Filipinler'de bir adam

Başlatan rumar80, 17 Şubat, 2011, 22:54:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Hoz'un son one-shot'ı Filipinlerde bir adamı bitirdim. Bu kitabı almamdaki en önemli neden Berardi Milazzo ikilisi ile farklı bir ortamda tekrar karşılaşmanın verdiği heyecan idi. Kitabı bir solukta okudum. Gerçekten bir solukta oldu çünkü 48 sayfa ve hareket ağırlıklı bir macera.
   Berardi her zamanki gibi sömürgecilere, güç ile fakir halkı ezenlere savaşını sürdürüyor, ancak bu sefer hikaye bana doyrucu gelmedi.Ken PArker'ın o doyumsuz tadını aradım açıkçası.
   Eski dostlarla tekrar birlikte olmak güzel ama çok iyi de değil.
   Yine de keyifli okumalar.

pearl jam

henüz okumadım ama 48 sayfa iyi bir hikaye anlatmak için bana da az geldi. yine de alıcam tabi :)

hanac

Arkadaşlar bu one-shot'ı Umar dışında okuyan yok galiba.

Ben henüz satın almadım, yorum gönderirseniz sevinirim.

Alıp almayacağıma ona göre karar vereceğim.

rumar80

Ben derim ki Berardi ve Milazzo'nun bir çalışmasını daha okumak istiyorsan al. Yok okumam gereken bir çizgi roman mı dersen.....
   Yeni bir sürü yayın çıkacakmış. Hatta Bone 2 bile çıkmış. ;)

Tarkan Kurt

Alıntı yapılan: hanac - 11 Nisan, 2011, 09:34:47
Arkadaşlar bu one-shot'ı Umar dışında okuyan yok galiba.

Ben henüz satın almadım, yorum gönderirseniz sevinirim.

Alıp almayacağıma ona göre karar vereceğim.

Aslında Umar en nazik biçimde anlatmış, fazla söze ve masrafa gerek yok.  ;)

darkwood

Kısa soluklu one-shot maceralarını bende pek tutmuyorum, en azından bir 100-150 sayfa olmalı.  :)
Darkwood Sakinleri..

pearl jam

Ben piyasadaki farklı işlere her zaman destek verme taraftarıyım. Tek sayılık hikayeleri ya da limitli serileri daha çok seviyorum zaten. Uzayan seriler bir süre sonra tekrara düşüyor ve işin ticari boyutu öne çıktıkça sanatsal boyutu da o kadar geri plana itiliyor.şimdi vereceğim örnek planet hulk okumayanlar için SPOILER özelliği taşıyor o yüzden henüz okumayanlar devamını okumasa daha iyi olur. benden uyarması :)

Herneyse vereceğim örneğe geçersek planet hulk un bugün 2. kitabını da bitirdim. Çok sevdiğim bir seri olmuştu ta ki 2. kitabın sonuna kadar. Kitabın sonunda, onca savaş geçiren koskoca gezegenin insanların niye oraya koyduğunu tam olarak anlayamadığım bombasıyla yerle bir olması çok mantıksız ve zorlama geldi. hulk un devam edebilmesi için böyle bir son gerekiyordu ve bu uygulanmış. işte ticari kaygıların bu kadar belli olduğu senaryolardan sonra ben o kahramanlardan soğuyorum. bence en çok comicslerde var bu kaygı, sonra italyanlar en son da fransız ekolü gelir. o yüzden frankofonlardan çok daha yaratıcı işler çıkıyor bence. okuduğum fumettilerde pek hissetmem aslında o ticari kaygıyı ama onlar daha çok hikaye konusunda bir kısır döngü yaşıyorlar. kahraman odaklı çizgi roman üretmenin olumsuz yanları bunlar. kusura bakmayın konunun dışına çıktım ama yazmaya başlayınca bunlar aklıma geldi. konu başlığına dönecek olursam filipinler de bir adamı da bu kriterlerime uyduğu için alıp okudum ama tam bir hayal kırıklığı oldu benim için. Aslında okuyalı da bayağı oldu ama ne olursa olsun yayınlanması cesur bir tercih olduğu için daha önce olumsuz görüş belirtmek istememiştim. aslında kitabın anlatmak istediği güzel bir şey var ama hikaye çok zayıf ve hızlı anlatılmış. hoz un onca kitap arasından niye bunu tercih ettiğini anlamamıştım. bir anlamadığım da küçük boyutta basılmış oldukça eski tarihli bir kitabın ( bu yüzden telifi de düşüktür herhalde ) 15 tl ye satılması olmuştu.. neyse hoz kapandığına göre bunları konuşmanın bir anlamı yok artık.

