Brendon - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 07 Eylül, 2010, 22:18:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: alan ford - 18 Kasım, 2013, 14:44:40
Birde üstüne Bonelli potansiyel gördüğü her yazar çizeri Teks kadrosuna katınca iş iyice bozuluyor ;)

Konu çizgiyse Brendon çizer bakımından oldukça şanslı. Çizerlerinin kalitesi Teks çizerlerinden hiçte aşağı değil, hatta bazı çizerlerden daha bile iyiler. Seriyi çok sevmemin en önemli etkenlerinden birisi çizgi kalitesidir kesinlikle.

pizagor

Alıntı yapılan: Gambit - 18 Kasım, 2013, 11:31:10
tatsizlasacak bir durum yok, arkadasla konusuyoruz, araya girmeye gerek yoktu Ozgur, tesekkurler

Keskin adamsın bro, işin nereye varacağı belli olmaz. Misal yukarıdaki alıntı :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Gambit

Alıntı yapılan: designer73 - 18 Kasım, 2013, 13:46:11
Gambit, Türkiye'de sol'u oynayan muhalefet gibi maşallah ;D

demirbas yok ya ortalikda, az hareket olsun diyorum zaman zaman  ;D

bu arada cizgi kalitesi konusunda brendon i cidden begenirim, o konuda yorumum yok bak  :)

pearl jam

Son yıllarda okuduğum yeni Fumetti serilerinden gerçekten beğendiğim tek seri Lilith oldu ( biraz da Dragonero )  1001 romanın çıkardığı "Billy The Kid - Öldüren Kin" de seri olmasa da genel olarak son zamanlardaki en beğendiğim fumetti. Fumetti olsun comics olsun tek bir karakterin uzun serilerinden uzak duruyorum artık, maceralar bir yerden sonra ister istemez tekrara geçiyor. 

Ben bir de şu 40 yıllık fumetti formatına kafayı takmış durumdayım  ;D. Brendon'ı okurken de aynı şeyi düşündüm; tamam çizimler çok güzel ama neden bu kadar küçük formatta basıyorlar? Billy The Kid veya pis işler formatına geçse fumettiler çizimler daha güzel gözükecek sarımsı renkteki kağıt yerine beyaz kağıda basılsa siyah beyazın tadına daha güzel varacağız gibime geliyor. Yılların çr ekolünü değiştirmek saçma gelebilir belki ama ne yapayım böyle düşünüyorum yaşlandım artık gözlerim yoruluyo valla  ;D ;D

kalidor

Brendon'un yazarı Claudio Chiaverotti reyizin senaryoları genelde iyi oluyor. Kendisinin yazdığı Dylan maceraları da zaten farkettiriyor.  Hennesy bir röportaj yapsa keşke  ;)
Crom! Ölüleri Say...

darkwood

Her zaman bahsettiğimiz genel olarak adetsel olarak çizgiroman okuyucusunun azaldığını bir kenara koyarsak, oransal olarakta bundan en çok nasibi alan şüphesiz fumettiler.
Fumetti okuyucusunun azaldığı yolundaki görüşlere üzülerekte olsa bir okuyucu-satıcı  olarak bende gözlemliyor ve katılıyorum.
Bunun nedenlerini en iyi fumetti okuyucu yaş ortalamasında, düşen tiraj ve satış adetlerinde görüyoruz. Fumetti okuyucu yaş ortalaması 40 yaşın üzerinde seyrediyor ve gittikçe bu seviye yukarı doğru tırmanıyor. Lal gibi fumetti yayınlayan yayın evlerinin yanlış satış politikalarıda bu durumu olumsuz etkiliyor.
Bunun yanında son yıllarda değişik çizgiromanlar ile desteklenen fumettiler "Brendon, Dylan Dog, Nathan Never, Julia, Lilith, Dragonero, Le storia v.s." ile bu sektörü bir parça daha ayakta tutma çabasındalar.
Fumetti okuyucu kitlesinin azalmasının nedenlerinin en başında ise tanıtımsızlık ve özellikle görsel medyanın etkin kullanılamaması geliyor.
American comics firmaları dev bütçeli filmlerinden tutun, figür oyuncak ve kıyafetleri ile bu işin tanıtımını en güzel şekilde yapıp kendi çizgiromanlarına prim yaptırıyorlar.  Özellikle mangalar,  animeleri vasıtası ile büyük ilgi görüyor ve yeni neslin göz bebeği olarak çizgiroman sektöründe emin adımlarla ilerliyor.
Frankofonlar ise; az fakat, öz ve kaliteli işleri ile varlıklarını devam ettiriyorlar.
Darkwood Sakinleri..

DAMPYR

İyi yakalamışsın Ümit. Ben birşeyi merak ediyorum çizgi romanlarda bir ünlüden alınan yüz çizimi için o ünlüye telif hakkı ödeniyormu acaba... ??? ::) :D

darkwood

Alıntı yapılan: ümitkr - 22 Ocak, 2014, 00:06:28

Fumetti de sınırları zorlayan Brendon ile ilgili çarpıcı bir tesbit daha.

Üç ay ara ile yayınlanan ve daha sık yayınını beklediğimiz Brendon'un 12.cildini hala okumadınız mı yoksa.  :o
Darkwood Sakinleri..

