Yayınevlerinin Fiyat Politikaları

Başlatan tunaorhun, 25 Ocak, 2011, 21:51:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Arkadaşlar,

Fuat Bey'de zaten fiyatları düşürmek için bu İkmalistasyonu'nu kurdu.

1001 Roman ve Marmara Çizgi'nin kitapları var şu anda.

Amacı diğer yayınevlerini de eklemek.

Umarım bu site başarılı olur, böylece aracı ortadan kalkıyor ve yayınevi direkt okuyucuya satış yapabiliyor.

Ama bu duruma sahaflar ne diyecek bakalım, fiyatlar onlardan da ucuz.

Site başarılı olursa sahaflar için durum zorlaşacak, ya kapanacaklar ya da daha ucuza satıp ayakta kalmaya çalışacaklar.

Not: Fiyatlara kargo fiyatı dahilmiş.

Tarkan Kurt

Alıntı yapılan: hanac - 14 Şubat, 2011, 09:28:32
Arkadaşlar,

Umarım bu site başarılı olur, böylece aracı ortadan kalkıyor ve yayınevi direkt okuyucuya satış yapabiliyor.

Site başarılı olursa sahaflar için durum zorlaşacak, ya kapanacaklar ya da daha ucuza satıp ayakta kalmaya çalışacaklar.

Fuat Bey'e başka yayınevlerinin kitapları da eklenecek mi diye sorduğumda, çok yakında Gerekli Şeyler ve JBC Yayıncılık'ın kitaplarının da ikmal istasyonunda satışa sunulacağını söylemişti.

V

Alıntı yapılan: hanac - 14 Şubat, 2011, 09:28:32
Arkadaşlar,

Yayıncılar bu site altında birleşip,ürünlerini ilk elden alıcıya ulaştırmada hem fikirseler,yaklaşık
etiket fiyatınının yarısı kadar bir indirim söz konusu olur bizim için ki bu durumda fiyat konusunda ki
bir çok şikayetimiz azalmış olur.Yanlız Lal,Yapı-Kredi,Oğlak,Ntv gibi büyük yayınevlerinin kendi satış
ortakları yada siteleri var zaten.Onların İkmal İstasyonu'na dahil olacaklarını sanmıyorum.Periyodik
yayınların bir çoğunu da bu yayınevleri çıkartıyorlar.Şu an için sahafları zora sokacak bir durum
yok yani..
"İstemem,eksik olsun.."

Tarkan Kurt

Zaten yayıncıların ikmalistasyonu sitesinde birleşmek gibi ortak bir fikirleri olduğunu sanmıyorum, bu site 1001 Roman'ın kurduğu online alışveriş sitesi, ben Fuat Bey'e sorduğumda bazı yayınevi isimlerini vererek sormuştum, cevabında Hoz için pek umutlu konuşmadı ancak Gerekli Şeyler ve JBC için pek yakında dedi. Hatta verdiği cevabı aynen aşağıya aktarıyorum:
"""Öncelikle teşekkürler,
Hoz için birşey diyemem ama en kısa zamanda Gerekli Şeyler'in kitapları sitede satılacak tabbi bu arada Starwars'lar da.Yavaş yavaş diğer yayıncılarda sisteme girer diye düşünüyorum.
Fuat
"""

hanac

Konu Korkut Bey'in dışına çıktı ama neyse sonra bu başlığı uygun şekilde düzenleriz.

Devam edelim,

HOZ'un kendi satış sitesi var ama indirim % 21. (http://www.binkunduz.com/)

Aynı ürün idefix'te % 15 indirim ile, sahaflarda % 20 indirim ile alınabiliyor.

Bir avantajı yok gibi, kargo bedeli fiyata dahilmi bilmiyorum.

İdefixin zaman zaman % 35 e varan indirimler yaptığını da biliyoruz.

LAL'e bakalım. Onlarda kendi siteleri üzerinden satış yapıyorlar. (http://www.lalkitap.com/)

İndirim yine % 15, yani yine avantaj yok.