alan ford

Kapaktaki  Ivo Manara ismini araştırıken bunun "Collana Un Uomo Un'Avventura" adlı bir seri olduğunu öğrendim. Gallepini'den Manara'ya hatta Hugo Pratt'a kadar çok sevdiğim isimler bu seride yer almış. Filipin'de Bir Adam ( Bu arada Filipinler olması gerekmiyor mu ?) bu serinin 27. kitabı.  Bkz:

http://www.comicvine.com/collana-un-uomo-unavventura/49-31102/

Manara  için ayrı bkz.
http://www.supergulp.biz/files/supergulp_collezionismo_Files/Foto/54077_2.JPG

Gerçi ben kendisinden "Bir Adam" formatından çok " Bir hatta bir kaç kadın " formatı beklerdim ama olsun ;D

Bu arada Ivo Manara  diye birini bulamadım. Sanırım hatalı baskı.  >:(

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

ferzan

8 yıl gecikmeli olarak dün gece okudum...

Alalı kaç sene olmuş ama nedense oturup okuyasım gelmemiş...Oysa tam bir Berardi & Milazzo hayranıyım ve yukarıda bahsedilen ''Un Uomo Un'Avventura'' serisinin de hatırını dijitalleri üzerinden her sene sorarım...Orada Pratt 'ın, Battaglia 'nın, Toppi 'nin ve daha nicelerinin birbirinden güzel eserleri arasında bu albüm de sık sık karşıma çıkardı ama eve gidince ısrarla okumayı ertelerdim...

Öncelikle gayet tadımlık ve tema odaklı bir eser...Bir nevi kısa film ya da kısa öykü tüketmiş gibi oluyorsunuz...Ben gayet sevdim, hani ölmeden önce okunması gereken eserlere dahil etmem elbette ama Berardi & Milazzo sevdalıları için de, ilk kez ikilinin bir eseriyle tanışacaklar için de gayet güzel ve kaliteli bir çay içimliği...Çizgi roman sanatının da güzel örneklerinden birisi bence...

Bu kısa soluklu albümü okurken karşılaştığım iki detay, alacağım keyfi mundar etti...Tahmin edersiniz ki eserden değil, sunumdan kaynaklı iki olumsuz detay...İlki, künye sayfasında Ivo Milazzo 'nun adı beş yerde geçiyorsa üçünde yanlış yazılmış...Ivo Manara olmuş, muhtemelen yayıncısının ya da o sayfayı son haline kim getirdiyse onun Milo Manara ezberi devreye girip Ivo Milazzo 'yu Ivo Manara yapmış...Hiç mi son okuma yapılmadı, hiç mi kontrol edilmedi gibi sorular kafamı kurcaladı maalesef...İkinci olumsuz detayda ise, 25. sayfada bir diyalog esnasında ''Amerika 'nın Hintlileri'' tabirini de gördü bu fani gözlerim...Çizgi romanı, sinemayı geçtim, hiç mi popüler kültür edinimi olmamış çevirmenin acaba, nasıl böyle bir hata yapılabilir?..''American Indian'' denince bunun kızılderili halklarına yönelik genel bir tabir olduğunu bilemeyecek kadar çizgi romana ve western türüne yabancı bir çevirmeni anlarım da, çizgi romanın ve westernin kalbinden gelen tutarlı bir yayıncının kontrol ederken bunu atlamasına anlayış gösteremem...

Sırf Ivo Milazzo ustanın çizgi ve renkleri hatırına albümü elimde tutacağım...Bu iki editoryal hata benim gözümde ilelebet albümün yakasında asılı kalacak ve benim esere olan sempatimi sıfırlamaya devam edecek...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Nightrain

Listeye attım. En yakın zamanda alacağım.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

seastar1000

Elimden çıkardığıma üzüldüğüm albümlerden biridir
Şu yer sorununu bir türlü halledemedik

s.b

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN