Cennetteki Yabancılar - Gerekli Şeyler

Başlatan michel, 15 Ekim, 2010, 23:23:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hayal Kahvem

Selam JuDaS,

Evet.. Yalnızlık korkutulduğu kadar  kötü birşey değildir...    Öyle öğretildiği gibi ayıp bir şey fena bir şey hiç değildir. Arızalı insanlar yalnız kalır derler ya... Palavradır...  Yalnızlık ömür boyu... Beslemeli ve korumalı onu:)

Atilla Atalay'ın Kişi Başına Bir Yalnız öyküsünün bir yerinde yalnızlık üzerine Mine Abla şöyle der:

"Bütün çocuklar senin olur, çiçeklerin rengini bilirsin, iskeleye konan kuşun adından haberin olur, çizik zeytin yapmayı öğrenirsin, reçel belki........ Yani en güzel sofrayı kurmayı. Çünkü o sofrada  yalnızca sen ve bu dünya oturursunuz. Aklın karşında oturan kadında erkekte ya da çocukta değildir. Dünyayı hissedersin. Bir yalnızın çektiği gün batımı fotoğrafını ruhu kalabalıklar tarafından ele geçirilmiş kimse çekemez. "

Bu şiirinizi daha önce okumuştum. Ve çok severim  bu şiiri JuDaS... En kısa zamanda Hayal Kahvem'e yazacağım. Yüreğinize sağlık. Sağol  ;)

boca1907

Atilla Atalay hayranı bir insan olarak ellerine sağlık üstad...çok hoşuma gitti vallahi..

Hayal Kahvem

Estağfurullah:) Beğenmenize sevindim Boca 1907... Ben de çok severim Atilla Atalay'ın öykülerini okumayı...
Ama özellikle "ciddi ve hisli" öykülerini. Okurken eğlendirecek duygusu verirken insanın yüreğine çeki taşı bırakır.
Pek bi güzeldir. Sağolun.

V

Atilla Atalay,Metin Üstündağ,Nihat Genç  Özdemir Asaf,Can Yücel,Turgut Uyar gibi  yürek söken yazarlar,şairler yetiştirmiş bir coğrafyanın,bir kültürün evlatları  olduğumuz için şanslıyız.Bir de burun kemiğimizi de sızlatan Charles Bukowski,Boris Vian, Fante gibi yazarlar da yok mu hele?
"İstemem,eksik olsun.."

Hayal Kahvem

JuDaS, du bi de Sabahattin Ali diyeyim:) Tersninja vesilesiyle analım... Sabahattin Ali'nin öyküsü beyaz perdeye uyarlanmış.
Landlord'un güzel bir yazısı var. Şurada...
http://www.tersninja.com/sabahattin-aliler-unutulmasin-diye-kar-beyaz#comments

Dayanamayıp yorum yazdım :D Oradan alıp buraya yapıştırayım ;)

Sabahattin Ali'nin harikulade şiirleri vardır..
Bazıları şarkı olmuştur. Herkes bilmeyebilir. Bir kaçını hatırlatsam iyi olur gibi geldi. Misal Nüket Duru'nun söylediği iki şarkı..

"Ben Sana Vurgunum" sözgelimi.. (Eskisi Gibi şiirin orijinal ismi)

Seneler sürer her günüm,
Yalnız gitmekten yorgunum;
Zannetme sana dargınım,
Ben gene sana vurgunum.

Veya Melankoli..

Beni en güzel günümde
Sebepsiz bir keder alır.
Bütün ömrümün beynimde
Acı bir tortusu kalır.

Edip Akbayram'ın o güzelim şarkısı "Aldırma Gönül"

Başın öne eğilmesin
Aldırma gönül aldırma
Ağladığın duyulmasın
Aldırma gönül aldırma

Zülfü Livanelinin "Leylim Ley"i

Döndüm daldan kopan kuru yaprağa
Seher yeli dağıt beni kır beni
Götür tozlarımı burdan uzağa
Yarin çıplak ayağına sür beni

Ahmet Kaya'dan "Kız Kaçıran"

Dağlar dik çeşmeler kuru
Yarimin benzi çok sarı
Ölüm var dönülmez geri
Yürü yağız atım yürü.

Sezen Aksu'dan "Dağlardır Dağlar"

Başım dağ saçlarım kardır
Deli rüzgarlarım vardır
Ovalar bana çok dardır
Benim meskenim dağlardır dağlar
Dağlardır dağlar, dağlardır dağlar..

Aklıma bir anda gelenler bunlar..

Sabahattin Ali'nin öykü uyarlamasını beyaz perdede anlattığınız görüntüler ve müzik eşliğinde seyretmek ne hoş olacak kimbilir?

Desenize sinema hayatımı eşsiz kılacak gene..
Şahane!

HacıGeraltEmmi

[IMG]http://www.hizliupload.com/di-LAHE.jpg[/img]

Tatil dönemi bitiyor, fuar da yaklaşıyor. 2. sayı çıksın artık 8)

darkwood

Uzun zamandır merakla beklediğimiz ve yukarıdaki Facebook sayfasında daha önce paylaşıma açılan ve Şubat 2011 de çıkması planlanan, fakat taşınma olaylarından dolayı bayağı bir gecikme yaşayan Cennetteki Yabancıların 2. sayısını
ile ilgili bilgi edinebilirsek memnun olacağız.  ???
Darkwood Sakinleri..

darkwood

Bu güzel kitabın ikinci sayısını  Fuar da görebilecekmiyiz?
Darkwood Sakinleri..

michel

CENNETTEKİ YABANCILAR 2 FUARDA .ETİKET FİYATI 25  344 SAYFA
FUAR fİYATI 12,50 TL

Sinan Başak

Sevgili Michel,
Güzel haber... Ancak şunu sormak istiyorum:
3. sayı 2012 fuarında mı çıkacak yoksa düzgün bir periyoda oturtulma şansı var mı?

HacıGeraltEmmi

Uzun bir bekleyişten sonra Katchoo ve Francine'in eğlenceli, romantik ve absürd maceralarını okuyabileceğiz. :D Bizleri silahların, tozun dumanın, süperkötülerin vs. arasından sıyırıp farklı dünyalara götüren kısa aralar yaratması bakımından önemli ve güzel çizgi romanlardandır benim için.

hanac

Okuyan var mı ?

Hikaye nasıl gelişiyor, 1-2 yorum gelirse sevinirim.

darkwood

İkinci kitabı yarıladım. Keyifli bir şekilde macera devam ediyor.
Francine ev kiralarını ödemek için bir reklam firmasına işe girmesiyle bazı neşeli ve ilginç olaylar gelişmeye başlar. Katchoo ise  David ile bir anlaşmazlık sonucu ayrılınca, David ablasının yanına döner. Katchoo ise tekrar onunla barışmak için David in peşine takılınca yine eski sorunların yakasına yapışacağının farkında değildir...
Darkwood Sakinleri..

darkwood

Cennetteki Yabancıların 2.cildini yarıladım.
Biraz yavaş tempoda başlayan kitap  olayların gelişimi ile ilginç ve zevkli bir hal aldı.
Terry Moore yine güzel bir iş çıkarmış. Arkadaşlık, aşk, macera, mizah, polisiye, komplo teorileri  kitapta yok yok.  :) Ailece okunabilir..
Darkwood Sakinleri..

ercoktay

Cennetteki Yabancılar'ın birinci cildi yaklaşık 200 adet satabilmişti duyduğum kadarıyla.  Adamlar bu kadar ara vermekte haklılar bence. Ama ben de bekliyorum üçüncü cildi.