Gorajun - Cennetteki Sonsuz Hayat - HOZ

Başlatan gamlıbaykuş, 05 Mart, 2011, 21:11:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gamlıbaykuş

Mart ayı sonunda Çapa Çizgiroman Grubu'ndan yeni bir albüm raflarda yerini alacak; GORAJUN !

160 sayfalık renkli albüm, Çapa'nın bilimkurgu evreninin temelini atıyor. Dünyaca ünlü bazı çizerlerin de pinup yorumlarıyla destek verdiği çalışma, HOZ COMICS ile yapılan ortak çalışmaların ikinci ayağını oluşturuyor. Ve dahası gelecek.

Kapak: Mahmud A. Asrar-Yıldıray Çınar 

Bu haber ALINTIDIR...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Underfined

Hoz öncelikle periyodik yayınlarını yayımlamak yerine neden başka serilere el atıyor anlamış değilim..Albüm güzele benziyor.Ancak Çapa nın diğer incecik albümü siyah beyaz ve  15tl ise buda 25tl den aşağı olmaz...Ben alacağımı sanmıyorum ama güzel bir çalışma gibi duruyor..

ferzan

Nasıl ki Çekirdek albümüyle Karabasan'ın altyapı öyküsü işlendiyse,Gorajun ile de Pırıl Kız ve İman Limited'in altyapısı işleniyor anlaşılan...En azından kapak bunu düşündürdü...
    Her ne kadar Çapa Çr Grubu üretimlerinin azılı hayranı olamasam da,bu grubun çekirdek ikilisinin yurt içi ve yurt dışı başarılarını çevremde paylaşmaktan,fırsat buldukça övmekten büyük bir zevk alıyorum...Ne yalan söyliyeyim,Pırıl Kız ve İman Limited'i Strip'te okumadan önce,grubun öykülerinden bir türlü tatmin olamazdım...Karabasan'ı 4 sayı boyunca her ay büyük bir gurur ve heyecanla takip etmiştim ama muskalı ve antik medeniyet harmanlı güzelim öykü malzemesinin de,kurgu potansiyelinin de hakkıyla işlenemediği hissine kapılmıştım...
    Yine de çizgiromanın ülkemizdeki kıtlık zamanlarında,kendi çabalarıyla çok şeyler yaptılar,fanzinler çıkardılar,mevcut altyapılarının temellerini attılar,aralıksız ürettiler...Bilmem farkettiniz mi,10 yıllık bir süre zarfında özellikle Yıldıray Çınar,çizgisinde adeta çağ atladı...Karabasan'daki,Nothingface'deki çizgileriyle karşılaştırınca özellikle...
    Hoz Comics madem Çapa grubunun albümlerine el attı,umuyorum ileride Pırıl Kız ve İman Limited'i de albüm olarak basar...Strip'te yayınlanırken,önceleri aynı evrende geçen iki ayrı öykü  olarak başlayıp ilerleyen sayılarda birleşerek tek öykü halini almıştı ve zevkle okumuştum...Toplamda 96 sayfayı bulmuştu sanırım,bir de sonraki sayılarda yaptıkları bir ya da iki kısa öykü de vardı...
    Gerçi şimdi dank etti kafama,bu albüm zaten Pırıl Kız ve İman Limited'in Strip'teki öyküsünü de içeriyor olmasın?..Sanmıyorum ama...Kapak,isim ve alt başlık bende taze üretilmiş bir albüm hissini uyandırdı...Umarım doğru hissetmişimdir...Böylelikle raflarda fazladan birkaç Çapa albümü görme zevkinden de mahrum kalmamış oluruz...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

altay1944

Asrar ve Çınar çizimleri mükemmel.Tam  bir American comics çizgisini yakaladılar lakin Tacal'ın konuyu ele alışı hakkında aynı hoş sözleri söyleyemeyeceğim.Replikler o kadar cocuksu kalıyor ki hele birde argovari konuşmalar eklenince çok itici oluyor.Bence bu konuda uzman birinden yardım almalılar.(Yanlış anlaşılmasın bu ben değilim)
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

emre ozdamarlar

Koray Kuranel'de kisa bir öyku cizmis. Deviantart'ta söyle guzel bir sayfa yayinladi.

