Arslan Bey - 1001 Roman Türk Kahramanlar Dizisi 1 - Ersin BURAK

Başlatan hanac, 25 Eylül, 2010, 10:33:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Ersin Burak 31 Ekim de Kitap Fuarinda Arslan Bey adli eserini imzaliyor.

Bu konuda biraz bilgi alabilir miyiz ?

Tek sayi mi olacak ? Kaç sayfa olacak ? vs.

tamerozcan

96 sayfalik bir albüm olacak. 26x19.5 cm ebadinda, siyah-beyaz mat kuseye baski olacak...
Sevgili Ersin Burak'in baska bir eserini ve Arslan Bey'in baska macerasini da yayinlamayi düsünüyoruz.
Ama fuara ancak ilk Arslan Bey albümü yetisecek gibi görünüyor.
Selamlar...

hakan alpin

s.b

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

tamerozcan

Ünlü ve basarili çizerimiz Ersin BURAK'in 1972 yilinda çizdigi Arslan Bey karakterinin ilk kitabi...
Piri Reis'in fedaisi Arslan Bey'in basrolde oldugu bir tarihi kahramanlik hikayesi...

96 Sayfa, 19,5x26 cm. ebatlarinda...
Etiket fiyati 10 TL...

s.b

Arslan Bey'i okudum. 1972 yilinda yayinlanmis bir çizgiroman olarak mükemmel duruyor. Çizim ve konu iyi.
Ersin Bey bu çizgiromanin aslini renkli olarak mi hazirlamisti acaba? Çünkü resimlerde gri tonlamalar var. Asli renkliydi de 1001 Roman siyah beyaz mi basti acaba diyorum.
Türk Kahramanlar Dizisinde Ersin Burak'in diger çizgiroman eserlerini de görmek isterim.

ferzan

2005'ten beri,yani Ersin Burak'in Vatan gazetesi için çizdigi son Civanmert Kerim ve Dilaveran öykülerinden bu yana özlemini duydugum çizgilere yeniden kavusmanin memnuniyetiyle bazi noktalara deginmek istiyorum...Toplamda 92 sayfa olan macerada,tüm sayfalardaki panelleme sisteminde enlemesine bir bölme sözkonusu...Bu da aklima gazetede tefrika edildigi yillarda maceranin yarimsar sayfa formatinda yayinlanmis olmasi ihtimalini getirdi ki,Civanmert Kerim'in de gazetede tefrika edilme biçimi yarim sayfalik ölçülerdedir...Keza,Dilaveran'da da yarim sayfadan ziyade bant formatina daha yakin bir ölçü vardir...Kisacasi,yarim sayfa formati ve bu formata uygun kareleme biçiminin Ersin Burak'in eserlerine çok yakistigini düsünüyorum...Albüm formatinda yayinlanabilmesi için bu sayfalar birlestirilmis ve ilk yayinlandigi tarihte gazetede 184 gün sürmüs olan bu eser,kitapta 92 sayfaya basariyla uygulanmis...En azindan öyle olduguna inancim çok yüksek,zira 1972'de tefrika edildigi ilk halini hiç görmedim,yalnizca olasiligi yüksek bir tahmin benimkisi...
    Gri tonlara gelirsek,ben de s.b'nin süphesine katiliyorum...Galiba eserin orijinali renkliydi...2004'te,son sayfalari ramazan ayina denk gelen ve arife günü biten 166 yarimsar sayfadan olusan Civanmert Kerim - Ayasofya'daki Altar isimli öykünün son 20-30 sayfasi da renkli basilmisti...Tabi,gazetedeki çizgi öykü ve komedi bantlarinin ramazan özel sayfasina tasindigindan da olabilir...Dilaveran - Menapa'nin Intikami da bastan sona gri tonlar içeriyordu...Muhtemelen o da renkli hazirlanmisti...
    Bir de ufak bir sorum ve ricam olacak 1001 Roman yetkililerinden...Çok önemli degil gerçi ama,yine de dikkate alinirsa benim gibi takintili bir okuru çok mutlu etmis olursunuz...Ersin Burak eserlerini büyük ölçüde takip edebilmis ve biriktirmis bir okur olarak merak ettigim nokta su:Ersin Burak da tipki agabeyi rahmetli Sezgin Burak gibi çizdigi her sayfanin sol üst kösesine minik bir kutu içerisinde sayfa numarasini yazar,böylece gazeteden takip eden okurlar öykünün hangi asamada seyrettigini az çok tahmin ederler...Suat Yalaz'in sayfalarinda ise numaralandirma sag alt kösededir ve sahsi kanaatimce sayfa numaralandirma biçimi,eserdeki karelere uygun olarak dengelenmis hos bir ayrintidir...Arslan Bey'de takintili oldugum sayfa numaralarini göremedim,acaba orijinalinde de yok muydu,yoksa vardi da okurlarin kafasi karismasin diye yayina hazirlanma asamasinda silinip örtüldü mü?Ayni sekilde,Ersin Burak'in el yazisiyla yazdigi ve çizgisiyle mükemmel bir uyum içerisinde akip giden kaligrafisini de en azindan Civanmert Kerim albümlerinde muhafaza ederseniz,sayfalarin daha samimi ve karakteristik görünecegine eminim...Sonuçta bir zamanlar sadece gazeteler için hazirlanmis bu eserlerin safligiyla gazete çizgiromani gelenegimize de hos bir saygi durusu olacagini düsünüyorum...
    Dedigim gibi,önemsiz ayrintilardan bahsettim...Hani olursa daha samimi olur,hem de yayina hazirlama asamasinda dizgi için de zaman kaybi olmaz diye...Ben en nihayetinde tutkulu bir okurum ve isin mutfaginda olup nasil yürütülecegini bilen sizlersiniz...Hersey bir yana,Türk çizgiromaniyla bizleri yeniden bulusturdugunuz için en içten tesekkürlerimi sunarim...Umarim kosullarin elverdigi ölçüde,en kisa zamanda Ersin Burak'in diger eserlerini de yayinlayabilirsiniz...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

1001roman

Sevgili Ersin agabey satirlarinizi okursa çok mutlu olur her halde.
Arslan Bey ile ilgili olarak sunlari söylyebilirim,
Evet 1972 yilinda gazetede tefrika edilmisti ( bizde var isteyen görebilir ) biz alt alta getirerek iki günü bir sayfa yaptik.O zamanda mecburen sayfa numaralarini sildik.Buna bile dikkat etmis olmaniz çok güzel !
Eser renkli degil siyah/beyaz ancak half tone dedigimiz bölgeler taraninca sanki renkli bir sey siyah beyaz basilmis gibi duruyor.Buna yapilabilecek bir sey yok.Göze hos görünsün diye 70gr Enzo kagida bastik,beyaz kagitta çok kötü duracakti.
Begeninize ve güzel sözlerinize Ersin Burak adina da tesekür ederiz.
Fuat AKTÜRE

Not:Ersin Burak'in diger eserleri de 1001roman yayincilik'tan çikacak.

gamlıbaykuş

Evet Fuat Bey, Türk Kahramanlari yayinlamaya devam. Güzel bir külliyata sahip oluruz insallah...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

ferzan

Bilgilendirme için çok tesekkürler...Büyük bir zevk ve heyecan ile izlemeye devam edecegim:)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

s.b

Bilgilendirmeniz için çok tesekkürler Fuat Bey. Ersin Burak'tan baska eserleri sabirsizlikla bekliyorum.