Tavşan Yılı - KaraKarga

Başlatan hanac, 04 Ekim, 2023, 20:29:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Tavşan Yılı 1-2-3.Kitaplar

-Rakakong'a hoş geldiniz! Burada hepimiz kardeşiz. Bundan böyle sizlerle Angkar ilgilenecek!

-Bunlar Punom Pen'den gelen yeni sığınmacılar.

-Karşılama şaşırtıcı!

-Bence de, haklarında söylenen onca şeyden sonra...

Yayın Tarihi: Eylül 2023
Yazar: Tian
Sayfa Sayısı: 384
Ebat: 16,5 x 24 cm
Fiyat: 235 ₺

worldman

Merhabalar bu eseri okuyanlar var ise yorumlarını paylaşabilir mi?

ferzan

Ben geçen ay okumuştum ama nedense buraya yazmayı unutmuşum.

Genel aura olarak Yalınayak Gen, Hakim'in Yolculuğu ve Maus'tan bazı tatları hatırlatıyor. Asla bu üç eser kadar tek başına güçlü değil ama üçünün de kendi içinde hissettirdiği bazı şeyleri yer yer hissettirmeyi başarıyor.

Gerçek bir hikayeymiş, çizerinin aile hikayesi. Hep duyduğum ama hakkında detaylı bilgimin olmadığı Kızıl Kmerler'in 1975'te  Kamboçya'da rejimi ele geçirmesi ve yepyeni bir toplum inşaası için kendi halkına dünyayı dar etmesinin hikayesi bir anlamda. Hayatta kalma ve aile koruma mücadelesini dibine kadar hissettirdi.

Başlangıçta biraz içine girme sorunu yaşasam da bir noktadan sonra çok güzel aktı ve okuduğuma da, harcadığım zamana da asla pişman etmedi. Türün meraklıları için okunup arşivlenmesi elzem eserlerden dersek herhalde çok abartmış olmayız.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

worldman

Sizin değerlendirmeniz benim için önemlidir. Teşekkürler.

ferzan

Estağfurullah, ben teşekkür ederim.

Yayıncısı kitaptan tadımlık bir PDF vermiş kendi sitesinde, onu da paylaşayım;
    https://static.destekdukkan.com/files/urun_urunler/file/8c/tavsan-yili.pdf

Hepi topu 4-5 sayfaya anca yer kalmış künye ve boş sayfaların zulmünden, her zamanki gibi. Gene de bu ilk sayfalar, kitabın geneline göre biraz düşük kalmış sanki. Genel olarak kapağın kalitesine geliyor sayfalar ilerledikçe.

Tabi Kara Karga adeti olduğu üzere her kitapta kullandığı ortak fontu bir kez daha kullanmış ki gerek Oğulların Diyarı olsun, gerekse Tavşan Yılı ve diğer bazı eserler olsun, özgün auralara şahane birer balta vuruyor her seferinde. Baobab'ta böyle bir şey göremeyiz, bizzat bu konuda uzmanlaşmış bir isme orijinal yayınına en yakın font yaptırılır ama Kara Karga bu konuda gayet vurdumduymaz davranır ve eleştiriye de son derece kapalıdır. Tarafımdan bizzat test edilip onaylandı geçmişte. Aşağıya iki ayrı dildeki edisyonlarından sayfa örneği paylaşıyorum. Oradaki balon yazılarla bizim edisyon (üstteki PDF içerisindeki tadımlıktan) karşılaştırılabilir.

Hadi Tavşan Yılı'nda sadece atmosferi biraz değiştirmiş oluyor ama Oğulların Diyarı'nda bazı karakterler bünyesinde bizzat yozlaşma temelli bir ses çatallanması söz konusuydu ve orijinalinde cızırtılı bir el yazısı ile vurgulanan bu karakterlerin konuşma balonları bizde klasik Kara Karga ve Kutlukhan Perker balon yazı fontuyla cillop gibi yazılmıştı. Buna dikkat etmeyi çoktan bırakmıştım ama gene bir şekilde gözüme battı Tavşan Yılı vesilesiyle. Neyse ki Baobab ve onun gibi bir iki yayıncı var da bazı yabancı filmlerin Türkçe dublajında gösterilen nokta atışı seslendirme hassasiyeti misali çizgi romanda da aynı özene maruz kalıp yüzümüz gülebiliyor.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com