Mister No denen mağlup

Başlatan Saki, 02 Kasım, 2023, 09:33:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Saki

Bahia'da

İşim bitti, öyle mi?   

Ben.. Ben   Maalesef, aldığın yaralar ciddi, dostum, ama belki kurtulabilirsin.

Kahrolası Fonseca... Başardı   

Bir gecede Kangaseyroları yok etti ve Sertao'da tüm umut ışıklarını söndürdü.

...

Mister No Sertao'yu terkediyor

Elveda Kaptan Curisco

Saki

Açtığım başlığın ismi Mister No denen mağlup. Aslında Türkçe uygun sözü bulamadım. İngilizcede buna loser denir. Yani, Mister No denen loser.

İngilizcede You are a loser diye bir şey denir. Ve loser başarısız, hayatı kaymış, ezik, kaybeden kimse demektir.

Mister No gerçekten böyle birimidir.

Yukardaki paylaştığım karelerde Mister No, Bahia'da 50 lerde sosyal adalet için savaşan Kangaseyroların arasına karıştı ve burada yeni tanıştığı ve sonradan çok  yakın arkadaşı olacak Kangaseyroların başı, Kaptan Curiscoyu kaybetti.

Ama her bir kahraman gibi hesapları kapatmadan Bahia'yi terketmedi. Büyük toprak sahibi olan ve emir veren albay Fonseca, Kangaseyroları bir gecede katleden kaptanı ve Fonsecanın korumalarnı öldürdü.

Devamdaki paylaşacağım karelerde Mister No nun gerçekten bir loser olup olmadığı meydana çıkacaktır.

Saki

Saki

Mister No'nun hayatında kızlar çok önemli yer alıyor. Ben ise Mister No serisinde şimdiye kadar en tatlı kızı gördüm...
Umarım ki Diso bu kızı çizerken herhangi bir fotoğrafa bakmamış!

Saki

Yine de Mister No'nun hayatında en önemli kız Patricia Rowland. New York Yale Üniversitesi arkeoloji eğitim görevlisi. Mister No ile birçok macerayı beraber yaşayacaklar. Acaba kaç defa hayatını kurtaracaktır.

Patricia arkeoloji söz konusu olunca meraklı, eksantrik, fanatik, tuhaf, ve dahidir, kişi olarak kendine güvensiz ve değişken bir karaktere sahiptir ve çok deli biridir.

Düşündüğümden bile daha güzelmiş. Hoş geldin, bebek! Belediye başkanı karşılamaya gelemedi, özür diliyor ve seni karşılamam için beni gönderdi..

Hmm...

Neyin var, bebek, senin taksicin benim, bunu hala mı anlamadın? Hadi arabaya bin ve seni köşküne bırakayım.

"Bebek?" Nedir bu uygunsuz ifadeler?

Öyle mi? Bunlar uygunsuz ise o güzel bacaklarını gösterdikten sonra ne duyacaklarını göreceksin.

Seni gidi seviyesiz! Sen kiminle konuştuğunun farkında mısın? Ben Profesör Patricia Rowland'ım..

Miranda naif, Anouk naif, Kolombiyalı Beatrisa kaçık, Patricia deli, Madlena çok şeker... ama asıl Delia denen kız Mister No'yu altüst edecek..

Saki

Birçoğumuz Mister No nun maceralarnı baştan sonuna kadar okumuşuzdur, yada bir kaç defa baştan sona kadar okumuşuzdur ve okumaya devam edeceğiz.

Herkez farkına varmıştır ki Mister No tam anlamda bir çizgiroman kahramanı değildir. Tam anlamda çizgiroman kahramanları kusursuz olarak önümüze sergileniyor ve hemen hemen hiç yara almadan tüm düşmanlarnı mağlup ederek sonunda her zaman onlar kazanır. Mister No'nun ise kaç defa dövüldüğünü hepimiz biliyoruz.

Ancak, böyle bir kahramanları her zaman kollayacak biri var. Teksi örnek alırsak, Teksi kollayan Carsondur, yada Tiger Jack,

Martin Mysterde bu Yavadır.

Zagora gelince, bu Çiko dur. Bir çok defa Zagorun hayatını kurtarmıştır.

Ama Mister No yu kollayacak tek kişi Otto Kruger dir, ama Otto Kruger her zaman yanında yoktur.

Otto Kruger de zaten bir kahramandır, kusursuz olmayanlardan, tabiki. Otto Kruger bir Bonelli kahramanı olabilirdi ve maceralarnı seve seve okurdum. Böyle bir seri başlatsalardı çok iyi olurdu.

Saki

Şimdi Delia ile olan maceraya gelelim.

Yazar Alfredo Castelli

Çizer Monti

Mister No bu macerada , siyasete, gizli örgütlere, kimin hangi amaç için savaştığının belli olmayanlara karşı savaşmıyor, onların tarafından kullanılıyor. Kahraman değildir. Birçok macerasında böylelerine karşı savaşacak ve sonunda galip çıkacak, ama burada tamamen normal bir insan olarak davranıyor.