pizagor

Alıntı yapılan: ferzan - 06 Mart, 2011, 01:33:18
        Gerçi şimdi dank etti kafama,bu albüm zaten Pırıl Kız ve İman Limited'in Strip'teki öyküsünü de içeriyor olmasın

Sanıyorum tam da öyle...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pearl jam

Açıkçası kapağın üst bölümündeki koca memeli kadın kahraman çizimi ve yanındaki köpeği beni kitaptan soğutmaya yetti. Halbuki alt taraftaki çizim çok başarılı. Keşke sadece onu kullansalarmış...

tommikser

Sanırım bu kitabı okuyan ender kişilerden biriyim.Başka okuyan varsa ne düşündüğünü de merak ettiğimi söyleyeyim.

Çapa grubunu sanırım lise döneminden beri izliyorum.İlk saman fotokopi sayıları bile var arşivimde.Bu sayıların içinde en göze çarpan Arkabahçe'den çıkan karabasan'dı.Dı diyorum çünkü çapa ilk defa kendini aşan bir işe imzasını atmış.

Çekirdek konu olarak karabasan'a bağlanmak istesede devam eden sayısı çıkmadığı için biraz havada kaldı.

Gorajun konu olarak sağlam olmayan bir bilim kurguya dayanıyor.Okudukça kafanızdaki sorulara yanıt bulamıyorsunuz.Gorajun zamanında bir afet yaşamış ama neden ve nasıl olduğu silik bile olsa bize anlatılmamış.

Gorajunda yaşayanlar cennet gibi yerde yaşarken aşağı dünyada yaşayanlar tam bir cehennemde yaşamaktalar.Işığın bile geçmediği yerde,bitkilerin yaşamadığı yerde insanların nasıl hayatta kaldığı bize anlatılamamakta.Yamyamlık ve vahşetin olduğu bize anlatılmakta ama bu kadar insanın yamyamlıkla uzun bir zaman hayata tutunamayacaklarını da düşünmek lazım.

Nedensen şehir maskotu olarak bir süper kız ihtiyacı hissediyorlar.Ama bu genellikle eğlencelik ve görsellik amacıyla oluyor.

Gorajun daha önce görmediği bir uzaylı istilasına maruz kalıyor.Temellendirilen neden ise çok saçma geldi.Uzaylıların üremek için galaksi galaksi gezerek dişi aradıkları anlaşılıyor.Gorajun'un seksi kızları da bu ihtiyaca cevap vermek üzere zapt ediliyor.

Pırıl ve yeryüzünde ki İman LTD çalışanları bu uzaylı istilasını çok çabuk bastırıyorlar.

Bence edebi açıdan daha da geliştirlmesi gerekmekte.Bilimkurgusu zayıf kalmış.Ancak bunun yanında çizimler geçekten oldukça iyi.Yalnız Hakan Tacal'ın uslübunu bir türlü benimseyemediğimi söyleyeyim.Buna karşın Yıldırım Örer gene çok iyi çizimlerle karşımıza çıkmış.

Her ne kadar kusurları olsa da bilimkurgu olarak uzun zamandır bir açlığı gidermesi gerçekten çok iyi.Tolga'ya veya Hızır Bey'e verilen şansın daha fazlasının genç dönem Türk çizerlerine de verilmesi gerektiğini düşünerek almanızı tavsiye ederim.

hanac

Gorajun'u yeni okudum.

Fanzin tadında bir çalışma.

Çizimler çok iyi, özellikle Yıldıray Çınar.

Senaryo biraz basit, bazı bölümlerinde Wasteland ile benzerlikler de var.