Greystorm - 1001 Roman

Başlatan V, 28 Ekim, 2010, 21:59:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

Greystorm 2, cildini satın aldım ve hemen yarısını bitirdim bile. :)
Daha önce severek okuduğumuz, Jules Verne nin tropikal ada maceralarını hatırlatan sürükleyici konusu ve güzel çizimleri ile gerçekten okunacak bir kitap, okumayan arkadaşlara tavsiye olunur.
Darkwood Sakinleri..

Lami Tiryaki

Bu yazıyı 8 Şubat'ta üstadın doğum gününde yazmak isterdim ama feci halde gripliyim ve günlerdir forumu ancak okuyabiliyorum.

Antonio Serra'nın Jules Verne hayranlığı Nathan Never Dev Albümlerde iyiden iyiye ortaya çıkmış durumdaydı. Yazar bir adım ileri giderek direk Verne'le alakalı bir eser yaratmak istemiş ve Greystorm'u yazmış. İlk 6 sayıyı okuyup bitirdim. Nathan Never'daki dağınık ve ağır anlatım burada da kendini gösteriyor. İlk 4 sayı boyunca konu çok zor ilerliyor ve ilgiyi ayakta tutacak küçük yan öyküler de yetersiz kalıyor. Aslında çok çekici güzel bir konu bulunmuş. Ama anlatım zayıf kalmış biraz. İlk sayılar boyunca Greystorm ve arkadaşlarının maceralarını okurken neden özellikle kutba gittiklerini anlaması zor. Kutupdaki yaratıkla Greystorm arasındaki gerçeküstü bağ daha çok çizimlerle verilmeye çalışılmış Allah için çizimler harika. Greystorm'un şeytani bakışları ve aksiyonları bazan sadece bir iki karede öyle bir verilmişki destan yazsanız daha fazlasını anlatamazsınız. 5. sayıdan itibaren hem ilginç bir hale gelen öykü hem de konunun ekseninin kayması okumayı biraz daha keyifli hale getirip merak uyandırmayı başarıyor.

Greystorm ilginç güzel bir hikaye. Ancak anlatım konusunda Alfredo Castelli gibi ustaların feci halde desteğine gereksinim duyuyor. Her ne kadar hikayenin içlerine yedirilmiş Jules Verne güzellemeleri mevcutsa da Nathan Never'in dev albümlerindeki Jules Verne'e saygı duruşunun tadını vermiyor. Jules Verne'e saygı duymayla onu taklit etmek arasında fark var. Doğrusu anlıyoruzki ustayı taklit etmek öyle her babayiğidin harcı değil.

Tüm bunların içinde 1001 Roman'ın edisyondaki akılalmaz hataları ve kapaklardan yoksun ruhsuz ciltleme hikayeye konsantrasyonu bozan etkenlerden bir diğeri. Olağanüstü değil ama yine de güzel bir çalışma. Diğer sayılarda sanki daha gizemli hikayeler okuyacakmışız gibi geliyor bana.

Selamlar
Lami

Tarkan Kurt

İlk iki kitabı bende aldım ve birici kitabın birazını okudum ama sonrasında seri tamamlandıktan sonra hepsini okumaya karar vererek kitaplığa kaldırdım. Limitli seriler de olsa bu tür yeni yayınlara ihtiyacımız var diye düşünüyorum. Çizimler gerçekten çok güzel. Bu arada rahatsızlığın için geçmiş olsun.  :)

darkwood

Sevgili Lami öncelikle geçmiş olsun, grip son günlerde iyice hortladı yine. Umarım biran önce eski sağlığına kavuşursun.
Greystormları okudum ve gerçekten beğendim. 2.cildi okurken aklıma Jules Verne'nin esrarengiz ada hikayeleri geldi, bunları çocukken severek okurdum. Birde çizgiroman olarak karşıma resimli olarak gelince daha çok beğendim.
Devamı en kısa zamanda çıkar umarım.  :)
Darkwood Sakinleri..

kalidor

Greystorm'un 2. cildini henüz okumadım ama 1. cildini oldukça beğendim. Serinin sonunda Robert Greystorm büyük ihtimal tamemen dark side'a geçecek gibi  :) Nathan Never'da nasıl kült filmlerden esinlenmeler daha doğrusu selamlamalar varsa GreyStorm'da da bahsedildiği gibi Jules Verne eserlerine atıflarda bulunuyor. Bu tür eserleri hikaye, roman veya çizgiroman olsun bir öncekini ileri taşımak olarak görüyorum. Mesela yine Jules Verne'in ünlü Denizler Altında Yirmi Bin Fersah romanından sonra Nautilus ve Kaptan Nemo'ya ne olduğuna dair birkaç roman var. Biri Mercan Adası'ydı sanırım. Bu arada Nautilus karaya vurduktan sonra Kadıköy'de AVM olmuş :D Neyse araya Conan'ı sokuşturursak :) mesela Lin Carter, L. Sprague de Camp gibi yazarların yazdığı özgün Conan hikayeleri de Roy Thomas  tarafından sık sık kullanılmıştır. Bunun gibi Edgar Allan Poe'nun tek romanı olan Arthur Gordon Pym'in Öyküsü adlı eseri de Poe tamamlayamadan öldüğü için Jules Verne tarafından yazılan Buzlar Sfenksi ve bence korku edebiyatının ve bilinmezliğin üstadı HP Lovecraft tarafından yazılan Deliliğin Dağlarında adlı romanında esinlenilerek devam ettirilmeye çalışılmıştır. GreyStorm'da buzların içindeki sesin sahibi ve yokolan halk için bence bu romanlara da bir saygı duruşu var. Çizgiromanın edebiyattan beslenmesi bu türü daha değerli kılıyor diye düşünüyorum. Bir de çizgiroman yazarları açısından özgün konu bulmak artık çok kolay olmasa gerek.
Crom! Ölüleri Say...