İlk defa o kadar çok kadından sonra hayatının kadınını bulmuş sanırken onun öcünü almak için kendi
savaşını yürütüyor, ancak, bu kadının tarafından kullanılacaktır ve ne kadar naif biri olduğu ortaya çıkacaktır.

Eğer macerada paralel olarak geçen her şeyi ihmal edersek, böyle bir duruma biz de gerçek hayatta düşebiliriz. Mister No burada sıradan bir insanın tasviridir.

Sürekli sersemlemiş görünüyor.

Bu macera James Bond tipi bir maceradır, uluslararası ispiyonluk, gizli örgütler, suikastlar.

James Bond filmlerinde kızları baştan çıkarıyor. Bu macerada ise Delia denen kız Mister No'yu altüst ediyor.

Yine de James Bond Mister No ile boy ölçüşemez.

James Bond teknik destek alıyor, arkasında MI6 duruyor, istihbarat bilgisi kullanıyor.

Mister No ise bunların hiçbirini kullanmıyor ve çok karmaşık olaylara yalnız katılıp her şeyin üstesinden gelmeyi başarıyor.

Saki

Mister No Delia ile hayatının en güzel anlarını yaşıyor.

"Beden ve Ruh". En sevdiğim şarkı. 

Bunu dinlerken çok mu oynadın 

Evet.. Ama bu defa her şey çok farklı...

Eskiden hiç böyle olmadım, Delia... O kadar çok kadın sevdim. Ama bu defa... Her şey çok farklı.

Seni bulacağım, lanet olası köpek.  Seni dünyanın sonuna kadar takip etmek zorunda kalsam bile seni bulacağım.

Saki

Saki

Dediğim gibi Mister No'yu kollayan tek kişi Otto Kruger'dir.

Mister No'nun kadınların yüzünden çektikleri canımı sıktı. 

Biraz Mister No'nun tek ve gerçek dostu olan Otto Kruger'in neler yaptığını görelim. Patricia'da burada. Rio Negro-Gecenin Gölgeleri ve Maya Tapınağı.

Saki

Yukardaki karelere  baktığımda kendimi sanki film seyreder gibi hissediyorum. Amma da çizmiş Diso. Her kare, her hareket sanki bir film senaryosu...

Saki

Açtığım konunun başlığı Mister No nun kadınların yüzünden başına gelenler olsaydı belki daha iyi olurdu. :)

Çünkü, Mister No, bir kadını, daha doğrus, bir arkadaşını koruduğu için (Irena ve daha iki kız var ya) Afrikanın bile yolunu tuttu.

Saki

Mister No'nun maceralarna yeniden bir göz atarsak, birçok macerasında değil ama baya maceralarında, Mister No'yu bir kadın teşvik ediyor. Yada yaşanan macera bir kadının yüzünden başlıyor mu desem. Nedenler ise farklı olabilir.

Patricia söz konusu olunca, bu zaten hep böyledir.

Mister No gerçekten kaybeden birimi bu birçok açıdan bakılabilir. O zaman konu daha çok açılır. Bu soruyu Mister No dendiğinde mutlaka kendi kendimize sormuşuzdur. Çünkü, dedğim gibi, Mister No kusursuz bir kahraman değildir.

Mister No kahraman-antikahraman, içkici, düzensiz, kavgacı, kavga çıkaran, çapkın..ve saire olarak sürekli tanıtılıyor (du)

Saki

....
Bugün yüzündeki parlaklık kaybolmuş ve gözlerinde kalbini örten kara bulutlar görünüyor. Senin istediklerini yerine getireceğiz, ancak, dikkat et, senin en büyük düşmanların içinde gizli olmasınlar,  dostum...

Bir insan aşık olunca en güçsüz ve en çaresizdir.

Mister No gibi bir insan bile, ki Mister No İkinci Dünya savaşına katılmış, dünyanın her yanında savaşmış, bin bir tehlike atlatmış ve Mister No'yu okuyanlar bunu çok iyi bilir, böyle bir duruma düştü.

Herşeyi ve herkezi unuttu, arkadaşlarnı da, en yakın arkadaşlarnı da, Patriciayı da, diğer kızları da, da ğeçmişini de ve sonunda kendi kendini bile unuttu.

Saki

Böyle bir duruma biz de düşebiliriz. Hepimiz aşık olmuşuzdur. Ben kendim bile böyle bir duruma düşmüşümdür.

Herşeyi ve herkezi unuttum, ne arkadaş, ne akraba, ne ailem, bişey, tamamen kafamı bozup, kendi kendimi bile unutmuştum.

O zamanlar gerçekten nekadar çaresiz ve güçsüz olduğumu anladım.

Ama atlattım ve kendime geldim.  :)

Kim kazandı, kim kaybetti artık önemi kalmadı.