende 5 adet var. 6. sayı çıktı mı?

Kinowa59

Bende de 5 adet var. İlker özer bey'e TLF sordum, henüz 6 cilt çıkmadı dedi. Aylık Tex willer no 14 dahil cilt yapılacakmış.

Kinowa59

Tex willer No 14. Bir dehşetengiz macera daha. 1948_ 49 yıllarında yayınlanan ilk sayılarda karşılaştığımız silah kaçakçısı Coffin, Tex willer No 14 sayıda Tex tarafından cehenneme kömür küremeye postalanıyor. Forumda, bir kaç ay evvel ,  "Tex willer serisi Tex'e benzemiyor " gibi bir ileti okumuştum. Ben, bir Tex tutkunu olarak gördüğüm kadarıyla Tex willer serisi 75 yıl önce yazılmış, çizilmiş maceraların, bu seriyle, günümüzde çok daha detaylı ve derinlemesine analiz edilerek biz Tex tutkunlarına sunulmasıdır. Dört dörtlük, beş numara yüz yıldızlı bu güzel seriyi, Western tutkunu bütün dostlar kitaplığında bulundurmalıdır.