s.b

Bir solukta 3 sayılık 2. cildi okudum. Henüz okumayanlara diyorum ki: Hemen 1. ve 2. cildi alın okuyun. Bu heyecan kaçmaz.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

darkwood

Greystorm un okuduğumuz ilk 2 cildinde konusu sürekli bu ölü adam üzerinde yoğunlaşıyor. Hatta 3.kitabında bu konu üzerinde devam edecek gibi görünüyor. Bu şekilde olması maceraları zaman zaman ağırlaştırıyor. 
İlerki ciltlerde başka konular üzerine çizilmiş bir şeyler varmı merak ediyorum.  ::)
Darkwood Sakinleri..

alan ford

Greystorm'un 2. cildi ile ilgili kafama takılan bir şey var. 5. Bölüm Göklerin Devi diye çevrilmiş. Orijinali " Morte Sull'isola" (meali "Ölüm Adası"  gibi bir şey ) Birebir çeviri beklemiyorum ama macerada ne göklerle ilgili bir şey var ne de devlerle. Keza 6. bölüm de Güney Kutbu adını almış. Ama macerada yine Güney kutbuyla alakalı hiç bir şey yok. Orijinal isim Il Segreto Della Mummia ( Mumya'nın Sırrı) niye tercih edilmemiş. Bu macera isimlerinin konuyla alakası yok.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hanac

Alıntı yapılan: alan ford - 06 Mart, 2011, 16:07:27
  Greystorm'un 2. cildi ile ilgili kafama takılan bir şey var. 5. Bölüm Göklerin Devi diye çevrilmiş. Orijinali " Morte Sull'isola" (meali "Ölüm Adası"  gibi bir şey ) Birebir çeviri beklemiyorum ama macerada ne göklerle ilgili bir şey var ne de devlerle. Keza 6. bölüm de Güney Kutbu adını almış. Ama macerada yine Güney kutbuyla alakalı hiç bir şey yok. Orijinal isim Il Segreto Della Mummia ( Mumya'nın Sırrı) niye tercih edilmemiş. Bu macera isimlerinin konuyla alakası yok.

Birinci ciltteki 2. ve 3. bölümlerin adı yazılı kalmış.

Rakamları 5 ve 6 olarak değiştirmişler ama yazı unutulmuş.

alan ford

Alıntı yapılan: hanac - 06 Mart, 2011, 16:55:08
[
Birinci ciltteki 2. ve 3. bölümlerin adı yazılı kalmış.

Rakamları 5 ve 6 olarak değiştirmişler ama yazı unutulmuş.

Yazarken aklıma geldi ama 1. kitabı bir arkadaşıma verdiğim için bakamadım. Bir "hatalı baskılar" durumu söz konusu yani. Sağolasın Hasan.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Lami Tiryaki

Alıntı yapılan: alan ford - 06 Mart, 2011, 16:07:27

Dostum konuyla ilgili olarak aşağıdaki başlıkta bir şeyler yazmıştım.
http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,2622.0.html

Selamlar
Lami

hanac

Alıntı yapılan: Lami Tiryaki - 14 Şubat, 2011, 13:20:02
Kutupdaki yaratıkla Greystorm arasındaki gerçeküstü bağ daha çok çizimlerle verilmeye çalışılmış Allah için çizimler harika. Greystorm'un şeytani bakışları ve aksiyonları bazan sadece bir iki karede öyle bir verilmişki destan yazsanız daha fazlasını anlatamazsınız. 5. sayıdan itibaren hem ilginç bir hale gelen öykü hem de konunun ekseninin kayması okumayı biraz daha keyifli hale getirip merak uyandırmayı başarıyor.

Lami'nin de yazdığı gibi 2. cilt ile birlikte hikayede bir eksen kayması sözkonusu.

Eksen kayması kesinlikle doğru kelime, okuyan arkadaşlarda hak vereceklerdir.

Çizimler çok güzel sanki renkli baskıyı hakediyor.

Biliyorum fumettiye yakışan siyah beyazdır ama bu macera için bir ayrıcalık yapılabilirdi.

Sanki renkli ve frankofon tarzı büyük boy bu yayına yakışırdı.

Tabii ki bu eleştirim Sergio Bonelli'ye, 1001 Roman'a değil.   :)

V

2. cilteki maceralarla  birlikte öykü hayli zenginleşmiş.Cyber-punk  atmosferinde başlattığı öyküde ilerleyen zaman dilimi içerisinde,bizlerebir H.P.Lovecraft öyküsünün içerisinde Jules Verne kurgusu sunan
Serra'ya ne kadar minnet duysak azdır.Nathan Never'ı açlığımızı Greystorm doyurmaz
ama gönül elden ne gelir?
"İstemem,eksik olsun.."

darkwood

Sevgili Hasan a katılıyorum. Greystorm 2.ciltte esrarengiz adanın renkli ve büyükboy olması güzel olurdu, yine 1.ciltteki güney kutbu macrasınında aynı şekilde renkli olmasını çok daha hoş olurdu.  :)
Darkwood Sakinleri..

V

12 adet kapak hediyesi ile Greystorm cilt 3 çıktı..

"İstemem,eksik olsun.."