Nathan Never - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 10 Ekim, 2010, 15:31:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Doğa'ya biraz ekleme yapayım:

Nathan karısını öldüren kişi Ned Mace diye biri, aynı gece kızı ortadan kayboluyor. Nathan Shaolin tapınağında huzur bulurken kızı bulunuyor. Ancak kız katatonik. Hiçbir şeye tepki göstermiyor. Ciddi ve pahalı bir tedaviye ihtiyacı var. Onu bulan Alfa ajansının patronu Reiser Nathan'a çalışmasına karşılık tedavi masraflarını da öneriyor. Bu nedenle Nathan ortama dönüyor.

Doğa'nın dediği gibi Nathan'da popüler kültüre  göndermeler çok. Bununla ilgili bir başlığımız bile var:
http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,2158.0.html

Nathan eskiye özlem duyan, yaptıklarının vicdan azabını daima yaşayan bir insan. Asla sert bir kanun uygulayıcısı değil. Ne gerekiyorsa onu yapan, ama iç çatışmalarından kurtulamayan melankolik bir kahraman.

NIC

En son maceralarını 2007 yılında okumuştum(tabi tekrarları saymıyorum) ve 36-37. sayılar için şöyle bir yazı yazmıştım;

" bu iki sayı için yazılacak çok şey var aslında ama fazla spoil etmeden ucundan teğet geçcem.Yazma ihtiyacı hisetmemin nedeni
kronolojik sırada Son Dalgadan sonra(BKNZ. LAL NATHAN 19)okudugum en baba nathan macerası olmasıdır tabi bide dev nathanlarla dogrudan ilintili olmasıda bunda bir etken.bu iki sayı ile Nathanın artık tamamen özgün bir dünyaya geçişi net bir şekilde görülüyor.Zaten k.Demircanın yazısında bu iki sayı ve orjinal 50. sayı(yayınlansaydı lal 40. sayı olcaktı)51. sayıdan itibaren gelişecek tüm olayların dayanak noktası oluyormuş.neyazıkki nathan tekrar basılana kadar biz bunu göremicez.senarist Antonio Serra,çizerler Ivan Calcaterra, Gianmauro, Sergio Masperi, Francesco Rizzato.bence Claudio Castellininin çizgilerine çok yakın duruyorlar,çizimleri çok saglam yani.hatta sadece nusuth için bilem okanır yane.Allahım o ne güzelliktir öyle(tabii dünya ahiret siberalem gölge bacım olsun)macerada g.kardeşligi ile ilgili çogu soru işareti aydınlanıyor gibi ama aslında daha büyük açmazlara dogru bodoslama dalmamızı saglıyor.Aristoteles skotos abimizde tüm ihtişamıyla tybor ile kötü adam boşlugunu çok güzel dolduruyor.bunlardan hangisinin daha kötü oldugu yoruma açık bir mevzu ama şu kadarını söyleyim baba skotos yavrusu için çok büyük bir fedakarlık yapıyor.eger lex ve babasına benzetiyorsanız bu iki kaçkını,bidaha düşünün derim aynı durumda baba luthor lexi dakkasında harcardı.ve öldü sanılan(gabriel öldürmüştü)kal skotosta geri dönüyor.hikayede çok fazla balon ve yazının olmasının nedeni bunun aslında bir başlangıç hikayesi olması ve belli bir olay örgüsü yaratılmak istenmesinden kaynaklanıyor.ama merak etmeyin hiç sıkılmıyosunuz hatta bitince direk nathan büyük albümlere sarılıyosunuz ve bu güzelim serinin bitmesine isyan edip isteğe göre bi ufak devirebilirsiniz(şaka tabi içmeyin günahtır)

hikayede nathanın öyle aman aman bi fonksiyonu bulunmamakla beraber şu söz bile onu seçilmiş kişi yapmaya yetiyor ve belkide tüm evrenin kaderini degiştiren bir motto haline geliyor:(hello motto  )"Hepimiz kendi kaderimizi çizeriz Rojkor,olan birşey varsa eğer,bu silinebilir(yürü be aslanım kim tutar seni)

tabi yerine oturmayan bazı taşlar var ve ben nathanın senaristleri bunca olayı nasıl birbirine baglicak merak ediyorum.ama daha çok merak ettigim bizim bu nathan olayını nasıl baglıyacagımızdır.hikayedeki tek eksik mizah unsuru,ki bu noksanlık genel olarak tüm fumettilerde görülüyor.işte bu noktada dylan dogu öpüp başıma koyuyorum   (bazen juliadada hoş tebessümler ettigim olmadı degil hani)vesselam,bu iki sayıyı akabindede oglaktan çıkan büyük albümleri okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum,okuyun bana dua etceksiniz 

