Fantastik Dörtlü'de Son Durum...

Başlatan pizagor, 27 Ağustos, 2010, 18:50:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalidor

Crom! Ölüleri Say...

tommikser

Ben bunun bir kısmını izlemiştim.Emin olun yeni çekilene göre süper.En azından gerçeğine yakın.Tamam efektler kötü ama bence o döneme göre mükemmel.Elinde imkan olan bulup izlesin derim.

Gambit

En azindan thing yeni filmlere gore cok daha basarili olmus

hanac

Human Thorch ne zaman geri döndü ?

rumar80

600. sayıyla, ama detayı bilmiyorum

hennessy

[IMG]http://m.YollaYap.com/ban/1339171477561.jpg[/img]

Biz çizgi romana değer vermeyelim adamlar 250 dolara satsın...........
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

pizagor

Marvel Now ile Fantastik Dörtlü'nün suyunu çıkarmak!!! Özellikle Miss Thing'e dikkat çekmek istiyorum!!!

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Future foundations kadın grubumu oluyor? She Hulk ve Medusa'yı tanıdım. Ama diğer ikisi?

Thing olayına gelince... Fantastic four 170.sayıda benzer bir olay yaşanmıştı. Önceki sayılarda Hulk ile savaşırken gamma ışınlarına maruz kalan Ben Grimm insana dönüşmüştü. Bunun üzerine Reed Richards özel bir kostüm tasarlayarak Ben Grimm'i içine sokmuş ve tekrar Thing olmasını (bu sefer kostümlü) sağlamıştı.

dorukgs

Marvel Now ın saçmalıklarından biri daha! Future Foundation hiç olmamış bence !!

darkwood

Marvel in karakter dönüşümlerini ve yeni karakter yaratmadaki ustalıklarını özellikle Avangers maceralarında hali hazırda bol bol görüyoruz. Böyle düşündüğümüz zaman aslında garipsenecek bir durum yok.
Darkwood Sakinleri..

pizagor

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

berkuralcan

Yukarıda linki verilen FF konusunda da, burada da yazılanları okudum, ve anladığım kadarıyla Hickman döneminde Fantastic Four'da olanlara karşı haklı bir önyargı söz konusu.

Fakat, Fantastic Four'un son dönemi, yani son birkaç yıldır devam etmekte olan dönemi, bana kalırsa FF'in (Stan ve Jack dönemi dahil) en kaliteli dönemiydi. Evet, Spider-Man'ın takıma katılması, Johnny Storm'un kısa aralıklarla ölüp geri dönmesi, Fantastic Four'un hem Marvel Evreni içinde, hem de gerçekten dergi olarak imaj ve isim değiştirmesi, son derece dramatik değişikliklerdi, fakat bu değişiklikler, aslında bu tarz "ilgi çeksin / para kazandırsın" diye yapılan basit değişikliklerden farklıydı.

Bu öğeleri de başarıyla kurgusuna yedirerek, Jonathan Hickman ufak aralıklarla neredeyse 50 sayıya yayılan muhteşem bir hikaye yarattı. Bu elli sayının tamamı seriyi ilerleten, kurguyu güçlendiren sayılar oldu; fakat tabi seriyi başından beri takip etmemiş olan pek çok okur da, olayın içine girmekte zorlandığı için, Fantastic Four'u çok yabancı, çok karışık bir dergi olarak görmeye başladı.

Üzerinde uzun süre uğraştıktan sonra, seriyle ilgili bir yazı yazmayı başardım. Şu adresten okuyabilirsiniz. Yazı fazla güzel olmadı, çünkü Hickman'ın kurgusu öyle bir kurgu ki, tamamını aktarabilmek için, bir bütün olarak kurguyu ele almak, yan olayları özetlemek, bu yan olayların ana olay akışına nasıl bağlandığını anlatmak, yani kısacası, neredeyse sayı sayı bir özet çıkartmak gerekiyor.

Olay da birden fazla evreni kapsadığı ve birden fazla zaman diliminde geçtiği için, bunu yapmak oldukça yorucu ve açıkçası, sıkıcı bir iş.

Bunu yapmayıp, sadece yorumlamaya çalıştığınızda da - Fantastic Four, dediğim gibi, okumayanlar için "yabancı ve karışık" bir dergi halini aldığından, yaptığınız yorumlar zaten bir anlam ifade etmiyor, çünkü seriyi okumuş olan biri, zaten dediklerinizin farkında oluyor, okumamış olanlar da sonuç olarak yine bir şey anlamıyorlar :D

Yine de, elimden geldiğince konunun başını özetleyerek ve temel gerçekleri yorumlayarak, ortaya bir şeyler çıkartmaya çalıştım. Yazının ilk bölümü zaten yazının neden olmadığı ile ilgili, ilginizi çekerse okuyabilirsiniz. :D

Bunun dışında, linki göndermemin temel sebebi, içinde Hickman'ın temel hikayesini kavramak için yeterli olacak bir okuma listesi barındırması. Eğer imkanınız varsa, mutlaka bir şans vermenizi öneriyorum, çünkü Marvel anlamında gerçekten nadir görebileceğimiz bir kalitede, bu yayınevi içinde düşünüldüğünde, belki Earth X ile falan kıyaslanabilecek bir hikaye.

Benim de kişisel olarak, son on - on beş senelik periyoda baktığımda, okuduğum en iyi ana akım süper kahraman hikayesi. O yüzden mutlaka tavsiye ediyorum, Marvel - DC'den çıkıp, bu ayarın üzerinde olan dergileri siz de seviyorsanız, hoşunuza gideceğini garanti edebilirim.

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

connyapku

Bir yayinevi  yillardir istedigimiz Fantastik Dortluyu yayinlasa . En sevdigim cizgiromanlardan biri.

ilk sayilardaki sadelik cok guzel

hanac

Fantastik Dörtlü'nün yeni renkleri kırmızı-siyah.

Ben beğendim, yakışmış.