Lami Tiryaki

Merhaba,
Bu konunun belli bir mesajdan sonra yayınevlerinin fiyat politikaları başlığına kaydırılması gerekyor sanırım.

Konuya müşteri olark bizlerin ve yayınevlerinin bakış açısı farklı arkadaşlar. Yayıncılar bir yayını piyasaya sürdükleri zaman bir sonraki sayının parasının döngüye girmesinin garantisini hesaplarlar. Ürünü piyasaya verdiklerinde iş bitmiyor yani. Diğer sayıyı da finanse etmeleri gerekir. Lal dahil hemen hepsi böyle. Büyük yayınevlerinin bu aşamada bakışları biraz farklı onlar sermaye güçleri nedeniyle tipik yatırımcı gibi davranabiliyorlar. Ancak bu özellikte büyük yayınevi YKY hariç pek kalmadı.

Yayıncılar herhangi bir yayını piyasaya verdikleri zaman ilk satışlarla sonraki sayıları çevirebilecek fiyatlarla bir gelir elde etmeye çalışıyorlar. Lal, Oğlak gibi belli bir oturmuşluğa sahip yayıncılar bu dönemde yaklaşık ne kazanacaklarını aşağı yukarı biliyorlar. Sonraki dönemlerde politikalar değişken oluyor. Lal'i kapanmış yayınları yakın zamana kadar idefix'de 3-4 liradan satılıyordu. Ancak forumdaki muhabbetlere göre kapanan yayınları etiket fiyatına çekmişler. Sonuçta ilk dalgayla satılan yayınları alanlar asıl piyasayı belirleyenler. Sonra zaten kampanyalar, depo boşaltmaları vs adı altında fiyat indirimleri sözkonusu. Bu artık piyasada rutin hale gelmeye başladı. Benim gibi kapak hastaları, pimpirikli okuyucular, 2. ele prim vermek istemeyenler ilk alanlar oluyor. Biraz sabredenler ise düşük fiyattan bulabiliyorlar.

Sonuç olarak para bizde ürün onlarda. İster alırız ister sonra alırız veya hiç almayız. Farkında mıyız bilmiyorum ama piyasayı yayıncılar değil biz belirliyoruz.

Selamlar
Lami   

Lami Tiryaki

Fiyat politikaları açısından yayıncıları gruplarsak:

-Ben okuyucunun olmazsa olmaz istediklerini basıyorum. Bir şekilde alacaklar bu malı kaçış yok. Fiyatımdan da burnumdan da kıl aldırmam.

-Ben çizgi roman basarım, her türlü satarım. Gerekirse yayını Yay-Sat'a verir %50 indirimle bayilere doldururum. Ben satarım arkadaş.

-Biz idealistiz. basarız, gireriz piyasaya. Yapacağız bir şeyler bakalım batacak mıyız çıkacak mıyız?

-Çizgi romanın kaliteli örneklerinin basımı için gurubumuz içinde ilgili arkadaşlar çalışıyorlar.

.
.
.

Yukarıdaki gruplara hangi yayıncılar girer acaba?

Selamlar
Lami

Tarkan Kurt

Bu online alışveriş siteleri ile ilgili en büyük korkum, kitapların kondüsyonu ile ilgili, şimdi 3-4 tane kitap alıp 1-2 tanesinde problem çıkması halinde iade etmek değiştirmek zaten kargo parası nedeniyle astarı yüzünden pahalıya gelir.

pizagor

Ben de çok titiz bir koleksiyoncu olarak aynı endişeleri taşıyorum. Mesela önceki hafta devreye giren Altın Madalyon İtkisi üzerine Kutlukhan Perker'in yayınlanmış albümlerini sipariş ederken 'Bana göndermeyin, kargoda çok hasar görüyor, ben gelip ofisinizden alacağım' şeklinde bir açıklama yaptım. Neyse ki karşımdakiler anlayışla karşılıyorlar bu durumu :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

tommikser

Dostum İtkiyi de bende harekete geçirdin.Ben o kısmı kaçırmışım.Hangi çrler varmış acaba?Aldıklarını merak ettim biraz açıklasana.