not:nathanın 38. sayısı enfeksiyonda 39. sayfada sigmundun karşılaştıgı oyunsal yaratıklar ve game over yazısı bana marty amcanın bir macerasını anımsattı.tam olarak hatırlamıyorum ama teknobüyü ile ilgiliydi galiba.Marty amca başka bir boyutta hapsediliyodu,genç bir mucitin açtıgı bir geçitten geçiyodu v.s.hatta o çocuk lal martinde karşımıza çıktıydı.yanlışmı hatırlıyorum,yada banamı öyle geldi,bu konuda derin bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatırsa sevinirim.buarada teknoloji ve büyü kavramlarıda lal nathan 34. sayı katil uyduda işleniyor,bilgilerinize sunarım..."

Evet kaldığımız yerden devam ediyoruz,Nathan okumak güzel şey vesselam...

NIC

Nathan Never'ı daha önce hiç okumayanlar için biraz detaylı anlatmak istiyorum;Öncelikle eğer genel bir bilgi edinmek istiyorsanız şu sayıları mutlaka okumalısınız:
*Ad yayıncılık 1. sayı Özel alfa ajanı
*Ad yayıncılık 7/8 Yasak Bölge-Gölge adamlar
*Lal 1/2 Uzay Piyadeleri-Son Savaş
*Lal 3 Yıldızların Ötesinde
*Lal 8/9 Kötü anılar/Onbirinci emir(benim en sevdiğim maceradır)
*Lal 19 Son Dalga
*Lal 20 Gabriel Muamması
*Lal 33 Raven'in Dönüşü
*Lal 36/37 Gölge kardeşliği-Göç
*Oğlak dev Nathan never 1/2/3 Çifte Gelecek-Gelecekte Yolculuk-Yeni Bir Gelecek

Bu sayıları okuduğunuzda genel hatlarıyla olayı kavramış oluyorsunuz,bunları okuma şansı olmayıp yeni başliyacak olan Nathan Never serisini Okuyacaklar ise aşağıdaki yazacaklarımı incelerseniz,seriyi daha iyi anlayacağınızı umuyorum.

Nathan evreninde birden fazla anlatı kolu bulunuyor,ana evren ve dev sayıların olduğu evren bir müddet sonra birleşiyor;

Aristoteles Skotos;Mafya örgüt reisi,tarikat başı,Gölge kardeşliğinin dünyada yaşamak için geliştirdiği biyodroitlerle Gabrieli ele geçirmeye çalışıyor.Nathanın karısını öldüren Ned Mace'i 'robot canavar' yaptıran kişidir aynızamanda,son sayılarda sarayı yıkılmış Oda kaçmıştı

Nusuth;Gölge kardeşlerinden olan Nusuthun sevgilisi aytin lal 6. sayıda öldü.Nusuth ise bir biyodroid bedeninde yaşıyor

Gabriel;Bir Gölge Kardeşiyle bir insanın birleşiminden olan tanrısal bir varlık,ravenla savaşan gabriel,nathanın kızı ann ile iletişim kurmaya çalışıyor

Gölge Kardeşleri;Uzaydan dünyaya insanların yaptığı bir araştırma seferiyle gelen yabancı bir ırk.Ruhlarını insanlara aktarabiliyorlar,ama bu durum insanların çürümesine yol açtığından,biyodroit denilen insana benzeyen biyolojik organizmaların içinde yaşıyorlar

Tybor;Asi gölge kardeşi.Gölge kardeşlerin dünyayı ele geçirmesini istiyor.

April,May ve July Frayn;Alfa ajanları.Büyük albümlerde anlatılan teknobiyoloji savaşlarıyla ve yeni insan ırklarıyla aralarındaki ilişki ilerki sayılarda orataya çıkacak.

Kal; Skotosun ölen oğlu,Gabriel öldürdü.Skotos'un diğer oğlu ise Alfa ajanı;Jack O'Ryan hastalık kaptığı için yüzü çürüyor bu yüzden sentetik deri kullanıyor,sevgilisi April

Ann;Nathan'ın telepatik güçleri olan kızı,dünyadaki ilk robot canavar(teknodroid) Ned Mace tarafından kaçırıldı.Ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde yatıyor.Dev Nathanlarda büyük halini görüyoruz.

Raven;Skotosla istemeyerekte olsa işbirliği yapan sibernetik adam.Nathan'ın kızı Ann'in gelecekten gelen düşmanıdır.Gelecekte teknobiyoloji savaşlarında yetişkin Ann ile savaşıyor.

Nemo:Teknobiyoloji savaşlarında insanlığı kurtaran,ultra-sapiensleri doğuran mutasyonu tetikleyen adam,Nathan'ın klonu.Ann'in Nathana rüyalarında gönderdiği hayaller Nemoya aittir.

