Kahraman vs Kahraman

Başlatan tommikser, 02 Şubat, 2011, 16:40:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

Demin Rom'un kapaklarına bakarken aklıma bir soru takıldı da size sormak istedim.
     Bizim çr aleminde değişik bir takıntı var.Oda kahramanımızı aynı tipinde bir kahramanla kavga ettirmek yani kendisiyle dövüştürmek.Ben bunu anlamam.Kaptan Amerika'da bu vardı mesala sonra aklıma gelen Fantastik dörtü şimdi Rom.
      Hatta geçen okuduğum Zagor'da da vardı.Zagor zagor'a karşı.Sanırım Teksas da görmüştüm.İşte anlamadığım nokta neden kahramanlar kendileri ile dövüştürlmek ister.Yani,kendinizle dövüştüğünüzü düşünün çok mu hoşunuza giderdi.Yani bunun neresi acaba caziptir.
       Birde onları karıştırma klişesi vardır.Dayak yiyen karşısı ise,Zagor dövüyor deriz ama o değildir.Başka kıyafet yokmuş gibi aynını giyerler.Birde en yakınları bile ayırt edemez.Sizce bunun neresi ilginç acep?

ferzan

Conan'ın krallık dönemi maceralarının başında benzer bir durum sözkonusuydu...Bilmem okumayan kalmış mıdır ama ben yine de uyarayım,sonraki satırlar spoiler içerebilir...Conan,Numedides'i devirdikten sonra eski kralın büyücüsü Thulandra Thu kaçmış ama kısa bir süre sonra geri dönerek,henüz çiçeği burnunda bir kral olan Conan'ımızı karambole getirerek onun kılığında tahta geçmişti...İki yüzlü dansöz Alcina'nın da yardımıyla toparlanan kahramanımız,bunu öğrenir öğrenmez soluğu taht salonunda almış,kendi kılığında ve kendi adına despotça kararlar alan büyücüyle ölümüne bir savaşa tutuşmuştu....İkisi de Conan görünümündeydi ve birinde silah olarak kılıç varken,diğerinde ise büyücünün asası vardı...Bu insanüstü kavganın tek tanığı olan danışman Publius,bir ara silahların yere düştüğünü görmüş,hangisi Conan hangisi büyücü,hepten karıştırmıştı... :)Sonunda bir Conan asayı alıp diğer Conan da kılıca davranınca,ilk inleyen;göğüs kafesine saplanan asanın dehşetiyle çığlık atan kılıçlı Conan olmuştu...Büyülü asayı bile ilkelce kullanan asıl Conan,o hikayede beni epey güldürmüştü... :D
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

rumar80

Kahramanın benzeri ile kavgası, haksız yere suçlanıp polis tarafından aranılması, hatta bazen hapse düşmeleri klasik çizgi roman tekrarıdır. Sayısız çizgi roman bu şablonu kullanmıştır. Aklıma gelenleri sayayım:
Red Kit bir hayduta benzerliği nedeniyle onun yerine hapse atılır
Zagor sahte Zagor'a karşı (hem de iki kez)
Blek benzeri İngiliz akanına karşı
Tex Proteus'a karşı (üç kez)
Mandrake ikizi Derek'e karşı
Thor büyü ile yerine geçen Loki'ye karşı
Captain america kendisine benzemek için estetik olan 60'larn Captan america'sına karşı
Rom insanlığının yarısını alan terminatöre karşı
Bu liste sürer, biz de okuruz

alan ford

Yanlış biliyorsam düzeltin. Örümcek Adam'ın efsane bir macerası var bununla ilgili. Klonuyla  dövüşüp sonunda kimin kazandığı belli olmayan bir macera. Senaristi Buffy'nin de yaratıcısı olan Joss Whedon. Ben macerayı okumadım ama bu konuyla ilgili bir yazı okuduğumu hatırlıyorum.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

rumar80

Klon olayı çok eskilere gider. Amazing spider man 149. sayıda çakal (Prof. Miles Warren) örümcek adamın bir klonunu yapmıştır ve bombaya bağlı Ned Leeds'i ancak gerçek örümceğin kurtaracağını söyler ve iki örümcek kapışır. Yıllar sonra öldü sanılan lonun yaşadığı ortaya çıkar, ayrıca başka klonlar da ortadadır.
  Bir ara öldü sanılan klonun gerçek Peter olduğu iddia edilir. Peter örümcek adamlığı bırakır. Mary Jane ile hayatını sürdürür. Gerçek olduğunu sanan klon Ben Reilly adı ile (ve sarışın olarak) hayatını sürdürür. İlk macera ne kadar güzelse sonraki klon serisi bence en kötü macera grubundan biridir.

pizagor

Alıntı yapılan: rumar80 - 02 Şubat, 2011, 22:09:02
...İlk macera ne kadar güzelse sonraki klon serisi bence en kötü macera grubundan biridir.

Ama o kadar sık bu hikayeye göndermeyle karşılaştım ki okumak gerekir diye düşünüyorum...

Hatta Marvel Complete Clone Saga Epic dizisini başlattı, bu hikayeyle ilgili birçok serideki fasikülleri kronolojik olarak toplmaya çalışıyor. En son 5. ciltte olduğunu görmüştüm...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

guantanamo

arkadaşlar bildiyim kadarıyla
zagorun da macerası var

rumar80

Alıntı yapılan: guantanamo - 04 Şubat, 2011, 19:22:16
arkadaşlar bildiyim kadarıyla
zagorun da macerası var

Zagor zagor'a karşı diye mi?
Daha üçüncü sayıda ilk karşılaşma olur. Daha sonra bir kez daha karşılaşırlar. Sahte Zagor gerçeğin yerine geçip Kiowaların kutsal hazinesini soyar. Hangi maceraydı adını hatırlayan biri mutlaka vardır. Mesela Lami

Lami Tiryaki

Zagor'un sahtesiyle ilk karşılaşmasının zenith 1965'te (gerçekte 1962) 4. sayıdaki(3 değil) Sahte Zagor isimli macera olduğunu düşünürsek zamanına göre çok hoş ve ilginç bir öykü olduğunu kabul edebiliriz. Benzeriyle uğraşmak her zaman klasik vuruştur ve tutar. Ancak aynı hikayeyi ikinci kez kullanacaksanız işi bir adım öteye götürmeniz gerekir(örnek; Terminatör filmleri). Tay'ın 300-301. sayılarına denk gelen (orijinal 236-237) tekrar öyküsü Mumyalar Mağarası maalesef hikayeyi tekrar etmekle yetinmiş ileri götürememiştir. 1985 yılında tam 27 yıl sonra Marcello Toninelli'nin durağan, sakin öykülerinden biri olarak Zagor tarihine geçmiştir.

Selamlar
Lami   

rumar80

Ne demiştim Lami hakkında. :D
   Sağol Lami.