DAMPYR

Brendonda Masalımsı hikayeler güzel olmuyor.Ama katilli, korkulu, yaratıklı hikayeler Brendonu çok güzelleştiriyor... 8) ::) :D

ümitkr

Alıntı yapılan: KIZILMASKE - 22 Ocak, 2014, 20:07:50
İyi yakalamışsın Ümit. Ben bir şeyi merak ediyorum çizgi romanlarda bir ünlüden alınan yüz çizimi için o ünlüye telif hakkı ödeniyor mu acaba... ??? ::) :D

Teşekkür ederim. Woyzeck en sevdiğim tiyatro oyunlarından biri. Daha öykünün ilk sayfalarından çağrışım yapınca arayıp oyunu buldum, hikayenin ortasındayken de bırakıp oyunu okudum, tekrar Brendon'a döndüm... Sonra da film falan derken :) İki hoş çalışmanın yolunun kesişmesine bayıldım.

Telif...? Sahi ödeniyor mudur? Ken Parker v.s.

Gambit

Alıntı yapılan: ümitkr - 26 Ocak, 2014, 05:56:14
İki hoş çalışmanın yolunun kesişmesine bayıldım.

Fumetti lerle, diger calismalarin (tiyatro, film, aktor - aktris benzerligi) yolunun kesistigi yok aslinda.

Fumetti ler kopyaci.

Italyan lar Amerika ozentisi ve mesela Nathan Never in maceralarinin cogu tamamen Amerikan film / kitaplarindan araktir. (calma). 

HayalGücü

Tartışmaya girmek istemiyorum. Çünkü çok anlamsız. Bu yüzden geri cevapta yazmıcam. Kaç tane kitabınız olduğuda önemli değil, söylemler önemli.

Fumetti'ye laf atma çabanızı anlamadım. Fumetti hikayelerine çalıntı demek çok büyük haksızlık, bazı bölümlerde esinlemeler olabilirki bu çok doğal ama çalıntı demek gerçekten saçma.
Fumetti hikayeleri kötü adam iyi adam olayı gibi basit değildir. Şöyle bir örnek vereyim: Kendinizi senarist olarak düşünün. Bir oturun standartlarına uygun olarak herhangi bir süper kahraman hikayesi yazmayı deneyin daha sonra bir Fumeti hikayesi yazmayı deneyin. Bakalım hangisi daha kolaymış. Hemde bu hikayelerden 100lerce yazacaksınız.

Gambit

Alıntı yapılan: Phoney - 26 Ocak, 2014, 09:41:30
Tartışmaya girmek istemiyorum. Çünkü çok anlamsız. Bu yüzden geri cevapta yazmıcam. Kaç tane kitabınız olduğuda önemli değil, söylemler önemli.

Fumetti'ye laf atma çabanızı anlamadım. Fumetti hikayelerine çalıntı demek çok büyük haksızlık, bazı bölümlerde esinlemeler olabilirki bu çok doğal ama çalıntı demek gerçekten saçma.
Fumetti hikayeleri kötü adam iyi adam olayı gibi basit değildir. Şöyle bir örnek vereyim: Kendinizi senarist olarak düşünün. Bir oturun standartlarına uygun olarak herhangi bir süper kahraman hikayesi yazmayı deneyin daha sonra bir Fumeti hikayesi yazmayı deneyin. Bakalım hangisi daha kolaymış. Hemde bu hikayelerden 100lerce yazacaksınız.

aman cevap yaz

soylemler onemli diyorsun, direk bana satasarak kac tane kitabiniz oldugu onemli degil gibi alakasiz bir cumle sokusturuyorsun araya ? amacin ne ki

Fumetti hikayeleri basit degildir demek icin 10 cesit farkli tarz okumus olmak lazim once. Sen neyi okudun ki basit degildir diyebiliyorsun ?

Ben fumetti basit demedim ayrica, alintici ve kopyacidir bazi durumlarda dedim. Dedigimin de arkasindayim. Ac bak nathan never larin ic editor yazilarina. Zaten ayni seyi editorler diyor  ;D

Fumettinin cok degerli yazarlari var, "bkz. Giancarlo Berardi" ama bu diger fumetti yazarlarinin kopyaci olmadigi anlamina gelmez.  Adamlar o kadar tembel ki, Umit in verdigi ornekte oldugu gibi, adamin yuzunu bile ayni ciziyor (belki cam a fotosunu koyup uzerinden gecmislerdir, inanirim o kadar kopyaci olduklarina)

ümitkr

Alıntı yapılan: Gambit - 26 Ocak, 2014, 14:36:57
Adamlar o kadar tembel ki, Umit in verdigi ornekte oldugu gibi, adamin yuzunu bile ayni ciziyor (belki cam a fotosunu koyup uzerinden gecmislerdir, inanirim o kadar kopyaci olduklarina)

:) Şimdi "Woyzeck de gazete haberinden esinlenilmiş de yazılmış" desem... "Shakespeare'nin tüm hikayeleri tarihten alınmış öykülerdir" desem...

Özünde demek istediğin şeyi anlıyor ve fazlaca katılıyorum ama galiba neyin alındığına değil "nasıl anlatıldığına" baktığımdan değerini farklı yorumluyorum. Kolaycılık mı eleştirdiğin bölüm? Bak asıl ona katılıyorum. Bunun dışında da her biri birbirinden alıntılanmış veya çeşitlendirilmiş comics aleminin de sıkı okuruyum. Özellikle de DC Comics hastasıyım ve yeniliğin kalmadığına üzülerek şahit olduğum bir evrenin sonsuza kadar sürmesini istiyorum. Tencere dibin kara seninki benden kara bir durum benim içine sıkıştığım ya başkalarını bilemiyorum.  ???

Benim durumum bu bu konuda  :-\ ;)