Dakkar;Geleceği geçmişe bağlayan uzay gemisidir

Bunlar dışında Legs,Reiser,Japonlar,insana benzeyen robot Link ve sevgilisi Olga,Nathanın ölen eşi Laura,Eşini aldattığı savcı vs. var,bunları daha sonra yazayim fazla karışmasın.

Nathan dünyasına hoşgeldiniz...

DAMPYR

Özer Sahaf, Nathan Never'ın telifini almış. Kasım ayından itibaren,"üç sayı bir arada" iki ayda bir yayınlanacakmış.Diye bir haber var.Bu kesinleştimi?Fiatı bellimi?ilk sayı Fuardamı olacak?

hanac

Alıntı yapılan: JAVA 30.000 - 29 Eylül, 2011, 18:45:59
Özer Sahaf, Nathan Never'ın telifini almış. Kasım ayından itibaren,"üç sayı bir arada" iki ayda bir yayınlanacakmış.Diye bir haber var.Bu kesinleştimi?Fiatı bellimi?ilk sayı Fuardamı olacak?

evet, kesin. İlke'nin açıklaması aşağıda

Alıntı yapılan: ilke - 19 Eylül, 2011, 21:08:43
ben bir şey diyecem...

biraz önce Özer Sahaf için 1 senelik anlaşma e-mail yoluyla İlker'e gönderilmiştir (aracı kurum ben oldum, ordan biliyorum). 2 ayda bir, 3 fasikül olarak yayımlanacak Nathan Never Kasım-Aralık gibi raflardaki yerini alacaktır.

sonunda!

ErenKoyunoglu

Alıntı yapılan: JAVA 30.000 - 29 Eylül, 2011, 18:45:59

Yahu hepsi iyi güzel de şu formatı bozmadan yayınlasalar. Ne güzel her ay tek tek yapsalar şu işi Lal gibi.

yalcinerol345

Ben NN'i sevememiştim.Ancak yayınevinin kitapları kaliteli olarak yayınlaması ve kapakları da güzel olacağına inancım nedeniyle bu NN'leri alacağım.Julia'deki gibi üç sayı bir arada ve dış kapağında sayı 1 diye başlarsa benim için uygundur.Julia'yı da sevmezdim ama 1001 roman'ın  sayesinde aldım ve hayli beğendim.

DAMPYR

Nathan Never'a bende bir şans tanıyacağım. Bilim Kurgu İyi bir çizgi romana benziyor.

En azından Kapak resimleri öyle olduğunu gösteriyor.

Yanlız birşey soracağım en baştan 1.sayıdan mı başlıyacak yoksa Lalin kaldığı yerdenmi devam edecek ?

hanac

Alıntı yapılan: JAVA 30.000 - 29 Eylül, 2011, 20:32:54
Yanlız birşey soracağım en baştan 1.sayıdan mı başlıyacak yoksa Lalin kaldığı yerdenmi devam edecek ?

LAL'in kaldığı yerden devam.

rumar80

Alıntı yapılan: hanac - 29 Eylül, 2011, 20:37:03
Alıntı yapılan: JAVA 30.000 - 29 Eylül, 2011, 20:32:54

LAL'in kaldığı yerden devam.

Lütfen öyle olsun. Lal de DE'un bıraktığı yerden başlamıştı. Sıfırdan başlamak şu an için bence çok büyük bir risk. Hele ki Nathan gibi iyi satmadığı için Lal tarafından bırakılan bir yayında

s.b

NN fuara yetişecek 3 sayılık cilt halinde. Baskı adedi fazla olmayacak. O yüzden almak isteyenler fazla beklemeden hemen satın alsınlar. Sonra bulamayabilirsiniz. Yani, bu da şunu gösteriyor ki, yayıncıların artık tatmin edici adette satmayan çr leri ısrarla yayınlamak gibi bir uğraşları olmayacak. Yani ne kadar ekmek o kadar köfte.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

rumar80

Ön sipariş mi lazım abi, yoksa Kadıköy'den bulabilir miyiz?

BAHADIR

Alıntı yapılan: s.b - 09 Ekim, 2011, 16:06:43
Yani ne kadar ekmek o kadar köfte.

Yada eskiden "yok öyle üç kuruşa beş köfte" vardı...Şimdi 5 kuruşa da 5 köfte yok gibi olacak...Hadi hayırlısı...

s.b

Alıntı yapılan: rumar80 - 09 Ekim, 2011, 16:31:12
   Ön sipariş mi lazım abi, yoksa Kadıköy'den bulabilir miyiz?

Kadıköy'de her zaman bulunur Rıza abi.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

altay1944

Fuara yetişek diye bir yazı var aşagıda...Çıktı mı acaba?Bilgi...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