Lami Tiryaki

Alıntı yapılan: Tarkan Kurt - 14 Şubat, 2011, 11:40:18
Bu online alışveriş siteleri ile ilgili en büyük korkum, kitapların kondüsyonu ile ilgili, şimdi 3-4 tane kitap alıp 1-2 tanesinde problem çıkması halinde iade etmek değiştirmek zaten kargo parası nedeniyle astarı yüzünden pahalıya gelir.

Dostum idefixe'de bhsettiğin şekilde hasarlı ürün geldiğinde kargosu kendilerinden olmak üzere değiştiriyorlar(genellile her kargoda 1-2 adet hasarlı veya kötü kondüsyonlu ürün çıkabiliyor). Diğerlerini bilmiyorum.

Selamlar
Lami

kahramanlarsinemada

Şuan piyasadaki fiyatların ben de yüksek olduğunu düşünüyorum. Ancak çizgi romanlar yayınevlerinin dediği gibi genelde 1,000- 2,000 adet basılıyorsa uygulanan fiyat politikasına çok da kızamıyorum. Yayınevlerinin ayda 2-3 farklı sayı yayınladıklarını düşünecek olursak ayda ortalama 20 farklı çizgi roman satışa çıkıyor. Piyasada satışa çıkan toplam aylık çizgi roman adeti 30,000 adet gibi bir rakam oluyor. Aylık toplam satılan çizgi roman adetinin 20,000 sınırında olduğunu tahmin ediyorum. Ortalama çizgi roman satış fiyatı için 15TL dersek toplam 300,000TL'lik bir pazardan bahsediyoruz. Bu tutardan baskı, telif hakkı, kira, çalışan gibi sabit masrafları çıkarınca geriye belki de cironun yarısı kâr olarak kalıyordur. Açıkçası bu paranın o kadar insanın bulunduğu çark için çok olmadığını düşünüyorum. Ortalama baskı adetleri en az 4,000'e geldiğinde halen bugün uygulanan fiyat politikası olursa o zaman tepkimi sert bir şekilde dile getirmekten de geri kalmam.

pizagor

Alıntı yapılan: Lami Tiryaki - 14 Şubat, 2011, 10:52:59
Fiyat politikaları açısından yayıncıları gruplarsak:

-Ben okuyucunun olmazsa olmaz istediklerini basıyorum. Bir şekilde alacaklar bu malı kaçış yok. Fiyatımdan da burnumdan da kıl aldırmam.

-Ben çizgi roman basarım, her türlü satarım. Gerekirse yayını Yay-Sat'a verir %50 indirimle bayilere doldururum. Ben satarım arkadaş.

-Biz idealistiz. basarız, gireriz piyasaya. Yapacağız bir şeyler bakalım batacak mıyız çıkacak mıyız?

-Çizgi romanın kaliteli örneklerinin basımı için gurubumuz içinde ilgili arkadaşlar çalışıyorlar.

Gruplamaya naçizane ek...

- Havayı koklarım, başka bir yayıncı zam yaparsa bunu atlamam, benim başım kel mi?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Thunderbolt

Artık işin tadı kaçtı.

Bu sene içinde birkaç yayınevi veya yayın kapanır tahminim.

Benim gücüm yetmiyor artık.

Çalıştığım şirketten durmadan adam çıkarıyorlar.

Aldığım yayınların yarısını bırakacam.

Tarkan Kurt

2010 yılında raflardaki kitapların sayısı %60 artmış ama satışlar bir önceki yıla göre sadece %5 artmış, bu da çizgi roman piyasasındaki canlanmanın sanal olduğunu gösteriyor ve yakın bir zamanda bazı yayınların duracağı anlamına geliyor. Okuyucu sayısını artırmadan piyasanın canlanacağı filan yok.