Ayşegül - YKY

Başlatan Tarkan Kurt, 12 Mart, 2011, 02:50:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tarkan Kurt

Bugün (11.03.2011)  Blacksad'in ikinci sayısını sormak için İzmir Konak Gazi Bulvarındaki Yapı Kredi Yayınları şubesine gittim. Görevliye sorduğumda 15-20 dakika beklersem kargo geleceğini ve Blacksad 2 nin de içinde olduğunu söyledi. Ben de beklerken Çizgi Romanların olduğu bölümde oyalanmaya başladım. Kitapları karıştırırken "Bir çocuk klasiği olan Ayşegül serisini gördüm".

Çocukluğumda ablamın alıp bana okuduğu kitapları mükemmel bir baskıyla  Yapı Kredi Yayınları arasında görmek beni şaşırttı. Hemen görevliye bu kitapların ne zamandan beri çıktığını ve kaç adet yayınlandığını sordum. Görevli, Ocak 2011 de yayınına başlanıldığını, her ay iki kitap yayınlandığını  ellerinde 4 kitabın olduğunu ancak bugünkü kargodan 5 ve 6 ncı sayıların da çıkacağını, 2011 yılında 24 kitap yayınlanacağını söyledi.

Milyonlarca çocuğa okuma zevki kazandıran Ayşegül serisinin Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlandığını öğrenmek  çok güzel. Bizim 'Ayşegül' adıyla bildiğimiz ilkokul çağındaki  çocuklar için hazırlanmış olan kitap dizisi ilk kez 1954 yılında Belçika'da 'Martine' adıyla çocuk dünyasına girmiş. Yazar Gilbert Delahaye. Çizimler ise Marcel Marlier'e ait. 1997′de yazar Delahaye'nin ölümüne kadar 46 kitap yayımlanmış. Yazarın ölümünden sonra oğlu tarafından 2006′ya kadar 10 kitap daha hazırlanmış. Seri toplam 56 kitaptan oluşuyor ve tamamı yayınlanacak. Benim gibi 40 larında olanlar için Ayşegül'ün yeri, keyfi ayrı olmalı. Elbette bu kitabın bu kadar sevilmesinin en büyük nedeni 1930 doğumlu Belçikalı ressam Marcel Marlier'in çizgileri. Kitapları şöyle bir karıştırıp çizgilere bakınca bir anda çocukluğuma gittim, o muhteşem çizimler ve sıcak anlatım beni bir anda sarıverdi. Bir sure sonra kargo geldi ve ben Blacksad 2 ile birlikte Ayşegül'ün ilk altı kitabını alarak oradan ayrıldım.
İlkokul çağında çocuğu olanlar hatta henüz çocuğu olmayıp ilerisi için planları olanlar, Ayşegül serisini mutlaka alın. Çocuklarınız Win-x ve Barbielerle ya da Ben10 lerle değil, bizden bir çocukla Ayşegül ile büyüsün. Her kitap 5 lira ancak ben nakit ödedim, % 20 indirim yapıyorlar ve kitaplar 4 liraya geliyor.

Not: Aslında Ayşegül'ün orijinali Belçikalı olmasına rağmen ülkemizde 50 yıldır Türkçe adıyla bilinen ve sevilen bu kitapla ilgili konuyu Türk çizgi romanları başlığında açmayı uygun gördüm.

Tarkan Kurt

yunusmeyra

bu seriler bizim çoçukluğumuzda daen dikkat çeken çocuk kitaplarıydı..o zamanlar sırf resimlemelerin çekiciliği ve ayrıntı bolluğu ve ülkemizdeki çocuk kitaplarının baskılarının kötülüğüne inat güzel kağıt ve baskılarıyla bile fark yaratıyordu.. metinlerin içeriği ve tercümelerin yetkinliği nasıldı , çocuk yaşımızda çokta ilgilendiğimiz şeyler değildi..ancak bir çok yayınevi bir çok kez bastı bu seriyi..yky'nın bastıklarını hem kendimiz için ama daha çok çocuklarımız için almalıyız..ve elimize geçerse eski baskılarla  özellikle metin-tercüme yönünden karşılaştırmalıyız..bundan bir önce "marsık" yayınları kaliteli baskısı ile bu seriye "girişmişti", ancak sanırım sonu gelmedi..bu seri ,bir çok "çocuk yayınları" seminerinde başlık açılarak değerlendirilmiş,makale ve araştırmalarda konu edilmiştir..(örnek:dr.nilüfer tuncer-ayşegül ve ayşecik serilerinin artı ve eksileri)ayrıca seri anladığım kadarıyla kronolojik yayınlanmıyor..hem çizerin-yazarın ilk dönem kitapları hem son dönemlerinden seçmeler  yayınlanıyor..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

V

Yapı Kredi 2 yeni Ayşegül kitabı çıkartmış.

"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Bir süre önce Hürriyet gazetesi de ilave olarak Ayşegül vermiş bol bol. Annem toplamış kızıma verdi.